Ухвала від 31.03.2026 по справі 906/452/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

УХВАЛА

31 березня 2026 р. м. Житомир Справа № 906/452/25

Господарський суд Житомирської області у складі судді Костриці О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління ДПС у Житомирській області від 20.11.2025 за № 10643/5/06-30-13-04 з вимогами до боржника з урахуванням уточнень від 27.03.2026 № 2592/5/06-30-13-04 у межах справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційна фірма "Альянс",

за участю учасників судового процесу:

- від кредитора: не з'явилися;

- від боржника: не з'явилися, -

ВСТАНОВИВ:

у провадженні Господарського суду Житомирської області перебуває справа № 906/452/25 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційна фірма "Альянс" (далі - ТОВ "Комерційна фірма "Альянс", боржник, банкрут).

20.11.2025 в системі "Електронний суд" до господарського суду надійшла заява Головного управління ДПС у Житомирській області від 20.11.2025 за № 10643/5/06-30-13-04 з вимогами до боржника (т. 2 а.с. 65-80).

Обґрунтовуючи заяву з вимогами до боржника, Головне управління ДПС у Житомирській області зазначає про наявність у боржника заборгованості перед кредитором на загальну суму 10 597 739,59 грн пені, а саме: 10 576 849,93 грн - пеня з акцизного податку, 641,84 грн - пеня з податку на прибуток підприємств, 20 247,82 грн - пеня з податку на додану вартість. За викладених обставин, Головне управління ДПС у Житомирській області просить визнати вимоги до боржника на суму 10 597 739,59 грн пені та додатково 4844,80 грн судового збору.

Ухвалою від 01.12.2025 господарський суд прийняв заяву Головного управління ДПС у Житомирській області з вимогами до боржника та призначив її до розгляду в судовому засіданні 13.01.2026 о 10:00 год; зобов'язав Головне управління ДПС у Житомирській області та ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Максимова А.А. вчинити певні дії та надати до суду додаткові пояснення та докази (т. 2 а.с. 82).

30.12.2025 в системі "Електронний суд" до господарського суду надійшло клопотання Головного управління ДПС у Житомирській області від 29.12.2025 № 11648/5/06-30 про долучення до матеріалів справи додаткових доказів (т. 2 а.с. 105-141).

Ухвалою від 13.01.2026 господарський суд відклав розгляд заяви Головного управління ДПС у Житомирській області з вимогами до боржника; призначив наступне судове засідання на 03.03.2026 о 10:00 год; зобов'язав Головне управління ДПС у Житомирській області та ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Максимова А.А. вчинити певні дії та надати до суду витребувані документи (т. 2 а.с. 143-144).

02.03.2026 в системі "Електронний суд" до господарського суду надійшло клопотання Головного управління ДПС у Житомирській області від 02.03.2026 про долучення до матеріалів справи документів (т. 2 а.с. 147-162).

Ухвалою від 03.03.2026 господарський суд відклав розгляд заяви Головного управління ДПС у Житомирській області з вимогами до боржника; призначив наступне судове засідання на 31.03.2026 о 10:00 год; зобов'язав Головне управління ДПС у Житомирській області та ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Максимова А.А. в термін до 20.03.2026 надати суду додаткові пояснення та докази (т. 2 а.с. 163-164).

20.03.2026 в системі "Електронний суд" до господарського суду надійшло клопотання ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Максимова А.А. від 20.03.2026 про долучення до матеріалів справи документів, зокрема, повідомлення про результати розгляду грошових вимог Головного управління ДПС у Житомирській області (т. 2 а.с. 167-173).

27.03.2026 в системі "Електронний суд" до господарського суду надійшло клопотання Головного управління ДПС у Житомирській області від 27.03.2026 № 2592/5/06-30-13-04 про долучення до матеріалів справи документів (т. 2 а.с. 177-195). До вказаного клопотання кредитор долучив нові розрахунки вимог до боржника на загальну суму 10 552 832,00 грн пені, а саме: 639,27 грн - пеня з податку на прибуток підприємств, 20 189,27 грн пеня з податку на додану вартість, 10 532 003,46 грн пеня з акцизного податку. Отже, Головне управління ДПС у Житомирській області уточнило розмір вимог до боржника, фактично зменшивши їх до 10 552 832,00 грн пені.

