29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
"01" квітня 2026 р. Справа № 924/1314/25
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Танасюк О.Є., секретаря судового засідання Андрєєва В.І., розглянувши матеріали справи
за позовом Керівника Окружної прокуратури міста Хмельницького в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах:
Хмельницької обласної ради, м. Хмельницький,
Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький
до Комунального підприємства архітектурно-будівельного проектування Хмельницької обласної ради, м. Хмельницький,
Товариства з обмеженою відповідальністю "МД-МЕД", м. Київ
про визнання недійсним пункту 1.4 договору №1Т від 28.11.2024, укладеного між Комунальним підприємством архітектурно-будівельного проектування Хмельницької обласної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "МТ-МЕД" в частині включення до ціни договору суми податку на додану вартість,
стягнення суми 1385607,48 грн. з Товариства з обмеженого відповідальністю "МТ-МЕД" на користь Хмельницької обласної ради, зарахувавши їх до обласного бюджету.
Представники сторін:
Позивач: не з'явився
Позивач: не з'явився
Відповідач (КП архітектурно-будівельного проектування Хмельницької обласної ради): Лебедюк М.В. - згідно ордера
Відповідач (ТОВ "МД-МЕД"): не з'явився
Від прокуратури: Лежнін І.О. - згідно посвідчення
В судовому засіданні відповідно до ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 31.12.2025 відкрито провадження у справі №924/1314/25, постановлено розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено сторонам процесуальні строки для подання заяв по суті, підготовче засідання призначено на 12:00 год. 26.01.2025.
За результатами підготовчого засідання 26.01.2026 постановлено ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання, про відкладення на 12:00 год. 12.02.2026.
У зв'язку з відпусткою судді Танасюк О.Є., підготовче засідання у даній справі призначено на 10:30 год. 17.02.2026, про що повідомлено сторони ухвалою суду від 26.01.2026.
Ухвалою суду від 17.02.2026 закрито підготовче провадження у справі №924/1314/25 та призначено дану справу до судового розгляду по суті на 10:00 год. 02.03.2026.
Ухвалою суду від 02.03.2026 судове засідання у справі відкладено на 11:00 год. 16.03.2026.
16.03.2026 судом постановлено ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання, про оголошення перерви на 12:00 год. 25.03.2026.
За результатами підготовчого засідання 25.03.2025 постановлено ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання, про оголошення перерви на 12:00 год. 30.03.2026.
30.03.2026 судом постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання, про оголошення перерви на 10:30 год. 01.04.2026.
Позиція прокурора.
Прокурор в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що сторонами неправомірно включено до ціни договору поставки суму податку на додану вартість (надалі - ПДВ), яка в подальшому сплачена постачальнику, що суперечить положенням підпункту 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України та постанові Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 № 1447, оскільки закупівля медичного обладнання (апарат штучної вентиляції легенів та наркозно-дихальний апарат) медичними закладами, які надають медичну допомогу особам у період воєнного стану здійснюється за нульовою ставкою оподаткування податком на додану вартість.
Зазначає, що Хмельницька обласна дитяча лікарня є "надкластерним закладом охорони здоров'я", що надає допомогу усім дітям, у тому числі таким, що в період воєнного стану зазнали поранення чи іншого ушкодження здоров'я, в межах Хмельницької області.
Посилаючись на те, що ТОВ "МД-МЕД" сума податку на додану вартість у розмірі 1385607,48 грн. отримана за товар, який не підлягав оподаткуванню ПДВ, кошти з зазначеній сумі підлягають стягненню з ТОВ "МТ-МЕД" на користь Хмельницької обласної ради як такі, що безпідставно отримані внаслідок незаконного збагачення згідно зі ст. 1212 ЦК України.
Обґрунтовуючи підстави для звернення з позовом в інтересах держави в особі Хмельницької обласної ради та Хмельницької обласної державної адміністрації, вказує, що зазначені органи є уповноважені державою на захист її інтересів у спірних правовідносинах, однак такого захисту не здійснюють.
Позиції відповідачів.
Комунальне підприємство архітектурно-будівельного проектування Хмельницької обласної ради у відзиві (від 15.01.2026) проти позову заперечує. Вважає, що визначальним для звільнення від оподаткування ПДВ є не лише категорія товарів та суб'єкт отримувача таких товарів, а й призначення товарів - надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я.
Зазначає, що кінцевий набувач товару - Комунальне некомерційне підприємство "Хмельницька обласна дитяча лікарня" Хмельницької обласної ради не є спеціалізованим закладом охорони здоров'я для лікування виключно фізичних осіб, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я, а здійснює свою діяльність для забезпечення загальних потреб населення щодо одержання медичної допомоги.
Вказує, що однією з обов'язкових умов для звільнення від оподаткування податком на додану вартість на підставі підпункту 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України є встановлення певного призначення медичних засобів - надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я.
Звертає увагу, що Комунальне некомерційне підприємство "Хмельницька обласна дитяча лікарня" Хмельницької обласної ради не являється спеціалізованим закладом охорони здоров'я, який здійснює лікування виключно фізичних осіб, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я, а здійснює свою діяльність для забезпечення загальних потреб населення щодо одержання медичної допомоги. Закуповуване обладнання має призначення - лікування пацієнтів незалежно від характеру та ступеня захворювання.
Посилаючись на те, що медичне обладнання, що закуповувалося має на меті лікування всіх пацієнтів, що звертається до Хмельницької обласної дитячої лікарні, відповідач вважає, що підстави для застосування податкової пільги відсутні.
Також зазначає, що правомірність застосування ставки ПДВ або режиму звільнення від оподаткування ПДВ до тих, чи інших операцій може бути встановлена виключно за результатами проведення відповідних перевірок, передбачених ПК України.
Крім того, звертає увагу, що товар, який є предметом закупівлі, на даний час Лікарні не переданий, а перебуває на зберіганні до здачі сховища в експлуатацію. Після введення сховища в експлуатацію товар буде переданий Лікарні у власність.
ТОВ "МД-МЕД" у відзиві на позовну заяву (від 15.01.2026) позовні вимоги не визнає. Зазначає, що під час проведення тендерної процедури, укладання та виконання договору від 28.11.2024 №1Т не існувало підстав для застосування нульової ставки ПДВ за підпункті 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України.
Замовником не зазначалося у тендерній документації, оголошенні про проведення закупівлі чи у проєкті договору, що товари, які закуповуються, призначені саме для цілей, які надають право на звільнення від оподаткування ПДВ. Відтак, у відповідача не виникало жодних підстав для застосування податкової пільги при формуванні тендерної пропозиції.
Таким чином, вказує, що застосування звільнення від оподаткування ПДВ без наявності підтвердження з боку замовника суперечило б вимогам пунктів 30.9, 198.5 та 201.1 Податкового кодексу України, а також призвело б до порушення порядку складання податкової накладної, визначеного статтею 201 ПК України.
Зазначає, що визначальним для звільнення від оподаткування ПДВ за вказаною нормою є не лише категорія товарів та суб'єкт отримувача таких товарів, а й призначення товарів - надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я.
Посилаючись на те, що закупівля медичного обладнання згідно з договором №1Т від 28.11.2024 відбувалася без цільового призначення щодо надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я, незастосування нульової ставки оподаткування на підставі підпункту 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПК України за договором №1Т від 28.11.2024 було законним та обґрунтованим, а тому пункт 1.4 даного договору є дійсним.
Зазначає, що на підставі п. 187.7 ст. 187 Податкового кодексу України ТОВ "МТ-МЕД" було складено податкову накладну №7 від 24.12.2024, відповідно до якої за групу товарів (наркозна станція AG70 (2 комплекти), апарат штучної вентиляції легенів VT8000 (6 штук), апарат штучної вентиляції легенів VT8000, в комплекті з модулем SPO2, модулем капнографії СО2 та датчиком кисню парамагнітним (2штуки)) було визначено податкове зобов'язання ТОВ "МТ-МЕД" по сплаті ПДВ до бюджету в розмірі 1385607,48 грн.
Повідомляє, що вказані грошові кошти в розмірі 1385607,48 грн. є податком на додану вартість, платником якого відповідно до договору про закупівлю є КП архітектурно-будівельного проектування Хмельницької обласної ради, але фактично сплатило до бюджету ТОВ "МТ-МЕД", як податковий агент.
