Постанова від 30.03.2026 по справі 300/3268/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2026 рокуЛьвівСправа № 300/3268/25 пров. № А/857/33090/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіМатковської З. М.

суддів -Гуляка В. В.

Ільчишин Н. В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18 липня 2025 року у справі № 300/3268/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання вчинити певні дії (головуючий суддя першої інстанції Чуприна О.В., час ухвалення - у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження, місце ухвалення м. Івано-Франківськ, дата складання повного тексту рішення 18 липня 2025 року),-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 за №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2022-2024 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 26.02.2025;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 за №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2022-2024 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 26.02.2025;

визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у зарахуванні періодів безпосередньої участі ОСОБА_1 в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської федерації з 19.11.2023 по 06.01.2024, з 14.02.2024 по 02.05 2024 з 22.05.2024 по 04.09.2024, з 24.09.2024 по 21.02.2025, з 28.02.2025 по 02.04.2025 до страхового стажу із застосуванням кратності з розрахунку один місяць служби за три місяці на підставі довідки ВЧ НОМЕР_1 від 02.04.2025;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити зарахування періодів безпосередньої участі ОСОБА_1 в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської федерації з 19.11.2023 по 06.01.2024, з 14.02.2024 по 02.05 2024 з 22.05.2024 по 04.09.2024, з 24.09.2024 по 21.02.2025, з 28.02.2025 по 02.04.2025 до страхового стажу із застосуванням кратності з розрахунку один місяць служби за три місяці на підставі довідки ВЧ НОМЕР_1 від 02.04.2025 та перерахувати її пенсію з 01.05.2025;

визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу періоду роботи ОСОБА_1 з 01.08.1983 по 20.05.2002 в Райтубдиспансері с. Кремінці в подвійному розмірі відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення";

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити зарахування до страхового стажу періоду роботи ОСОБА_1 з 01.08.1983 по 20.05.2002 в Райтубдиспансері с. Кремінці в подвійному розмірі відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" та перерахувати її пенсію з 01.05.2025.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що 15.04.2025 позивач звернулась до відповідача з вимогою перерахувати свою пенсію із застосуванням середнього показника заробітної плати для обчислення розміру пенсії за три останніх роки (2022- 2024), зарахування до страхового стажу періоду роботи з 01.08.1983 по 31.12.2003 в Райтубдиспансері с. Кремінці в подвійному розмірі, зарахування до страхового стажу періодів безпосередньої участі в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської федерації з 19.11.2023 по 06.01.2024, з 14.02.2024 по 02.05 2024 з 22.05.2024 по 04.09.2024, з 24.09.2024 по 21.02.2025, з 28.02.2025 по 02.04.2025 із застосуванням кратності з розрахунку один місяць служби за три місяці на підставі довідки Військової частини НОМЕР_1 від 02.04.2025.

ГУ ПФУ в Івано-Франківській області листом від 18.04.2025 №0900-0202-8/21845 повідомлено, що на підставі заяви від 26.02.2025 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV (надалі по тексту також - Закон №1058-IV), втім при розрахунку пенсії позивача відповідачем застосовано показник заробітної плати для обчислення розміру пенсії за віком за 2014-2016 роки, а не за 2022-2024. Також цим листом повідомлено заявника, що період роботи з 19.11.2023 по 06.01.2024, з 14.02.2024 по 02.05.2024, 22.05.2024 по 04.09.2024, 24.09.2024 по 31.01.2025 враховано до страхового стажу та заробітку в одинарному розрахунку. Період роботи з 01.02.2025 по 21.02.2025 та з 28.02.2025 по 02.04.2025 не враховано до стажу та заробітку ОСОБА_1 , оскільки стаж та заробіток при обчисленні розміру пенсії враховуються по місяць, що передує місяцю звернення із заявою про призначення (перерахунок) пенсії. Повідомлено про відсутність підстав у пільговому зарахуванні періоду проходження військової служби протягом 2023-2025 років при розрахунку стажу заявника для обчислення розміру пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV, а також не враховано період роботи з 01.08.1983 по 20.05.2002 в Райтубдиспансері с. Кремінці в подвійному розмірі відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".

За аргументами ОСОБА_1 коментовані дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області є неправомірними, оскільки частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Частина 3 статті 45 Закону №1058-ІV вказує на порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.

За доводами ОСОБА_1 , період роботи з 01.08.1983 по 20.05.2002 в Райтубдиспансері с. Кремінці підлягає зарахуванню до страхового стажу в подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Коментовані періоди роботи підлягають зарахуванню у кратному розмірі, оскільки записи про такі наявні в трудовій книжці серії НОМЕР_2 від 01.08.1983, а доводи відповідача про необхідність надання документів про перебування у відпустках без збереження заробітної плати та у відпустці по догляду за дитиною є необґрунтованими та не відповідають фактичним обставинам. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18 липня 2025 року у справі № 300/3268/25 позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зарахування при обрахунку пенсії ОСОБА_1 показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки, при призначенні 26.02.2025 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-ІV.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 26.02.2025 перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показників середньомісячної заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, за 2022-2024 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у здійснення ОСОБА_1 зарахування до стажу період її роботи з 01.08.1983 по 20.05.2002 в Райтубдиспансері с. Кремінці у подвійному розмірі.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.05.2025 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , зарахувавши до стажу періоди її роботи з 01.08.1983 по 20.05.2002 в Райтубдиспансері с. Кремінці в подвійному розмірі згідно статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 за №1788-ХІІ.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.05.2025 нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 , перерахованої внаслідок зарахування до страхового стажу періодів її роботи з 01.08.1983 по 20.05.2002 в Райтубдиспансері с. Кремінці в подвійному розмірі згідно із статтею 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 за №1788-ХІІ, з урахуванням уже проведених платежів за вказаний період пенсійних виплат.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу. Вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення із неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, та неправильним застосуванням норм матеріального права.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт покликається на те, що до страхового стажу не зараховано період роботи з 01.08.1983 по 20.05.2002 в Райтубдиспансері с. Кремінці у подвійному розмірі відповідно до статті 60 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», оскільки позивачем не надано інформації про перебування у відпустках без збереження заробітної плати протягом даного періоду. А тому, у разі надання довідки, яка містить інформацію про перебування у відпустках без збереження заробітної плати протягом періоду роботи з 01.08.1983 по 20.05.2002 в Райтубдиспансері с. Кремінці, то тоді цей період роботи буде зараховано до страхового стажу для обчислення пенсії в подвійному розмірі відповідно до статті 60 ЗУ « Про пенсійне забезпечення».

Показник середньої заробітної плати (доходу) за три попередні роки застосовують під час переведення лише з пенсії по інвалідності на пенсію за віком (за умови, якщо її призначають вперше) і за наявності в особи 24 місяців страхового стажу, який вона набула після призначення (попереднього перерахунку) пенсії по інвалідності незалежно від перерв у роботі. Іншого чинним законодавством не передбачено.

Право вибору призначення одного з видів пенсійного забезпечення було використано позивачем 23.11.2005 року при призначенні пенсії за вислугу років вперше. В подальшому, можливе тільки переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до частини 3 статті 45 Закону №1058, в даному випадку, на пенсію за віком. Оскільки, Позивачу з 23.11.2005 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення», і вона не звертається за призначенням пенсії вперше, то застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення (2022, 2023 2024), в Головного управління немає законних підстав.

Відзив на апеляційну скаргу поданий не був. Відповідно ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.

Судом встановлено та з матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та останній з 22.11.2005 призначено пенсію за вислугу років, як працівнику охорони здоров'я відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 за №1788-ХІІ, що засвідчується матеріалами пенсійної справи (а.с.44-168).

Позивач 26.02.2025 звернулась до Відділу обслуговування громадян №2 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії, де самостійно визначила вид перерахунку "перехід на інший вид пенсії" (а.с.169-170).

Згідно розписки-повідомлення від 26.02.2025, ОСОБА_1 до коментованої заяви долучено, зокрема, трудову книжку серії НОМЕР_2 , військовий квиток серії НОМЕР_3 , посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_4 та довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 13.12.2023 за №5654 (а.с.171).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 05.03.2025 прийнято рішення №926190111338 про перерахунок пенсії, вид перерахунку "перехід з виду на вид", внаслідок якого ОСОБА_1 з 26.02.2025 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV (надалі по тексту також - Закон №1058-IV) (а.с.175-176).