Представник Головного управління ДПС у Житомирській області та ліквідатор банкрута арбітражний керуючий Максимов А.А. у судове засідання 31.03.2026 не з'явилися, хоча про час та місце судового засідання повідомлені своєчасно та відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), що підтверджується довідками про доставку 03.03.2026 ухвали господарського суду від 03.03.2026 в електронні кабінети сторін (т. 2 а.с.165-166).

Дослідивши заяву Головного управління ДПС у Житомирській області від 20.11.2025 за № 10643/5/06-30-13-04 з вимогами до боржника з урахуванням уточнень від 27.03.2026 № 2592/5/06-30-13-04 та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

За приписами частини 1 статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, ГПК України, іншими законами України. Застосування положень ГПК України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до абзацу 14 частини 1 статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.

Згідно з частиною 1 статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Абзацами 1-3 частини 4 статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку. Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом. Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.

Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 47 Кодексу України з процедур банкрутства у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого частиною 1 статті 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.

Згідно з абзацом 3 частини 6 статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після попереднього засідання господарського суду.

Відповідно до частини 3 статті 59 Кодексу України з процедур банкрутства з метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, господарський суд здійснює офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-порталі судової влади України.

Абзацом 1 частини 4 статті 60 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом.

З матеріалів справи суд встановив, що ухвалою від 03.06.2025 господарський суд відкрив провадження у справі про банкрутство ТОВ "Комерційна фірма "Альянс"; ввів процедуру розпорядження майном боржника (т. 1 а.с. 140-147).

03.06.2025 оприлюднено повідомлення про відкриття Господарським судом Житомирської області провадження у справі № 906/452/25 про банкрутство ТОВ "Комерційна фірма "Альянс".

Постановою від 28.10.2025 господарський суд, зокрема, визнав банкрутом ТОВ "Комерційна фірма "Альянс"; відкрив його ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців по 28.10.2026 включно; призначив ліквідатором ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" арбітражного керуючого Максимова А.А. (т. 2 а.с. 50-56).

28.10.2025 господарський суд здійснив офіційне оприлюднення повідомлення про визнання банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури ТОВ "Комерційна фірма "Альянс".

20.11.2025, тобто з пропуском 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ "Комерційна фірма "Альянс", в системі "Електронний суд" до господарського суду надійшла заява Головного управління ДПС у Житомирській області від 20.11.2025 за № 10643/5/06-30-13-04 з вимогами до боржника (т. 2 а.с. 65-80).

Завданням господарського суду є перевірка заявлених до боржника грошових вимог кредиторів, які можуть підтверджуватися або первинними документами (угодами, накладними, рахунками, актами виконаних робіт, тощо), що свідчать про цивільно-правові відносини сторін та підтверджують заборгованість боржника перед кредитором, або рішенням юрисдикційного органу, до компетенції якого віднесено вирішення такого спору.

Розгляд та визнання грошових вимог податкових органів у процедурах банкрутства здійснюється з урахуванням особливостей виникнення (припинення) податкових зобов'язань боржника згідно з вимогами Податкового кодексу України (далі - ПК України), які є спеціальними нормами права, що регулюють ці питання.

Згідно з пунктом 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 ПК України).

Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують функції погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Головне управління ДПС у Житомирській області є територіальним органом Державної податкової служби, яке підпорядковується ДПС України та забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Житомирської області. Відповідно до покладених на нього завдань здійснює, в тому числі, погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів, звертається до суду у випадках, передбачених законодавством.

Як убачається з матеріалів справи, вимоги кредитора до боржника виникли на підставі наступного.

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пункту 15.1 статті 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" відповідно до статті 15 ПК України є платником податків та зборів.

Підпунктами 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України встановлено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 49.2 статті 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Згідно з пунктом 46.1 статті 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок, звіт - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.

Платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом (пункт 54.1 статті 54 ПК України).

Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків не підлягає оскарженню (пункт 56.11 статті 56 ПК України).

Пунктом 57.1 статті 57 ПК України унормовано, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з підпунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1. статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до пункту 111.2 статті 111 ПК України, фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.

Підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з пунктом 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається:

129.1.1. при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;

129.1.2. при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження - на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов'язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

129.1.3. при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

129.1.4. при виявленні контролюючим органом за результатами перевірки заниження податковим агентом податкового зобов'язання при нарахуванні (виплаті) оподатковуваного доходу на користь нерезидентів або інших платників податків та/або несвоєчасної сплати, несплати (неперерахування) податковим агентом утриманих (нарахованих) податків до або під час виплати оподатковуваного доходу на користь нерезидента або іншого платника податків - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податковим агентом суми податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

129.1.5. у випадку несвоєчасного повернення надміру/помилково сплачених платежів, а також несвоєчасного відшкодування сум податку на додану вартість - починаючи з першого дня, наступного за останнім днем граничного строку повернення таких коштів;

Відповідно до пункту 129.3 статті 129 ПК України нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті):

129.3.1. у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів на відповідний рахунок платника податків та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;

129.3.2. у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків;

129.3.3. у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України);

129.3.4. при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).

Відповідно до абзацу 4 частини 3 статті 41 Кодексу України з процедур банкрутства протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, зокрема, не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій.

Згідно з пунктом 129.4 статті 129 ПК України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

На суми заниження податкового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.2 та 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті, нараховується пеня за кожний календарний день заниження податкового зобов'язання, включаючи день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення його сплати, починаючи з 91 календарного дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

На суми несвоєчасно сплачених та/або несплачених (неперерахованих) податковим агентом визначених податкових зобов'язань відповідно до підпункту 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті контролюючим органом нараховується пеня за кожний календарний день такої несплати (неперерахування), включаючи день погашення податкового зобов'язання, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Суд враховує, що згідно з пунктом 102.1 статті 102 ПК України контролюючому органу надано право, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

У пункті 102.4 статті 102 ПК України визначено, що у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Розглядаючи грошові вимоги контролюючого органу до боржника, як платника податків, суду першочергово належить встановити підстави виникнення такого зобов'язання, момент його узгодження з урахуванням результатів оскарження, настання строку сплати, день виникнення податкового боргу, тобто з урахуванням положень статті 129 ПК України достеменно з'ясувати з якого моменту у контролюючого органу виникло право нараховувати штраф чи пеню платнику податку та чи було таке право реалізовано.

При перевірці правомірності нарахування Головним управлінням ДПС у Житомирській області боржнику пені, суд враховує, що 18.03.2020 набрав чинності Закон України від 17.03.2020 № 533-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" (далі - Закон № 533-IX).

У зв'язку з набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30.03.2020 № 540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" та Законом України від 13.05.2020 № 591-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)") підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений, серед іншого, пунктами 52-1, 52-2.

Відповідно до абзаців 1-11 пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України "за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати. Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню".

Отже, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій та пені. При цьому, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій та пені за вчинені відповідні порушення: з 01.03.2020 і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Згідно з абзацом 10 пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX ПК України на період з 18.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.

Необхідно зазначити, що карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11.03.2020 № 211 з 12.03.2020, який в подальшому неодноразово продовжувався.

Постановою від 27.06.2023 № 651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30.06.2023 на всій території України карантин.

Разом із цим, до завершення карантину Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" № 2120-ІХ від 15.03.2022 дію пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України зупинено на період дії воєнного, надзвичайного стану.

Тобто Закон № 2120-IX з 17.03.2022 зупинив дію положень пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX, які в подальшому 30.06.2023 втратили юридичну силу у зв'язку із закінченням самого карантину відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 № 651.

Разом з тим, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" від 15.03.2022 № 2120-IX статтю 102 ПК України доповнено пунктом 102.9 такого змісту: "На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи".

