Ухвала від 30.03.2026 по справі 380/7417/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зупинення апеляційного провадження

30 березня 2026 року ЛьвівСправа № 380/7417/24 пров. № А/857/5419/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючий суддя -Матковської З. М.

суддів -Гінди О. М.

Гуляка В. В.

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові клопотання відповідача ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі № 380/7417/24 за адміністративним позовом Головного управління Національної поліції у Львівській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів, в якій відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 липня 2025 року, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Національної поліції у Львівській області звернулось до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення на користь ГУНП у Львівській області 14 316,39 грн у рахунок відшкодування вартості предметів однострою особистого користування.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року позов задоволено. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Головного управління Національної поліції у Львівській області вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння яких не закінчився у сумі 14316 (чотирнадцять тисяч триста шістнадцять) грн 39 коп.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2025 відкрито апеляційне провадження у вказаній справі та призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.

На адресу суду від представника позивача надійшло клопотання про зупинення провадження в даній справі до припинення перебування позивача (апелянта) у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан, оскільки з 13.12.2025 позивач мобілізований до лав Прикордонної Служби України та проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

Позивач проти задоволення зазначеного клопотання заперечив.

Перевіривши матеріали справи та доводи заявленого клопотання в їх сукупності, суд апеляційної інстанції приходить до переконання про необхідність зупинення провадження у справі, з наступних підстав.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, який неодноразово продовжувався та діє дотепер.

Статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС) визначені підстави обов'язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження та порядок поновлення зупиненого провадження у справі.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 236 КАС, суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають або роблять недоцільним розгляд справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.

У постанові від 12 листопада 2025 року у справі № 754/947/22 Велика Палата Верховного Суду вказала, що з моменту оголошення загальної мобілізації та введення воєнного стану Збройні Сили України та інші утворені відповідно до закону військові формування переводяться в спеціальний правовий режим функціонування в цілому. Це виключає необхідність у додатковому з'ясуванні питання щодо переведення певної військової частини «на воєнний стан». Юридичний статус з'єднань, військових частин, підрозділів та інших складових структури ЗC України та інших військових формувань, що функціонують в умовах воєнного стану, не залежить від місця їх дислокації чи характеру виконуваних ними завдань, як-то перебування в районі воєнних (бойових) дій та участь в них.

Велика Палата Верховного Суду зазначила, що з моменту введення в Україні воєнного стану і до моменту його скасування чи припинення Збройні Сили України та інші утворені відповідно до закону військові формування в цілому потрібно вважати такими, що «переведені на воєнний стан» для цілей застосування пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України та аналогічних процесуальних норм.

Упродовж дії воєнного стану в Україні та проведення загальної мобілізації для застосування судом пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК (пункту 5 частини першої статті 236 КАС) суд має отримати докази (військовий квиток, накази командира військової частини тощо), що містять інформацію про перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на військовій службі.

Отже, у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, суд зобов'язаний зупинити провадження у справі до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.

Як уже зазначалось вище, згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної Служби від 15.12.2025 № 1534, солдат ОСОБА_1 , призваний на військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної Служби з 13.12.2025 по теперішній час.

Відтак, з урахуванням наведених фактичних обставин та норм процесуального права, з огляду на запровадження в Україні з 24.02.2022 воєнного стану, внаслідок чого відповідач, станом на час розгляду справи, проходить військову службу у складі Державної прикордонної служби України та заявив клопотання щодо зупинення провадження, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі до припинення перебування відповідача у складі утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.

Керуючись статтями 236, 321, 325, 329 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі задовольнити.

Зупинити провадження у справі № 380/7417/24 до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.

Зобов'язати відповідача повідомити про усунення обставин, які стали підставою для зупинення провадження у справі, з долученням копій підтверджуючих документів.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя З. М. Матковська

судді О. М. Гінда

В. В. Гуляк