Вказує, що відповідач не володіє даними коштами, не набув їх безпідставно у власність. Відповідач сплатив грошові кошти в розмірі 1385607,48 грн. як податок на додану вартість до державного бюджету і не може бути відповідачем в позовній вимозі щодо стягнення безпідставно сплачених грошових коштів.
Відповіді прокурора на відзиви відповідачів.
Прокурор у відповіді на відзив Комунального підприємства архітектурно-будівельного проектування Хмельницької обласної ради (від 19.01.2026) вважає доводи відповідача необґрунтованими. Звертає увагу, що відповідно наказу Міністерства охорони здоров'я від 25.02.2022 №379, на виконання Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022 визначено організацію роботи всіх закладів охорони здоров'я, які перебувають в сфері управління, для забезпечення безвідмовного надання медичної допомоги усім постраждалим та пораненим.
Вказує, що за потребою, в умовах воєнного стану, всі заклади охорони здоров'я області надають медичну допомогу усім постраждалим та пораненим у цілодобовому режимі, у тому числі, та зокрема, Хмельницька обласна дитяча лікарня, оскільки окремо створеного медичного закладу для лікування поранених, чи таких що зазнали іншого ушкодження здоров'я в умовах воєнного стану, дітей, на території Хмельницької області, просто не існує.
Зазначає, що враховуючи обставини, викладені у позові та норми чинного законодавства, прокурором із посиланням на докази обґрунтовується, що операції з постачання обладнання, яке є предметом закупівлі у даному випадку, відносяться до операцій, що звільнені від оподаткування ПДВ.
Прокурор вказує, що хоча ПДВ й включається до ціни товару, однак не є умовою про ціну в розумінні цивільного та господарського законодавства, оскільки не може встановлюватися (погоджуватися чи змінюватися) сторонами за домовленістю, тобто у договірному порядку (посилається на постанови Верховного Суду від 01.06.2021 у справі № 916/2478/20, Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 03.12.2021 у справі 910/12764/20). Отже, порядок та механізм нарахування і сплати ПДВ чи навпаки (операції, які не є об'єктом оподаткування або звільнені від оподаткування тощо) врегульовано відповідними нормами ПК України та, відповідно, не можуть встановлюватися (погоджуватися чи змінюватися) сторонами за домовленістю, тобто в договірному порядку.
Прокурор у відповіді на відзив ТОВ "МД-МЕД" (від 19.01.2026) доводи відповідача вважає необґрунтованими. Зазначає, що ТОВ "МТ-МЕД" був обізнаний про те, що предмет закупівлі має спеціальне цільове призначення, оскільки: по-перше, включений до Переліку №1447, по-друге, постачається для використання закладом охорони здоров'я для надання медичної допомоги усім, хто потрапить до нього, з огляду на існування умов воєнного стану.
З приводу заперечень ТОВ "МТ-МЕД" підстав повернення спірної суми ПДВ через призму того, що замовник у даній закупівлі, не сповістив його про звільнення від ПДВ попередньо, зокрема у тендерній документації, прокурор зазначає, що законодавством у сфері оподаткування визначено, що норми Податкового кодексу України не передбачають можливості для платників податку - постачальників здійснювати вибір щодо застосування чи незастосування звільнення від оподаткування податком на додану вартість, оскільки застосування встановленої діючим законодавством норми Закону є обов'язком, а не правом платника податку.
З огляду на зазначене, прокурор наполягає, що безпідставно сплачені кошти у вигляді ПДВ за договором в розмірі 1385607,48 грн. підлягають поверненню ТОВ "МТ-МЕД" до обласного бюджету Хмельницької обласної територіальної громади.
Заперечення відповідачів.
Комунальне підприємство архітектурно-будівельного проектування Хмельницької обласної ради у запереченнях (від 29.01.2026) стверджує, що сума ПДВ правомірно включена до складу ціни договору. Звертає увагу, що умовою звільнення від оподаткування ПДВ є не лише включення медичного виробу до переліку, встановленого Кабінетом Міністрів України, а і цільове використання такого обладнання, а саме для надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я.
Вказує, що товари, які закуповувалися Комунальним підприємством мають основну мету - для надання медичної допомоги усім фізичним особам від 0 діб до 18 років. Таким чином, підстави для застосування податкової пільги відсутні.
Зазначає, що питання дотримання платником податків законодавства щодо оподаткування, а саме сплати ПДВ, згідно норм ПК України та надання цьому правової оцінки належить до виключних повноважень (компетенції) органів державної податкової служби, а не органів прокуратури.
Вказує, що прокурор, не маючи на те відповідних повноважень, під час перевірки опрацювання інформації, розміщеної в електронній системі закупівель, надав правову оцінку питанню дотримання відповідачем-1 вимог абз. 3 п. 32 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України та дійшов висновку про порушення відповідачами вимог вказаної норми ПК України та прийнятої на її підставі постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 N 1447 "Про затвердження переліків лікарських засобів та медичних виробів, що ввозяться та постачаються на митну територію України під час воєнного стану".
Відповідач ТОВ "МД-МЕД" у запереченнях (від 29.01.2026) зазначає, що документів, що підтверджують правомірність застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого абзацом третім пункту 32 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, нормами вказаного пункту Податкового кодексу України не визначено.
Звертає увагу, що закупівля медичного обладнання здійснювалася для реалізації функцій закладу охорони здоров'я, як закладу охорони здоров'я на загальних підставах, а тому до даного предмету договору була застосована передбачена пп "в" пункту 193.1 статті 193 Податкового кодексу України пільгова ставка податку у розміри 7 відсотків від бази оподаткування.
Вважає, що посилання на наказ Міністерства охорони здоров'я України "Щодо надання медичної допомоги в умовах воєнного стану військовослужбовцям, які беруть участь в операції об'єднаних сил" як на нормативно-правову підставу регулювання відносин щодо цивільних осіб є юридично необґрунтованим.
Вказує, що КНП "Хмельницька обласна дитяча лікарня" не входить до Переліку закладів охорони здоров'я та державних установ НАМН, що залучаються для надання вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги військовослужбовцям ЗСУ, інших утворених відповідно до законів військових формувань та правоохоронних органів, особам рядового і начальницького складу та поліцейським, які беруть участь у антитерористичній операції та здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації та/або в умовах запровадження воєнного чи надзвичайного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України та Міністерства охорони здоров'я України від 07.02.2018 № 49/100.
Зазначає, що ПК України, зокрема, положення про податок на додану вартість не пов'язує надання податкових пільг із: територіальним охопленням лікарні, кількістю пацієнтів, її участю у лікуванні постраждалих від війни, або кластерним статусом закладу.
Фактичні обставини справи.
Наказом Департаменту охорони здоров'я Хмельницької обласної державної адміністрації №69 від 21.11.2023 визначено Комунальне підприємство архітектурно-будівельного проектування Хмельницької обласної ради замовником та одержувачем коштів обласного бюджету по проекту "Будівництво сховища для Хмельницької обласної дитячої лікарні по вул. Кам'янецька 94 в м. Хмельницькому, Хмельницького району, Хмельницької області, Хмельницької територіальної громади".
Розпорядженням Хмельницької обласної військової адміністрації від 13.03.2024 № 199/2024-р затверджено проект "Нове будівництво сховища для Хмельницької обласної дитячої лікарні по вул. Кам'янецька, 94 в м. Хмельницькому, Хмельницького району, Хмельницької області, Хмельницької територіальної громади".
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2024 №374 затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах охорони здоров'я (далі - Порядок та умови).
Відповідно до проектної заявки "Нове будівництво сховища для Хмельницької обласної дитячої лікарні по вул. Кам'янецька, 94 в м. Хмельницькому, Хмельницького району, Хмельницької області, Хмельницької територіальної громади" від 15.05.2024 мета проекту: створення належних, сучасних умов та забезпечення безпеки при наданні медичних послуг дитячому населенню області, внутрішньо переміщеним особами (дитяче населення) та пораненим (дітям); завдання проекту: будівництво захисної споруди цивільного захисту на 391 особу на території лікувального закладу; обґрунтування необхідності реалізації проекту: проект є пріоритетним в контексті забезпечення безпечних умов перебування пацієнтів у закладі охорони здоров'я та збереження життя персоналу лікарні та можливості безперервного надання медичної послуги; загальна вартість проекту: 143582,721 тис. грн., у т.ч. обсяг субвенцій з державного бюджету 100507,905 тис. грн.; частка співфінансування проекту з місцевого бюджету 30%: 43078,816 тис. грн.; строк завершення реалізації проекту 31.12.2024.
