Справа № 127/7807/26
Провадження № 3/127/1632/26
31 березня 2026 року місто Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гайду Г.В., за участі представника Вінницької митниці Держмитслужби Стрекалової В.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, що надійшли з Вінницької митниці Держмитслужби відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Київ, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України,
ОСОБА_1 24.02.2026 о 03:48 год. в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський - Волчинець» відділу митного оформлення № 3, митного поста «Дністер» Вінницької митниці Держмитслужби, в напрямку «в?їзд в Україну», прибув пасажирський потяг № 352 сполученням «Кишинів - Київ». При проведенні митного контролю пасажирського потягу, пасажирці ОСОБА_1 , яка слідувала у вагоні № 8 на пасажирському місці № 13 з Ізраїлю в Україну в особистих справах, було проведено усне та письмове декларування. В митній декларації ОСОБА_1 , вказала про наявність двох місць багажу та відсутність у неї будь-яких речей, що потребують декларування, поставивши на всі пункти та підпункти митної декларації, які потребували відповіді, відповідь "Ні", шляхом проставлення Х-подібної позначки у відповідній рамці. В ході подальшого митного огляду, багажу та особистих речей ОСОБА_1 о 04:15 год. у валізі з особистими речами було виявлено товар: лікарський засіб «DEXAMOL Sinus DAY & NIGT CARE» який в своєму складі містить діючу речовину прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин) по 25 мг. в кожній , в кількості 150 пігулок, а саме: «DEXAMOL Sinus DAY CARE» в кількості 90 пігулок; засіб «DEXAMOL Sinus NIGT CARE» в кількості 60 пігулок, країна виробництва Ізраїль, лікарський засіб «DEXAMOL Cold DAY & NIGT CARE » який в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine» (Псевдоефедрин) по 25 мг. в кожній, в кількості 100 пігулок, а саме: «DEXAMOL Cold DAY CARE » в кількості 60 пігулок; «DEXAMOL Cold NIGT CARE » в кількості 40 пігулок, країна виробництва Ізраїль та лікарський засіб «ACAMOL TSINUN LIQUIGEL DAY & NIGHT » який в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine» (Псевдоефедрин) по 30 мг. в кожній, в кількості 40 пігулок, а саме: «ACAMOL TSINUN LIQUIGEL DAY » в кількості 30 пігулок; _«ACAMOL TSINUN LIQUIGEL NIGHT» в кількості 10 пігулок, країна виробництва Ізраїль, даний товар належить громадянці України ОСОБА_1 та переміщувався нею без ознак приховування. Таким чином ОСОБА_1 , не задекларувала товари, що підпадають під встановлені законодавством заборони та або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території. У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, однак повідомлялась завчасно та належним чином, шляхом направлення СМС повістки - повідомлення, що підтверджується довідкою про отримання СМС повістки - повідомлення наявною в матеріалах справи. Крім того, інформація щодо розгляду справ про притягнення до адміністративної відповідальності доступна для ознайомлення усім заінтересованим особам і може бути безперешкодно отримана особою, яка притягається до адміністративної відповідальності за її власним бажанням на офіційному веб-сайті суду. Суд звертає увагу, що з метою підвищення використання інструментів електронного судочинства у відправленні правосуддя Рада суддів України визначила виклики та повідомлення, обмін процесуальними документами з учасниками судових проваджень у першу чергу здійснювати за допомогою електронної пошти та/або з використанням вказаних учасниками судових проваджень мобільних телефонів (в тому числі й з використанням месенджерів, які дозволяють отримати інформацію про доставку відповідного повідомлення, процесуального документа, та отримати інформацію про їх прочитання. Враховуючи викладене, а також позицію Верховного Суду, де зазначено, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду є обов'язком не тільки для держави, а й для осіб, які беруть участь у справі, з урахуванням того, що ОСОБА_1 була обізнана про складання відносно неї протоколу про адміністративне правопорушення. Крім того, ОСОБА_1 надіслала на адресу суду клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції, яке було судом задоволено, винесено постанову про проведення судового засідання в режимі відеоконференції за участі ОСОБА_1 , на її електронну адресу було направлено дану постанову, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, але ОСОБА_1 на відеоконференцію не вийшла та на телефонні дзвінки секретаря не відповідала, тому суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 . Представник Вінницької митниці Держмитслужби Стрекалової В.