Справа № 297/55/26
про відмову у відкритті провадження у справі
01 квітня 2026 року м. Берегове
Суддя Берегівського районного суду Закарпатської області ГАЛ Л. Л., перевіривши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи виконавчий комітет Великоберезької сільської ради як орган опіки та піклування, ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення,
встановив:
ОСОБА_1 , заінтересовані особи виконавчий комітет Великоберезької сільської ради як орган опіки та піклування, ОСОБА_2 , звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме просить встановити факт, що він, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є єдиною особою, яка здійснює постійний догляд за своїм батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , який згідно висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду.
Дослідивши заяву ОСОБА_1 вважаю, що заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки не підлягає розгляду в порядку окремого провадження, а саме є заявою про встановлення юридичного факту, що може бути встановлений у позасудовому порядку.
При вирішенні питання про можливість встановлення юридичного факту в порядку окремого провадження, згідно глави 6 розділу ІV ЦПК України суд має враховувати норми законодавчих актів, якими передбачено не судовий порядок встановлення певних фактів або визначено факти, які в даних правовідносинах можуть підтверджуватися рішенням суду.
Так, заявник просить встановити факт, що він є єдиною особою, яка здійснює постійний догляд за своїм батьком ОСОБА_2 , який потребує постійного стороннього догляду.
Метою встановлення цього факту заявник вказує необхідністю реалізації норми Закону України «Про соціальні послуги», а саме отримання компенсації за догляд.
Однак, згідно Закону України «Про соціальні послуги» та Порядку надання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою КМУ від 23.09.2020 року № 859, для отримання компенсації за догляд або факту догляду за особою, з якою є взаємні права та обов'язки, рішення суду не потребується.
Тобто, для таких випадків законодавець закріпив позасудовий порядок його вирішення.
Крім того, порядок отримання соціальної допомоги визначено відповідними нормативно-правовими актами, в залежності від виду соціальної допомоги.
Отже, соціальна допомога призначається у встановленому законом порядку та відноситься до компетенції відповідних органів державної влади.
Аналогічні роз'яснення вказані у пунктах 2 і 3 постанови Пленуму Верховного Суду «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення».
Якщо ж вказаний факт потрібний заявнику для отримання відстрочки від мобілізації, тоді заінтересованою особою буде ІНФОРМАЦІЯ_3 і між ними може виникнути спір, пов'язаний з доведенням наявності підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, за предметом та можливими правовими наслідками цей спір може стосуватися лише сфери публічно-правових відносин, а отже не підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Аналогічний правовий висновок міститься і у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.01.2024 року у справі №560/17953/21 (провадження №11-150апп23).
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Отже, оскільки вказана заява не підлягає судовому розгляду в порядку окремого провадження, у відкритті провадження у справі слід відмовити.
На підставі наведеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 186, ч. 4 ст. 315, ст.ст. 258-261, 353, 354 ЦПК України,
ухвалив:
У відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи виконавчий комітет Великоберезької сільської ради як орган опіки та піклування, ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя: Лайош ГАЛ