Розрахунком стажу (Форма РС-право), складеним під час призначення позивачу пенсії за віком, підтверджується обставина наявності у ОСОБА_1 страхового стажу в розмірі 25 років 09 місяців 15 днів, стаж враховано по 31.01.2025. Усі періоди роботи позивача зараховано в одинарному обчисленні (кратність - 1) (а.с.177).

Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення пенсії, для визначення розміру пенсійної виплати ОСОБА_1 взято за основу середній заробіток за три попередні роки 2017 в розмірі 3764,40 гривень (за 2014-2016 роки) (а.с.178-183).

Представник позивача адвокат Хомич І.О., в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до Управління із адвокатським запитом від 15.04.2025 за №3047/25/гз, в якому просив:

- перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 за №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2022-2024 роки;

- зарахувати період безпосередньої участі ОСОБА_1 в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської федерації з 19.11.2023 по 06.01.2024, з 14.02.2024 по 02.05 2024 з 22.05.2024 по 04.09.2024, з 24.09.2024 по 21.02.2025, з 28.02.2025 по 02.04.2025 до страхового стажу із застосуванням кратності з розрахунку один місяць служби за три місяці на підставі довідки ВЧ НОМЕР_1 від 02.04.2025 та перерахувати її пенсію;

- зарахувати до страхового стажу періоду роботи ОСОБА_1 з 01.08.1983 по 20.05.2002 в Райтубдиспансері с. Кремінці в подвійному розмірі відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" та перерахувати її пенсію (а.с.30-31).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, розглянувши адвокатський запит від 15.04.2025, листом від 18.04.2025 за №0900-0202-8/21845 повідомило представника позивача про те, що:

(1) З 26.02.2025 на підставі заяви від 26.02.2025 та всіх необхідних документів ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком у відповідності до абазу 6 пункту 3 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону №1058-IV, як учасниці бойових дій. Загальний стаж роботи становить 35 років 9 місяців, в тому числі військова служба в особливий період, відповідно до довідки від 13.12.2023 за № 5654 та робота в Райтубдиспансері с. Кремінці відповідно до статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Коефіцієнт стажу складає 0.35750, індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення пенсії - 1,16363.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Також при переведенні на пенсію за віком ОСОБА_1 застосовано осучаснений показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії за вислугу років.

(2) Період роботи з 19.11.2023 по 06.01.2024, з 14.02.2024 по 02.05.2024, 22.05.2024 по 04.09.2024, 24.09.2024 по 31.01.2025 (по місяць звернення за призначенням пенсії) враховано до страхового стажу та заробітку в одинарному розрахунку.

Період роботи з 01.02.2025 по 21.02.2025 та з 28.02.2025 по 02.04.2025 не враховано до стажу та заробітку ОСОБА_1 , оскільки стаж та заробіток при обчисленні розміру пенсії враховуються по місяць, що передує місяцю звернення із заявою про призначення (перерахунок) пенсії. Даний період можливо буде зарахувати при зверненні ОСОБА_1 із заявою відповідно до вимог статті 42 Закону №1058-IV.

Військова пенсія призначається за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за 2262-ХІІ (надалі по тексту також - Закон №2262-ХІІ), залежно від кількості вислуги років та сум грошового забезпечення, а цивільній людині, яка отримала статус учасника бойових дій, пенсія обчислюється на загальних підставах, залежно від наявного страхового стажу і зарплати за нормами Закону 1058-IV. Відсутні підстави у пільговому зарахуванні періоду проходження військової служби протягом 2023-2025 років при розрахунку стажу ОСОБА_1 для обчислення розміру пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV.

(3) Для врахування стажу за період роботи з 01. 08.1983 по 20.05.2002 в Райтубдиспансері с. Кремінці в подвійному розмірі відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", рекомендуємо ОСОБА_1 надати документ про перебування (за даний період) у відпустках без збереження заробітної плати та по догляду за дитиною до виповнення нею 3-х річного віку та звернутися із заявою до територіальних органів Пенсійного фонду України або через Веб-портал електронних послуг (а.с.11-12).

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, оформлені листом від 18.04.2025 за №0900-0202-8/21845, ОСОБА_1 звернулась з цим позовом до суду, з метою захисту свого порушеного права на належне пенсійне забезпечення.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що пенсійний орган фактично переклав на ОСОБА_1 тягар доказування власного неперевіреного сумніву щодо перебування останньої у відпустках без збереження заробітної плати або у декретній відпустці, що є непропорційним заявленій легітимній меті (зарахування стажу в подвійному розмірі), тому зазначені дії не можна вважати такими, які вчинені обґрунтовано, добросовісно та розсудливо.