У подальшому пункт 102.9 статті 102 виключено на підставі Закону № 3219-IX від 30.06.2023 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану", який набрав чинності 01.08.2023.

Щодо вимог з акцизного податку на суму 10 532 003,46 грн, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Податковим повідомленням-рішенням від 17.07.2017 № 005084001 Головним управлінням ДПС у Житомирській області застосовано до боржника штрафні санкції на суму 29 335 049,48 грн (т. 2 а.с. 109-110). Вказане податкове повідомлення-рішення було надіслано та вручено боржнику, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення (т. 2 а.с. 111). ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" оскаржило зазначене вище податкове повідомлення-рішення до суду.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.09.2019 у справі № 826/12856/17 у задоволенні адміністративного позову ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.07.2017 № 005084001 відмовлено (т. 2 а.с. 187-190).

В подальшому рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 10.06.2022 у справі №240/33619/21 був задоволений позов Головного управління ДПС у Житомирській області про стягнення з ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" 29335049,48 грн. податкової заборгованості, що виникла з податкового повідомлення-рішення від 17.07.2017 № 005084001.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 56.18 статті 56 ПК України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Враховуючи узгодження грошового зобов'язання з дати набрання законної сили судовим рішенням, та у зв'язку з несплатою ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" 29 335 049,48 грн штрафних санкцій, Головним управлінням ДПС у Житомирській області нараховано боржнику за період з 01.07.2023 по 03.06.2025 пеню на загальну суму 10 532 003,46 грн (т. 2 а.с. 195).

Перевіривши розрахунок кредитора за період з 01.07.2023 по 03.06.2025 на суму 10 532 003,46 грн пені з акцизного податку, суд встановив його відповідність чинному законодавству та арифметичну вірність. Кредитор не здійснював нарахування пені у період з 01.03.2020 по 30.06.2023, припинив нараховувати пеню у зв'язку з введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів боржника ухвалою господарського суду від 03.06.2025 про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Матеріали справи не містять доказів погашення боржником даної заборгованості перед кредитором.

Отже, правомірно нарахованими, обґрунтованими та підтвердженими доказами є конкурсні вимоги кредитора до боржника на суму 10 532 003,46 грн пені з акцизного податку.

Щодо вимог з податку на прибуток підприємств на суму 639,27 грн пені, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Податковим повідомленням-рішенням від 26.09.2019 № 0122445115 Головним управлінням ДПС у Житомирській області застосовано до боржника штрафні санкції на суму 1020,00 грн (т. 2 а.с. 123). Вказане податкове повідомлення-рішення було надіслано боржнику, але повернулося відділенням поштового зв'язку (т. 2 а.с. 124). ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" зазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржувало. Боржник здійснив часткове погашення заборгованості, у зв'язку з чим залишок боргу становить 660,64 грн штрафних санкцій.

Податковим повідомленням-рішенням від 09.01.2020 № 0000465104 Головним управлінням ДПС у Житомирській області застосовано до боржника штрафні санкції на суму 1020,00 грн (т. 2 а.с. 125). Вказане податкове повідомлення-рішення було надіслано боржнику, але повернулося відділенням поштового зв'язку (т. 2 а.с. 126). ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" зазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржувало. Заборгованість перед кредитором боржник не погашав.

Відповідно до пункту 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

При цьому добросовісний платник податків зобов'язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. У разі невиконання цього обов'язку платник не має права посилатись на неотримання ним документів як на обставину, що звільняє його від настання у зв'язку з цим негативних для такого платника наслідків.

Враховуючи узгодження грошового зобов'язання, та у зв'язку з несплатою ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" штрафних санкцій, Головним управлінням ДПС у Житомирській області нараховано боржнику за період з 09.11.2019 по 03.06.2025 пеню на загальну суму 639,27 грн (т. 2 а.с. 191).

Суд враховує, що з 01.01.2021 відповідно до підпункту 129.9.1 пункту 129.9 статті 129 ПК України пеня не нараховується, а нарахована пеня підлягає анулюванню в випадках, зокрема, закінчення 1095 дня, що настає за днем, коли у контролюючого органу відповідно до цього Кодексу виникло право нарахувати пеню платнику податків.

