Постанова від 12.03.2026 по справі 593/138/26

Справа № 593/138/26

Провадження № 3/593/99/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" березня 2026 р. СУДДЯ Бережанського районного суду Тернопільської області Крамар В. М. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла від відділу поліції №1 Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Сіверодонецьк, жительки АДРЕСА_1 , одруженої, має на утриманні одну малолітню дитину, освіта вища, не працюючої, до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 184 КУпАП протягом року не притягувалася,

за ч.3 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ВСТАНОВИВ:

20.01.2026 року в м. Бережани відносно громадянки ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 745424, а саме, що: «19.01.2026 р. близько 15:10 год. неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи у громадському місці, а саме по вул. Валова, на території руїн «Синагоги», що поблизу навчального закладу Бережанський ліцей ТОР, викурював електронну сигарету Vaporesso XROS2 п.11 ст. 13 ЗУ «Про заходи щодо попередження та зниження вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», чим порушив ст. 175-1 КУпАП, однак не досяг 16 р. тому до відповід. притягується його мати гр. ОСОБА_1 ». Дії ОСОБА_1 кваліфіковані ст. інспектором СЮП ВПП Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області лейтенантом поліції Вовк Х.А. за ч.3 ст. 184 КУпАП.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 під час розгляду справи про адміністративне правопорушення пояснила, що її син не курив, а лише мав при собі електронну сигарету.

Допитана під час розгляду справи ОСОБА_3 пояснила, що під час складання протоколу допустила помилку, оскільки вважала, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є неповнолітнім.

Ст. 7 КУпАП встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно з ч.1,2 ст. 7 та ст. 245 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі додержання принципу законності; завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ч.1 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Розгляд справ про адміністративне правопорушення врегульовано главою 22 КУпАП, де в ст. 279 КУпАП встановлено, що розгляд справи розпочинається з представлення посадової особи, яка розглядає дану справу. Посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання.

Виходячи з системно-логічного тлумачення вказаних норм законодавства, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на підставі протоколу про адміністративне правопорушення в межах, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, шляхом перевірки за допомогою доказів, доданих до справи про адміністративне правопорушення, наявності відомостей, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення та встановлення в діях особи складу адміністративного правопорушення, передбаченого відповідною нормою КУпАП, що зазначена у протоколі про адміністративне правопорушення.

Ч.3 ст.184 КУпАП передбачено відповідальність за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 1734 цього Кодексу.

Ч.1 ст. 184 КУпАП передбачено відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.

Таким чином, за ч.3 ст. 184 КУпАП може бути притягнуто до адміністративної відповідальності батьків або осіб, які їх замінюють за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 1734 цього Кодексу.

Ст. 1751 КУпАП містить дві частини, в яких передбачено відповідальність за: куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (ч.1); повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиноюпершою цієї статті, за яке особувже було піддано адміністративному стягнення (ч.2).

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» забороняється куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов'язаних з їх вживанням, трав'яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів: 1) у ліфтах і таксофонах; 2) у приміщеннях та на території закладів охорони здоров'я; 3) у приміщеннях та на території навчальних закладів; 4) у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту; 5) у приміщеннях закладів ресторанного господарства; 6) у приміщеннях об'єктів культурного призначення; 7) у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування; 8) у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності; 9) у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян; 10) у приміщеннях гуртожитків; 11) на дитячих майданчиках; 12) у місцях загального користування житлових будинків; 13) у підземних переходах; 14) у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, у тому числі в таксі; 15) на вокзалах та станціях; 16) на зупинках громадського транспорту.

Ч.1 ст. 1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» встановлено, що громадське місце це частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони.

Зважаючи на те, що у протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості про неповнолітню дитину віком від 14 до 16 років, оскільки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є малолітнім (йому не виповнилося 14 років); у протоколі не містяться відомості, що ОСОБА_2 19.01.2026 року близько 15 год. 10 хв. курив в громадському місці, передбаченому Законом України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», тобто відсутні відомості про те, що останній вчиняв правопорушення передбачене ч.1 ст. 1751 КУпАП, - ОСОБА_1 не може бути притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 184 КУпАП, а провадження по справі підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 7, 184, 245, 254, 247, 279, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 184 КУпАП щодо ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 184 КУпАП, - відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

СУДДЯ: