Постанова від 31.03.2026 по справі 380/397/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 рокуЛьвівСправа №380/397/25 пров. №А/857/11893/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Бруновської Н.В. та Хобор Р.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційні скарги представника адвоката Каверіна Сергія Миколайовича, діючого на підставі ордеру на надання правничої допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , та Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській обл. на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2025р. в адміністративній справі за позовом представника адвоката Каверіна Сергія Миколайовича, діючого на підставі ордеру на надання правничої допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській обл. про визнання дій протиправними, зобов'язання провести підготувати і подати до пенсійного органу оновлені довідки про розмір грошового забезпечення (суддя суду І інстанції: Кравців О.Р., час та місце ухвалення рішення суду І інстанції: 28.02.2025р., м.Львів; дата складання повного рішення суду І інстанції: не зазначена),-

ВСТАНОВИВ:

09.01.2025р. (згідно із відомостями реєстраційної позначки суду першої інстанції - 10.01.2025р.) представник адвокат Каверін С.М., діючий на підставі ордеру на надання правничої допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив:

визнати протиправними дії відповідача Головного управління /ГУ/ Державної служби України з надзвичайних ситуацій /ДСНС України/ у Львівській обл. щодо зазначення у довідках № 185-ДВ/5807 від 30.05.2024р., № 186-ДВ/5807 від 30.05.2024р., № 187-ДВ/5807 від 30.05.2024р., № 188-ДВ/5807 від 30.05.2024р. надбавки за особливості проходження служби: 46 % - станом на 2020 рік, 36 % - станом на 2021 рік, 22 % - станом на 2022 рік, та премії: 14 % - станом на 2020 рік, 18 % - станом на 2021 рік, 20 % - станом на 2022 рік, 10 % - станом на 2023 рік;

зобов'язати відповідача ГУ ДСНС України у Львівській обл. на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2024р. у справі № 380/700/24 скласти та подати до Головного управління /ГУ/ Пенсійного фонду /ПФ/ України у Львівській обл. довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020р., станом на 01.01.2021р., станом на 01.01.2022р., станом на 01.01.2023р. для перерахунку його пенсії з 01.02.2020р., 01.02.2021р., 01.02.2022р., 01.02.2023р., виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р., із зазначенням надбавки за особливості проходження служби - 50 % ПО+ОВЗ+НВР, премії станом на січень 2020 року - 61 %, станом на січень 2021 року - 71 %, станом на січень 2022 року - 71 %, станом на січень 2023 року - 135% (а.с.1-5).

Згідно ухвали суду від 17.01.2025р. розгляд справи здійснений судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (в письмовому провадженні) (а.с.29 і на звороті).

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2025р. заявлений позов задоволено частково; визнано протиправними дії відповідача ГУ ДСНС України у Львівській обл. щодо складення та надання до ГУ ПФ України у Львівській обл. довідок №№ 185-ДВ/5807, 186-ДВ/5807, 187-ДВ/5807 та 188-ДВ/5807 від 30.05.2024р. станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , із зазначенням надбавки за особливості проходження служби 46 % - станом на 2020 рік, 36 % - станом на 2021 рік, 22 % - станом на 2022 рік та премії 14 % - станом на 2020 рік, 18 % - станом на 2021 рік, 20 % - станом на 2022 рік, 10 % - станом на 2023 рік; зобов'язано ГУ ДСНС України у Львівській обл. підготувати та надати до ГУ ПФ України у Львівській обл. довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р. відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України № 2262-XII від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням постанови Кабінету Міністрів /КМ/ України № 704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затв. наказом МВС України № 623 від 20.07.2013р., із зазначенням надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2020, 2021, 2022, 2023 років за відповідною посадою; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДСНС України у Львівській обл. на користь позивача судовий збір, пропорційно до задоволених позовних вимог, в сумі 1937 грн. 92 коп. (а.с.39-43).

Не погодившись із винесеним судовим рішенням, його оскаржили сторони.

У своїй апеляційній скарзі відповідач ГУ ДСНС України у Львівській обл., покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права, що призвело до помилкового вирішення спору, просить рішення суду скасувати в частині задоволених вимог та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог (а.с.45-53).

Вимоги апеляційної скарги мотивує тим, що в розрізі висновків постанови Верховного Суду від 05.03.2024р. у справі № 380/19324/23 постанова № 704 не передбачає конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовця чи премії. В той же час, граничні розміри надбавок визначаються керівником державного органу в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення, залежно від розміру посадового окладу, виконуваних обов'язків та напрямку діяльності відповідного підрозділу. Зазначене свідчить, що надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями та премія мають тимчасовий характер, а їх виплата дозволена за наявності підстав і тільки у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання військовослужбовців.

У свою чергу, телеграмами Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/291 від 14.01.2020р., № 248/612 від 27.01.2021р., № 248/269 від 19.01.2022р. доведено рішення Міністра оборони України, яким з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту в 2020, 2021, 2022 році з 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р. відповідно, встановлено надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, щомісячну премію - у розмірі 35 %. Інших рішень, якими встановлено у 2020, 2021, 2022 роках надбавку за особливості проходження служби та щомісячну премію Міністром оборони України не приймалося.

При цьому, в ДСНС премія має тимчасовий характер, виплачується виключно в межах асигнувань, що виділяються на утримання певного органу, та призначається відповідно до особистого внеску військовослужбовця в загальний результат служби. Таким чином, розмір премії для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а залежить від якості та особливостей проходження ним служби.

Отже, відсутні підстави для видачі довідок позивачу з урахуванням надбавки та премії у найвищих розмірах, встановлених на підставі наказу відповідача, оскільки збільшення відсоткового розміру премії осіб начальницького складу служби цивільного захисту за аналогічною посадою тій, яку позивач займав на час звільнення зі служби не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Грошове забезпечення розраховується відповідно до постанови № 704, Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затв. наказом Міністерства внутрішніх справ /МВС/ України № 623 від 20.07.2018р. /надалі - Інструкція № 623/.

Відповідно до п.1 розділу V Інструкції № 623 особам рядового і начальницького складу виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років, виходячи із розміру 1762 грн. (прожитковий мінімум для працездатних осіб, установлений законом на 01.01.2018р.). Пункт 3 розділу V Інструкції передбачає, що розмір надбавки за особливості проходження служби встановлюється наказом керівника органу управління (підрозділу) на початку року із зазначенням конкретного розміру кожній особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби з урахуванням асигнувань на грошове забезпечення на відповідний рік.

Отже, для осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту надбавка за особливості проходження служби може бути встановлена від 50 до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.

Згідно абз.1, 2 п.1 розділу XVI Інструкції № 623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків від посадових окладів.

Рішення суду в справі № 380/700/24 виконано в межах покладених зобов'язань, виготовлено та надіслано до пенсійного органу нові довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р. - за №№ 185-ДВ/5807, 186-ДВ/5807, 187-ДВ/5807, 188-ДВ/58 07 від 30.05.2024р.

При здійсненні розрахунку грошового забезпечення, яке було включено у довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до зазначеного рішення суду, було взято до уваги розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою особи, яка проходила службу в ГУ ДСНС України у Львівській обл. станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р.

Водночас, наказами ГУ ДСНС України у Львівській обл. визначалися розміри щомісячного преміювання таких осіб відповідно до особистого внеску в результат служби (з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації) у відповідному році та обмежено максимальний розмір премії. Накази, яким встановлювався розмір премії є внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців (осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту) відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вимоги зазначених наказів поширювалися виключно на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які на той час проходили службу на посадах в органах та підрозділах цивільного захисту.

В поданій апеляційній скарзі представник адвокат Каверін С.М., діючий на підставі ордеру на надання правничої допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить рішення суду скасувати в частині відмови в задоволенні позову, прийняти в цій частині нову постанову, якою заявлений позов задовольнити повністю (а.с.61-67).

Вимоги апеляційної скарги мотивує тим, що суд першої інстанції під час судового розгляду мав витребувати у відповідача необхідні документи, на підставі яких встановити середні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, що фактично виплачені за січень 2020, 2021, 2022, 2023 років за відповідною (аналогічною) посадою позивача.

Також відповідними наказами голова ДСНС України встановив з січня 2020 року, січня 2021 року, січня 2022 року, січня 2023 року особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислуги років.

Стосовно преміювання, то наказами відповідача встановлено з січня 2020 року, січня 2021 року, січня 2022 року, січня 2023 року щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби, з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято окремі рішення ДСНС).