При цьому як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.1997 № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Закон від 16.01.2020 № 466-IX "Про внесення змін до ПК України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві" не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не поширюється на період до набрання ним чинності.

Тобто положення підпункту 129.9.1 пункту 129.9 статті 129 ПК України щодо не нарахування пені чи анулювання нарахованої пені у разі проведення такого нарахування поза межами 1095 дня, що настає за днем, коли у контролюючого органу відповідно до цього Кодексу виникло право нарахувати пеню, поширюються виключно на правовідносини які виникли з 01.01.2021.

Перевіривши розрахунок кредитора за період з 09.11.2019 по 03.06.2025 на суму 639,27 грн пені з податку на прибуток підприємств, суд встановив його відповідність чинному законодавству та арифметичну вірність. Кредитор не здійснював нарахування пені у період з 01.03.2020 по 30.06.2023, припинив нараховувати пеню у зв'язку з введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів боржника ухвалою господарського суду від 03.06.2025 про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Матеріали справи не містять доказів погашення боржником даної заборгованості перед кредитором.

Отже, правомірно нарахованими, обґрунтованими та підтвердженими доказами є конкурсні вимоги кредитора до боржника з податку на прибуток підприємств на суму 639,27 грн пені.

Щодо вимог з податку на додану вартість на суму 20189,27 грн пені, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

1) Податковим повідомленням-рішенням від 27.11.2018 № 0018055112 Головним управлінням ДПС у Житомирській області застосовано до боржника штрафні санкції на загальну суму 35398,79 грн (т. 2 а.с. 114-115). Вказане податкове повідомлення-рішення було надіслано боржнику, але повернулося відділенням поштового зв'язку (т. 2 а.с. 116). ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" зазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржувало. Боржник здійснив часткове погашення заборгованості, у зв'язку з чим залишок боргу становить 19029,03 грн штрафних санкцій.

Враховуючи узгодження грошового зобов'язання, та у зв'язку з несплатою ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" штрафних санкцій, Головним управлінням ДПС у Житомирській області нараховано боржнику за період з 20.01.2019 по 03.06.2025 пеню на загальну суму 10953,73 грн (т. 2 а.с. 192-194).

Перевіривши розрахунок кредитора за період з 20.01.2019 по 03.06.2025 на суму 10953,73 грн пені з податку на додану вартість, суд встановив його відповідність чинному законодавству та арифметичну вірність.

2) Відповідно до поданої 17.01.2019 ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" податкової декларації за грудень 2019 року самостійно нарахований боржником розмір податкового зобов'язання становить 5694,00 грн (т. 2 а.с. 157). ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" погашення заборгованості не здійснювало.

Враховуючи узгодження грошового зобов'язання, та у зв'язку з несплатою ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" податкового зобов'язання, Головним управлінням ДПС у Житомирській області нараховано боржнику за період з 01.05.2019 по 03.06.2025 пеню на загальну суму 2448,16 грн (т. 2 а.с. 192-194).

Перевіривши розрахунок кредитора за період з 01.05.2019 по 03.06.2025 на суму 2448,16 грн пені з податку на додану вартість, суд встановив його відповідність чинному законодавству та арифметичну вірність.

3) Відповідно до поданої 18.02.2019 ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" податкової декларації за січень 2019 року самостійно нарахований боржником розмір податкового зобов'язання становить 4616,00 грн (т. 2 а.с. 153). ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" погашення заборгованості не здійснювало.

Враховуючи узгодження грошового зобов'язання, та у зв'язку з несплатою ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" податкового зобов'язання, Головним управлінням ДПС у Житомирській області нараховано боржнику за період з 31.05.2019 по 03.06.2025 пеню на загальну суму 1918,27 грн (т. 2 а.с. 192-194).

Перевіривши розрахунок кредитора за період з 31.05.2019 по 03.06.2025 на суму 1918,27 грн пені з податку на додану вартість, суд встановив його відповідність чинному законодавству та арифметичну вірність.