Хмельницька обласна військова адміністрація листом від 15.05.2024 за №58/32-31-4609/2024 надала Міністерству охорони здоров'я України обґрунтування відповідності умовам, в якому зокрема, зазначила, що широкомасштабне вторгнення російських військ на територію України спричинило постійну загрозу авіаційних атак та потребу у захисті пацієнтів закладу, що зумовило необхідність проектування та будівництво сховища - підземної споруди цивільного захисту з параметрами захисних властивостей сховищ класу А-ІV, ІІІ групи цивільного захисту, загальною площею сховища - 1119,3 м.кв. повним циклом системи, життєзабезпечення, комунікацій та автономного енергозабезпечення. Сховище розділене стіною на два окремих блоки: медичний (для пацієнтів) та для укриття: обслуговуючого персоналу. Споруда для укриття обладнується інженерними системами; опалення, вентиляції, водопостачання, каналізації, електропостачання, електроосвітлення. системою пожежної сигналізації та оповіщення про пожежу, системою зв'язку. Теплопостачання захисної споруди передбачається від зовнішньої теплової мережі, яка закільцьована з окремим приміщенням котельні.
Листом від 15.05.2024 за №58/32-31-4610/2024 Хмельницька обласна військова адміністрація повідомила Міністерство охорони здоров'я України, що рішенням Хмельницької обласної ради від 26.02.2022 №1-9/2022 "Про тимчасове делегування окремих повноважень Хмельницької обласної ради Хмельницькій обласній військовій адміністрації" на період введення воєнного стану адміністрації тимчасово делеговано ряд повноважень обласної ради, зокрема щодо складання та затвердження обласного бюджету, внесення змін до нього, затвердження звіту про його виконання, розподіл переданих з державного бюджету коштів у вигляді дотацій, субвенцій. На підставі зазначеного, адміністрація повідомила, що у разі виділення у поточному році для обласного бюджету субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах охорони здоров'я для реалізації проекту "Нове будівництво сховища для Хмельницької обласної дитячої лікарні по вул. Кам'янецька, 94 в м. Хмельницькому, Хмельницького району, Хмельницької області, Хмельницької територіальної громади" буде дотримано умови щодо забезпечення реалізації проекту на умовах співфінансування з обласного бюджету в обсязі не менше, ніж визначено пунктом 5 Порядку та умов надання зазначеної субвенції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2024 №374, своєчасного використання субвенції в повному обсязі, завершення реалізації проекту не пізніше 31.12.2024 та забезпечення архітектурної доступності для осіб інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
01.11.2024 Комунальним підприємством архітектурно-будівельного проектування Хмельницької обласної ради на веб-порталі Уповноваженого органу опублікувано оголошення про проведення відкритих торгів на закупівлю обладнання для анестезії та реанімації (ДК 021:2015:33170000-2) - Апарат наркозно-дихальний, апарати штучної вентиляції легень по об'єкту будівництва "Нове будівництво сховища для Хмельницької обласної дитячої лікарні по вул. Кам'янецька 94 в м. Хмельницькому, Хмельницького району, Хмельницької області, Хмельницької територіальної громади" (ID закупівлі: UА-2024-11-01-012545-а). Очікувана вартість предмета закупівлі: 21324664,00 грн.
Згідно протоколу затвердження річного плану закупівель UА-2024-11-01-014765-а, фінансування закупівлі здійснюється за рахунок коштів місцевого та державного бюджетів, інших джерел фінансування не заборонених чинним законодавством.
Відповідно до п. 5.1.8. Тендерної документації Комунального підприємства архітектурно-будівельного проектування Хмельницької обласної ради, затвердженої рішенням уповноваженої особи, протокол №2і від 01.11.2024, до оцінки тендерних пропозицій приймається сума, що становить загальну вартість тендерної пропозиції кожного окремого учасника, розрахована з урахуванням вимог щодо технічних, якісних та кількісних характеристик предмету закупівлі, визначених цією документацією, в тому числі з урахуванням включення до ціни податку на додану вартість (ПДВ), якщо учасник є платником ПДВ, інших податків та зборів, що передбачені чинним законодавством, та мають бути включені таким учасником до вартості товарів, робіт або послуг.
Згідно звіту про результати проведення процедури закупівлі UА-2024-11-01-012545-а від 28.11.2024 у закупівлі взяв участь лише один учасник - ТОВ "МТ-МЕД" (тендерна пропозиція 21180000 грн.) якого обрано переможцем.
28.11.2024 між Комунальним підприємством архітектурно-будівельного проектування Хмельницької обласної ради (далі - КП "Архбудпроект", Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "МТ-МЕД" (далі - ТОВ "МТ-МЕД", Постачальник) укладено договір про закупівлю товарів №1Т, відповідно до п. 1.1. якого постачальник зобов'язується передати у власність замовника товар (код 33170000-2 - Обладнання для анестезії та реанімації) "Апарат наркозно-дихальний, апарати штучної вентиляції легенів по об'єкту будівництва "Нове будівництво сховища для Хмельницької обласної дитячої лікарні по вул. Кам'янецька 94 в м. Хмельницькому, Хмельницького району, Хмельницької області, Хмельницької територіальної громади", а Замовник - прийняти та оплатити його на умовах договору.
Згідно з п. 1.2. договору найменування товару, ціна, кількість асортимент визначаються у Специфікації, яка є невід'ємною його частиною цього договору.
Відповідно до п. 1.3. договору ціна на товар визначена з урахуванням податків і зборів, митних тарифів та інших витрат згідно вимог діючих законодавчих, нормативно-правових, розпорядчих актів щодо формування ціни що сплачуються або мають бути сплачені. Вартість перевезення, відвантаження, пакування, маркування, страхування, пуско - налагоджувальні роботи, введення товару в експлуатацію, інструктаж спеціалістів, гарантійне обслуговування не входить у ціну договору (ціну товару) і не є його складовою частиною не сплачується Замовником у т.ч. окремо, такі роботи/послуги надаються Постачальником Замовнику безкоштовно в обсягах договору.
Відповідно до пункту 1.4. договору визначено, що ціна (сума) договору складає 21180000,00 грн. з ПДВ.
Згідно п. 3.9. договору, розрахунок за товар здійснюються у безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів у розмірі, передбаченому п. 1.4. договору, на розрахунковий рахунок Постачальника після фактичної поставки товару Замовнику та підписання сторонами акту приймання-передачі та видаткової накладної. Замовник здійснює оплату за отриманий товар протягом 60 робочих днів після поставки.
Пунктом 10.1. передбачено, що даний договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до 31.12.2024.
У Специфікації, яка є Додатком № 1 до договору визначено найменування товару, виробника та країну походження, кількість та ціну товару:
- Наркозна станція АО70 HEYER Medical Co Ltd (Китай) 2 комплекти по ціні 2355140,19 грн. без ПДВ, ціна з ПДВ - 2520000,00 грн., загальна вартість без ПДВ - 4710280,37 грн., загальна вартість з ПДВ - 5040000,00 грн.;
- Апарат штучної вентиляцій легенів VТ8000 HEYER Medical Co Ltd (Китай) 6 штук по ціні 1766355,14 грн. без ПДВ, ціна з ПДВ - 1890000,00 грн., загальна вартість без ПДВ - 10598130,84 грн., загальна вартість з ПДВ - 11340000,00 грн.;
- Апарат штучної вентиляцій легенів VТ8000 в комплекті з модулем HEYER Medical Co Ltd (Китай) 2 штуки по ціні 2242990,65 грн. без ПДВ, ціна з ПДВ - 2400000,00 грн., загальна вартість без ПДВ - 4485981,31 грн., загальна вартість з ПДВ - 4800000,00 грн.
Загальна вартість обладнання з ПДВ - 21180000,00 грн., загальна вартість без ПДВ -19794392,52 грн.
ТОВ "МТ-МЕД" було ввезено медичне обладнання в Україну з-закордону, що підтверджується митною декларацією 24UA100190072632U1 від 19.12.2024 та здійснено передоплату за митне оформлення розмірі 1336685,40 грн. відповідно до платіжної інструкції №986 від 18.12.2024.
На виконання умов договору ТОВ "МТ-МЕД" передано КП "Архбудпроект" товар: наркозну станцію АО70 (2 шт.), апарат штучної вентиляції легенів VТ8000 (6 шт.) та апарат штучної вентиляцій легенів VТ8000 в комплекті (2 шт.) загальною вартістю 21180000,00 грн., в т.ч. ПДВ 1385607,48 грн., що підтверджується видатковою накладною №55 від 20.12.2024 та актом приймання-передачі №1224/20-02 від 20.12.2024.
КП "Архбудпроект" сплачено ТОВ "МТ-МЕД" 21180000,00 грн. за медичне обладнання, що підтверджується платіжними інструкціями №13 від 24.12.2024 на суму 15000000 грн. та №44 від 24.12.2024 на суму 6180000 грн.
26.12.2024 ТОВ "МТ-МЕД" було складено податкову накладну №17, відповідно до якої за групу товарів (наркозна станція AG70 (2 шт.), апарат штучної вентиляції легенів VT8000 (6 шт.), апарат штучної вентиляції легенів VT8000, в комплекті з модулем SPO2, модулем капнографії СО2 та датчиком кисню парамагнітним (2шт.)) було визначено податкове зобов'язання ТОВ "МТ-МЕД" по сплаті ПДВ до бюджету в розмірі 1385607,48 грн. (ставка 7%).
14.01.2025 ТОВ "МТ-МЕД" в ЄРПН зареєстровано за №9413784641 податкову накладну від 26.12.2024 №17.
Листом №55-2629-25 від 29.08.2025 Окружна прокуратура міста Хмельницького повідомила КП "Архбудпроект", що сума податку на додану вартість, що була оплачена комунальним підприємством в ціні товару, ТОВ "МТ-МЕД" була отримана необґрунтовано, оскільки відповідний товар не підлягав оподаткуванню (ID закупівлі: UА-2024-11-01-012545-а). Прокуратура просила повідомити про вжиті заходи щодо стягнення з ТОВ "МТ-МЕД" грошових коштів в сумі 1385607,47 грн.
Листом №55-2629-25 від 12.09.2025 Окружна прокуратура міста Хмельницького повідомила Хмельницьку обласну раду, як орган уповноваженого державою здійснювати функції у спірних відносинах, про необхідність вжити дії, спрямовані на визнання недійсними пунктів договору №1Т від 28.11.2024 укладеного між КП "Архбудпроект" та ТОВ "МТ-МЕД" в частині включення до ціни договору сум ПДВ та стягнення з ТОВ "МТ-МЕД" безпідставно сплачених коштів.
Хмельницька обласна рада у своїй відповіді №1480/01-11 від 01.10.2025 на вказаний лист надала інформацію КП "Архбудпроект" та КНП "Хмельницька обласна дитяча лікарня".
У листі №82 від 30.09.2025 КП "Архбудпроект" зазначало, що умовою звільнення від оподаткування податком на додану вартість є не лише включення медичного виробу до переліку, встановленого Кабінетом Міністрів України, а і цільове використання такого обладнання, а саме для надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я. КП "Архбудпроект" згідно статуту є закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що здійснює загальне медичне обслуговування населення. Відповідно даний заклад не входить до переліку закладів, які надають хірургічну та травматологічну медичну допомогу військовослужбовцям, та особам які беруть участь у здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони в умовах воєнного стану.
КНП "Хмельницька обласна дитяча лікарня" листом від 30.09.2025 за №486 повідомила, що надає медичну допомогу дитячому населенню від 0 діб до досягнення" повноліття, незалежно під характеру стану здоров'я чи причинного порушення, Таким чином, у період дії воєнного стану заклад забезпечує надання медичної допомоги усім дітям, які звертаються незалежно від місця проживання чи перебування.
Листом від 12.09.2025 за №55-2629-25 Окружна прокуратура просила Департамент охорони здоров'я Хмельницької обласної державної адміністрації надати інформацію чи передбачено надання КП "Хмельницька обласна дитяча лікарня" Хмельницької обласної ради медичної допомоги, зокрема особам, які у період запровадження воєнного стану, зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я.
У відповіді від 24.09.2025 №02-02/2314 Департамент охорони здоров'я Хмельницької обласної державної адміністрації повідомив, що незалежно від наявності чи відсутності у осіб поранень, контузії або інших ушкоджень здоров'я у період дії воєнного стану, усі пацієнти, які звернулися до закладу з метою отримання медичної допомоги, забезпечуються нею в обов'язковому порядку.
Листом від 21.10.2025 за №55-2629-25 Окружна прокуратура просила Міністерство охорони здоров'я просила надати інформацію, чи передбачено надання КП "Хмельницька обласна дитяча лікарня" Хмельницької обласної ради медичної допомоги особам/дітям, які у період запровадження воєнного стану, зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я.
Міністерство охорони здоров'я листом від 12.11.2025 №25/35277/2-25 перенаправлено лист прокуратури до Департаменту охорони здоров'я Хмельницької обласної державної адміністрації, який листом від 28.11.2025 №02-01/3113 повідомив, що незалежно від наявності чи відсутності у осіб поранень, контузії або інших ушкоджень здоров'я у період дії воєнного стану, усі пацієнти, які звернулися до закладу з метою отримання медичної допомоги, забезпечуються нею в обов'язковому порядку.
Листом №55-2629-25 від 01.12.2025 Окружна прокуратура міста Хмельницького повторно звернулася до КП "Архбудпроект", в якому, зокрема, просила повідомити про вжиті заходи щодо стягнення з ТОВ "МТ-МЕД" грошових коштів в сумі 1385607,47 грн.
КП "Архбудпроект" листом від 03.12.2025 №105 повідомила прокуратуру, що закупівля обладнання здійснювалася для функціонування об'єкту "Нове будівництво сховища для Хмельницької обласної дитячої лікарні по вул. Кам'янецька 94 в м. Хмельницькому, Хмельницького району, Хмельницької області, Хмельницької територіальної громади", балансоутримувачем якого після введення в експлуатацію буде КНП "Хмельницька обласна дитяча лікарня" Хмельницької обласної ради. Відповідно до наказу Департаменту охорони здоров'я Хмельницької обласної адміністрації №47 від 21.04.2022 даний заклад не входить до переліку закладів, які надають хірургічну та травматологічну медичну допомогу військовослужбовцям та особам, які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони в умовах воєнного стану.
Листом від 02.12.2025 за №55-2629-25 Окружна прокуратура м. Хмельницького просила Хмельницьку обласну державну адміністрацію надати детальну інформацію та копії відповідних документів (протоколів засідань, проектної заявки, картку закладу охорони здоров'я, тощо), які подавалися у визначеному Порядком №374 для обґрунтування необхідності отримання відповідного фінансування з державного бюджету для будівництва сховища обласної дитячої лікарні та, зокрема, фінансування придбання необхідного медичного обладнання для його укомплектування.
Листом від Хмельницької обласної державної адміністрації №68/32-12-11078/2025 від 11.12.2025 надано документи, які подавалися у визначеному Порядком №374 для обґрунтування необхідності отримання відповідного фінансування для реалізації проєкту "Нове будівництво сховища для Хмельницької обласної дитячої лікарні по вул. Кам'янецька 94 в м. Хмельницькому, Хмельницького району, Хмельницької області, Хмельницької територіальної громади", зокрема, Проектна заявка (додаток №1 до Порядку та умов), відповідно до якої мета проекту - створення належних, сучасних умов та забезпечення безпеки при наданні медичних послуг дитячому населенню області, внутрішньо переміщеним особам (дитяче населення) та пораненим (дітям); тип закладу - Лікарняний заклад з цілодобового надання спеціалізованої високоспеціалізованої допомоги; вид закладу відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2023 №174 - надкластерний заклад охорони здоров'я; найменування власника - Хмельницька обласна рада.
Листом від 02.12.2025 за №55-2629-25 прокуратура просила ГУ Державної казначейської служби в Хмельницькій області повідомити джерела фінансування закупівлі (ID закупівлі: UА-2024-11-01-012545-а).
ГУ Державної казначейської служби в Хмельницькій області листом 04.12.2025 від №07.2-17-10/8936 повідомило прокуратуру, що 24.12.2024 Комунальне підприємство відповідно до сформованих реєстрів бюджетних зобов'язань здійснило перереєстрацію договору від 28.11.2024 №1Т по КПКВ 0712162 "Виконання заходів щодо облаштування безпечних умов у закладах охорони здоров'я за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам" на суму 6180000,00 грн. та по КПКВ 0712161 "Співфінансування заходів, що реалізуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах охорони здоров'я" на суму 15000000,00 грн.). Таким чином, фінансування на закупівлю вищезазначеного товару здійснювалось з двох джерел - субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та коштів співфінансування з місцевих бюджетів.
Прокуратурою 04.12.2025 за №55-2629-25 направлено лист до Хмельницької обласної ради, в якому просила надати інформацію, чи зачіпаються у даному випадку її інтереси, якщо так - повідомити про намір самостійного вжиття заходів, спрямованих на їх захист.
Хмельницька обласна рада у відповіді №2029/01-11 від 11.12.2025 повідомила прокурору, що з лютого 2022 року делегувала свої повноваження в частині розпорядження бюджетними коштами Хмельницькій обласній державній адміністрації та зважаючи на відсутність видатків на звернення до суду, не заперечує проти представництва прокуратурою у суді законних інтересів держави шляхом пред'явлення відповідного позову.
Головним управлінням ДПС в Хмельницькій області листом №16936/5/22-01-04-08-10 від 11.12.2025 на запит прокуратури №55-2629-25 від 08.12.2025 повідомлено, що відповідно до постанови КМУ від 27.12.2022 №1447 анестелогічний апарат (наркозно-дихальний апарат) та апарат штучної вентиляції легенів включено до переліку, які звільняються від оподаткування на додану вартість.
Головним Управлінням Національної поліції в Хмельницькій області у листі № 202537-2025 від 16.12.2025 на запит Окружної прокуратури міста Хмельницького №55-7588вих-25 від 03.12.2025 повідомлено, що в період з 2022 року по теперішній час на території обслуговування Хмельницької області зареєстровані звернення про отримання фізичними особами (дітьми) травм та ушкоджень внаслідок обстрілів території України: 07.03.2022 (відділення поліції №1 Хмельницького РУП) - за адресою: м. Хмельницький, вул. Разіна, 1 в лікарню каретою ШМД привезли дитину, яка отримала вогнепальне поранення в м. Києві; 23.05.2022 (Хмельницьке РУП) - отримання осколочних поранень у м. Крамоторськ Донецької області, надано допомогу без госпіталізації; 31.03.2022 (відділення поліції №1 Хмельницького РУП) - за адресою: м. Хмельницький, вул. Разіна, 1, в дитячий травмпункт поступило звернення про отримання осколкового поранення в смт. Велика Олександрівка Херсонської області; 31.12.2023 (відділ поліції №1 Хмельницького РУП) - отримання поранення у м. Старокостянтинів Хмельницького району Хмельницької області; 27.08.2024 (відділ поліції №1 Хмельницького РУП) - отримання тілесних ушкоджень у м. Старокостянтинів Хмельницького району Хмельницької області, внаслідок чого проведено госпіталізацію до хірургічного відділення КНП "Старокостянтинівська БПЛ".
Окружною прокуратурою міста Хмельницького 04.12.2025 на адресу Хмельницької обласної державної адміністрації у порядку статті 23 Закону України "Про прокуратуру" направлено лист, в якому просила повідомити, чи зачіпаються у даному випадку за фактом виявлення порушень закупівлі UА-2024-11-01-012545-а інтереси обласної військової адміністрації, якщо так - повідомити прокурора про намір самостійного вжиття заходів, спрямованих на їх захист.
У відповіді від 10.12.2025 Хмельницька обласна державна адміністрація не заперечила проти представництва її інтересів прокурором у суді у зв'язку з обмеженим фінансуванням за наявності порушень чинного законодавства під час проведення закупівлі товарів UА-2024-11-01-012545-а.
Листом від 11.12.2025 №55-2629-25 Окружна прокуратура м. Хмельницького повідомила Хмельницьку обласну державну адміністрацію про встановлення підстав та намір здійснення прокурором представництва законних інтересів держави в суді, шляхом звернення до суду з позовом до лікарні та ТОВ "МТ-МЕД" про визнання недійсними пунктів договору №87 від 12.06.2023 в частині включення до ціни договору суми ПДВ та стягнення з ТОВ "МТ-МЕД" безпідставно сплачених грошових коштів.
У листі №55-2847-25 від 12.12.2025 прокуратура просила Хмельницьку обласну державну адміністрацію повідомити, кому належать реквізити розрахункового рахунку (власника реквізитів), який зазначався для можливості зарахування стягнених коштів та надати відповідні підтверджуючі документи.
У відповіді №68/27-14-118032025 від 31.12.2025, Хмельницька обласна державна адміністрація надала інформацію прорахунки та витяги з реквізитів рахунків для обліку доходів державного та місцевого бюджетів.
Листом від 17.12.2025 №55-2629-25 Окружна прокуратура м. Хмельницького повідомила Хмельницьку обласну раду про встановлення підстав та намір здійснення прокурором представництва законних інтересів держави в суді, шляхом звернення до суду з позовом до лікарні та ТОВ "МТ-МЕД" про визнання недійсними пунктів договору №87 від 12.06.2023 в частині включення до ціни договору суми ПДВ та стягнення з ТОВ "МТ-МЕД" безпідставно сплачених грошових коштів.
В матеріалах справи наявні статути Комунального підприємства архітектурно-будівельного проектування Хмельницької обласної ради, Комунального некомерційного підприємства "Хмельницька обласна дитяча лікарня" Хмельницької обласної ради, витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, публікації з газет щодо придбання медобладнання для нового сховища обласної дитячої лікарні, наказом Хмельницької обласної державної адміністрації №342/2023 від 22.12.2023 "Про обласний бюджет Хмельницької області на 2024 рік", документи щодо закупівель КНП "Хмельницька обласна дитяча лікарня" Хмельницької обласної ради медичного обладнання у ТОВ "МТ-МЕД", за результатами яких укладені договори, в яких ПДВ не включено у вартість медичного обладнання, індивідуальні податкові консультації Державної податкової служби України від 09.12.2025 № 6549/ІПК/99-00-21-03-02ІПК та від 01.12.2025 №6372/ІПК/99-00-21-03-02ІПК щодо питання оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території України медичних виробів.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Щодо наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави в особі позивача в суді.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто зазначене конституційне положення встановлює обов'язок органів державної влади та їх посадових осіб дотримуватись принципу законності при здійсненні своїх повноважень, що забезпечує здійснення державної влади за принципом її поділу.
Стаття 131-1 Конституції України передбачає, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Частини третя і п'ята статті 53 ГПК України встановлюють, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
У положеннях частини четвертої статті 53 ГПК України визначено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
Отже, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що у випадку, коли держава вступає в цивільні правовідносини, вона має цивільну правоздатність нарівні з іншими їх учасниками. Держава набуває і здійснює цивільні права й обов'язки через відповідні органи, які діють у межах їхньої компетенції. Отже, поведінка органів, через які діє держава, розглядається як поведінка держави у відповідних, зокрема цивільних, правовідносинах. Тому у відносинах, в які вступає держава, органи, через які вона діє, не мають власних прав і обов'язків, а наділені повноваженнями (компетенцією) представляти державу у відповідних правовідносинах (див. постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2018 у справі № 5023/10655/11, від 26.02.2019 у справі № 915/478/18, від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц, від 18.03.2020 у справі № 553/2759/18, від 06.07.2021 у справі № 911/2169/20, від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц, від 20.07.2022 у справі № 910/5201/19, від 05.10.2022 у справах № 923/199/21 та № 922/1830/19).
У пункті 55 постанови від 14.12.2022 у справі № 2-3887/2009 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що ці висновки актуальні також щодо участі територіальної громади в цивільних правовідносинах та судовому процесі.
Велика Палата Верховного Суду також звертала увагу на те, що в судовому процесі держава бере участь у справі як сторона через її відповідний орган, наділений повноваженнями у спірних правовідносинах (постанови від 27.02.2019 у справі № 761/3884/18, від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц, від 20.07.2022 у справі № 910/5201/19, від 05.10.2022 у справах № 923/199/21 та №922/1830/19).