Апеляційний суд погоджується із висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.

Враховуючи вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 (надалі по тексту також - Закон №1058-ІV).

Згідно статті 51 Закону №1788-ХІІ пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

В силу вимог пункту "е" статті 52 Закону №1788-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають, зокрема працівники освіти, охорони здоров'я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів.

Пунктом "е" статті 55 Закону №1788-ХІІ (в редакції, чинній на дату призначення пенсії позивачу з 13.09.2017) передбачено, що після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати, зокрема з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.

Станом на дату подання позивачем 14.05.2024 заяви про "перехід на інший вид пенсії", має наступну редакцію: працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців; з 1 квітня 2024 року або після цієї дати - не менше 30 років.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти: які в період до 1 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не менше тривалості, передбаченої абзацами першим та другим цього пункту.

Відповідно до абзаців 1-3 пункту 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-ІV (у редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють, зокрема, на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та останній з 22.11.2005 призначено пенсію за вислугу років, як працівнику охорони здоров'я відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 за №1788-ХІІ, що засвідчується матеріалами пенсійної справи.

Пенсію за вислугою років ОСОБА_1 , на момент її призначення, обчислено при загальному страховому стажі 43 роки 02 місяці 11 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,45167, індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення, - 1,073728) та від середньомісячного заробітку 619,86 гривень. В подальшому, у зв'язку із масовими перерахунками пенсії, обчислення розміру пенсії позивача неодноразово змінювалося.

Позивачка 26.02.2025 звернулась до Відділу обслуговування громадян №2 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії, де самостійно визначила вид перерахунку "перехід на інший вид пенсії". Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 05.03.2025 прийнято рішення №926190111338 про перерахунок пенсії, вид перерахунку "перехід з виду на вид", внаслідок якого ОСОБА_1 з 26.02.2025 отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV. Розрахунком стажу (Форма РС-право), складеним під час призначення позивачу пенсії за віком, підтверджується обставина наявності у ОСОБА_1 страхового стажу в розмірі 25 років 09 місяців 15 днів, стаж враховано по 31.01.2025. Усі періоди роботи позивача зараховано в одинарному обчисленні.

Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення пенсії, для визначення розміру пенсійної виплати ОСОБА_1 взято за основу середній заробіток за три попередні роки 2017 в розмірі 3764,40 гривень (за 2014-2016 роки). Розрахунок заробітку для обчислення [означений в коментованому алгоритмі] містить такі складові, взяті за основу визначення розміру пенсійної виплати заявника: загальний страховий стаж в розмірі 35 років 09 місяців 15 днів (429 місяців); середній заробіток за три попередні роки: 2017 - 3764,40 гривень (за 2014-2016 роки); коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати 2.1237025912 (1.17*1.11*1.11*1.14*1.197*1.0796); останній місяць врахованої зарплати 31.01.2025; сума коефіцієнтів заробітної плати 175.04906 (після оптимізації); середньомісячний заробіток для обчислення 9302,61000 гривень.

Частиною 1 статті 10 Закону №1058-ІV визначено, що особа, яка має право на різні види пенсій призначається один із цих видів пенсії за її вибором. При цьому за власним бажанням можна змінити вид пенсії.

Відповідач вважає, що "кожна наступна зміна виду пенсії є переведенням або переходом з одного виду пенсії на інший, а не новим її призначенням чи перерахунком, оскільки в практиці застосування пенсійного законодавства не існує поняття другого, третього, подальшого або іншого призначення пенсії. Законодавець оперує лише поняттям призначення пенсії, яким є первинне її призначення та поняттям переведення пенсії з виду на вид, яким є всі подальші зміни виду пенсії".

Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду (абзац 1 частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV).

Статтею 40 Закону №1058-ІV передбачено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

За змістом вимог абзацу 1 частини 1 та частини 2 статті 40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 за №2148-VІІІ, який набрав чинності 11.10.2017 (надалі по тексту також - Закон №2148-VIII), внесені зміни до Закону №1058-ІV.

Приписами абзацу 2 частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV визначено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Отже, показник середньої заробітної плати (доходу) за три попередні роки застосовують під час переведення лише з пенсії по інвалідності на пенсію за віком (за умови, якщо її призначають вперше) і за наявності в особи 24 місяців страхового стажу, який вона набула після призначення (попереднього перерахунку) пенсії по інвалідності незалежно від перерв у роботі.