4) Відповідно до поданої 19.03.2019 ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" податкової декларації за лютий 2019 року самостійно нарахований боржником розмір податкового зобов'язання становить 4998,00 грн (т. 2 а.с. 154). ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" погашення заборгованості не здійснювало.

Враховуючи узгодження грошового зобов'язання та, у зв'язку з несплатою ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" податкового зобов'язання, Головним управлінням ДПС у Житомирській області нараховано боржнику за період з 29.06.2019 по 03.06.2025 пеню на загальну суму 2007,52 грн (т. 2 а.с. 192-194).

Перевіривши розрахунок кредитора за період з 29.06.2019 по 03.06.2025 на суму 2007,52 грн пені з податку на додану вартість, суд встановив його відповідність чинному законодавству та арифметичну вірність.

5) Відповідно до поданої 17.04.2019 ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" податкової декларації за березень 2019 року самостійно нарахований боржником розмір податкового зобов'язання становить 928,00 грн (т. 2 а.с. 155). ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" погашення заборгованості не здійснювало.

Враховуючи узгодження грошового зобов'язання, та у зв'язку з несплатою ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" податкового зобов'язання, Головним управлінням ДПС у Житомирській області нараховано боржнику за період з 30.07.2019 по 03.06.2025 пеню на загальну суму 359,09 грн (т. 2 а.с. 192-194).

Перевіривши розрахунок кредитора за період з 30.07.2019 по 03.06.2025 на суму 359,09 грн пені з податку на додану вартість, суд встановив його відповідність чинному законодавству та арифметичну вірність.

6) Відповідно до поданої 16.05.2019 ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" податкової декларації за квітень 2019 року самостійно нарахований боржником розмір податкового зобов'язання становить 3,00 грн (т. 2 а.с. 156). ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" погашення заборгованості не здійснювало.

Враховуючи узгодження грошового зобов'язання, та у зв'язку з несплатою ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" податкового зобов'язання, Головним управлінням ДПС у Житомирській області нараховано боржнику за період з 29.08.2019 по 03.06.2025 пеню на загальну суму 1,12 грн (т. 2 а.с. 192-194).

Перевіривши розрахунок кредитора за період з 29.08.2019 по 03.06.2025 на суму 1,12 грн пені з податку на додану вартість, суд встановив його відповідність чинному законодавству та арифметичну вірність.

7) Податковим повідомленням-рішенням від 25.04.2019 № 0057745112 Головним управлінням ДПС у Житомирській області застосовано до боржника штрафні санкції на суму 1922,80 грн (т. 2 а.с. 117). Вказане податкове повідомлення-рішення було надіслано боржнику, але повернулося відділенням поштового зв'язку (т. 2 а.с. 118). ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" зазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржувало, погашення заборгованості не здійснювало.

Податковим повідомленням-рішенням від 25.04.2019 № 0057725112 Головним управлінням ДПС у Житомирській області застосовано до боржника штрафні санкції на суму 569,40 грн (т. 2 а.с. 119). Вказане податкове повідомлення-рішення було надіслано боржнику, але повернулося відділенням поштового зв'язку (т. 2 а.с. 120). ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" зазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржувало, погашення заборгованості не здійснювало.

Враховуючи узгодження грошового зобов'язання, та у зв'язку з несплатою ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" штрафних санкцій, Головним управлінням ДПС нараховано боржнику за період з 23.06.2019 по 03.06.2025 пеню на загальну суму 1209,84 грн (т. 2 а.с. 192-194).

Перевіривши розрахунок кредитора за період з 23.06.2019 по 03.06.2025 на суму 1209,84 грн пені з податку на додану вартість, суд встановив його відповідність чинному законодавству та арифметичну вірність.

8) Податковим повідомленням-рішенням від 12.09.2019 № 0117175112 Головним управлінням ДПС у Житомирській області застосовано до боржника штрафні санкції на суму 1020,00 грн (т. 2 а.с. 121). Вказане податкове повідомлення-рішення було надіслано боржнику, але повернулося відділенням поштового зв'язку (т. 2 а.с. 122). ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" зазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржувало, погашення заборгованості не здійснювало.

