Справа № 454/970/26
30 березня 2026 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:
головуючого - судді Веремчук О. А. ,
присяжних: Наконечного А.Є. та Піхоцького В.В.
за участю секретаря Баран О.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сокаль цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Орган Опіки та піклування Сокальської міської ради та ОСОБА_2 про звільнення від повноважень опікуна недієздатної особи та призначення опікуна,
Заявник звернувся в суд та просить звільнити його від повноважень опікуна щодо ОСОБА_3 та призначити опікуном останнього ОСОБА_2 .
Свої вимоги мотивує наступним.
Рішенням Сокальського районного суду Львівської області від 22.07.2025 року ОСОБА_3 визнано недієздатним та призначено його опікуном ОСОБА_1 .
Зазначає, що стан його здоров'я значно погіршився і він не може виконувати обов'язки опікуна над батьком, тому він звернувся до Сокальської міської ради щодо внесення подання про доцільність звільнення його від повноважень опікуна та призначення нового опікуна, його брата ОСОБА_2 над їх недієздатним батьком.
На засіданні опікунської ради при виконавчому комітеті Сокальської міської ради розглянуто заяву ОСОБА_1 про звільнення його від повноважень опікуна над недієздатним ОСОБА_3 та про можливість призначення ОСОБА_2 опікуном над батьком, оскільки він єдиний хто може бути опікуном.
Рішенням Виконавчого комітету Сокальської міської ради №68 від 19.03.2026р. вирішено надати суду подання щодо доцільності звільнення від повноважень опікуна ОСОБА_1 над недієздатним ОСОБА_3 , у зв'язку зі станом здоров'я та призначення нового опікуна ОСОБА_2 над ОСОБА_3 .
Заявник в судовому засіданні заяву підтримав.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судовому засіданні заяву підтримав.
Представник заінтересованої особи Сокальської міської ради надав заяву про розгляд справи у відсутності .
Заслухавши учасників та дослідивши докази по справі, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до рішення Сокальського районного суду Львівської області від 22.07.2025 року ОСОБА_3 , визнано недієздатним та встановленои опіку над останнім та призначено його опікуном ОСОБА_1 .
Відповідно до виписки виданої НКП Сокальська ЦРЛ» Сокальської міської ради №5489 встановлено, що ОСОБА_1 хворіє на хронічні та гіпертонічні захворювання, у зв'язку з погіршенням стану здоров'я не може виконувати функції опікуна.
З досліджених свідоцтв про народження встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішенням Виконавчого комітету Сокальської міської ради Львівської області №68 від 19.03.2026р. «Про надання суду подання органу опіки та піклування щодо звільнення від повноважень опікуна та доцільності призначення нового опікуна» вирішено надати суду подання щодо доцільності звільнення від повноважень опікуна ОСОБА_1 над недієздатним ОСОБА_3 , у зв'язку зі станом здоров'я та призначення нового опікуна ОСОБА_2 над ОСОБА_3 .
Згідно подання Виконавчого комітету Сокальської міської ради встановлено, що ОСОБА_1 звільнено від повноважень опікуна над недієздатним ОСОБА_3 .
Згідно подання Виконавчого комітету Сокальської міської ради встановлено, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 може бути призначений опікуном над недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Судом встановлено, що ОСОБА_2 за станом здоров'я може бути опікуном, до кримінальної відповідальності не притягується, не знятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває.
Відповідно до частини першої статті39, частини першої статті40 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними; фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка; недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину; правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун (частини перша - третя статті 41 ЦК України).
Опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки (стаття 55 ЦК України).
Органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад. Права та обов'язки органів, на які покладено здійснення опіки та піклування, щодо забезпечення прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законом та іншими нормативно-правовими актами (стаття 56 ЦК України).
Вимогами ст. 58 ЦК України передбачено, що опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Відповідно до ч. 1ст.75ЦК України суд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця. Особа виконує повноваження опікуна або піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень опікуна або піклувальника чи до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку.
Наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерством освіти України, міністерством охорони здоров'я України та Міністерством праці та соціальної політики України від 26.05.1999 року затверджено Правила опіки та піклування, що зареєстровані в Міністерстві юстиції України 17.06.1999 за № 387/3680 (далі за змістом Правила).
Відповідно до п. п. 1.1, 1.2 Правил, опіка (піклування) є особливою формою державної турботи, зокрема, про повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів.
Опіка (піклування) встановлюється для захисту особистих і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов'язки.
Згідно з п.п. 2.1, 2.4 вищевказаних Правил, опіка установлюється над неповнолітніми, які не досягли п'ятнадцяти років і залишились без піклування батьків, а також над громадянами, визнаними судом недієздатними внаслідок психічних захворювань.
Опіка (піклування) встановлюється за місцем проживання особи, яка підлягає опіці (піклуванню), або за місцем проживання опікуна (піклувальника).
Згідно ч. 2ст. 300 ЦПК України суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу.
Аналізуючи вищенаведені норми права, суд дійшов висновку, що оскільки ОСОБА_1 , який був призначений опікуном над недієздатним ОСОБА_3 за станом здоров'я не може виконувати повноваження опікуна, тому її слід звільнити від повноважень опікуна.
Згідно з ч. 1ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Статтею 62 ЦК України визначено, що опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Згідно ст. 63 ЦК України, опікуном може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю, за її письмовою заявою; опікун призначається при можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
Згідно з частинами четвертою та п'ятою статті 63 ЦК України опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Згідно зі статтями 67,69 ЦК України опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
При призначенні опікуна важливі і обов'язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряється органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26.05.1999 №34/166/131/88.
Отже, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке має відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
У відповідності до п.п. 1.5, 1.7 Правил особа, яка виявила бажання виконувати обов'язки опікуна, подає до відділу заяву про клопотання перед судом про призначення її опікуном. До заяви додається медичний висновок про те, що за станом здоров'я заявник може бути опікуном.
Разом з тим, ОСОБА_2 звернувся з заявою про призначення його опікуном недієздатним ОСОБА_3 та Органом опіки та піклування в особі Виконавчого комітету Сокальської міської ради Львівської області до суду внесено подання про доцільність призначення опікуном ОСОБА_2 .
При вирішенні питання щодо призначення опікуна, суд враховує, що ОСОБА_2 , який перебуває в родинних відносинах зі ОСОБА_3 , є його сином, має бажання бути його опікуном, не має медичних протипоказань для здійснення повноважень опікуна, до кримінальної відповідальності не притягується, звернувся з заявою про призначення його опікуном. Також, враховуючи, що інших близьких родичів недієздатного ОСОБА_3 немає, а тому в сукупності дає підстави вважати можливим виконання ОСОБА_2 повноважень опікуна ОСОБА_3 .
Виходячи із вищевказаних положень закону та враховуючи обставини справи, з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів недієздатного ОСОБА_3 , суд дійшов до висновку за необхідне звільнити ОСОБА_1 від виконання повноважень опікуна недієздатного ОСОБА_3 та призначити ОСОБА_2 його опікуном.
Керуючись ст.ст.12,81, 263-265, 295-300 ЦПК України, суд
Заявлені вимоги задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 від повноважень опікуна над недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Призначити опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 над недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину рішення воно може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 01.04.2026 року.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Орган опіки та піклування Сокальської міської ради, ЄДРПОУ: 26205171, місце знаходження: м.Сокаль, вул.Шептицького, 44 Шептицького району Львівської області.
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Головуючий: О. А. Веремчук
Присяжні: А.Є. Наконечний
В.В. Піхоцький