Інших умов для врахування середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією за віком, законодавством не передбачено.

Отримуючи пенсію за вислугу років відповідно Закону №1788-ХІІ позивач скористалась своїм правом на призначення пенсії, а отже подана позивачем 03.07.2024 заява є заявою про переведення з одного виду на інший вид пенсії, у зв'язку із чим при переході з пенсії за вислугу років на пенсію за віком позивачу пенсії застосовано норму, передбачену частиною 3 статті 45 Закону №1058-ІV.

Отже при переведенні ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, право на застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2022, 2023, 2024), що передують року звернення за переведенням з одного виду на інший вид пенсії, у 2025 році, відсутні.

Згідно зі статтею 10 Закону України №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів за її вибором.

Пенсія на виконання положень частини першої статті 45 Закону №1058-ІV призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків:

1) "пенсія за віком" призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку;

2) "пенсія по інвалідності" призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;

3) "пенсія у зв'язку з втратою годувальника" призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

В силу вимог частин 2, абзаців 1 і 2 частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Як свідчить правові висновки із застосуванням норм права, сформованих у згаданих вище постановах Верховного Суд, приписи статті 55 Закону №1788-ХІІ (в редакції закону на час призначення позивачу пенсії) визначають інший вид пенсії - "за вислугу років" (не "пенсію за віком", не "пенсію по інвалідності", не "пенсію у зв'язку з втратою годувальника"), право на яку, на відміну від осіб, коло яких обумовлено в Законі №1058-ІV, мають окремі категорії працівників інших галузей народного господарства, зокрема, і працівники освіти, які незалежно від віку, здобули спеціальний стажу роботи від 25 до 30 років .

Коли особа одержує пенсію, призначену за нормами іншого законодавства, зокрема згідно із Законом №1788-ХІІ, то призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону №1058-ІV, здійснене після настання віку, що дає їй на це право, не може розглядатися як переведення з одного виду пенсії на інший, позаяк мова не йде про різні види виплат в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Судом першої інстанції вірно зазначено, що в спірному випадку ОСОБА_1 з 22.11.2005 отримувала пенсію за вислугу років на підставі статті 55 Закону №1788-XII, яким передбачені інші умови і порядок призначення та обчислення пенсії, ніж Законом №1058-ІV.

Позивач звернулась із заявою від 26.02.2025 до органу пенсійного забезпечення про призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV вперше.

Отже, має місце призначення позивачу пенсії за віком за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного Закону, а тому у відповідача відсутні підстави для застосування до спірних відносин положень частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV.

Коли особі було призначено пенсію за Законом №1788-XII, у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом №1058-ІV такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.

Відтак, колегія суддів погоджується, що відповідачем протиправно зараховано при обрахунку пенсії показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 при призначенні з 26.02.2025 позивачу пенсії за віком.

Частиною 1 статті 24 цього Закону встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з частиною 2 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За положеннями частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Приписами статті 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 за № 1788-ХІІ (надалі по тексту також - Закон № 1788-ХІІ) військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Представник позивача адвокат Хомич І.О., в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до Управління із адвокатським запитом від 15.04.2025 за №3047/25/гз, в якому просив, серед іншого, зарахувати період безпосередньої участі позивача в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської федерації з 19.11.2023 по 06.01.2024, з 14.02.2024 по 02.05 2024 з 22.05.2024 по 04.09.2024, з 24.09.2024 по 21.02.2025, з 28.02.2025 по 02.04.2025 до страхового стажу із застосуванням кратності з розрахунку один місяць.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, розглянувши адвокатський запит від 15.04.2025, листом від 18.04.2025 за №0900-0202-8/21845 повідомило представника позивача про те, що, період роботи з 19.11.2023 по 06.01.2024, з 14.02.2024 по 02.05.2024, 22.05.2024 по 04.09.2024, 24.09.2024 по 31.01.2025 (по місяць звернення за призначенням пенсії) враховано до страхового стажу та заробітку в одинарному розрахунку. Період роботи з 01.02.2025 по 21.02.2025 та з 28.02.2025 по 02.04.2025 не враховано до стажу та заробітку ОСОБА_1 , оскільки стаж та заробіток при обчисленні розміру пенсії враховуються по місяць, що передує місяцю звернення із заявою про призначення (перерахунок) пенсії. Даний період можливо буде зарахувати при зверненні ОСОБА_1 із заявою відповідно до вимог статті 42 Закону №1058-IV.

Згідно довідки Військової частини НОМЕР_1 від 02.04.2025 за №1475/6/1237пм про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, ОСОБА_1 в період з 19.11.2023 по 06.01.2024, з 14.02.2024 по 02.05 2024 з 22.05.2024 по 04.09.2024, з 24.09.2024 по 21.02.2025, з 28.02.2025 по 02.04.2025 брала безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в м. Гуляйполе, Гуляйпільської міської територіальної громади Пологівського району Івано-Франківської області.

У матеріалах справи наявна копія посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_4 від 23.08.2024, згідно якого ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій.

Розрахунком стажу (Форма РС-право), складеним під час призначення позивачу пенсії за віком, підтверджується обставина наявності у ОСОБА_1 страхового стажу в розмірі 25 років 09 місяців 15 днів, стаж враховано по 31.01.2025. Усі періоди роботи позивача зараховано в одинарному обчисленні (кратність - 1).

Частиною 4 статті 2 Закону № 2232-ХІІ передбачено види військової служби, а саме, строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року за № 2011-ХІІ (надалі по тексту також - Закон № 2011-ХІІ), відповідно до статті 1-2 якого військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації, які не можуть бути скасовані чи призупинені без їх рівноцінної заміни.

Положеннями абзацу 2 частини першої статті 8 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

З аналізу приведених норм права, колегія суддів доходить висновку, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу та стажу роботи за спеціальністю, а час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується, зокрема, до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Наказом Міністерства оборони України №530 від 14 серпня 2014 року "Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року за №1294/2607, відповідно до Законів України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року за №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (надалі по тексту також - Положення №530).

Пунктом 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу):

1) один місяць служби за три місяці:

участь у бойових діях у воєнний час;

час безперервного перебування на лікуванні в лікувальних закладах унаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань, одержаних військовослужбовцями у військових частинах, штабах та установах, які входили до складу діючої армії;

час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;

час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, - з 26 квітня 1986 року до 01 січня 1988 року;

час виконання обов'язків у складі національного контингенту і національного персоналу відповідно до Закону України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки";

час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення;

час служби, зазначений у постанові Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року за №30 "Про пільги щодо обчислення вислуги років військовослужбовцям Збройних Сил України, які брали участь в операціях Миротворчих Сил ООН" (зі змінами);

час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки України, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичних установ України, їх співробітників та членів їх сімей;

інші періоди, зазначені в підпункті "а" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року за №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (зі змінами);

крім вищезазначених, періоди дійсної військової служби у Збройних Силах СРСР, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пенсію на пільгових умовах, наведені в додатку 2 до цього Положення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 затверджений Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (надалі по тексту також - Порядок №393).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1, 2 такого Закону, до вислуги років зараховується військова служба в Збройних Силах.

Пункт 3 Порядку №393 до 19.02.2022 був викладений у такій редакції: до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час. Однак, Кабінет Міністрів України постановою від 16.02.2022 за №119 (набрала чинності 19.02.2022) вніс зміни до згаданого пункту, внаслідок чого пільгове обчислення календарної вислуги можливе тільки для визначення розміру пенсії, а не її призначення.

Вірно зазначено судом першої інстанції, що з 19 лютого 2022 року відповідно до пунктів 2-1 та 3 Постанови №393 для призначення пенсій приймається до розрахунку тільки календарна вислуга, тобто вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів, а розрахована на пільгових умовах вислуга років застосовується для визначення розміру пенсії.

Відповідно до пункту 1 Постанови №393 її дія застосовується для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пільговий порядок обчислення військової служби застосовується при призначенні військовослужбовцям пенсії за вислугу років на підставі Закону №2262-ХІІ.

Пунктом 2.3 розділу 2 Положення № 530 передбачено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці - участь у бойових діях у воєнний час.

З встановлених обставин справи колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що зарахування строку один місяць служби за три місяці участі в антитерористичній операції та у бойових діях у воєнний час не передбачено при перерахунку пенсії, яку призначено за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV. Оскільки пільговий порядок обчислення військової служби застосовується при призначенні/перерахунку військовослужбовцям пенсії за вислугу років на підставі Закону №2262-ХІІ.

