Справа №602/153/26
Провадження № 3/601/224/2026
31 березня 2026 року Суддя Кременецького районного суду Тернопільської області Коротич І.А., за участю: прокурора Денисюк Н.В., особи, яка притягується до адміністративної до відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП уродженця, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого на посаді головного спеціаліста відділу земельних відносин та природних ресурсів, направлені за частиною 1 статті 172 - 6 КУпАП,-
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу земельних відносин та природних ресурсів Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 03.04.2024 о 11:52 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Розпорядженням Лановецького міського голови № 181-к від 29.12.2020 «Про призначення ОСОБА_1 , прийняття ОСОБА_2 та встановлення надбавки», ОСОБА_1 з 31.12.2020 призначено на посаду головного спеціаліста відділу земельних відносин, природних ресурсів, містобудування та архітектури Лановецької міської ради.
Згідно з рішенням сесії Лановецької міської ради № 3370 від 08.03.2024 «Про внесення змін до структури апарату Лановецької міської ради, затвердженої рішенням міської ради від 01 грудня 2017 року № 05 (зі змінами) та затвердження положень» відділ земельних відносин, природних ресурсів, містобудування та архітектури Лановецької міської ради перейменовано у відділ земельних відносин та природних ресурсів Лановецької міської ради.
Статтею 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону посадові особи місцевого самоврядування є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Частиною 1 статті 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08.11.2023 (далі - Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Таким чином, суб'єкти декларування зобов'язані були подати щорічну декларацію за 2023 рік до 31.03.2024.
Отже, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік до 00:00 год. 01.04.2024.
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, лише 03.04.2024 о 11:52 год., тобто несвоєчасно. ОСОБА_1 , як головний спеціаліст земельних відносин та природних ресурсів Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області, був належним чином ознайомлений із вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується «Попередженням про встановлені законами Закону України «Про місцевого самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції» обмеження під час проходження служби в органи місцевого самоврядування від 03.01.2023, де стоїть особистий підпис останнього.
Візуальним моніторингом публічних відомостей, розміщених на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції встановлено, що до цього, раніше ОСОБА_1 подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулі роки своєчасно, з дотримання вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджує його ознайомлення із вимогами вказаного вище закону та усвідомлення вчинюваних ним дій під час подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік.
Відповідно до інформації Національного агентства з питань запобігання корупції про послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру, декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 за період з 01.01.2024 по 04.04.2024, останній здійснив вхід до системи за допомогою КЕП лише 03.04.2024 та після заповнення/перегляду необхідних розділів о 11:52:06 год. подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік.
Також, про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування неодноразово повідомлялось на сайті НАЗК та публікувалось у засобах масової інформації.
Пунктом 5 розділу ІІ Порядку передбачено, що суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування. ОСОБА_1 вказаних вимог Закону не дотримався.
Таким чином, враховуючи вище викладене, ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом відділу земельних відносин та природних ресурсів Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області був зобов'язаний з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2024 року, протягом 91 календарного дня, тобто до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2024 року подати щорічну декларацію особи, повноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік. Однак, така декларація ОСОБА_1 подана несвоєчасно, а саме 03.04.2024. Останній раціонально не використав відведений час на додання е-декларації та відповідно порушив вимоги встановлені антикорупційним законодавством. Поважні причини щодо несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, у ОСОБА_1 - відсутні.
Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу земельних відносин та природних ресурсів Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області, та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 03.04.2024 о 11:52 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Прокурор в судовому засіданні вважає, що ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні даного правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу.
В судовому засіданні ОСОБА_1 подав заперечення відносно протоколу, вказавши що його дії не були пов'язані з умислом приховати свій майновий стан. Кожний рік він вчасно подавав декларації. Він думав, що декларацію подав, оскільки почав заповнювати її у березні 2024 року, йому в цьому допомагав його колега. Під час заповнення вніс всю необхідну інформацію, пеерйшов на сторінку накладення електронного підпису та натиснув кнопку підписати. Вважав, що вчинив всі дії для подання декларації та подав її. 03.04.2024 йому з роботи повідомили, що він не подав декларацію. В цей же день він зайшов у свій кабінет та надіслав її у реєстр. Просить закрити справу на підставі ст. 22 КУпАП та обмежитися усним зауваженням.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши прокурора, який підтримав протокол, заперечення та пояснення сторони захисту, приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, виходячи із наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідальність настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Ураховуючи те, що склад правопорушення, передбаченого у ст. 172-6 КУпАП належить до формальних, не містить ознак настання шкідливих матеріальних наслідків. Тому для встановлення адміністративного правопорушення, передбаченого у ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, достатньо тільки факту несвоєчасного подання декларації без поважних причин.
Стаття 252 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інше.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 , який притягується до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, окрім протоколу № 92 від 05 лютого 2026 року, долучено наступні письмові докази, досліджені та проаналізовані в судовому засіданні, а саме:
- інформацію з офіційного сайту НАЗК щодо подання ОСОБА_1 електронної декларації;
- копію щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 за 2023 рік;
- письмові пояснення ОСОБА_1 від 05.02.2026;
- рапорт Т.в.о. начальника 1-го сектору УСР в Тернопільській області ДСР НП України А. Сагайдака від 20.01.2026;
- лист Національного агентства з питань запобігання корупції № 47-06/94284-25 від 19.11.2025;
- повідомлення Національного агентства про факт неподання ОСОБА_1 декларації за 2023 рік;
- копію розпорядження Лановецького міського голови № 181-к від 29.12.2020;
- копію рішення Лановецької міської ради № 3370 від 08.03.2024;
- витяг з положення про Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області ДСР НП України.
- послідовністю дій користувача ОСОБА_1 в "Єдиному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконння функцій держави або місцевого самоврядування", згідно якого ОСОБА_3 вчиняв дії на подання декларації за 2024 рік. Згідно даної послідовності ОСОБА_1 15.03.2024 року заповнив всі розділи декларації, перейшов на сторінку накладення кваліфікованого електронного підпису, перевірив повноту та достовірність зазначеної інформації, знову перейшов на сторінку накладення кваліфікованого електронного підпису, натиснув кнопку "вийти". 03.04.2024 - "Подання документа підтверджено".
Таким чином, ОСОБА_1 будучи особою, на яку відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» поширюється дія цього закону, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженого на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим порушив вимоги ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Суд за наслідком дослідження доказів, які долучені до матеріалів справи, приходить до висновку про доведення винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Європейський суд з прав людини вказав, що при призначенні покарання для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року ЄСПЛ у справі «Ізмайлов проти Росії»).
Приписами статті 22 КУпАП передбачено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності та обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є формальним, особу порушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, його сімейний стан, позитивну характеристику, незначний термін (2 дні) несвоєчасного подання декларації, самостійне виявлення ним цього порушення та подання декларації ще перед виявленням такого факту контролюючим органом, вчиняв дії для своєчасного подання декларації, що підтверджується послідовністю дій користувача ОСОБА_1 в "Єдиному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконння функцій держави або місцевого самоврядування", враховуючи незначний ступінь вчиненого правопорушення та не заподіяння шкоди державним чи суспільним інтересам, чи спричинення великої шкоди і збитків, при відсутності обтяжуючих для стягнення обставини, суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку з його малозначністю, обмежитись усним зауваженням на підставі положень ст. 22 КУпАП.
На думку суду, застосування до ОСОБА_1 такого заходу, як усне зауваження, буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 22, 23, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283, 284, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, на підставі ст. 22 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обмежившись щодо нього усним зауваженням.
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 92 від 05.02.2026,- провадженням закрити.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду.
Суддя: