Ухвала від 31.03.2026 по справі 127/9129/26

Справа №127/9129/26

Провадження № 2-о/127/161/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Романюк Л.Ф., розглянувши заяву ОСОБА_1 , за участі заінтересованих осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , за участі заінтересованих осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулася до суду з заявою про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.

Зазначена заява не відповідає вимогам, встановленим ст. 175, 177 ЦПК України, а тому є підстави для залишення її без руху відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України з метою усунення недоліків.

У ч. 1 ст. 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно ч.5 ст.177 ЦПК України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Зокрема, в порушення вимог ст. 175 ЦПК України у поданій заяві:

- не зазначено адреси електронної пошти, відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету заявниці;

- повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості особі відомі), відомі номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

- не зазначено доказів, які не можуть бути подані разом із заявою (за наявності);

- перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у заявника або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;

- у заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.

Згідно з ст. 318 ЦПК України, при зверненні до суду із заявою про встановлення юридичного факту, заявник має зазначити який факт заявник просить встановити та з якою метою.

Відповідно до п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим для справ окремого провадження. Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків.

Заявник у заяві не вказує чітко мету встановлення факту, не зазначає детально конкретні обставини та інформацію про наявність у померлої особи дітей, чи перебував померлий раніше у зареєстрованому шлюбі, чи шлюб було розірвано, чи зверталася заявник до певних органів щодо здійснення нарахування та виплати допомоги по факту смерті військовослужбовця, не вказує адреси та місце проживання заінтересованих осіб.

Також, відповідно до ч. 3 ст. 42 та ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Заінтересованими особами є особи, які беруть участь у справі та які мають юридичну заінтересованість. Це коло визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права і обов'язки.

Слід також зазначити, що факт проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо продовжує юридичні наслідки для заявника: право на спадщину, право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, одержання компенсації тощо.

Заінтересовані особи беруть участь у справах цієї категорії з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави. Заінтересованими особами у справах про встановлення юридичного факту, залежно від мети встановлення цього факту, можуть бути й інші особи, які мають право, наприклад, на отримання соціальних виплат та пільг для членів сім'ї військовослужбовців, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації, спадкоємці у справах про встановлення факту прийняття спадщини тощо.

Встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу впливатиме також на права й обов'язки інших осіб, не зазначених заявником у статусі заінтересованих осіб, адже задоволення заяви матиме наслідком низку юридичних наслідків. Такі особи мають право висловити незгоду із заявою, що унеможливить її подальший розгляд в порядку окремого провадження.

Таким чином, враховуючи, що мету, з якою заявниця звернулась до суду для встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу не зазначила, їй слід визначитись з відповідним колом заінтересованих осіб, на права та обов'язки яких може вплинути встановлення вказаного факту, з огляду на зазначені у заяві обставини. Отже, суд позбавлений можливості дійти висновку про відсутність у даній справі інших заінтересованих осіб та вирішити питання про відкриття провадження у справі.

Крім того, для встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу, необхідною умовою є встановлення факту неперебування цих осіб у будь-якому іншому зареєстрованому шлюбі. Перебування в зареєстрованому шлюбі виключає встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу.

У постанові від 26 вересня 2018 року Верховний Суд у складі Першої судової палати Касаційного цивільного суду зазначено, що відповідно до статті 25 СК України жінка та чоловік можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі. Жінка та чоловік мають право на повторний шлюб лише після припинення попереднього шлюбу.

Водночас, до заяви не надано доказів на підтвердження того, що як сама ОСОБА_1 , так і ОСОБА_4 не перебували у зареєстрованому шлюбі з іншими особами у вказаний в заяві період.

Окрім того, заявницею не надано підтвердження про те, що нею не було подано для судового вирішення інших заяв про встановлення того самого факту, котрий має юридичне значення, що не відповідає п.10 ч.3 ст. 175 ЦПК України,

Заявник ОСОБА_1 не вказує у своїй заяві із зазначенням доказів такого, що вона зверталася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_4 , у зв'язку із її постійним місцем проживанням зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та що нотаріусом їй було відмовлено в оформленні спадщини.

Окрім того, зі змісту заяви також не вбачається конкретний проміжок часу протягом якого, як стверджує заявниця, вона проживала однією сім'єю зі ОСОБА_4 .

Крім того, згідно ч. 1 ст. 177 ЦПК України заявник повинен додати до заяви копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості залучених осіб.

Разом з тим, доказів надсилання листом з описом вкладення заінтересованим особам копій поданих до суду документів з додатками заявник суду не надала, крім самої заяви про встановлення факту. Таким чином, заявнику для усунення недоліків заяви необхідно також надати докази надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів або виконати вимоги ч. 1ст. 177 ЦПК України, надіславши на адресу суду копії поданих до суду документів для заінтересованих осіб.

Отже, заявниці слід надати термін для усунення недоліків заяви шляхом подання до суду заяви в новій редакції (у примірниках відповідно до кількості учасників справи) та наданням відповідних доказів, з урахуванням вищевказаних зауважень.

Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його цивільних прав і обов'язків. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави. Разом з тим, такі обмеження не повинні впливати на доступ до суду чи ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди суті цього права, та мають переслідувати законну мету.

Враховуючи зазначене, залишення заяви без руху жодним чином не перешкоджає заявнику у доступі до правосуддя після усунення недоліків заяви.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.185ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 175, 177 ЦПК України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з моменту отримання позивачем ухвали.

При цьому, суд зазначає, що у випадку невиконання вимог суду у встановлений строк, заява буде вважатися неподаною та буде повернута заявнику.

На підставі викладеного, суд вважає за необхідне заяву залишити без руху, надавши заявникові час для усунення виявлених недоліків.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст, 175, 177, 185 ЦПК України суддя, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , за участі заінтересованих осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу - залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків не більше п'яти днів з дня отримання ухвали.

У разі невиконання ухвали суду у зазначений строк заяву вважати неподаною та повернути заявникові зі всіма доданими до неї документами.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: