Постанова від 25.03.2026 по справі 640/21016/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/21016/19 Суддя (судді) першої інстанції: Кочанова П.В.

Діска А.Б., Жукова Є.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2026 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Єгорової Н.М.,

суддів - Сорочка Є.О., Собківа Я.М.,

при секретарі - Олешко М.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Управління Служби безпеки України в Харківській області, Кабінету Міністрів України, держави Україна в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Управління Служби безпеки України в Харківській області, Кабінету Міністрів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача 4 - Державна казначейська служба України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, відшкодування шкоди, скасування постанови, -

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2018 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Кабінету Міністрів України, в якому просив визнати протиправними та нечинними з моменту прийняття пункти 1, 2, 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", підпункт 2 пункту 1, пункт 2 змін, що вносяться до Постанов Кабінету Міністрів України постановою від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2018 року відкрито провадження у справі №826/17907/18 за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанови в частині, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

18 грудня 2018 року позивачем подано заяву про зміну предмету позову та залучення до участі у справі співвідповідачів - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Управління Служби безпеки України в Харківській області.

Ухвалою Окружного адміністративного суду від 05 лютого 2019 року заяву ОСОБА_1 про збільшення позовних вимог прийнято до розгляду та залучено до участі у справі співвідповідачів - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Управління Служби безпеки України в Харківській області.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 жовтня 2019 року у справі №826/17907/18 роз'єднано позовні вимоги ОСОБА_1 шляхом виділення в окреме провадження позовних вимог про:

- зобов'язання Управління Служби безпеки України в Харківській області надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01 березня 2018 року ОСОБА_1 ;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області вчинити дії, які полягають у перерахунку та виплаті пенсії з 01 березня 2018 року ОСОБА_1 у сумі 54 456, 92 грн з грошового забезпечення для перерахунку пенсії у сумі 92 299,86 грн;

- стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 недоплаченої за березень-грудень 2018 року пенсії у загальній сумі 479 483,00 грн та недоплачену за січень-жовтень 2019 року пенсію у сумі 471 004,80 грн, а всього у загальній сумі 950 487,80 грн.

Також позивач просив стягнути солідарно за рахунок бюджетних асигнувань з відповідачів на його користь понесені витрати по сплаті судового збору у загальній сумі 17 807,87 грн на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду від 11 листопада 2019 року справу №640/21016/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії прийнято до провадження.

09 грудня 2019 року позивачем подано до Окружного адміністративного суду міста Києва заяву про збільшення позовних вимог, в якій останній просив:

- визнати протиправними та нечинними з моменту прийняття пункти 1, 2, 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", а також підпункт 2 пункту 1 та пункт 2 змін, що вносяться до Постанов Кабінету Міністрів України Постановою від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб";

- визнати протиправною та нечинною з моменту прийняття Постанову Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян";

- зобов'язати Управління Служби безпеки України в Харківській області надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01 березня 2018 року позивачу із зазначенням складових та загальної суми грошового забезпечення, які зазначені ним в цій заяві;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області вчинити дії, які полягають у перерахунку та виплаті пенсії з 01 березня 2018 року позивачу у сумі 54 456,92 грн з грошового забезпечення для перерахунку пенсії у сумі 92 299,86 грн;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 недоплачену за період березень - грудень 2018 року пенсію у загальній сумі 479 483, 00 грн., а також недоплачену за період січень-грудень 2019 року пенсію у сумі 565 205,76 грн, а всього у загальній сумі 1 044 688,00 грн.

10 березня 2020 року до суду першої інстанції позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог, відповідно до якої останній додатково заявив вимоги про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області недоплачену за січень-березень 2020 року пенсію у сумі 138 758, 01 грн, а всього у загальній сумі 1 183 446, 77 грн.

Також 11 березня 2020 року до суду першої інстанції ОСОБА_1 подано заяву про зміну предмета позову, якою позивач додатково до вказаних вище вимог заявив вимоги до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та нечинним з моменту прийняття підпункт 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" від 24 грудня 2019 року №1088.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2020 року прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 від 09 грудня 2019 року про збільшення розміру позовних вимог в частині позовних вимог про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 недоплаченої за березень-грудень 2018 року пенсії у загальній сумі 479 483, 00 грн та недоплаченої за січень - грудень 2019 року пенсії у сумі 565 205, 76 грн, а всього у загальній сумі 1 044 688,76 грн.

Також прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 від 10 березня 2020 року про збільшення позовних вимог в частині позовних вимог про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області недоплаченої за січень-березень 2020 року пенсії у сумі 138 758, 01 грн., а всього у загальній сумі 1 183 446, 77 грн.

Визнано зловживанням процесуальними правами подання ОСОБА_1 заяви про зміну предмета позову від 11 березня 2020 року та залишено її без розгляду.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2020 року ухвала Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2020 року залишена без змін.

27 серпня 2020 року до суду першої інстанції надійшла заява ОСОБА_1 про зміну предмету позову, якою останній додатково просив стягнути солідарно з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та держави Україна в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області і Кабінету Міністрів України недоплачену пенсію на підставі ст. 56 Конституції України (матеріальна шкода, завдана незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень).

14 вересня 2020 року до суду першої інстанції надійшла заява ОСОБА_1 про збільшення позовних вимог, якою останній збільшив позовні вимоги, викладені у заяві від 27 серпня 2020 року про зміну предмету позову, в частині періоду (доповнено вереснем 2020 року) та суми стягнення недоплаченої пенсії (до 1 460 962 грн).

Аналогічна заява про збільшення позовних вимог, викладених у заяві від 27 серпня 2020 року про зміну предмету позову, в частині періоду (доповнено жовтнем 2020 року) та суми стягнення недоплаченої пенсії (до 1 507 215,70 грн) надійшла до суду першої інстанції 12 жовтня 2020 року.

09 листопада 2020 року до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла заява ОСОБА_2 про зміну предмету позову, в якій позивачем у позовних вимогах уточнено (доповнено) період (з 01 березня 2018 року по 06 листопада 2020 року) та розмір пенсії, яка, на його переконання, є недоотриманою та підлягає стягненню солідарно з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та держави Україна, а також ОСОБА_2 просив стягнути солідарно з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та держави Україна завдані йому збитки (упущену вигоду) в сумі 1 553 468,13 грн на підставі ст. 56 Конституції України внаслідок та в результаті прийняття органом державної влади - Кабінетом Міністрів України нормативно-правових актів (Постанови Кабміну №103, №804 та № 1088), що визнані судовими рішеннями повністю або частково протиправними.

10 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про збільшення позовних вимог, з урахуванням якої просив:

- визнати протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Харківській області, яка полягає у ненаданні внаслідок прийняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правових актів, що визнані судовими рішеннями повністю або частково протиправними, Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2018 року на підставі ч. 2 ст. 51 Закону України №2262-ХІІ у щомісячній сумі 54 456,92 грн з грошового забезпечення із зазначенням таких складових грошового забезпечення у розмірі 92299,86 грн, яка складається з: посадового окладу - 8 180,00 грн; окладу за військовим званням-1 410,00 грн; надбавки за вислугу років (45%) - 4 315,50 грн; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%)- 1 227,00 грн; доплати за науковий ступінь кандидата наук (5%) - 409,00 грн; надбавки за особливості проходження служби (100%) - 13 905,50 грн; премії (452%);

- зобов'язати Управління Служби безпеки України в Харківській області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2018 року на підставі ч. 2 ст. 51 Закону України №2262-ХІІ у щомісячній сумі 54 456,92 грн з грошового забезпечення із зазначенням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад-8 180,00 грн; оклад за військовим званням-1 410,00 грн; надбавка за вислугу років (45%)-4 315,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%)- 1 227,00 грн; доплата за науковий ступінь кандидата наук (5%)- 409,00 грн; надбавка за особливості проходження служби(100%)- 13 905,50 грн; премія (452%);

- визнати протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у невчиненні дій з перерахунку пенсії у щомісячній сумі 54 456,92 грн з 01 березня 2018 року, виходячи із зазначеного грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії у щомісячній сумі 54 456,92 грн з 01 березня 2018 року, виходячи із зазначеного грошового забезпечення;

- стягнути солідарно з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та з держави Україна за рахунок коштів державного бюджету України протиправно недоплачену за період з 01 березня 2018 року по 08 грудня 2020 року пенсію в сумі 1 599 720,80 грн та завдану за період з 01 березня 2018 року по 08 грудня 2020 року матеріальну шкоду в сумі 1 599 720,80 грн, а саме: збитки (упущену вигоду) на підставі ст. 56 Конституції України, завдані внаслідок заподіяння позивачу державною Україна в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Управління Служби безпеки України в Харківській області та Кабінету Міністрів України внаслідок та в результаті прийняття органом державної влади - Кабінетом Міністрів України нормативно-правових актів, що визнані судовими рішеннями повністю або частково протиправними та протиправною бездіяльністю відповідачів;

- стягнути з відповідачів судові витрати.

Крім цього, постановою від 20 жовтня 2021 року Верховний Суд скасував ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2020 року в частині залишення без розгляду заяви про зміну предмету позову від 11 березня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2020 року у справі №640/21016/19, а справу №640/21016/19 направив для продовження розгляду до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Отже, станом на дату розгляду справи Окружним адміністративним судом міста Києва позовні вимоги ОСОБА_1 були заявлені:

- до Управління Служби безпеки України в Харківській області - про оскарження бездіяльності, яка полягає у ненаданні внаслідок прийняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правових актів (Постанови Кабміну №103, №804 та №1088) довідки про грошове забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2018 року на підставі ч. 2 ст. 51 Закону №2262-ХІІ у щомісячній сумі 54 456,92 грн та зобов'язання надати відповідну довідку;

- до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - визнати протиправною бездіяльності, яка полягає у невчиненні дій з перерахунку пенсії у щомісячній сумі 54 456,92 грн з 01 березня 2018 року, виходячи із зазначеного грошового забезпечення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії;

- до держави Україна в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Управління Служби безпеки України в Харківській області та Кабінету Міністрів України - про стягнення за рахунок коштів державного бюджету України протиправно недоплаченої за період з 01 березня 2018 року по 08 грудня 2020 року пенсії в сумі 1 599 720,80 грн та завданої за період з 01 березня 2018 року по 08 грудня 2020 року матеріальної шкоди в сумі 1 599 720,80 грн, а саме: збитків (упущеної вигоди) на підставі ст. 56 Конституції України, ст.ст. 1173, 1175 ЦК України;

- до Кабінету Міністрів України - про визнання протиправним та нечинним з моменту прийняття підпункт 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" від 24 грудня 2019 року №1088 (постановою Верховного Суду від 20 жовтня 2021 року направлена в цій частині для продовження розгляду до суду першої інстанції).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 листопада 2021 року, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2022 року, позов ОСОБА_1 задоволено частково:

- визнано протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Харківській області щодо ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку пенсії;

- зобов'язано Управління Служби безпеки України в Харківській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для подальшого перерахунку пенсії;

- в іншій частині у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Верховного Суду від 04 березня 2024 року, касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, скасовано рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 листопада 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2022 року у справі №640/21016/19, а справу направлено на новий розгляд до Київського окружного адміністративного суду.

Скасовуючи вказані рішення Верховний Суд зазначив про те, що право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01 березня 2018 року. Крім того, судами попередніх інстанцій не досліджено питання розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії та його складових, про що у вимогах позову просив ОСОБА_2 , не вирішено позовні вимоги про відшкодування шкоди з держави Україна в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Управління Служби безпеки України в Харківській області, Кабінету Міністрів України.

Також зазначив про те, що судами попередніх інстанцій не розглянуто по суті вимоги позивача про визнання протиправним та нечинним з моменту прийняття підпункт 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" від 24 грудня 2019 року № 1088,

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2024 року справу №640/21016/19 прийнято до провадження суддею Маричем Є.В. та залишено без руху після відкриття провадження у справі на підставі ч. ч. 13, 14 ст. 171 КАС України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2024 року відвід судді Марича Є.В. в адміністративній справі №640/21016/19 визнано необґрунтованим та передано заяву про відвід для вирішення іншим складом суду у порядку, встановленому ч. 1 ст. 31 КАС України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2024 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Марича Є.В. у справі №640/21016/19 відмовлено.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року задоволено заяву судді Марича Є.В. про самовідвід, передано адміністративну справу №640/21016/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Управління Служби безпеки України в Харківській області, Кабінету Міністрів України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, стягнення пенсії та матеріальної шкоди, скасування постанови для визначення складу суду, згідно з ч. 1 ст. 31 КАС України.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу розподілено судді Кочановій П.В.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09 травня 2024 року прийнято до провадження адміністративну справу №640/21016/19, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

28 травня 2024 року, позивачем подано до суду заяву про зміну підстав позову в частині позовної вимоги до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та нечинним з моменту прийняття підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян".

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про залучення до участі у справі №640/21016/19 в якості співвідповідача Держави Україна. Залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача 4 - Державну казначейську службу України.

13 серпня 2024 року позивачем подано до Київського окружного адміністративного суду клопотання про збільшення позовних вимог, яким останній просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Харківській області, яка полягає у ненаданні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2018 року у щомісячній сумі 54 456,92 грн. з грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у сумі 92 299,86 грн, із зазначенням в довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01 березня 2018 року ОСОБА_1 грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 березня 2018 року у сумі 92 299, 86 грн;

- зобов'язати Управління Служби безпеки України в Харківській області надати Головному Управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області, довідку про грошове забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 , пенсії з 01 березня 2018 року на перерахунок пенсії та на виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 у щомісячній сумі 54 456,92 грн з грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у сумі 92 299,86 грн, зазначивши в довідці: посадовий оклад- 8 180,00 грн, оклад за військовим званням - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років 45 % - 4315,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 % посадового окладу) - 1227,00 грн, доплата за науковий ступінь (5% посадового окладу) - 409,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 13905,50 грн, премія (452 %) - 62 852,86 грн;

- визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у невчиненні дій з перерахунку ОСОБА_1 , пенсії з грошового забезпечення у сумі 92 299, 86 грн та дій з виплати пенсії ОСОБА_1 , у щомісячній сумі 54 456,92 грн з 01 березня 2018 року з грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у сумі 92 299, 86 грн;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області вчинити дії, які полягають у перерахунку та виплаті пенсії з 01 березня 2018 року ОСОБА_1 , у сумі 54 456,92 грн з грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у сумі 92 299,86 грн, яке складає: посадовий оклад - 8 180,00 грн., оклад за військовим званням - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 45 % - 4315,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 % посадового окладу) - 1227,00 грн., доплата за науковий ступінь (5% посадового окладу) - 409,00 грн., надбавка за особливості проходження служби - 13905,50 грн, премія (452 %) - 62 852,86 грн;

- солідарно стягнути з Держави Україна в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Управління Служби безпеки України в Харківській області, Кабінету Міністрів України на користь ОСОБА_1 протиправно недоплачену пенсію за період з березня 2018 року по 13 серпня 2024 року у загальній сумі 3 492 196,94 грн та з Держави Україна за період з 01 березня 2018 року по 13 серпня 2024 року матеріальну шкоду у сумі 3 492 196, 94 грн, а саме: збитків (упущеної вигоди) на підставі ст. 56 Конституції України, шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України з єдиного казначейського рахунку;

- солідарно стягнути з відповідачів витрати по сплаті судового збору у загальній сумі 20 733, 99 грн шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України, з єдиного казначейського рахунку;

- визнати протиправною та нечинною з моменту прийняття Постанову Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" в частині підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян".

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року прийнято до розгляду заяву позивача про збільшення позовних вимог у справі №640/21016/19.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року внесено виправлення у мотивувальну частину ухвали Київського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року про прийняття заяви про збільшення позовних вимог до розгляду у справі №640/21016/19, а саме викладено абзац наступного змісту: "солідарно стягнути з відповідача Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області та з відповідача Держави Україна на користь ОСОБА_1 , за рахунок коштів державного бюджету України протиправно недоплачену за період з 01 березня 2018 року по 13 серпня 2024 року пенсію у сумі 3 492 196,94 грн та завдану за період з 01 березня 2018 року по 13 серпня 2024 року матеріальну шкоду у сумі 3 492 196,94 грн, а саме - збитки (упущену вигоду) у сумі 3 492 196,94 грн, на відшкодування на підставі cт. 56 Конституції України матеріальної шкоди, а саме - збитків (упущеної вигоди) у сумі 3492196,94 грн протиправно недоплаченої за період з 01 березня 2018 року по 13 серпня 2024 року ОСОБА_1 пенсії, тобто стягнути кошти з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 у сумі 3 492 196,94 грн шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 у сумі 3 492 196,94 грн з єдиного казначейського рахунку".

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2024 року відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні заяви про зміну підстав позову в адміністративній справі №640/21016/19.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2024 року, провадження у справі №640/21016/19 зупинено до перегляду Верховним Судом ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року у справі №640/21016/19 про відмову у відкритті апеляційного провадження в порядку касаційного провадження.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року поновлено провадження у справі №640/21016/19.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2025 року позов задоволено частково:

- визнано протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Харківській області, яка полягає у невиготовленні та ненаправленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов'язано Управління Служби безпеки України в Харківській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року;

- в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його в повному обсязі та ухвалити нове рішення, яким:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача Управління Служби безпеки України в Харківській області при здійсненні своїх повноважень, яка полягає у ненаданні внаслідок прийняття органом державної влади - Кабінетом Міністрів України нормативно-правових актів, що визнані судовими рішеннями повністю чи частково протиправними, а саме Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, Постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №804, Постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088, Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2018 року, тобто з дати виникнення на підставі ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" права на перерахунок та виплату перерахованої пенсії у щомісячній сумі 54456,92 грн з грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у сумі 92299,86 грн, із зазначенням в довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01 березня 2018 року ОСОБА_1 грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 березня 2018 року у сумі 92299, 86 грн, яке складає: посадовий оклад - 8180,00 грн; оклад за військовим званням - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років 45% - 4315,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15% посадового окладу) - 1227,00 грн; доплата за науковий ступінь кандидат наук (5% посадового окладу) - 409,00 грн; надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу (100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 13905,50 грн; премія (452% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 62852,86 грн;