Суд не перевірив обґрунтованість зазначених позивачем відсоткових значень надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії, не вказав у судовому рішенні конкретних розмірів, які відповідач зобов'язаний вказати у довідках про розмір грошового забезпечення позивача. Таким чином, застосований судом першої інстанції спонукаючий спосіб захисту має усічений вплив, не забезпечує ефективного захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку відповідача, а також не вносить юридичної визначеності у спірних правовідносинах.

Розгляд справи в апеляційному порядку був призначений в порядку письмового провадження за правилами ст.311 КАС України без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційні скарги в межах наведених у них доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги не підлягають до задоволення, з наступних підстав.

Як встановлено під час судового розгляду справи, позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Львівській обл. та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2024р. у справі № 380/700/24 визнано протиправними дії ГУ ДСНС України у Львівській обл. щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до ГУ ПФ України у Львівській обл. довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р. для проведення перерахунку основного розміру його пенсії із 01.02.2020р., 01.02.2021р., 01.02.2022р., 01.02.2023р.; зобов'язано ГУ ДСНС України у Львівській обл. підготувати та надати до ГУ ПФ України у Львівській обл. довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р. відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови КМ України № 704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку з 01.02.2020р., 01.02.2021р., 01.02.2022р., 01.02.2023р. основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

На виконання рішення суду в справі № 380/700/24 відповідач виготовив та направив до пенсійного органу нові довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р.

У довідках №№ 185-ДВ/5807, 186-ДВ/5807, 187-ДВ/5807 та 188-ДВ/5807 від 30.05.2024р. визначено надбавки за особливості проходження служби 46 % - станом на 2020 рік, 36 % - станом на 2021 рік, 22 % - станом на 2022 рік; премія 14 % - станом на 2020 рік, 18 % - станом на 2021 рік, 20 % - станом на 2022 рік, 10 % - станом на 2023 рік.

Вважаючи свої права порушеними в частині зменшення відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби та премії, позивач звернувся за їх захистом до суду.

Частково задовольняючи заявлений позов, суд першої інстанції виходив з того, що розмір спірних складових грошового забезпечення для конкретної особи рядового та начальницького складу служби цивільного захисту заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від особистого внеску в загальні результати служби, що також передбачено положеннями Інструкції № 623.

Накази Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 6 від 09.01.2020р., № НС-21 від 13.01.2021р., № НС-25 від 13.01.2022р., № НС-35 від 13.01.2023р. є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії.

Водночас, постанова № 704 не містить конкретних розмірів надбавки за особливості проходження служби за відповідною посадою позивача. Також положеннями постанови № 704 та Інструкції № 623 передбачено лише мінімальний розмір премії 10 %.

Виходячи з положень абз.5 п.5 Порядку № 45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Виготовляючи на виконання судового рішення спірні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р. відповідач в порушення абз.5 п.5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін постановою КМ України № 103 від 21.02.2018р.) зазначив у таких довідках надбавку за особливості проходження служби та премію не у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2020-2023 років за відповідною посадою, у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію. Тоді як зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення позивача інших розмірів відсоткових значень надбавки за особливості проходження служби та премії, аніж середні розміри, що «фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію» чинне законодавство не передбачає.

Враховуючи викладене, суд виснував, що розміри надбавки за особливості проходження служби та премії мали бути визначені у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 2020-2023 роки у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої позивача звільнено на пенсію.

При цьому, в спірній правовій ситуації саме відповідач є органом, уповноваженим відповідно до вимог Порядку № 45 видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

З позиції суду ефективним та належним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача підготувати та надати до ГУ ПФ України у Львівській обл. нові довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р., із зазначенням надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої позивача звільнено на пенсію.

Наведені висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, у повній мірі відповідають нормам матеріального права і фактичним обставинам справи, з наступних підстав.

Положеннями ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Статтею 9 Закону України № 2011-XII від 20.12.1991р. «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ визначено Законом України № 2262-XII від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статтею 63 якого встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.18 ст.43 наведеного Закону в разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з ч.3 ст.51 зазначеного Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затв. постановою КМ України № 45 від 13.02.2008р., встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених вище норм законодавства у їх взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України № 2262-XII від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення КМ України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Пунктом 1 постанови КМ України № 103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у первинній редакції постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018р. відповідно до постанови КМ України № 704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджено постановою ПФ України № 3-1 від 30.01.2007р., відповідно до п.4 якого заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Відповідно до п.23 вказаного Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Пунктом 24 наведеного Порядку встановлено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затв. постановою КМ України № 45 від 13.02.2008р.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМ України, про що визначені державні органи повідомляють орган ПФ України.