В силу правового регулювання пункту 16 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Пільги щодо обчислення стажу роботи в деяких медичних закладах передбачені статтею 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення", згідно якої робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка (стаття 62 Закону №1788-ХІІ).

У ОСОБА_1 є в наявності трудова книжка серії НОМЕР_2 від 01.08.1983, згідно записів якої остання, у спірний період: з 01.08.1983 прийнятий на роботу на посаду процедурної медсестри в Райтубдиспансер с. Кремінці; з 01.07.1985 переведена на посаду медсестри приймального відділення; з 20.05.2002 звільнена з займаної посади за власним бажанням.

Трудова книжка містить всі необхідні записи, які засвідчені роботодавцем та дають можливість встановити дату прийняття на роботу, місце роботи, найменування посади та накази, на підставі яких позивач прийнята/переведена на таку посаду (роботу).

Представник позивача адвокат Хомич І.О., в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до Управління із адвокатським запитом від 15.04.2025 за №3047/25/гз, в якому, серед іншого, просив зарахувати до страхового стажу періоду роботи ОСОБА_1 з 01.08.1983 по 20.05.2002 в Райтубдиспансері с. Кремінці в подвійному розмірі відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" та перерахувати її пенсію.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, розглянувши адвокатський запит від 15.04.2025, листом від 18.04.2025 за №0900-0202-8/21845 повідомило представника позивача про те, що для врахування стажу за період роботи з 01. 08.1983 по 20.05.2002 в Райтубдиспансері с. Кремінці в подвійному розмірі відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", рекомендуємо ОСОБА_1 надати документ про перебування (за даний період) у відпустках без збереження заробітної плати та по догляду за дитиною до виповнення нею 3-х річного віку та звернутися із заявою до територіальних органів Пенсійного фонду України або через Веб-портал електронних послуг.

Законом, який визначає правові, організаційні та фінансові засади діяльності, спрямованої на подолання туберкульозу, забезпечення медичної допомоги людям, які хворіють на туберкульоз, та рівного доступу до неї, і встановлює права, обов'язки та відповідальність юридичних і фізичних осіб у сфері подолання туберкульозу з урахуванням положень Глобальної стратегії та цілей в галузі профілактики, лікування і боротьби із туберкульозом на період після 2015 року, затвердженої 67-ю сесією Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я у травні 2014 року є Закон України "Про подолання туберкульозу в Україні" від 14.07.2023 за №3269-IX (надалі по тексту також - Закон №3269-IX).

Пунктами 7, 12 частини 1 статті 1 Закону України "Про протидію захворюванню на туберкульоз" від 05.07.2001 за №2586-ІІІ (надалі по тексту також - Закон №2586-ІІІ) передбачено, що протитуберкульозні заклади - лікувально-профілактичні заклади охорони здоров'я (протитуберкульозні диспансери, лікарні, санаторно-курортні, інші заклади) чи їх структурні підрозділи, в яких надається медична допомога хворим на туберкульоз. Перелік протитуберкульозних закладів затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я; туберкульоз - соціально небезпечна інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу.

Пунктом 1.1 наказу Міністерства охорони здоров'я України "Про затвердження Переліку протитуберкульозних закладів" за №514 від 16.17.2009 передбачено, що протитуберкульозний диспансер є лікувально-профілактичним закладом.

Згідно наказу Міністерства охорони здоров'я України "Про затвердження Переліку особливо небезпечних, небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб" від 19.07.1995 за №133, особливо небезпечною інфекційною хворобою є туберкульоз.

Відповідно до листа-роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України та Пенсійного фонду України від 29.12.2005 за №625/0/15-05/039-6, №10.01.09/2606, №16918/02-20 заклади охорони здоров'я: протитуберкульозні кабінети, психіатричні кабінети, кабінети інфекційних захворювань, психоневрологічні відділення, психіатричні бригади швидкої допомоги відносяться до таких, час роботи в яких зараховується до стажу роботи в подвійному розмірі.

Отже, вірно зазначено судом першої інстанції, що Райтубдиспансер с. Кремінці, як лікарняний заклад призначений для надання лікування інфекційного захворювання, і в розумінні статті 60 Закону №1788-ХІІ є протитуберкульозним закладом для лікування інфекційної хвороби.