- зобов'язати Управління Служби безпеки України в Харківській області надати Головному Управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області, довідку про грошове забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2018 року, тобто з дати виникнення на підставі ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" права на перерахунок та виплату перерахованої пенсії у щомісячній сумі 54456,92 грн з грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у сумі 92299,86 грн, зазначивши в довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01 березня 2018 року ОСОБА_1 грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 березня 2018 року у сумі 92299, 86 грн, яке складає: посадовий оклад - 8180,00 грн; оклад за військовим званням - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років 45% - 4315,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15% посадового окладу) - 1227,00 грн; доплата за науковий ступінь кандидат наук (5% посадового окладу) - 409,00 грн; надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу (100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 13905,50 грн; премія (452% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 62852,86 грн;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області при здійсненні своїх повноважень, яка полягає у невчиненні внаслідок прийняття органом державної влади - Кабінетом Міністрів України нормативно-правових актів, що визнані судовими рішеннями повністю чи частково протиправними, а саме Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, Постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №804, Постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088, дій з перерахунку ОСОБА_1 , пенсії з грошового забезпечення у сумі 92299, 86 грн та дій з виплати пенсії ОСОБА_1 у щомісячній сумі 54456,92 грн з 01 березня 2018 року, тобто з дати виникнення на підставі ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" права на перерахунок та виплату перерахованої пенсії у щомісячній сумі 54456,92 грн з грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у сумі 92299,86 грн, яке складає: посадовий оклад - 8180,00 грн; оклад за військовим званням - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років 45% - 4315,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15% посадового окладу) - 1227,00 грн; доплата за науковий ступінь кандидат наук (5% посадового окладу) - 409,00 грн; надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу (100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 13905,50 грн; премія (452% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 62852,86 грн;

- зобов'язати відповідача Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області вчинити дії, які полягають у перерахунку та виплаті пенсії з 01 березня 2018 року ОСОБА_1 , у сумі 54456,92 грн з грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у сумі 92 299,86 грн, яке складає: посадовий оклад - 8180,00 грн; оклад за військовим званням - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років 45% - 4315,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15% посадового окладу) - 1227,00 грн; доплата за науковий ступінь кандидат наук (5% посадового окладу) - 409,00 грн; надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу (100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 13905,50 грн; премія (452% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 62852,86 грн;

- солідарно стягнути з відповідача Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області та відповідача Держави Україна на користь ОСОБА_1 за рахунок коштів Державного бюджету України протиправно недоплачену за період з 01 березня 2018 року по 13 серпня 2024 року пенсію у сумі 3492196,94 грн, та завдану за період з 01 березня 2018 року по 13 серпня 2024 року матеріальну шкоду у сумі 3 492 196,94 грн, а саме - збитки (упущену вигоду) у сумі 3492196,94 грн, на відшкодування на підставі cт. 56 Конституції України матеріальної шкоди, а саме - збитків (упущеної вигоди) у сумі 3492196,94 грн протиправно недоплаченої за період з 01 березня 2018 року по 13 серпня 2024 року ОСОБА_1 пенсії, тобто стягнути кошти з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 у сумі 3492196,94 грн шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 у сумі 3492196,94 грн з єдиного казначейського рахунку, а саме: солідарно стягнути з відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та з відповідача Держави Україна на користь ОСОБА_1 за рахунок коштів Державного бюджету України протиправно недоплачену ОСОБА_1 солідарно відповідачем Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській та відповідачем Державою Україна за рахунок коштів державного бюджету України пенсію за березень 2018 року, квітень 2018 року, травень 2018 року, червень 2018 року, липень 2018 року, серпень 2018 року, вересень 2018 року, жовтень 2018 року, листопад 2018 року, грудень 2018 року у сумі 479483,00 грн; за січень 2019 року, лютий 2019 року, березень 2019 року, квітень 2019 року, травень 2019 року, червень 2019 року, липень 2019 року, серпень 2019 року, вересень 2019 року, жовтень 2019 року, листопад 2019 року, грудень 2019 року у сумі 565205,76 грн, за січень 2020 року, лютий 2020 року, березень 2020 року, квітень 2020 року, травень 2020 року, червень 2020 року, липень 2020 року, серпень 2020 року, вересень 2020 року, жовтень 2020 року, листопад 2020 року, грудень 2020 року у сумі 555032,04 грн, за січень 2021 року, лютий 2021 року, березень 2021 року, квітень 2021 року, травень 2021 року, червень 2021 року, липень 2021 року, серпень 2021 року, вересень 2021 року, жовтень 2021 року, листопад 2021 року, грудень 2021 року у сумі 543032,04 грн, за січень 2022 року, лютий 2022 року, березень 2022 року, квітень 2022 року, травень 2022 року, червень 2022 року, липень 2022 року, серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року, грудень 2022 року у сумі 519546,04 грн, за січень 2023 року, лютий 2023 року, березень 2023 року, квітень 2023 року, травень 2023 року, червень 2023 року, липень 2023 року, серпень 2023 року, вересень 2023 року, жовтень 2023 року, листопад 2023 року, грудень 2023 року у сумі 502248,84 грн, за січень 2024 року, лютий 2024 року, березень 2024 року, квітень 2024 року, травень 2024 року, червень 2024 року, липень 2024 року, серпень 2024 року у сумі 327649,22 грн, а всього протиправно недоплачену за період з 01 березня 2018 року по 13 серпня 2024 року ОСОБА_1 пенсію у загальній сумі 3492196,94 грн та завдану Державою Україна ОСОБА_1 за період з 01 березня 2018 року по 13 серпня 2024 року матеріальну шкоду у сумі 3492196,94 грн, а саме збитки (упущену вигоду) в сумі 3492196,94 грн на відшкодування на підставі ст. 56 Конституції України матеріальної шкоди, а саме збитків (упущеної вигоди) у сумі 3492196,94 грн протиправно недоплаченої за період з 01 березня 2018 року по 13 серпня 2024 року ОСОБА_1 пенсії, завданих ОСОБА_1 за період з 01 березня 2018 року по 13 серпня 2024 року внаслідок заподіяння відповідачем Державою Україна в особі органів державної влади, що на підставі ч. 4 ст. 55 КАС України уповноважені представляти Державу Україна у справі, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Управління Служби безпеки України в Харківській області та Кабінету Міністрів України матеріальної шкоди, завданої ОСОБА_1 внаслідок та в результаті прийняття органом державної влади - Кабінетом Міністрів України нормативно-правових актів, що визнані судовими рішеннями повністю чи частково протиправними, а саме Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, Постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №804, Постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088, а також протиправною бездіяльністю органу державної влади - Управління Служби безпеки України в Харківській області при здійсненні своїх повноважень, яка полягає у ненаданні внаслідок прийняття органом державної влади - Кабінетом Міністрів України нормативно-правових актів, що визнані судовими рішеннями повністю чи частково протиправними, а саме Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, Постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №804, Постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01 березня 2018 року, тобто з дати виникнення на підставі ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" права ОСОБА_1 на перерахунок та на виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 у щомісячній сумі 54456,92 грн. з грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у сумі 92299,86 грн, із зазначенням в довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01 березня 2018 року ОСОБА_1 грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 березня 2018 року у сумі 92299,86 грн, яке складає: посадовий оклад - 8180,00 грн; оклад за військовим званням - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років 45% - 4315,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15% посадового окладу) - 1227,00 грн; доплата за науковий ступінь кандидат наук (5% посадового окладу) - 409,00 грн; надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу (100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 13905,50 грн; премія (452% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 62852,86 грн та протиправною бездіяльністю органу державної влади - Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області при здійсненні своїх повноважень, яка полягає у невчиненні внаслідок прийняття органом державної влади - Кабінетом Міністрів України нормативно-правових актів, що визнані судовими рішеннями повністю чи частково протиправними, а саме Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, Постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №804, Постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088, дій з перерахунку ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у сумі 92299,86 грн та дій з виплати пенсії ОСОБА_1 у щомісячній сумі 54456,92 грн з 01 березня 2018 року, тобто з дати виникнення на підставі ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" права ОСОБА_1 на перерахунок та на виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 у щомісячній сумі 54456,92 грн з грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у сумі 92299,86 грн, яке складає: посадовий оклад - 8180,00 грн; оклад за військовим званням - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років 45% - 4315,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15% посадового окладу) - 1227,00 грн; доплата за науковий ступінь кандидат наук (5% посадового окладу) - 409,00 грн; надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу (100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 13905,50 грн; премія (452% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 62852,86 грн, тобто стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3492196,94 грн шляхом безспірного писання Державною казначейською службою України коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 у сумі 3492196,94 грн з єдиного казначейського рахунку;

- визнати протиправною та нечинною з моменту прийняття Постанову Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" в частині підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України 24 грудня 2019 року №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян".

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, неповно встановлено обставини, що мають значення для справи.

Апелянт наголосив, що суд першої інстанції проігнорував вимоги ч. 5 ст. 353 КАС України, відповідно до якої висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої або апеляційної інстанції при новому розгляді справи, а саме судом першої інстанції не досліджено питання розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії та його складових та відмовлено у визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії та його складових. Крім того, судом першої інстанції не враховано висновки Верховного Суду про те, що у позивача виникло право на перерахунок та отримання пенсії з 01 березня 2018 року.

Додатково зазначив про те, що право на перерахунок та отримання пенсії з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, яке виникло у ОСОБА_1 з 01 березня 2018 року порушив Кабінет Міністрів України протиправними п.п. 1, 2 Постанови від 21 лютого 2018 року №103 та змінами до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, у зв'язку з чим заявлено вимоги в порядку передбаченому ст. 56 Конституції України та ст.ст. 1173, 1175 ЦК України про стягнення шкоди.

Також зазначив про те, що судом першої інстанції не надано оцінку долучених позивачем до матеріалів справи доказам на підтвердження визначення розміру та складових його пенсії, що підлягала перерахунку з 01 березня 2018 року.

Звернув увагу суду, що Кабінет Міністрів України протиправно обмежим йому виплату пенсії з 01 січня 2020 року, перерахованої з 01 січня 2018 року на підставі пп. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України 24 грудня 2019 року №1088, водночас підстави оскарження вказаної постанови у даній справі та у справі №640/19528/19 є різними.

У межах встановленого судом строку відзиву на апеляційну скаргу не надійшло.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, а рішення суду першої інстанції скасувати, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з довідкою Управління Служби безпеки України по Харківській області від 12 квітня 2018 року №1123 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, наказу СБУ реєс. в МінЮсті від 05 квітня 2018 року №410/31862 грошове забезпечення за нормами чинними на 01 березня 2018 року ОСОБА_1 за посадою старший викладач спецкафедри інституту Ярослава Мудрого (підполковник), яку він займав на день звільнення зі служби 10 жовтня 2006 року становить: посадовий оклад - 8180,00 грн; оклад за військовим званням - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 4315,50 грн; всього 13905,50 грн.

Відповідно до перерахунку пенсії по пенсійній справі №N/А4415-СБУ Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області проведено позивачу з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 8180,00 грн; оклад за військове звання - 1410,00 грн; процентна надбавка за вислугу років (45%) - 4315,50 грн. Основний розмір пенсії 59% грошового забезпечення (вислуга 22 роки) у розмірі 8204,25 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 8204,25 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 4812,99 грн та підвищення 1695,63 грн (50% від 3391,26 грн), згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 підвищення складає 3391,26 грн, з них виплачується: з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50 % від підвищення 1695,63 грн; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення 2543,45 грн; з 01 січня 2020 року щомісячно 100% від підвищення 3391,45 грн.

24 грудня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" (далі-Постанова №1088), пп. 1 п. 1 якої установлено, що з 1 січня 2020 р. виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374), здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 р.

Пунктом 2 Постанови №1088 встановлено пункти 1-3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (Офіційний вісник України, 2018 р., № 20, ст. 662) виключити.

Пунктом 3 Постанови №1088 встановлено, що ця постанова набирає чинності з 1 січня 2020 року.

Позивач вважаючи свої права порушеними звернувся до суду з позовом.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог суд першої інстанції зазначив про те, що зміна умов чи норм пенсійного забезпечення (зокрема, визначення видів грошового забезпечення для перерахунку пенсій) підзаконними нормативно-правовими актами є порушенням закону, а тому наявні підстави для зобов'язання Управління Служби безпеки України в Харківській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 березня 2018 року для перерахунку пенсії останнього із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року.

Відмовляючи в задоволені частини позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про передчасність спору щодо визначення конкретних складових довідки та вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невчинення дій з перерахунку пенсії позивача і здійснення такого перерахунку. Крім того, суд зазначив про те, що вимога позивача про солідарне стягнення недоплаченої пенсії за період з березня 2018 року по 13 серпня 2024 року у загальній сумі 3492196,94 грн з Управління Служби безпеки України в Харківській області та Кабінету Міністрів України є такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства.

Також суд першої інстанції з урахуванням позиції Верховного Суду дійшов висновку про відсутність підстав для скасування Постанови №1088 та у зв'язку з невстановленням порушення прав позивача вказаною Постановою та відсутність підстав для стягнення з Держави Україна матеріальної шкоди на підставі ст.ст. 1173 та 1175 Цивільного кодексу України.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон - №2262-ХІІ).

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Норма ст. 43 Закону №2262-ХІІ міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Вказаний висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18.

При цьому, питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону №2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців, яка набирала чинності з 01 березня 2018 року.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103).

Пунктом 1 Постанови №103 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 7 Постанови №103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку №45.

Також, Постановою №103 було внесено низку змін до Порядку №45, зокрема: п. 5 викладено в новій редакції; додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Згідно з положеннями п.п. 1-5 Порядку №45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою № 103 (тут і далі - у редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивача), пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФ України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року позов задоволено частково: визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатка 2 до Порядку №45; зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним і нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до ч. 2 ст. 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Як зазначалось вище, 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанова №103, з преамбули якої вбачається постановлення останньої на виконання ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII.

Пунктом 1 Постанови № 103 встановлено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до Постанови № 704.

Пунктом 2 Постанови № 103 визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом)) проводити з 01 січня 2018 року в таких розмірах: з 1 січня 2018 року -- 50 відсотків; з 1 січня по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Постановою № 103 внесено також зміни до Порядку № 45, а саме:

- пункт 5 викладено в такій редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".

- додаток 2 до Порядку № 45 викладено в новій редакції, в якій довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, не містить таких складових грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII "Порядок перерахунку пенсій" Закону №2262-XII.

Перерахунок раніше призначених пенсій визначено ч. 4 ст. 63 цього Закону, за якою усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, перерахунок раніше призначених пенсій визначено ст. 63 Закону №2262-XII, Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених указаною статтею.

При цьому, обчислення пенсії встановлюється ст. 43 Закону №2262-XII, яка має загальний характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру як призначуваних пенсій, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами виходячи зі змісту процитованого Закону.

Законодавець делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Так, "умовами" слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.

Під "порядком" розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення "розміру" перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені ст. 43 Закону № 2262-XII.

До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Абзац 3 ст. 1-1 Закону № 2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV.

Відповідно до ст. 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Отже, з огляду на визначені в ч. 3 ст. 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, оскаржувані п.п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили.

Аналогічну правову позицію висловлювала Велика Палата Верховного Суду, зокрема, у постанові від 13 січня 2021 року у зразковій справі № 440/2722/20 (Пз/9901/14/20).

Так, Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі №913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).

Аналогічна правова позиція була неодноразово викладена й у постановах Верховного Суду України, зокрема у постанові від 10 лютого 2016 року у справі № 537/5837/14-а, де суд зазначив, що, керуючись принципом законності та виходячи із визначених у ч. 4 ст. 9 КАС України (у редакції, чинній на час прийняття судових рішень) загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2014 році слід застосовувати не Постанову Кабінету Міністрів України, а Закон.

З огляду на викладене, а також беручи до уваги, що Верховний Суд постановою від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18 встановив, що п.п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм Постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон №2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09 червня 2022 року по справі №520/2098/19 та Верховного Суду, зокрема й у постанові від 11 квітня 2023 у справі №460/2203/19, у постанові від 11 квітня 2024 року у справі №380/11528/22.

Суд першої інстанції задовольняючи частково позовні вимоги зазначив про протиправність бездіяльності Управління Служби безпеки України в Харківській області, яка полягає у невиготовленні та ненаправленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та наявність підстав для зобов'язання Управління Служби безпеки України в Харківській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року.

В обґрунтування апеляційної скарги, позивач зазначив про те, що суд першої інстанції проігнорував вимоги ч. 5 ст. 353 КАС України, відповідно до якої висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої або апеляційної інстанції при новому розгляді справи, а саме не врахував висновки Верховного Суду щодо дати з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії.

Колегія суддів звертає увагу, що Верховний Суд у постанові від 04 березня 2024 року у даній справі, направляючи справу на новий розгляд до суду першої інстанції наголосив, що право на перерахунок пенсії виникло у ОСОБА_2 з 01 березня 2018 року, а тому висновки суду першої інстанції щодо необхідності перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року є помилковими.

Щодо вимог позивача в частині зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року посадового окладу - 8180,00 грн, окладу за військовим званням - 1410,00 грн, надбавки за вислугу років 45% - 4315,50 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15% посадового окладу) - 1227,00 грн, доплати за науковий ступінь кандидат наук (5% посадового окладу) - 409,00 грн, надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцями (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу (100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 13905,50 грн, премії (452% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 62852,86 грн, колегія суддів зазначає наступне.

Обчислення пенсії встановлюється ст. 43 Закону №2262-XII, яка має загальний характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру як призначуваних пенсій, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами виходячи зі змісту процитованого Закону.

Як вбачається зі змісту виконавчого листа Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року у справі №2а-9628/08/2070 судом зобов'язано Управління Служби безпеки України в Харківській області надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2008 року зазначивши в довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2008 року відомості про посадовий оклад 1650 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням 130 грн, надбавка за вислугу років (35%) 623 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 247,50 грн, доплата за науковий ступінь кандидат наук (15%) 247,50 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) 2403,00 грн, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади (31,5% від посадового окладу) 519,75 грн, премія (79,5% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) 1910,38 грн, усього 7731,13 грн (т. 18 а.с. 132).

Відповідно до витягу з наказу Інституту підготовки юридичних факультетів для Служби безпеки України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого від 02 лютого 2018 року №11-ос встановлено розмір премії з 01 січня 2018 року підполковнику:

- старшому викладачу спеціальної кафедри №3, у розмірі 452% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років;

- старшому викладачу спеціальної кафедри №4, у розмірі 462% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Згідно з довідкою Управління Служби безпеки України по Харківській області від 12 квітня 2018 року №1123 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, наказу СБУ реєс. в МінЮсті від 05 квітня 2018 року №410/31862 грошове забезпечення за нормами чинними на 01 березня 2018 року ОСОБА_1 за посадою старший викладач спецкафедри інституту Ярослава Мудрого (підполковник), яку він займав на день звільнення зі служби 10 жовтня 2006 року становить: посадовий оклад - 8180,00 грн, оклад за військовим званням - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 4315,50 грн, водночас вважаючи протиправним не включення додаткових видів грошового забезпечення до складу довідки, позивач звернувся до суду з позовом.

Разом з тим, Управлінням Служби безпеки України по Харківській області довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії не видавалась, позивач з відповідною заявою не звертався, а тому вимоги позивача щодо визначення судом розмірів та сум її складових є передчасними.

Колегія суддів звертає увагу, що конкретний відсотковий розмір видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, які враховуються під час перерахунку пенсії, підлягають визначенню Управлінням Служби безпеки України по Харківській області на підставі відповідних відомостей, відтак позовні вимоги підлягають частковому задоволенню без визначення відсоткового розміру додаткових видів грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 21 червня 2023 року у справі №826/17177/18.

Стосовно вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії з 01 березня 2018 року виходячи з розміру грошового забезпечення 92299,86 грн, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду викладеній у постанові від 16 березня 2026 року у справі №320/32838/24, перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Як вбачається зі змісту перерахунку пенсії по пенсійній справі №N/А4415-СБУ Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області проведено позивачу з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України по Харківській області від 12 квітня 2018 року №1123 із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 8180,00 грн; оклад за військове звання - 1410,00 грн; процентна надбавка за вислугу років (45%) - 4315,50 грн. Основний розмір пенсії 59% грошового забезпечення (вислуга 22 роки) у розмірі 8204,25 грн.

11 вересня 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою, якою просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 березня 2018 року з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області листом від 19 жовтня 2018 року №5045/20-14 повідомило позивача про те, що перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року здійснено відповідно до Постанови №103 з урахуванням довідки про грошове забезпечення наданої Службою безпеки України, вносити корективи в документи надані уповноваженим органом для призначення (перерахунку) пенсії органи Пенсійного фонду України не мають повноважень.

Враховуючи здійснення позивачу перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України по Харківській області від 12 квітня 2018 року №1123 та відсутність нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для перерахунку та виплати пенсії, колегія суддів вважає заявлені позивачем вимоги у вказаній частині необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача про солідарне стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Держави України на його користь протиправно недоплачену пенсію за період з 01 березня 2018 року по 13 серпня 2024 року у загальній сумі 3492196,94 грн, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Частиною 1 ст. 58 Закону №1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом, соціальні та інші виплати, передбачені законодавством України, та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду. Пенсійний фонд є самоврядною неприбутковою організацією і здійснює свою діяльність на підставі статуту, який затверджується його правлінням.

Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Кабінетом Міністрів України від 23 липня 2014 року №280 (далі - Положення №280), передбачено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Підпунктом 6 п. 4 Положення №280, зокрема визначено, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо:

- призначення (перерахунку) і виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці;

- забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.

Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження як безпосередньо, так і через утворені в установленому порядку територіальні органи - Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду), на які відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління (затверджене Постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2), покладається, зокрема: призначення (здійснення перерахунку) і виплата пенсії, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інших виплат відповідно до законодавства.

Відповідно до Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України в м. Києві від 22 грудня 2014 року №28-2 встановлено, що Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальними органами Пенсійного фонду України.

Підпунктом 7 п. 4 Положення визначено, що Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, відповідно до покладених завдань і функцій Пенсійний фонд України та його територіальні органи є суб'єктами владних повноважень у сфері загальнообов'язкового пенсійного забезпечення, які здійснюють призначення та виплату пенсій.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що передумовою стягнення коштів є їх нарахування, водночас вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невчинення дій з перерахунку пенсії позивача та здійснення такого перерахунку судом визнані необґрунтованими, а тому підстави для стягнення коштів відсутні.

Стосовно вимоги позивача про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Держави Україна за період з 01 березня 2018 року по 13 серпня 2024 року матеріальної шкоди у сумі 3492196,94 грн, а саме: збитків (упущеної вигоди) на підставі ст. 56 Конституції України та ст.ст. 1173 і 1175 ЦК України, шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України з єдиного казначейського рахунку, колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 56 Конституції України кожному гарантовано право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Згідно з ч. 1 ст. 1173 ЦК України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовуються державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

Відповідно до ст. 1175 ЦК України шкода, завдана фізичній або юридичній особі в результаті прийняття органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування нормативно-правового акта, що був визнаний незаконним і скасований, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини посадових і службових осіб цих органів.

В обґрунтування апеляційної скарго позивач зазначив про те, що у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №103, яка рішенням суду визнана протиправною та нечинною в частині, йому завдана матеріальна шкода, розмір якої дорівнює розміру недоотриманої пенсії.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що поняття "шкода" є відмінним від поняття "недоотримана сума пенсії".

Так Верховний Суд у постанові від 03 березня 2026 року у справі №757/60260/19-ц сформував правову позицію відповідно до якої судам необхідно розмежовувати правове регулювання "недоотриманої суми пенсії" та "відшкодування шкоди" з урахуванням виникнення підстав таких правовідносин та суб'єктного складу із визначенням, яким саме органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування спричинена шкода фізичній або юридичній особі саме при здійсненні ними своїх повноважень.

У конкретних правовідносинах визнання протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 не свідчить про наявність шкоди та причинний зв'язок між прийняттям вказаної постанови і заподіяною шкодою, водночас довести наявність цих умов має позивач.

Надані позивачем до матеріалів справи докази на підтвердження матеріальної шкоди, а саме копії: ухвали Вищого адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року (провадження №К/800/17900/14); виконавчого листа Харківського окружного адміністративного суду у справі №2а-9628/08/2070; довідки Управління Служби безпеки України по Харківській області від 12 квітня 2018 року №1123 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії; перерахунку пенсії по пенсійній справі №N/А4415-СБУ; виписок по рахунку позивача в ВАТ "Ощадбанк"; ухвали слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 26 липня 2018 року у справі №760/18842/18; витягу з наказу Інституту підготовки юридичних факультетів для Служби безпеки України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого від 02 лютого 2018 року №11-ос; заяви про перерахунок пенсії від 11 вересня 2018 року адресованої начальнику ГУ ПФУ в Харківській області; листа ГУ ПФУ в Харківській області від 19 жовтня 2018 року №5045/Ю-14 не підтверджують понесення останнім матеріальної шкоди у сумі 3492196,94 грн.

Колегія суддів наголошу, на тому, що у даній справі, перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 01 березня 2018 року не проведено, а отже відсутні відомості, які б свідчили про можливість отримання позивачем грошових коштів у вигляді недоотриманої пенсії у розмірі 3492196,94 грн, що свідчить про недоведення розміру таких збитків, у зв'язку з чим відсутні й правові підстави для задоволення таких вимог.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправним та нечинним пп. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян", колегія суддів зазначає наступне.

В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначає про те, що пп. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 порушує його права, як пенсіонера на отримання пенсії у повному обсязі, оскільки обмеження виплати пенсії нарахованої в порядку передбаченому Законом №2262-ХІІ не може буде встановлено Постановою Кабінету Міністрів України.

Як встановлено судом першої інстанції Постанова Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" прийнята з метою врегулювання питань щодо перерахунку та виплати пенсії, які визначались п.п. 1, 2, 3 Постанови №103 та були скасовані рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишена без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року.

Підпунктом 1 п. 1 Постанови №1088 встановлено порядок виплати з 01 січня 2020 року вже перерахованих пенсій з 01 січня 2018 року, виходячи лише з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби.

Разом з тим, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Тобто, в даному випадку мова йде про врахування для перерахунку пенсії трьох складових грошового забезпечення, а саме - розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби вже перерахованих з 01.01.2018 при виплаті у 2020 році пенсій за період до скасування у судовому порядку пунктів 1, 2 постанови №103, коли вказані норми діяли та підлягали застосуванню суб'єктами владних повноважень.

Так у п. 2 Пояснювальної записки до проекту постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати пенсії окремим категоріям громадян" зазначено, що у зв'язку із скасуванням п.п. 1, 2, 3 Постанови №103 за рішеннями судів, створилася ситуація правової невизначеності в частині виплати особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам, перерахованих у 2018 році сум пенсій.

У п. 3 вказаної Пояснювальної записки зазначено, що проектом акта передбачається визначити умови завершення виплати перерахованих у 2018 році сум пенсій.

Отже, зі змісту Пояснювальної записки вбачається, що фактично метою прийняття Постанови №1088 є врегулювання умов завершення виплати вже перерахованої пенсіонерам пенсії з 01 січня 2018 року на підставі п. 1 Постанови №103 з огляду на скасування у судовому порядку п. 1, 2, 3 Постанови №103.

За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що положення спірного підпункту Постанови №1088 врегульовують питання виплати вже перерахованої пенсії.

В обґрунтування апеляційної скарги позивач наголосив, що Кабінет Міністрів України пп. 1 п.1 Постанови №1088 обмежив йому виплату пенсії розміром окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що Верховний Суд у постанові від 18 травня 2022 року у справі №640/19528/19 відмовляючи у задоволенні позовних вимог про визнання незаконним та скасування пп. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 "Деякі питання виплати пенсії окремим категоріям громадян" не погодився з висновком судів попередньої інстанції про те, що Кабінет Міністрів України, приймаючи Постанову №1088, знов, аналогічно як і у Постанові №103, пункти якої було визнано протиправними та скасовано судовими рішеннями у справа №826/3858/18, змінив умови і норми пенсійного забезпечення військовослужбовців (визначення видів грошового забезпечення для перерахунку пенсій), зокрема, й позивача, оскільки не врахував всіх складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, зокрема, надбавок, доплат, підвищень і премій, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій, здійснивши вказівку лише на розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти).

Верховний Суд у вказаній справі наголосив, що мова йде про врахування для перерахунку пенсії трьох складових грошового забезпечення, а саме - розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби вже перерахованих з 01 січня 2018 року при виплаті у 2020 році пенсій за період до скасування у судовому порядку п.п. 1, 2 Постанови №103, коли вказані норми діяли та підлягали застосуванню суб'єктами владних повноважень.

Також, Верховний Суд у постанові від 30 листопада 2022 року у справі №640/620/20 відмовляючи у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправною та нечинною ч. 2 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян", зазначив, що оскаржуваними положеннями Постанови №1088 визначено умови завершення виплати перерахованих у 2018 році сум пенсій за період до скасування у судовому порядку п. 3 Постанови №103.

Отже, Верховний Суд у вищенаведених судових рішеннях дійшов висновку про те, що Кабінет Міністрів України у Постанові №1088 визначив виключно порядок завершення виплати вже перерахованих у 2018 році пенсій, а не підстави для перерахунку таких пенсій та складові грошового забезпечення для такого перерахунку.

Також колегія суддів звертає увагу на те, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2024 року у справі №640/559/20, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2025 року, відмовлено в задоволенні позову про визнання протиправним та нечинним пп. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправною та нечинною з моменту прийняття пп. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088.

Крім іншого, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставин, що мають значення для справи.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Приписи п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 317 КАС України визначають, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

У зв'язку з цим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу - задовольнити частково, а рішення суду першої інстанції - скасувати.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, колегія суддів виходить з положень ст. 139 далі - КАС України.

Відповідно до ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3).

Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат (ч. 6).

Як вбачається з матеріалів справи позивачем сплачено судовий збір:

- за подання позовної заяви та заяв про збільшення позовних вимог у сумі 8050,00 грн;

- за подання апеляційних скарг на рішення суду першої інстанції у сумі 5490,00 грн;

- за подання касаційної скарги на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 листопада 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2022 року у сумі 2819,20 грн.

Оскільки позовні вимоги задоволено частково, то на користь позивача слід присудити понесені ним судові витрати зі сплати судового збору за одну вимогу немайнового характеру, а також за подання касаційної скарги у розмірі 5638,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань призначених для Управління Служби безпеки України в Харківській області.

Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2025 року - скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Управління Служби безпеки України в Харківській області, Кабінету Міністрів України, держави Україна в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Управління Служби безпеки України в Харківській області, Кабінету Міністрів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача 4 - Державна казначейська служба України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, відшкодування шкоди, скасування постанов - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Харківській області, яка полягає у невиготовленні та ненаправленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язати Управління Служби безпеки України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 20001711, місцезнаходження: 61002, місто Харків, вулиця Мироносицька, будинок 2) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) станом на 01 березня 2018 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для перерахунку та виплати пенсії з 01 березня 2018 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Управління Служби безпеки України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 20001711, місцезнаходження: 61002, місто Харків, вулиця Мироносицька, будинок 2) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 5638,40 грн (п'ять тисяч шістсот тридцять вісім гривень 40 коп.).

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення.

Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Головуючий суддя Н.М. Єгорова

Судді Є.О. Сорочко

Я.М. Собків

Повне рішення складено "30" березня 2026 року.