Справа № 580/7391/25 Суддя (судді) першої інстанції: Віталіна ГАЙДАШ
30 березня 2026 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ганечко О.М.,
суддів Василенка Я.М.,
Кузьменка В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28 липня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому позивач просив:
визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у проведенні позивачу перерахунку пенсії, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням понаднормового стажу у розмірі 19 років, з урахуванням середнього коефіцієнта заробітної плати для обчислення пенсії 1,91370, який врахований під час призначення пенсії, та, відповідно, до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто під час приведення індексації застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) в (Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенси під час її призначення;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії позивачу, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням понаднормового стажу у розмірі 19 років, з урахуванням середнього коефіцієнта заробітної плати для обчислення пенсії 1,91370, який врахований під час призначення пенсії та відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто під час приведення індексації застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) в (Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенси під час її призначення.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач протиправно листом відмовив у проведенні перерахунку пенсії, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням понаднормового стажу у розмірі 19 років, з урахуванням середнього коефіцієнта заробітної плати для обчислення пенсії 1,91370.
Відповідач надав до суду письмовий відзив на позов та зазначив, що відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням понаднормового стажу у розмірі 19 років, з урахуванням середнього коефіцієнта заробітної плати для обчислення пенсії 1,91370.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 28 липня 2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо розгляду заяв ОСОБА_1 від 09.05.2025 та від 15.05.2025 про перерахунок пенсії, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням понаднормового стажу у розмірі 19 років, з урахуванням середнього коефіцієнта заробітної плати для обчислення пенсії 1,91370.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 09.05.2025 та від 15.05.2025 про перерахунок пенсії, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням понаднормового стажу у розмірі 19 років, з урахуванням середнього коефіцієнта заробітної плати для обчислення пенсії 1,91370 та прийняти рішення по суті, з урахуванням правової оцінки суду, наданої у цьому рішенні.
У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального/процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору в частині обрання судом неефективного способу захисту прав позивача.
Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.10.2025 відкрито апеляційне провадження та призначено скаргу до розгляду у порядку письмового провадження на 25.03.2026.
Розгляд апеляційної скарги 25.03.2026 не здійснювався, у зв'язку з перебуванням судді-члена колегії у відрядженні.
Дану справу розглянуто в порядку письмового провадження, оскільки, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Виконуючи вимоги процесуального законодавства, колегія суддів ухвалила продовжити строк розгляду апеляційної скарги, згідно норм ст. 309 КАС України.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за віком, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач 09.05.2025 та 15.05.2025 звертався із заявами до відповідача щодо перерахунку пенсії, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням понаднормового стажу у розмірі 19 років, з урахуванням середнього коефіцієнта заробітної плати для обчислення пенсії 1,91370. (а.с. 11-13)
Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області листом від 09.06.2025 № 5922-5309/Г-02/8-2300/25 повідомило про те, що пенсійну справу позивача переглянуто та розрахунок заробітної плати для обчислення пенсії з 01.07.2025 приведено у відповідність, згідно із ст. 40 Закону (для розрахунку заробітної плати враховано 60 календарних місяців до 01.07.2000 замість 57 місяців).
Також, пенсію з 01.07.2025 обчислено з урахуванням страхового стажу 44 роки, заробітної плати з індивідуальним коефіцієнтом заробітної плати - 1,87759. Крім того, зауважено, що пенсійний калькулятор призначений виключно для створення прогнозованого розрахунку розміру пенсії, що містяться в електронних реєстрах ПФУ та даними, самостійно введеними користувачем. (а.с. 27)
Наведене зумовило на звернення до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області не прийняло жодного рішення за результатами розгляду заяв позивача від 09.05.2025 та від 15.05.2025 про перерахунок пенсії, тому суд не надавав правову оцінку підставам, викладеним у його листі від 09.06.2025, оскільки такий документ не є рішенням суб'єкта владних повноважень (індивідуальним актом), відтак не може бути предметом судового розгляду. Тому, у даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області не вчиняло дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії, натомість, відповідач допустив протиправну бездіяльність через не прийняття жодного з рішень, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Судом першої інстанції визначено спосіб захисту прав позивача, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 09.05.2025 та від 15.05.2025 про перерахунок пенсії, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням понаднормового стажу у розмірі 19 років, з урахуванням середнього коефіцієнта заробітної плати для обчислення пенсії 1,91370 та прийняти рішення по суті, з урахуванням правової оцінки суду, наданої у цьому рішенні.
Натомість, апелянт вважає вказані висновки суду першої інстанції помилковими та необґрунтованими, оскільки обраний судом спосіб захисту прав позивача не відновить прав позивача та не є ефективним способом захисту прав позивача. Суд першої інстанції, не надав належної оцінки документам, поданим позивачем, зокрема, довідкам про середню заробітну плату, які підтверджують підстави для перерахунку.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до положень ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9, 14, 15 і 16 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком, відповідно до частини другої статті 27 цього Закону, заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі, якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.
За змістом ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV, для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV, передбачає, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійною фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.3 Порядку № 22-1, визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Таким чином, передбачено два альтернативні варіанти рішень, які можуть бути прийняті органами Пенсійного фонду за результатами розгляду заяви про призначення (переведення, перерахунку) пенсії: про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, в не залежності від того, яким способом подана заява заявником. Тобто, у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначення (перерахунок, переведення) пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву та прийняти відповідне рішення.
Слід звернути увагу на те, що звертаючись із заявою про перерахунок пенсії, позивач просив здійснити перерахунок його пенсії, з урахуванням ст. ст. 40, 42 Закону № 1058 згідно доданого розрахунку. (а.с. 13)
У відповідь на заяву позивача, відповідач надав інформацію по стану розрахунку пенсії позивача, проте не висловив позицію та не прийняв рішення щодо прохальної частини заяви позивача.
Колегія суддів наголошує на тому, що доводи позовної заяви та звернення позивача ґрунтувались на невідповідності розміру отримуваної пенсії з розміром за пенсійним калькулятором на вебпорталі ПФУ, водночас, розрахунок у пенсійному калькуляторі на порталі ПФУ є попереднім (прогнозним) і не має юридичної сили офіційного рішення про призначення та визначення розміру пенсії. Він ґрунтується на внесених даних та формулі, але кінцевий розмір виплат визначається лише на підставі повного пакета документів, що підтверджують страховий стаж та заробіток. Калькулятор може не враховувати пільгові умови виходу на пенсію або спецстаж у повному обсязі. Для отримання офіційного роз'яснення щодо розміру пенсії чи її перерахунку, необхідно подати заяву до органу Пенсійного фонду України.
Розрахунок пенсії за віком проводиться відповідно до статей 27 та 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 09 липня 2003 року і залежить від тривалості страхового стажу особи та заробітної плати, з якої обчислюється пенсія.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.
Електронний сервіс "Пенсійний калькулятор" - це сервіс, який розраховує прогнозний розмір пенсії за віком в "цінах" на час розрахунку: сервіс не здійснює припущень щодо зростання середньої заробітної плати в Україні у наступні роки чи рівня інфляції. Також, для визначення заробітної плати "Пенсійний калькулятор" використовує показники зарплати людини та середньої зарплати на момент проведення розрахунку.
Таким чином, з урахуванням підстав, що слугували для звернення позивача до відповідача, відповідач у листі навів інформацію щодо актуального стану та розрахунку пенсії позивача, проте, не прийняв жодного рішення щодо перерахунку чи відсутності підстав для перерахунку пенсії з показниками, зазначеними у заяві позивача, з огляду на що, колегія суддів, з урахуванням обставин цієї справи, підтримує висновок суду першої інстанції про те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області не прийняло жодного рішення за результатами розгляду заяв позивача від 09.05.2025 та від 15.05.2025 про перерахунок пенсії, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням понаднормового стажу у розмірі 19 років, з урахуванням середнього коефіцієнта заробітної плати для обчислення пенсії 1,91370.
Суд не має повноважень замість уповноваженого органу здійснювати розрахунок/обчислення пенсії особи, натомість, має перевірити чи діяв орган ПФУ, при прийнятті рішення, у відповідності нормами чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносити та прийняти рішення з цього питання.
Тому, з урахуванням наявності дискреційних повноважень у органу ПФУ щодо розрахунку пенсії, беручи до уваги відсутність у матеріалах справи відмови відповідача у перерахунку пенсії позивача з чіткими підставами для відмови, яким суд мав би змогу надати оцінку, лист відповідача не є рішенням суб'єкта владних повноважень (індивідуальним актом), у розумінні пункту 19 частини першої статті 4, частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, відтак, не може бути предметом судового розгляду.
За даних обставин, суд першої інстанції дійшов цілком обґрунтвоаного висновку про наявність підсатв для часткового задоволення позовних вимог та захисту прав позивача саме шляхом, зобов'язання відповідача повторно розглянути заяви позивача від 09.05.2025 та від 15.05.2025 про перерахунок пенсії, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням понаднормового стажу у розмірі 19 років, з урахуванням середнього коефіцієнта заробітної плати для обчислення пенсії 1,91370 та прийняти рішення по суті, з урахуванням правової оцінки суду, наданої у цьому рішенні.
Тож, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не є підставою для скасування чи зміни оскаржуваного рішення суду першої інстанції.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, з огляду на що, рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 243, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 - 331 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28 липня 2025 року - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена з підстав, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.М. Ганечко
Судді Я.М. Василенко
В.В. Кузьменко