Тобто, під час розгляду справи в суді фактично стороною у спорі є держава, навіть якщо прокурор визначив стороною у справі певний орган (постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц, від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц, від 05.10.2022 у справах № 923/199/21 та № 922/1830/19).
Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", якою визначено, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.
Відповідно до абзаців 1 - 3 частини четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
Таким чином, зі змісту вищезазначених законодавчих положень вбачається, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на те, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб'єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює у судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який всупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.
Разом з тим, прокурор не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави (аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №806/1000/17, від 20.09.2018 у справі №924/1237/17, від 22.11.2021р. у справі № 917/564/21, від 14.12.2021р. у справі №916/1978/21).
Згідно зs ст. 56 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Поняття "інтереси держави" визначив Конституційний Суд України у своєму рішенні від 08.04.1999 №3-рп/99, зазначивши, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорони землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Наявність інтересів держави повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному випадку звернення прокурора з позовом. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 07.12.2018 у справі № 924/1256/17 та у постанові Верховного Суду від 15.05.2019 у справі № 911/1497/18.
Прокурор зазначає, що пред'явлення даного позову прокурором зумовлено порушенням інтересів держави в бюджетній сфері, оскільки укладання оспорюваного в частині договору №1 від 28.11.2024 разом із безпідставною сплатою коштів у вказаній сумі не спрямовані на забезпечення максимальної економії та ефективності використання бюджетних коштів та порушує інтереси держави та територіальної громади у бюджетній сфері.
Як вбачається з листа ГУ Державної казначейської служби в Хмельницькій області від 04.12.2025 від №07.2-17-10/8936 фінансування на закупівлю медичного обладнання (UА-2024-11-01-012545-а) здійснювалось з двох джерел - субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та коштів співфінансування з місцевих бюджетів.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.06.2023 у справі №905/1907/21 зазначено, що використання коштів місцевого бюджету становить суспільний інтерес та стосується прав та інтересів великого кола осіб. Завданням органу місцевого самоврядування є забезпечення раціонального використання майна та інших ресурсів, що перебувають у комунальній власності. Неефективне витрачання коштів місцевого бюджету, зокрема шляхом укладення підконтрольним органу місцевого самоврядування комунальним закладом незаконних правочинів, може порушувати економічні інтереси територіальної громади (п. 8.47).
Згідно п. 1.4. Статуту КП «Архбудпроект» є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області в особі Хмельницької обласної ради. Підприємство підпорядковане, підзвітне та підконтрольне органу управління майном - Хмельницькій обласній раді (п. 1.5. Статуту).
Хмельницька обласна рада, як власник коштів, за які проведено закупівлю та засновник закладу охорони здоров'я, є уповноваженою особою на вжиття заходів представницького характеру щодо захисту інтересів територіальної громади у даному випадку.
Окружна прокуратура міста Хмельницького листом №55-2629-25 від 12.09.2025 повідомила Хмельницьку обласну раду, як орган уповноваженого державою здійснювати функції у спірних відносинах, про необхідність вжити дії, спрямовані на визнання недійсними пунктів договору №1Т від 28.11.2024 укладеного між КП "Архбудпроект" та ТОВ "МТ-МЕД" в частині включення до ціни договору сум ПДВ та стягнення з ТОВ "МТ-МЕД" безпідставно сплачених коштів.
Хмельницька обласна рада у відповіді №1480/01-11 від 01.10.2025 на вказаний лист не відреагувала на повідомлені прокурором порушення та не вказала про намір відповідного реагування, а лише надала інформацію (листи) КП "Архбудпроект" та КНП "Хмельницька обласна дитяча лікарня".
04.12.2025 за №55-2629-25 прокуратурою направлено лист до Хмельницької обласної ради, в якому просила надати інформацію, чи зачіпаються у даному випадку її інтереси, якщо так - повідомити про намір самостійного вжиття заходів, спрямованих на їх захист.
Хмельницька обласна рада у відповіді №2029/01-11 від 11.12.2025 повідомила прокурору, що з лютого 2022 року делегувала свої повноваження в частині розпорядження бюджетними коштами Хмельницькій обласній державній адміністрації та зважаючи на відсутність видатків на звернення до суду, також не заперечує проти представництва прокуратурою у суді законних інтересів держави шляхом пред'явлення відповідного позову.
З огляду на зазначене, а також те, що затвердження обласного бюджету Хмельницької області на 2024 рік здійснено відповідно до наказу Хмельницької обласної державної адміністрації №342/2023 від 22.12.2023, відповідно Хмельницька обласна державна адміністрація відповідає за формування, розподіл та наповнення обласного бюджету на період воєнного стану на території Хмельницької області.
Окружною прокуратурою міста Хмельницького 04.12.2025 на адресу Хмельницької обласної державної адміністрації у порядку статті 23 Закону України "Про прокуратуру" направлено лист, в якому просила повідомити, чи зачіпаються у даному випадку за фактом виявлення порушень закупівлі UА-2024-11-01-012545-а інтереси обласної військової адміністрації, якщо так - повідомити прокурора про намір самостійного вжиття заходів, спрямованих на їх захист.
У відповіді від 10.12.2025 Хмельницька обласна державна адміністрація не заперечила проти представництва її інтересів прокурором у суді у зв'язку з обмеженим фінансуванням за наявності порушень чинного законодавства під час проведення закупівлі товарів UА-2024-11-01-012545-а.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі N 912/2385/18).
Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення (п. 39). З метою захисту інтересів держави, прокурор спонукав позивача до здійснення захисту цих інтересів ним самостійно.
Враховуючи, що Хмельницька обласна рада та Хмельницька обласна державна адміністрація за повідомленим прокуратурою фактом виявлення порушень закупівлі UА-2024-11-01-012545-а не повідомили про наміри вжиття заходів щодо усунення виявлених прокуратурою порушень та з відповідним позовом до суду не зверталися, прокурор листами від 11.12.2025 №55-2629-25 та від 17.12.2025 №55-2629-25 повідомив позивачів про встановлення підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави шляхом звернення до суду з позовом до лікарні та ТОВ "МТ-МЕД" про визнання недійсними пунктів договору №87 від 12.06.2023 в частині включення до ціни договору суми ПДВ та стягнення з ТОВ "МТ-МЕД" безпідставно сплачених грошових коштів.
Зважаючи на викладене, прокурор підтвердив підстави для представництва інтересів держави у цій справі та обґрунтовано звернувся до суду з даним позовом в інтересах держави в особі Хмельницької обласної ради та Хмельницької обласної державної адміністрації.
Щодо суті спору.
Згідно із положеннями статті 16 Цивільного кодексу України визнання правочину недійсним є одним із передбачених законом способів захисту цивільних прав та інтересів і загальні вимоги щодо недійсності правочину передбачені ст. 215 ЦК України.
Відповідно до частини 1 статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Приписи частини 1 статті 203 ЦК України передбачають, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Статтею 217 ЦК України передбачено, що недійсність окремої частини правочину не має наслідком недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини.
Відповідно до положень статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Як вбачається з матеріалів справи, за результатами проведеної закупівлі, 28.11.2024 між КП "Архбудпроект" (Замовник) та ТОВ "МТ-МЕД" (Постачальник) укладено договір про закупівлю товарів №1Т, відповідно до п. 1.1. якого постачальник зобов'язується передати у власність замовника товар (код 33170000-2 - Обладнання для анестезії та реанімації) "Апарат наркозно-дихальний, апарати штучної вентиляції легенів по об'єкту будівництва "Нове будівництво сховища для Хмельницької обласної дитячої лікарні по вул. Кам'янецька 94 в м. Хмельницькому, Хмельницького району, Хмельницької області, Хмельницької територіальної громади", а Замовник - прийняти та оплатити його на умовах договору.
Укладений між відповідачами договір за своєю правовою природою є договором поставки, тому такий договір з огляду на встановлений статтею 204 ЦК України принцип правомірності правочину, є належною підставою у розумінні статті 11 Цивільного кодексу України для виникнення у відповідачів взаємних цивільних прав і обов'язків, спрямованих на виконання обумовлених цим договором умов, які є обов'язковим для виконання сторонами.
Положеннями статей 6, 627 ЦК України передбачено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог вказаного кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно із частиною першою статті 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Предметом спору у даній справі є вимоги про визнання недійсним пункту договору в частині включення до ціни договору суми ПДВ, а також стягнення на підставі ст. 1212 ЦК України сплаченого КП "Архбудпроект" на користь ТОВ "МТ-МЕД" ПДВ у складі ціни товару.
Частиною 1 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 11 Закону України "Про ціни і ціноутворення" вільні ціни встановлюються суб'єктами господарювання самостійно за згодою сторін на всі товари, крім тих, щодо яких здійснюється державне регулювання цін.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) останній регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
У підпункті 14.1.178 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що ПДВ - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПК України.
За змістом підпунктів а), б) пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Податкового кодексу України.
Згідно зі ст. 194 ПК України операції, зазначені у статті 185 цього Кодексу, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті "а" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, яка є основною. Податок становить 20 відсотків, 7 і 14 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1. статті 188 ПК України).
Відповідно до пунктів 30.1. - 30.2. статті 30 ПК України податкова пільга це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті. Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Податкова пільга надається шляхом: а) податкового вирахування (знижки), що зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору; б) зменшення податкового зобов'язання після нарахування податку та збору; в) встановлення зниженої ставки податку та збору; г) звільнення від сплати податку та збору.
За своєю правовою сутністю ПДВ є часткою новоствореної вартості та сплачується покупцем товару (замовником послуг). Отже, хоча ПДВ й включається до ціни товару, однак не є умовою про ціну в розумінні цивільного та господарського законодавства, оскільки не може встановлюватися (погоджуватися чи змінюватися) сторонами за домовленістю, тобто у договірному порядку (такі висновки Верховного Суду викладені у постанові від 14.11.2023 у справі № 910/2416/23).
Як на підставу недійсності пункту 1.4. договору №1Т від 24.11.2024, укладеного між відповідачами, прокурор посилається на підпункт 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України та зазначає, що спірний пункт договору передбачає безпідставне включення в ціну товару суми податку на додану вартість, що суперечить вказаній нормі права.
Відповідно до підпункту 2 (абзац третій) пункту 32 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України: лікарських засобів та медичних виробів відповідно до підпункту "в" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, що призначені для використання закладами охорони здоров'я, учасниками антитерористичної операції, особами, що беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, для надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я, за переліком, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду в постанові від 18.11.2025 у справі № 910/4313/25 зазначив про те, що аналіз вказаної норми свідчить, що операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПК України за наявності одночасно таких трьох умов:
1) медичні вироби постачаються для використання закладами охорони здоров'я, учасниками антитерористичної операції, особами, що беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації;
2) медичні вироби призначені для надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я;
3) медичні вироби входять до переліку, встановленого Кабінетом Міністрів України, а саме Переліку лікарських засобів та медичних виробів, що ввозяться та постачаються на митну територію України під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 р. № 1447 (далі Перелік № 1447).
У разі відсутності однієї із зазначених умов вказані операції підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що Комунальне некомерційне підприємство "Хмельницька обласна дитяча лікарня" Хмельницької обласної ради (далі - Лікарня) згідно з п. 1.1. Статуту є лікарняним закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги спеціалізованої медичної допомоги у порядку та на умовах, встановлених законодавством України та Статутом. Відповідно до поставленої мети предметом діяльності з-поміж іншого є: медична практика; надання пацієнтам на безоплатній та платній основі в цілодобовому режимі послуг спеціалізованої стаціонарної медичної допомоги, амбулаторної медичної допомоги, у тому числі екстренної (невідкладної) медичної допомоги; надання медичної допомоги (медичних послуг) у відповідності до Ліцензії на медичну практику та результатів державної акредитації (п. 3.2. Статуту).
Тобто, КНП "Хмельницька обласна дитяча лікарня" Хмельницької обласної ради є закладом охорони здоров'я, що здійснює загальне медичне обслуговування населення.
Як вбачається з тендерної документації та умов договору медичне обладнання - апарат наркозно-дихальний, апарати штучної вентиляції легенів придбавалося по об'єкту будівництва "Нове будівництво сховища для Хмельницької обласної дитячої лікарні по вул. Кам'янецька, 94 в м. Хмельницькому, Хмельницького району, Хмельницької області, Хмельницької територіальної громади".
Таким чином, КП "Архбудпроект" (Замовник) придбавав медичне обладнання відповідно до мети та предмету діяльності КНП "Хмельницька обласна дитяча лікарня" Хмельницької обласної ради, обумовлених статутом у зв'язку з будівництвом сховища для Лікарні.
Прокурор стверджує, що КНП "Хмельницька обласна дитяча лікарня" Хмельницької обласної ради відноситься до "надкластерного закладу охорони здоров'я", що надає допомогу пораненим дітям у межах всієї області.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2023 №174 "Про деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров'я", яким затверджено Порядок функціонування госпітальних округів і госпітальних кластерів та встановлення їх меж, надкластерними закладами охорони здоров'я відповідно до потреб населення у медичному обслуговуванні визначаються багатопрофільні лікарняні заклади для дорослих, багатопрофільний лікарняний заклад для дітей та заклади із розрахунку не більше одного на госпітальний округ, які виконують функцію головного центру з організації і надання медичної і реабілітаційної допомоги за такими напрямами: онкологічний; кардіологічний; психіатричний; фтизіопульмонологічний або інфекційний; перинатальний.
Наявність в Лікарні статусу "надкластерного закладу охорони здоров'я" визначає її організаційну та управлінську характеристику системи охорони здоров'я, рівень спеціалізації та фінансування медичної допомоги, але не є юридичною підставою для звільнення від ПДВ.
Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я від 25.02.2022 №379, на виконання указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022 визначено організацію роботи всіх закладів охорони здоров'я, які перебувають у сфері управління, для забезпечення безвідмовного надання медичної допомоги усім постраждалим та пораненим у цілодобовому режимі.
КНП "Хмельницька обласна дитяча лікарня" листом від 30.09.2025 за №486 повідомила, що надає медичну допомогу дитячому населенню від 0 діб до досягнення повноліття, незалежно під характеру стану здоров'я чи причинного порушення. У період дії воєнного стану заклад забезпечує надання медичної допомоги усім дітям, які звертаються незалежно від місця проживання чи перебування.
Департамент охорони здоров'я Хмельницької обласної державної адміністрації у листі від 24.09.2025 №02-02/2314 повідомив, що незалежно від наявності чи відсутності у осіб поранень, контузії або інших ушкоджень здоров'я у період дії воєнного стану, усі пацієнти, які звернулися до закладу з метою отримання медичної допомоги, забезпечуються нею в обов'язковому порядку.
Таким чином, у період дії воєнного стану КНП "Хмельницька обласна дитяча лікарня" Хмельницької обласної ради забезпечує надання медичної допомоги усім дітям, які звертаються незалежно від місця проживання чи перебування.
КП "Архбудпроект" зазначає, що КНП "Хмельницька обласна дитяча лікарня" Хмельницької обласної ради не являється спеціалізованим закладом охорони здоров'я, який здійснює лікування виключно фізичних осіб, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я. Однак суд звертає увагу, що підпункт 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України не передбачає необхідності наділення спеціальним статусом суб'єкта, зокрема, закладу охорони здоров'я, для отримання податкової пільги. Аналіз вказаної норми свідчить про наявність вимог щодо спеціального призначення безпосередньо "лікарських засобів та медичних виробів", а не "закладу охорони здоров'я".
Відтак, КНП "Хмельницька обласна дитяча лікарня" Хмельницької обласної ради, як заклад охорони здоров'я, може скористатись наданою законодавцем податковою пільгою за наявності одночасно інших умов, визначених підпунктом 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
При цьому, твердження прокурора про те, що у період з 2022 року по теперішній час у зв'язку з отриманням дітьми травм та ушкоджень внаслідок обстрілів території України, вказані діти бути госпіталізовані для надання медичної допомоги в лікувальний заклад КНП "Хмельницька обласна дитяча лікарня" не підтверджується матеріалами справи.
Зокрема, Головним Управлінням Національної поліції в Хмельницькій області у листі № 202537-2025 від 16.12.2025 на запит Окружної прокуратури міста Хмельницького №55-7588вих-25 від 03.12.2025 повідомлено, що в період з 2022 року по теперішній час на території обслуговування Хмельницької області зареєстровані звернення про отримання фізичними особами (дітьми) травм та ушкоджень внаслідок обстрілів території України: 07.03.2022 (відділення поліції №1 Хмельницького РУП) - за адресою: м. Хмельницький, вул. Разіна, 1 в лікарню каретою ШМД привезли дитину, яка отримала вогнепальне поранення в м. Києві; 23.05.2022 (Хмельницьке РУП) - отримання осколочних поранень у м. Крамоторськ Донецької області, надано допомогу без госпіталізації; 31.03.2022 (відділення поліції №1 Хмельницького РУП) - за адресою: м. Хмельницький, вул. Разіна, 1, в дитячий травмпункт поступило звернення про отримання осколкового поранення в смт. Велика Олександрівка Херсонської області; 31.12.2023 (відділ поліції №1 Хмельницького РУП) - отримання поранення у м. Старокостянтинів Хмельницького району Хмельницької області; 27.08.2024 (відділ поліції №1 Хмельницького РУП) - отримання тілесних ушкоджень у м. Старокостянтинів Хмельницького району Хмельницької області, внаслідок чого проведено госпіталізацію до хірургічного відділення КНП "Старокостянтинівська БПЛ".
Будь-якої інформації про надання саме лікувальним закладом КНП "Хмельницька обласна дитяча лікарня" (м. Хмельницький, вул. Кам'янецька, 94) медичної допомоги пораненим дітям внаслідок обстрілів території України лист Головного Управлінням Національної поліції в Хмельницькій області у листі № 202537-2025 від 16.12.2025 та інші матеріали справи не містять.
Як вбачається з договору про закупівлю №1Т від 28.11.2024 та специфікації, предметом закупівлі визначено медичне обладнання (вироби): наркозна станція АО70 HEYER Medical Co Ltd - 2 комплекти; апарат штучної вентиляцій легенів VТ8000 HEYER Medical Co Ltd - 6 штук; Апарат штучної вентиляцій легенів VТ8000 в комплекті з модулем HEYER Medical Co Ltd - 2 штуки.
Постановою Кабінету Міністрів України №1477 від 27.12.2022 затверджено Перелік лікарських засобів та медичних виробів, що ввозяться та постачаються на митну територію України під час воєнного стану, до якого, зокрема відносяться "Апарат штучної вентиляцій легенів" та "Анестезіологічний апарат (наркозно-дихальний апарат)".
Таким чином, суд погоджується з твердженням прокурора, що предметом договору про закупівлю товарів №1Т від 28.11.2024 є медичне обладнання (вироби), яке відноситься до визначеного Переліком №1477.
Однак, визначальним для звільнення від оподаткування ПДВ за відповідно до підпункту 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПК України є не лише категорія товарів та суб'єкт отримувача таких товарів, а й призначення товарів - надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 18.11.2025 у справі № 910/4313/25).
З матеріалів справи слідує, що ні оголошення про проведення процедури закупівлі, ні тендерна документація замовника за процедурою закупівлі UА-2024-11-01-012545-а, ні проект договору та укладений між відповідачами договір не містили і не містять жодної інформації про спеціальне цільове призначення товару, яке закуповувалося, а саме для надання медичної допомоги особам, визначеним в підпункті 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України. Тобто, замовник під час оголошення процедури закупівлі та укладення договору №1Т від 28.11.2024 не визначав, що закупівля обладнання проводиться для цілей, які визначені вищевказаною нормою.
Як було зазначено вище, медичне обладнання придбавалося для функціонування сховища дитячої лікарні та здійснення закладом охорони здоров'я своїх функцій на загальних підставах, визначених Статутом.
Як вбачається з листа КНП "Хмельницька обласна дитяча лікарня" Хмельницької обласної ради №473 від 23.09.2025, закуплене Комунальним підприємством архітектурно-будівельного проектування Хмельницької обласної ради може використовуватися як і у мирний час, так і в умовах воєнного стану для надання медичної допомоги дітям від 0 діб до досягнення повноліття, а також іншим пацієнтам, які цього потребують відповідно до встановлених медичних показань. Застосування зазначеного обладнання відбувається відповідно у випадках, що відповідають клінічному стану пацієнта та встановленому діагнозу, визначеному згідно з Міжнародною класифікацією хвороб (МКХ-10). Медична діяльність закладу провадиться відповідно до Ліцензії на медичну практику від 15.05.2020 №1141 та чинного законодавства України. Незалежно від наявності чи відсутності у осіб поранень, контузії або інших ушкоджень здоров'я у період дії воєнного стану, усі пацієнти, які звернулися до закладу з метою отримання медичної допомоги, забезпечуються нею в обов'язковому порядку.
Враховуючи загальний профіль закладу охорони здоров'я КНП "Хмельницька обласна дитяча лікарня" Хмельницької обласної ради (надання послуг спеціалізованої стаціонарної медичної допомоги, амбулаторної медичної допомоги, у тому числі екстренної (невідкладної) медичної допомоги), використання придбаного за договором товару включає надання медичної допомоги як особам (дітям), які потребують лікування, пов'язаного (або не пов'язаного) з отриманням поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану, так і дітям, які потребують медичної допомоги, не залежно від обставин отримання ушкодження здоров'я.
При цьому, використання медичних виробів для надання медичної допомоги категорії осіб, які не обумовлені підпунктом 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПК України не узгоджується з положеннями цієї норми, як умови застосування пільгового режиму оподаткування ПДВ операції з постачання медичних виробів, зокрема, щодо цільового використання таких виробів певній категорії осіб, яке законодавець визначив як обов'язкову умову для застосування податкової пільги.
Судом також враховується, що в матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про те, що КНП "Хмельницька обласна дитяча лікарня" Хмельницької обласної ради, як лікувальним закладом на момент укладення договору та/або після його виконання, в період дії воєнного стану, фактично надавалися медичні послуги відповідній категорії хворих (дітям, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я у період проведення антитерористичної операції та/або запровадження воєнного стану).
Під час розгляду справ у порядку господарського судочинства обов'язок доказування покладається на учасників справи. При цьому доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Господарським процесуальним кодексом України закріплені основні засади господарського судочинства. Зокрема, згідно з принципами рівності, змагальності та диспозитивності (статті 7, 13, 14 Господарського процесуального кодексу України) обов'язок із доведення обставин, на які посилається сторона, покладається на таку сторону.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст.о 73 ГПК України).
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, зазначає, що прокурором не доведено належними та допустимими доказами тієї обставини, що медичні вироби, які купувались КП "Архбудпроект" відповідно до договору від №1Т від 28.11.2024, мають особливе (спеціальне) призначення, а саме: для надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я.
Враховуючи, що медичне обладнання придбавалося для функціонування сховища дитячої лікарні та надання медичної допомоги будь-яким особам (дітям), а не лише спеціальній категорії суб'єктів, немає підстав для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ операції ТОВ "МТ-МЕД" з постачання на митній території України медичних виробів, обумовлених предметом спірної закупівлі, в порядку визначеному підпункті 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України.
Тому відповідна операція підлягає оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.
Також суд не вбачає порушення прав позивачів, як розпорядників бюджетних коштів, внаслідок включення до ціни договору про закупівлю товарів №1Т від 28.11.2024 суми податку на додану вартість, оскільки спірна сума податку не залишилася у розпорядженні продавця, а була належним чином задекларована та перерахована до державного бюджету.
З огляду на наведене, у суду відсутні підстави для визнання недійсним пункту 1.4 договору №1Т від 28.11.2024, укладеного між Комунальним підприємством архітектурно-будівельного проектування Хмельницької обласної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "МТ-МЕД" в частині включення до ціни договору суми податку на додану вартість та відповідно стягнення суми 1385607,48 грн. з Товариства з обмеженого відповідальністю "МТ-МЕД" на користь Хмельницької обласної ради на підставі ст. 1212 ЦК України.
Таким чином, у позові необхідно відмовити.
Розподіл судових витрат між сторонами.
З урахуванням положень ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на прокуратуру у зв'язку з відмовою в позові.
Керуючись ст. ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
У позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України)
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.
Повне рішення складено 01.04.2026.
Суддя О.Є. Танасюк