Враховуючи узгодження грошового зобов'язання, та у зв'язку з несплатою ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" штрафних санкцій, Головним управлінням ДПС у Житомирській області нараховано боржнику за період з 31.10.2019 по 03.06.2025 пеню на загальну суму 421,74 грн (т. 2 а.с. 192-194).

Перевіривши розрахунок кредитора за період з 31.10.2019 по 03.06.2025 на суму 421,74 грн пені з податку на додану вартість, суд встановив його відповідність чинному законодавству та арифметичну вірність.

9) Податковим повідомленням-рішенням від 26.09.2019 № 0122445115 Головним управлінням ДПС у Житомирській області застосовано до боржника штрафні санкції на суму 1020,00 грн (т. 2 а.с. 123). Вказане податкове повідомлення-рішення було надіслано боржнику, але повернулося відділенням поштового зв'язку (т. 2 а.с. 124). ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" зазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржувало, погашення заборгованості не здійснювало.

Податковим повідомленням-рішенням від 09.01.2020 № 0000465104 Головним управлінням ДПС у Житомирській області застосовано до боржника штрафні санкції на суму 1020,00 грн (т. 2 а.с. 125). Вказане податкове повідомлення-рішення було надіслано боржнику, але повернулося відділенням поштового зв'язку (т. 2 а.с. 126). ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" зазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржувало, погашення заборгованості не здійснювало.

Враховуючи узгодження грошового зобов'язання, та у зв'язку з несплатою ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" штрафних санкцій, Головним управлінням ДПС нараховано боржнику за період з 09.12.2019 по 03.06.2025 пеню на загальну суму 802,93 грн (т. 2 а.с. 192-194).

Перевіривши розрахунок кредитора за період з 09.12.2019 по 03.06.2025 на суму 802,93 грн пені з податку на додану вартість, суд встановив його відповідність чинному законодавству та арифметичну вірність.

10) Податковим повідомленням-рішенням від 13.03.2020 № 0027965104 Головним управлінням ДПС у Житомирській області застосовано до боржника штрафні санкції на суму 186,20 грн (т. 2 а.с. 127). Вказане податкове повідомлення-рішення було надіслано боржнику, але повернулося відділенням поштового зв'язку (т. 2 а.с. 128). ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" зазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржувало, погашення заборгованості не здійснювало.

Враховуючи узгодження грошового зобов'язання, та у зв'язку з несплатою ТОВ "Комерційна фірма "Альянс" штрафних санкцій, Головним управлінням ДПС у Житомирській області нараховано боржнику за період з 01.07.2023 по 03.06.2025 пеню на загальну суму 66,85 грн (т. 2 а.с. 192-194).

Перевіривши розрахунок кредитора за період з 01.07.2023 по 03.06.2025 на суму 66,85 грн пені з податку на додану вартість, суд встановив його відповідність чинному законодавству та арифметичну вірність.

Отже, загальна сума правомірно нарахованої кредитором боржнику пені з податку на додану вартість становить 20 189,25 грн. У всіх зазначених вище випадках нарахування пені з податку на додану вартість кредитор не здійснював нарахування у період з 01.03.2020 по 30.06.2023, припинив нараховувати пеню у зв'язку з введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів боржника ухвалою господарського суду від 03.06.2025 про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Головне управління ДПС у Житомирській області у розрахунку допустило арифметичну помилку та невірно визначило загальну суму пені з податку на додану вартість, а саме: 20 189,27 грн замість правильної суми - 20 189,25 грн.

Матеріали справи не містять доказів погашення боржником даної заборгованості перед кредитором.

Отже, правомірно нарахованими, обґрунтованими та підтвердженими доказами є конкурсні вимоги кредитора до боржника з податку на додану вартість на суму 20189,25 грн пені.

За частинами 2, 3 статті 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина 1 статті 73 ГПК України).

Згідно з частинами 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За приписами статей 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Матеріали справи не містять доказів погашення боржником заборгованості перед кредитором.