Згідно протоколу №2435 від 13.12.2005 про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, страховий стаж позивача складав 45 років 03 місяці і 11 днів.

Зі змісту розрахунку стажу, складеному при призначенні позивачу пенсії за вислугу років вбачається, що період роботи ОСОБА_1 з 01.08.1983 по 20.05.2002 зараховано із особливою відміткою "Охор.здор. Інфекц.закл" з урахуванням кратного обчислення (у подвійному розмірі) 37 років 07 місяців 10 днів.

Також врахування періоду роботи позивача з 01.08.1983 по 20.05.2002 в кратному обчисленні засвідчується наявними в матеріалах адміністративної справи розпорядженнями (протоколами) на перерахунок пенсії від 01.01.2007, від 01.06.2007, від 01.01.2008, від 27.03.2008, від 01.07.2008, від 19.06.2009, від 01.01.2010, від 01.03.2012, від 01.05.2012, від 13.09.2013, від 13.09.2013, від 11.07.2014, від 01.09.2015, від 01.05.2016, від 01.05.2017, від 01.10.2017, від 04.04.2018, від 13.08.2019, від 27.08.2019.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач 26.02.2025 звернулась до Відділу обслуговування громадян №2 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії, де самостійно визначила вид перерахунку "перехід на інший вид пенсії".

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 05.03.2025 прийнято рішення №926190111338 про перерахунок пенсії, вид перерахунку "перехід з виду на вид", внаслідок якого ОСОБА_1 з 26.02.2025 отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.

Відповідно до даних Розрахунку стажу (Форма РС-право), складеного під час призначення позивачу пенсії за віком, страховий стаж позивача становить 35 років 09 місяців 15 днів, а спірний період роботи з 01.08.1983 по 20.05.2002 зарахований із приміткою "Мед. заклад із ст.60" в одинарному розмірі 18 років 09 місяців 20 днів.

Рішенням №926190111338 від 05.03.2025 засвідчується, що страховий стаж (повний) склав 35 років 09 місяців 15 днів, коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,35750, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((429/100*12)*1) - 0, 035750.

Таким чином, спірні періоди роботи позивача з 01.08.1983 по 20.05.2002 в Райтубдиспансері с. Кремінці було враховано до страхового стажу ОСОБА_1 за період з 2005 року по 25.02.2025 в подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону №1788-ХІІ, а з 26.02.2025 в одинарному розмірі.

Колегія суддів погоджується з доводами суду першої інстанції, що орган пенсійного забезпечення у справі не спростував, що Райтубдиспансер с. Кремінці, є медичним закладом призначеним для лікування хворих на інфекційні хвороби, і в розумінні статті 60 Закону №1788-ХІІ є інфекційним закладом охорони здоров'я.

Станом на день звернення до органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії положення статті 60 Закону №1788-ХІІ в частині, що стосується пільг по обчисленню стажу за роботу з лікування хворих на інфекційні хвороби, залишилися без змін, отже, норми чинного законодавства, які регулюють питання пенсійного забезпечення, передбачають пільгове (в подвійному розмірі) обчислення страхового стажу за таку роботу.

В матеріалах пенсійної справи наявні подання МРЦ "Кремінці" МВС України, акт зустрічної перевірки пільгового стажу роботи ОСОБА_1 в Райтубдиспансері с. Кремінці, складений 29.07.2006 Управлінням Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі та довідка Медичного реабілітаційного центру "Кремінці" від 11.06.2009 за №55/16-203.

Вказані документи не містять відомостей про перебування ОСОБА_1 у відпустках без збереження заробітної плати, а також у декретній відпустці. У трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 від 01.08.1983 відсутні записи про перебування позивача у декретній відпустці.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах Салов проти України (заява №65518/01; від 06.09.2005; пункт 89), Проніна проти України (заява №63566/00; 18.07.2006; пункт 23) та Серявін та інші проти України (заява №4909/04; від 10.02.2010; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; 09.12.1994, пункт 29).

Інші доводи апеляційної скарги зроблених висновків не спростовують, та зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними і трактуванні їх на власний розсуд.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування рішення суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати перерозподілу не підлягають.

Керуючись статтями 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18 липня 2025 року у справі № 300/3268/25 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий суддя З. М. Матковська

судді В. В. Гуляк

Н. В. Ільчишин