Разом із цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

При визначенні питання про те, чи виникло у позивача право на оформлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, апеляційний суд враховує правові висновки Верховного Суду з цього приводу, що викладені у постанові від 02.08.2022р. у справі № 440/6017/21, в якій Верховний Суд на підстав аналізу норм права дійшов таких правових висновків:

з 01.01.2020р. положення п.4 постанови КМ України № 704 від 30.08.2017р. в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою КМ України № 704 від 30.08.2017р. прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018р. не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування п.4 постанови КМ України № 704 від 30.08.2017р. із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);

встановлене положеннями п.3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 1774-VIII від 06.12.2016р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою КМ України № 704 від 30.08.2017р., жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

У подальшому такий висновок був підтриманий Верховним Судом у постанові від 31.08.2022р. у справі № 120/8603/21-а, у постанові від 12.09.2022р. у справі № 500/1813/21, у постанові від 14.09.2022р. у справі № 500/1886/21, у постанові від 22.09.2022р. у справі №500/3840/21.

Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року згідно Законів України про Державний бюджет України на відповідний рік та похідне від цього зростання розмірів грошового забезпечення, розрахунковою величиною для якого є прожитковий мінімум, у позивача виникло право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р., виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМ України № 704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», у відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та право на перерахунок пенсії на її підставі з 01.02.2020р., 01.02.2021р., 01.02.2022р., 01.02.2023р.

Даючи правову оцінку доводам щодо правомірності встановлення розміру надбавки за особливості проходження служби премії при підготовці та направленні довідки до ГУ ПФ України у Львівській обл. про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р., апеляційний суд зазначає наступне.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затв. постановою КМ України № 45 від 13.02.2008р. /Порядок № 45/, згідно із п.1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пункт 3 Порядку № 45 передбачає, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Аналіз наведених норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України № 2262-XII від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на підставі рішення КМ України, якому законодавчо надано право як на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, так і розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями ПФ після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Пунктом 4 ст.9 Закону України № 2011-XII від 20.12.1991р. «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Підпунктом 1 п.5 постанови КМ України № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема, надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Підпунктом 2 п.5 постанови № 704 також надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до постанови КМ України № 704 від 30.08.2017р. наказом МВС України № 623 від 20.07.2018р. затверджено Інструкцію «Про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Ця Інструкція визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу.

Згідно з п.п.2, 3 Інструкції № 623 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.

Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Механізм та умови виплати надбавки за особливості проходження служби унормовано розділом V Інструкції № 632.

Зокрема, відповідно до розділу V Інструкції № 632 особам рядового і начальницького складу виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.

Особам рядового і начальницького складу залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби розмір надбавки за особливості проходження служби, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, може збільшуватися до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.

Перелік посад, за якими встановлюється надбавка за особливості проходження служби понад розмір, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, затверджується наказом ДСНС у межах фонду грошового забезпечення.

Розмір надбавки за особливості проходження служби встановлюється наказом керівника органу управління (підрозділу) на початку року із зазначенням конкретного розміру кожній особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби з урахуванням асигнувань на грошове забезпечення на відповідний рік.

Особам рядового і начальницького складу, що прибули до нового місця служби, переведені на іншу посаду тощо, виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу керівника органу управління (підрозділу) про вступ до виконання обов'язків за посадою (основною чи тимчасовою), в якому зазначається розмір надбавки за особливості проходження служби.

Надбавку за особливості проходження служби за рішенням керівника органу управління (підрозділу) може бути скасовано або розмір її зменшено в разі несвоєчасного, неякісного виконання завдань, що оформлюється відповідним наказом керівника органу управління (підрозділу) із зазначенням причини скасування надбавки за особливості проходження служби або розміру її зменшення.

Особам рядового і начальницького складу, які одержують надбавку за особливості проходження служби в розмірах, визначених пунктом 2 цього розділу, на яких у встановленому порядку покладено тимчасове виконання обов'язків за посадами, за якими виплату цієї надбавки не встановлено, за період тимчасового виконання обов'язків за посадами надбавка виплачується в розмірах, визначених пунктом 1 цього розділу.