Ліквідатор банкрута арбітражний керуючий Максимов А.А. у повідомленні від 19.03.2026 вимоги кредитора до боржника визнав у повному обсязі.

Зважаючи на вищевикладене в сукупності, підтвердженими доказами, що містяться у матеріалах справи, обґрунтованими, конкурсними, заявленими відповідно до вимог чинного законодавства, але з пропуском 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство є вимоги кредитора до боржника на суму 10 552 831,98 грн пені (10 532 003,46 грн пені з акцизного податку + 639,27 грн пені з податку на прибуток підприємств + 20189,25 грн пені з податку на додану вартість) (конкурсні вимоги, без права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів).

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Пунктом 2-1 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання до господарського суду у справі про банкрутство заяви кредиторами, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство, а також після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом установлено ставку судового збору - 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2025 року - 3028,00 гривні.

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Головним управлінням ДПС у Житомирській області за подання до господарського суду заяви з вимогами до боржника сплачено судовий збір в розмірі 4844,80 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 12.11.2025 № 1726 (т. 2 а.с. 70).

Судовий збір у розмірі 4844,80 грн, сплачений Головним управлінням ДПС у Житомирській області, зараховано до спеціального фонду державного бюджету України, що підтверджується відповідною випискою (т. 2 а.с. 81).

У зв'язку з чим, на підставі статті 129 ГПК України на боржника покладається сплата 4844,80 грн судового збору, що сплачені кредитором при поданні до суду заяви з вимогами до боржника.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому, у першу чергу задовольняються, зокрема, витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді; у третю чергу задовольняються, зокрема, вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою; у шосту чергу задовольняються інші вимоги.

Оскільки заявлені вимоги на суму 10 552 831,98 грн складаються виключно з пені, яка не є податковим зобов'язанням у розумінні ПК України, такі вимоги відповідно до статті 64 Кодексу України з процедур банкрутства підлягають задоволенню у шосту чергу. Сплачений кредитором судовий збір на суму 4844,80 грн підлягає задоволенню у першу чергу.

Зважаючи на вищевикладене в сукупності, господарський суд дійшов висновку задовольнити частково заяву Головного управління ДПС у Житомирській області від 20.11.2025 за № 10643/5/06-30-13-04 з вимогами до боржника з урахуванням уточнень від 27.03.2026 за № 2592/5/06-30-13-04, визнати вимоги Головного управління ДПС у Житомирській області до боржника на суму 10 552 831,98 грн пені (шоста черга) (конкурсні вимоги, без права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів) та 4844,80 грн судового збору (перша черга); вимоги Головного управління ДПС у Житомирській області до боржника на суму 0,02 грн відхилити; ліквідатору банкрута арбітражному керуючому Максимову А.А. внести визнані судом вимоги кредитора до реєстру вимог кредиторів боржника.

Керуючись статтями 1, 41, 45, 47, 59, 60, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 129, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Заяву Головного управління ДПС у Житомирській області від 20.11.2025 за № 10643/5/06-30-13-04 з вимогами до боржника з урахуванням уточнень від 27.03.2026 за № 2592/5/06-30-13-04 задовольнити частково.

2. Визнати вимоги Головного управління ДПС у Житомирській області (10003, м.Житомир, вул. Юрка Тютюнника, 7, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44096781) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційна фірма "Альянс" (10025, м. Житомир, вул. Корольова, буд. 132, офіс 3600, ідентифікаційний код 39095676) на суму 10 552 831,98 грн пені (шоста черга) (конкурсні вимоги, без права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів) та 4844,80 грн судового збору (перша черга).

3. Вимоги Головного управління ДПС у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційна фірма "Альянс" на суму 0,02 грн відхилити.

4. Ліквідатору банкрута арбітражному керуючому Максимову А.А. внести визнані судом вимоги кредитора до реєстру вимог кредиторів боржника.

Ухвала господарського суду набирає законної сили з моменту її підписання .

Ухвала господарського суду може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.

Повний текст ухвали складено та підписано 01.04.2026.

Суддя Костриця О.О.