Постанова від 30.03.2026 по справі 380/22986/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2026 рокуЛьвівСправа № 380/22986/25 пров. № А/857/3549/26

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіМатковської З. М.,

суддів:Гуляка В. В.,

Ільчишин Н. В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2025 року, що ухвалив суддя Сподарик Н.І., у місті Львові, у справі № 380/22986/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), у якому просить суд:

- визнати противоправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що полягає у не проведенні з 01.02.2023 перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №3/1030 від 25.08.2025 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023р. виданої Південно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, здійснити з 01.02.2023 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №3/1030 від 25.08.2025 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023р. виданої Південно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, та виплатити перераховану пенсію (з врахуванням раніше виплачених сум).

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2025 року адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №3/1030 від 25.08.2025 станом на 01.01.2023, виданій Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.02.2023 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №3/1030 від 25.08.2025 станом на 01.01.2023, виданій Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань, з урахуванням виплачених сум.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Приймаючи рішення у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач має обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача, на підставі довідки про грошове забезпечення позивача, яка видана на виконання рішення суду.

Не погодившись із цим рішенням суду, його оскаржив відповідач, подавши апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

У обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає те, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, неповно з'ясував обставини справи та зробив помилковий висновок про задоволення позову.

Таку позицію відповідач пояснює тим, що Кабінет Міністрів України не приймав рішення про зміну грошового забезпечення військовослужбовців у 2023 році, а тому немає підстав для перерахунку пенсії позивача, на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань від 25.08.2025 № 3/1030 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.

Суд першої інстанції встановив те, що Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 у справі № 380/6346/25 зобов'язано Південно-Східне Міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, в якій здійснити обрахунок його посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік та розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» для здійснення перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 у справі № 380/6346/25, Південно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань підготовлено довідку №3/1030 від 25.08.2025, про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, у якій розміри посадового окладу і окладу за військовим званням розраховано шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023.

У зв'язку з видачею такої довідки, позивач звернувся до відповідача із запитом у якому просив провести перерахунок його пенсії на підставі зазначеної довідки.

Листом від 27.10.2025 відповідачем повідомлено позивача, що Урядом України акти, які визначають механізм пенсій військовослужбовців грошове забезпечення яких визначається Постановою №704 після 01.03.2018 не приймалось. Враховуючи викладене, підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.

Позивач не погодився із такою відмовою відповідача у проведенні перерахунку його пенсії на підставі нової довідки, відтак звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку правильності вирішення судом першої інстанції даного публічно - правового спору, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регулюється ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якою, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду.

Апеляційний суд встановив те, що позивачу, на виконання рішення суду, позивачу видано довідку Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань від 25.08.2025 № 3/1030 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року.

Довідка видана у зв'язку із тим, що з 01.01.2023 року, розрахунковими величинами для визначення розміру посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2023 року та відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Отже, відповідач мав обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням складових грошового забезпечення вказаних у довідці.

При цьому, у відповідача відсутні повноваження щодо повернення довідки, наданої уповноваженим органом, оскільки повернення довідки не передбачено постановою № 45, у якій є тільки одне юридично допустиме повноваження пенсійного органу, а саме, прийняти довідку для здійснення перерахунку пенсії, про що в постанові № 45 зазначено наступним чином: «На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Отже, відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії позивачу, на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань від 25.08.2025 № 3/1030 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року.

Тому, суд першої інстанції зробив правильний висновок про задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача, які полягали у відмові у здійсненні, починаючи з 01.02.2023, перерахунку пенсії позивача, на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань від 25.08.2025 № 3/1030 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року та зобов'язання відповідача здійснити з 01.02.2023 перерахунок пенсії позивача, на підставі цієї довідки.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання в тому, що суд першої інстанції, правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржене рішення суду першої інстанції - без змін.

Оскільки, апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін, то розподіл судових витрат не проводиться.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 КАС України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2025 року у справі № 380/22986/25 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя З. М. Матковська

судді В. В. Гуляк

Н. В. Ільчишин