Особам рядового і начальницького складу, які отримують надбавку за особливості проходження служби в розмірах, визначених пунктом 1 цього розділу, і на яких покладено тимчасове виконання обов'язків за посадами, передбаченими пунктом 2 цього розділу, ця надбавка виплачується в розмірах, визначених пунктом 2 цього розділу.

Надбавка за особливості проходження служби виплачується в разі тимчасового вибуття особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту з органу управління (підрозділу) зі збереженням посад за місцем служби в щорічні основні відпустки, щорічні додаткові відпустки та додаткові відпустки відповідно до Закону України «Про відпустки» зі збереженням грошового забезпечення, на лікування, стажування, у відрядження та за період перебування в розпорядженні.

Згідно п.1 розділу ХVІ Інструкції № 623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).

Аналіз наведених положень постанови № 704 та Інструкції № 623 дає підстави для висновку про те, що як надбавка за особливості проходження служби, так і премія мають щомісячний характер. Виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу керівника органу управління (підрозділу) про встановлення цієї надбавки, а її розмір залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виплата щомісячної премії також здійснюється на підставі наказу керівника органу управління (підрозділу) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Абзацом 1 п.5 Порядку № 45 (в редакції, що діє у зв'язку із визнанням судовим рішенням у справі № 826/3858/18 протиправними та нечинними з 05.03.2019р. окремих положень постанови № 103) передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання заслужений чи народний, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У розглядуваній справі спірним питанням є саме зміст довідок № 185-ДВ/5807 від 30.05.2024р., № 186-ДВ/5807 від 30.05.2024р., № 187-ДВ/5807 від 30.05.2024р., № 188-ДВ/5807 від 30.05.2024р. в частині розміру надбавки за особливості проходження служби: 46 % - станом на 2020 рік, 36 % - станом на 2021 рік, 22 % - станом на 2022 рік, та премії: 14 % - станом на 2020 рік, 18 % - станом на 2021 рік, 20 % - станом на 2022 рік, 10 % - станом на 2023 рік, які, на думку позивача, повинні бути встановлені у більших розмірах, зокрема надбавка за особливості проходження служби у розмірі 50 % ПО+ОВЗ+НВР, а також премії станом на січень 2020 року - 61 %, станом на січень 2021 року - 71 %, станом на січень 2022 року - 71 %, станом на січень 2023 року - 135 %.

Надбавка за особливості проходження служби та премія, з урахуванням положень п.5 Порядку № 45, відносяться до інших щомісячних надбавок та мають визначатися у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) в тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

За таких обставин, оскільки відповідно до Інструкції № 623 надбавка за особливості проходження служби є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який виплачується на підставі наказу керівника органів управління (підрозділів), та виплата премії на підставі відповідного наказу керівника органів управління (підрозділів) також здійснюється щомісячно, тому в спірному випадку в цілях складення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020р., станом на 01.01.2021р., станом на 01.01.2022р., станом на 01.01.2023р., для проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підлягають застосуванню саме приписи абз.5 п.5 Порядку №45.

Отже, виходячи з положень абз.5 п.5 Порядку № 45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідній довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р., у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Тобто, у спірному випадку розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у відповідності до положень абз.5 п.5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою № 103, мали бути визначені у довідках про грошове забезпечення ОСОБА_1 № 185-ДВ/5807 від 30.05.2024р., № 186-ДВ/5807 від 30.05.2024р., № 187-ДВ/5807 від 30.05.2024р., № 188-ДВ/5807 від 30.05.2024р. станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р., у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію.

Відповідно, складаючи та направляючи до ГУ ПФ України у Львівській обл. довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 № 185-ДВ/5807 від 30.05.2024р., № 186-ДВ/5807 від 30.05.2024р., № 187-ДВ/5807 від 30.05.2024р., № 188-ДВ/5807 від 30.05.2024р. станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р., із зазначенням у них розмірів надбавки за особливості проходження служби (22-50 %) та премії (10-20 %), відповідач ГУ ДСНС у Львівській обл. діяв з порушенням приписів абз.5 п.5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою № 103.

Водночас, відповідач не надав будь-якого доказу на підтвердження того, що вказані у спірних довідках надбавка за особливості проходження служби та премія, є середніми розмірами фактично виплачених за відповідною посадою, з якої позивач був звільнений на пенсію, у місяці, в якому виникло право на перерахунок пенсії.

Колегія суддів вважає, що такі дії відповідача не узгоджується з наведеними приписами чинного законодавства, оскільки в спірних довідках про розмір грошового забезпечення відповідач зобов'язаний зазначати розміри додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

У свою чергу, як слідує з матеріалів справи, відповідач не дотримався вищенаведених приписів законодавства під час виготовлення оновлених довідок про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2020р., станом на 01.01.2021р., станом на 01.01.2022р., станом на 01.01.2023р.

Повертаючись до питання розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, що зазначаються в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які видаються на виконання рішення суду про необхідність здійснення вказаного перерахунку, колегія суддів зазначає наступне.

Виходячи з положень абз.5 п.5 Порядку № 45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Верховний Суд, аналізуючи аналогічні правовідносини під час розгляду справи № 380/19324/23, як зразкової, у рішенні від 05.03.2024р., яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024р., зазначив, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу.

При цьому, підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим), у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним, та таким, що не ґрунтується на нормі закону.

Із огляду на вищевказане, Верховний Суд сформулював у цій справі правовий висновок, відповідно до якого надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення, зокрема, станом на 01.01.2022р., які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у постанові КМ України № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня відповідного календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Велика Палата Верховного Суду, погодившись з указаним висновком, у постанові від 23.05.2024р. додала, що розміри надбавки за особливості проходження служби та премії мали бути визначені у довідках про розмір грошового забезпечення станом на відповідний рік у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію.

Враховуючи зазначені положення законодавства та фактичні обставини справи, апеляційний суд вбачає наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання ГУ ДСНС у Львівській обл. на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2024р. у справі № 380/700/24 скласти та подати до ГУ ПФ України у Львівській обл. нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р. відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень постанови КМ України № 704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», вказавши розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої ОСОБА_1 було звільнено на пенсію.

Спірним питанням у розглядуваній справі є правильність видачі довідок № 185-ДВ/5807 від 30.05.2024р., № 186-ДВ/5807 від 30.05.2024р., № 187-ДВ/5807 від 30.05.2024р., № 188-ДВ/5807 від 30.05.2024р., із зазначенням надбавки за особливості проходження служби 46 % - станом на 2020 рік, 36 % - станом на 2021 рік, 22 % - станом на 2022 рік та премії 14 % - станом на 2020 рік, 18 % - станом на 2021 рік, 20 % - станом на 2022 рік, 10 % - станом на 2023 рік.

Будь-яких доказів того, що відповідач на виконання прийнятого судового рішення неправильно чи неточно визначить розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, матеріали справи не містять.

Виходячи з цих міркувань, колегія суддів не убачає правових підстав для перевірки обґрунтованості зазначених позивачем відсоткових значень надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії, визначення у судовому рішенні конкретних розмірів, які відповідач зобов'язаний вказати у довідках про розмір грошового забезпечення позивача.

Окрім цього, формулювання резолютивної частини відповідає позиції суду касаційної інстанції, що висловлена у зразковій справі № 380/19324/23.

Доводи апелянтів в іншій частині на правомірність прийнятого рішення не впливають та висновків суду не спростовують.

Оцінюючи в сукупності наведені обставини справи, виходячи з вищевказаних положень нормативно-правових актів, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про підставність заявленого позову та наявність підстав для його часткового задоволення, із вищевказаних мотивів.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно та повно встановив обставини справи, ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків судового рішення, а тому підстав для скасування рішення суду колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційні скарги на нього слід залишити без задоволення.

За правилами ст.139 КАС України понесені судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги належить покласти на апелянтів.

Керуючись ст.139, ч.4 ст.229, ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ст.316, ч.1 ст.321, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги представника адвоката Каверіна Сергія Миколайовича, діючого на підставі ордеру на надання правничої допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , та Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській обл. на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2025р. в адміністративній справі № 380/397/25 залишити без задоволення, а вказане рішення суду - без змін.

Понесені судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційних скарг покласти на апелянтів ОСОБА_1 та Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській обл.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її ухвалення, та може бути оскаржена у касаційному порядку у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р. М. Шавель

судді Н. В. Бруновська

Р. Б. Хобор

Дата складання повного судового рішення: 31.03.2026р.