Д. протокол про адміністративне правопорушення підтримала та просила суд застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч. 3 ст. 471 МК з конфіскацією вилучених товарів та стягнути з ОСОБА_1 витрати митниці, пов'язані зі зберіганням вилученого майна. Вислухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку. Згідно ч. 1 ст. 365 МК України, громадяни за умови дотримання вимог цього Кодексу та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-якi товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну. Відповідно до ч. 1 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму "єдиного вікна" відповідних дозвільних документів та/або відомостей про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України. У випадках, передбачених цим Кодексом, для здійснення митних формальностей можуть використовуватися паперові примірники таких документів, надані декларантом або уповноваженою ним особою. Згідно ст. 366 МК України, передбачено двоканальну систему митного контролю товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами. Двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України. Канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Канал, позначений символами червоного кольору («червоний коридор»), призначений для всіх інших громадян. Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою. Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України. Відповідальність за ч. 3 ст. 471 МК України, передбачена за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами. З санкції ч. 3 ст. 471 МК України вбачається, що порушення тягне за собою накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких товарів або без такої. Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України підтверджується протоколом про порушення митних правил № 0053/UA401000/2026 від 24.02.2026, митною декларацією від 24.02.2026, описом предметів тимчасово вилучених у ОСОБА_1 , фото таблицями до протоколу про порушення митних правил № 0053/UA401000/2026 від 24.02.2026, доповідною запискою державного інспектора Деніскіна Л. Суд зазначає, що ОСОБА_1 приховала від митного контролю дані таблетки, що виразилось у не декларуванні товарів, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами. Варто зазначити, що ввезення лікарських засобів на територію України не заборонено, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 458 від 23.05.2012 (із змінами від 27.12.2023) громадяни можуть ввозити на митну територію України лікарські засоби, які переміщуються в ручній поклажі та/або в супроводжуваному або несупроводжуваному багажі громадянина, в таких обсягах: у кількості, що не перевищує п'яти упаковок кожного найменування на одну особу (крім лікарських засобів, що містять наркотичні чи психотропні речовини); у кількості, що не перевищує зазначену в наявному в особи рецепті або інформаційній довідці на такий лікарський засіб, виданих на ім'я цієї особи та обов'язково засвідчених підписом та особистою печаткою лікаря. Печатка закладу охорони здоров'я на зазначених документах проставляється за її наявності. Як вбачається із матеріалів справи, остання не мала жодного із перелічених дозвільних документів для переміщення даних таблеток. Відповідно до списку № 1 таблиці IV «Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 № 770 зі змінами та доповненнями, діючі речовини «Pseudoephedrine» (Псевдоефедрин) відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю, крім того, до цього списку також включаються солі всіх перелічених у ньому речовин у разі, коли утворення таких солей можливе. Сама назва речовини Pseudoephedrine HCI, тлумачиться, таким чином, що псевдоефедрин є основою, яка розчиняється в розведених розчинах мінеральних кислот, з утворенням водорозчинних кристалічних солей - утворює гідрохлорид. Тобто дана речовина є забороненою для ввезення на митну територію України. Враховуючи вищевикладене, обставини справи, особу порушника та ступінь її вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає необхідним визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч. 3 ст. 471 МК України з конфіскацією вилучених товарів. Відповідно до ст. 519 МК України суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької митниці Держмитслужби, витрати пов'язані зі зберіганням вилученого товару, що за довідкою про витрати митного органу в справі про порушення митних правил № 0053/UA401000/2026 від 24.02.2026 становить 7,64 грн. Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір. На підставі викладеного, керуючись ст. 471 МК України, ст. 283, 284 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 гривень з конфіскацією вилученого товару, а саме: лікарський засіб «DEXAMOL Sinus DAY & NIGT CARE» який в своєму складі містить діючу речовину прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин) по 25 мг. в кожній , в кількості 150 пігулок, а саме: «DEXAMOL Sinus DAY CARE» в кількості 90 пігулок; засіб «DEXAMOL Sinus NIGT CARE» в кількості 60 пігулок, країна виробництва Ізраїль, лікарський засіб «DEXAMOL Cold DAY & NIGT CARE » який в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine» (Псевдоефедрин) по 25 мг. в кожній, в кількості 100 пігулок, а саме: «DEXAMOL Cold DAY CARE » в кількості 60 пігулок; «DEXAMOL Cold NIGT CARE » в кількості 40 пігулок, країна виробництва Ізраїль та лікарський засіб «ACAMOL TSINUN LIQUIGEL DAY & NIGHT » який в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine» (Псевдоефедрин) по 30 мг. в кожній, в кількості 40 пігулок, а саме: «ACAMOL TSINUN LIQUIGEL DAY » в кількості 30 пігулок; _«ACAMOL TSINUN LIQUIGEL NIGHT» в кількості 10 пігулок. Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665,60 гривень. Стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької митниці Держмитслужби витрати пов'язані зі зберіганням вилученого товару в розмірі 7, 64 гривень. Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: