454/491/26
"30" березня 2026 р. м. Сокаль
Суддя Сокальського районного суду Львівської області Фарина Л. Ю. розглянувши матеріали справи, які надійшли від начальника Відділення поліції №2 Шептицького РВП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянку України, проживаючої в АДРЕСА_1
за ст. 124, ч.1 ст.130 та ч.1 ст.139 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення,
31.01.2026 року близько 11.50год. на автодорозі у м.Великі Мости по вул. Львівська 1Б Шептицького району, водій ОСОБА_1 керувала транспортним засобом марки «Ford Focus» д.н.з. НОМЕР_2 не була уважною, не стежила за дорожньою обстановкою не стежила за її зміною, не вибрала безпечної швидкості руху внаслідок чого автомобіль з'їхав з автомобільної дороги та отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Також, 31.01.2026 року близько 11.50год. на автодорозі у м.Великі Мости по вул. Львівська 1Б Шептицького району, водій ОСОБА_1 керувала транспортним засобом марки «Ford Focus» д.н.з. НОМЕР_2 не вибрала безпечної швидкості руху внаслідок чого пошкодила дорожній знак 1.4.1 «Напрямок повороту» та не прийняла заходів для відновлення безпечних умов для руху.
Окрім того, 31.01.2026 року близько 11.50год. на автодорозі у м.Великі Мости по вул. Львівська 1Б Шептицького району, в порушення вимог п.2.5 Правил дорожнього руху України, водій ОСОБА_1 керувала транспортним засобом марки «Ford Focus» д.н.з. НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, поведінка що не відповідає обстановці. Водій від огляду на стан сп'яніння відмовилася в законному порядку (під запис камер).
За даними фактами за вчинення ОСОБА_1 кількох правопорушень було складено три протоколи серії ЕПР1 №579981за ч.1 ст.130 КУпАП, ЕПР1 №580008 за ст.124 КУпАП, та ЕПР1 №580022 за ч.1 ст.139 КУпАП.
Враховуючи, що протоколи про вчинення правопорушень складено відносно однієї і тієї ж особи та стосуються однієї і тієї ж події, тому для всебічного і повного з'ясування обставин справи їх слід об'єднати в одне провадження.
При об'єднанні справи слід дотримуватися вимог Положення про автоматизовану систему документообігу суду.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала та пояснила, що через засніжену і слизьку дорогу не впоралася із керуванням, огляд на стан алкоголю не проходила бо була у шоковому стані та не розуміла про наслідки.
Дослідивши матеріали справи та надані пояснення судом встановлено наступне.
Як вбачається із матеріалів справи водій ОСОБА_1 31.01.2026 року о 11.50год. у м.Великі Мости по вул. Львівська 1Б Шептицького району, керувала транспортним засобом марки «Ford Focus» д.н.з. НОМЕР_2 не була уважною, не стежила за дорожньою обстановкою не стежила за її зміною, не вибрала безпечної швидкості руху внаслідок чого автомобіль з'їхав з автомобільної дороги та отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Згідно з рапортом працівника поліції встановлено, що зі служби 102 надійшло повідомлення про ДТП 31.01.2026 року о 11.50год. у м.Великі Мости автомобіль зіткнувся зі стовпом, потерпілих троє.
В ході опрацювання даного повідомлення працівники поліції які були на місці події склали схему місця ДТП, зафіксували фото матеріали та виявили у водія ознаки алкогольного сп'яніння.
Статтею 124 КУпАП передбачено відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно п.2.3.Б ПДР України водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Згідно постанови Пленуму Верховного Суду «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23.12.2005 №14 «суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, може бути будь-яка особа, яка бере безпосередню участь у процесі руху на дорозі як пішохід, водій, пасажир, погонич тварин. При цьому пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна має бути наслідком порушення Правил дорожнього руху».
За диспозицією ст.124 КУпАП обов'язковою ознакою даного адміністративного правопорушення є наявність причинно-наслідкового зв'язку між діями особи у виді порушення правил дорожнього руху та наслідками у вигляді пошкодження транспортних засобів, тому вказані обставини не ставлять під сумнів доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
Також водій ОСОБА_1 31.01.2026 року о 11.50год. у м.Великі Мости по вул. Львівська 1Б Шептицького району, керувала транспортним засобом марки «Ford Focus» д.н.з. НОМЕР_2 не вибрала безпечної швидкості руху внаслідок чого пошкодила дорожній знак 1.4.1 «Напрямок повороту» та не прийняла заходів для відновлення безпечних умов для руху.
Згідно ч.1 ст. 139 КУпАП передбачена відповідальність за пошкодження автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд, залізничних переїздів, трамвайних колій, технічних засобів регулювання дорожнього руху, самовільне знімання, закриття чи встановлення технічних засобів регулювання дорожнього руху, створення перешкод для дорожнього руху, в тому числі забруднення дорожнього покриття, або невжиття необхідних заходів щодо їх усунення та попередження інших учасників руху про небезпеку, що виникла, або невжиття посадовими особами, відповідальними за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, утримання автомобільних доріг та вулиць, громадянами - суб'єктами господарської діяльності заходів щодо заборони руху підвідомчих технологічних транспортних засобів, сільськогосподарської техніки і машин на гусеничному ходу автомобільними дорогами і вулицями, покриття яких може бути пошкоджене.
Вважаю, що в діях правопорушниці наявні ознаки порушення, передбаченого ч.1 ст. 139 КУпАП, її винність стверджується матеріалами справи, зокрема: протоколом про адміністративні правопорушення, рапортом, поясненнями та визнання вини самою особою.
ОСОБА_1 31.01.2026 року о 11.50год. на автодорозі у м.Великі Мости по вул. Львівська 1Б Шептицького району, керувала транспортним засобом марки «Ford Focus» д.н.з. НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, поведінка що не відповідає обстановці. Водій від огляду на стан сп'яніння відмовилася в законному порядку (під запис камер).
Згідно з рапортом працівника поліції від 31.01.2026р. встановлено, що зі служби 102 надійшло повідомлення про ДТП у м.Великі Мости - автомобіль зіткнувся зі стовпом, потерпілих троє.
Прибувши на місце події патрульні виявили транспортний засіб марки «Ford Focus» д.н.з. НОМЕР_2 який мав механічні пошкодження внаслідок зіткнення з дорожнім знаком «Напрямок повороту». В ході спілкування виявлено що водієм була ОСОБА_1 в якої виявлено ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів. Водієві було запропоновано пройти огляд на місці події чи у медичному закладі, після відмови роз'яснено, що на неї будуть складені адміністративні матеріали за ч.1 ст.130, 124 та 139 КУпАП.
Також, з направлення водія транспортного засобу на огляд в КП «Шептицька МЛ» встановлено, що правопорушник відмовився від проходження огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку.
Так, враховуючи, що відповідальність за ст. 130 КУпАП, несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції або за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху України передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ч. 1 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
У той же час, відповідно до вимог ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП та положень Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103, даний огляд проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником поліції, а у разі незгоди водія на проведення такого огляду працівником поліції або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до п. 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі за змістом - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно розділу ІІ Інструкції, слідує, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
У той же час, відповідно до вимог ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП та положень Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103, даний огляд проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником поліції, а у разі незгоди водія на проведення такого огляду працівником поліції або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Таким чином, в даній ситуації вимагається доведення того, що водій ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду у встановленому законом порядку, на підтвердження чого було складено протокол серії ЕПР1 №579981за ч.1 ст.130 КУпАП.
Факт відмови водія від проходження огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння підтверджено рапортом поліцейського, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння в КП «Шептицька МЛ», матеріалами справи та відео матеріалом до протоколу.
Як вбачається із відеозапису, який долучений до протоколу про адміністративне правопорушення та був переглянутий в судовому засіданні, працівники поліції які прибули на місце події намагаються відібрати пояснення щодо події, однак ОСОБА_1 заперечує той факт, що вона керувала транспортним засобом. Однак при опитуванні свідків, які були першими на місці події, встановлено, що за кермом перебувала дівчина а хлопці були пасажирами. Згодом працівники поліції під час розмови з водієм запідозрили у водія ознаки алкогольного сп'яніння, після чого запропонували огляд на місці події, водій не погоджується, проїхати в медичний заклад також не виявила бажання.
Вказана подія зафіксована на безперервному відеозаписі а відео з нагрудної камери поліцейського, вказують тип зйомки, відстань зафіксованих об'єктів від поліцейського, перебіг фіксації, а тому даний відеозапис не викликає у суду сумнівів в його належності та допустимості в якості доказу на підтвердження вини ОСОБА_1 .
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в діях правопорушника наявний склад правопорушення передбаченого ст. 130 ч.1 КУпАП та ст. 124 КУпАП та ч.1 ст.139 КУпАП його вина повністю підтверджується дослідженими матеріалами справи.
Таким чином, наявними у справі доказами, які є логічними та послідовними, стверджується вина правопорушника у вчиненні адміністративних правопорушень.
Крім того, слід зазначити, що велика кількість дорожньо-транспортних пригод з тяжкими наслідками відбуваються саме через знехтування учасниками дорожнього руху Правилами дорожнього руху, особливо у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння. Безпека руху це зобов'язання водія не тільки по відношенню до себе але й до інших учасників руху, оскільки порушення учасниками дорожнього руху правил безпеки руху, як правило, призводить до непередбачуваних наслідків, зокрема загрози життю та здоров'ю громадян, пошкодження майна. З огляду на вищевказане суд зауважує, що керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, як наслідок приводить до дорожньо-транспортних пригод, має більше вагомих причин вважатися тяжчим правопорушенням ніж керування транспортним засобом особою, яка не має такого права.
Метою адміністративного стягнення відповідно до ст.23 КУпАП є виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні стягнення, згідно з вимогами, передбаченими ст.33 КУпАП України, враховуються характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Обставиною, яка пом'якшує відповідальність для ОСОБА_1 суд не вбачає.
Обставин, які обтяжують відповідальність - не встановлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При визначенні виду і розміру стягнення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини вважаю за необхідне накласти на правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, оскільки застосування саме такого стягнення буде достатнім для його виправлення і запобігання вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 283-285 КУпАП
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ст.124 КУпАП, ч.1 ст.130 КУпАП та ч.1 ст.139 КУпАП накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в користь держави судовий збір в сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять)грн. 60коп.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги до Сокальського районного суду. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 1ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів (але не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу) надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.
Роз'яснюю, що у разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем його проживання, роботи або за місцезнаходженням майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Суддя: Л. Ю. Фарина