Постанова від 30.03.2026 по справі 320/19508/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/19508/24 Суддя (судді) першої інстанції: Лисенко В.І.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2026 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі: судді-доповідача: Беспалова О. О., суддів: Ключковича В. Ю., Епель О.В., розглянувши у порядку письмового провадження у місті Києві апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2025 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Салді Сервіс" до Головного управління ДПС у Київській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Салді Сервіс" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом Головного управління ДПС у Київській області , Державної податкової служби України, в якому просило суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Київській області від 23-січня 2024 року №10417074/33415524;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №7 від 21 листопада 2023р. датою її подання на реєстрацію, а саме 28 листопада 2023 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Київській області від 23 січня 2024 року №10417075/33415524;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №5 від 15 листопада 2023р. датою її подання на реєстрацію, а саме 27 листопада 2023 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Київській області від 25 січня 2024 року №10440575/33415524;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 08 вересня 2023р. датою її подання на реєстрацію, а саме 21 вересня 2023 року.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2025 року позов задоволено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції з огляду на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.

Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

До Шостого апеляційного адміністративного суду відзив на апеляційну скаргу не надходив.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю - доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила таке.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, товариство з обмеженою відповідальністю "САЛДІ СЕРВІС" зареєстровано 26.02.2005 р. З 16.03.2005 року позивача зареєстровано платником податку на додану вартість (податковий номер 334155210139). Основним видом діяльності товариства за кодом КВЕД є 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

ТОВ «САЛДІ СЕРВІС» укладено договір підряду на виготовлення, поставку та монтаж металоконструкції №1511/23 від 15.11.2023 року із замовником ТОВ "Астон Люкс" (ЄДРПОУ 41024509). Предметом цього договору є виконання робіт з виготовлення, поставки і монтажу збірної металевої конструкції розміром 45м*66м (надалі - металоконструкція) відповідно до Технічного завдання. Згідно п.2.2.1. договору підряду №1511/23 протягом 5 (п?яти) банківських днів з дати укладення договору Замовником здійснюється передоплата в розмірі 70% вартості договору у сумі 7 700 000,00 грн. (сім мільйонів сімсот тисяч грн., 00 коп.) в т.ч. ПДВ 20% 1 283 333,33 грн.

Передоплата замовником ТОВ "Астон Люкс" здійснювалася частинами. Передоплату в сумі 800 000,00 (вісімсот тисяч грн. 00 коп.) в т.ч. ПДВ 133 333,33 грн. отримано позивачем 21.11.2023 року згідно платіжних інструкцій №1613 від 21.11.2023 року та №1614 від 21.11.2023 року.

На вказану операцію у відповідності до пп. 201.7, 201.10 ст. 201 ПК України позивачем, як продавцем, було складено та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №7 від 21.11.2023 року.

28.11.2023р. позивачем отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, відповідно до якої реєстрація податкової накладної №7 від 21.11.2023 року була зупинена. Причина зупинки зазначена наступна: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019. №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 21.11.2023 7 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 41.00 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, по відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку)». Додатково повідомляємо: показник «D» = 1,2943%, «Р»=23500. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.»

Пояснення щодо реальності здійснення господарської операції, відповідності обсягу постачання позивачем товарів, робіт/послуг обсягу їх придбання ним у контрагентів-постачальників та підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній №7, були подані позивачем до Києво-Святошинської ДПІ ГУ ДПС в Київській області 15.01.2024 року через систему електронної подачі звітності у формі Повідомлення №01/243 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (надалі - повідомлення №01/243). До повідомлення було додані всі необхідні пояснення та документи, зокрема первинні документи щодо: постачання, придбання, транспортування товарів, послуг, рахунки-фактури, розрахункові документи та банківські виписки з особових рахунків, акти приймання-передачі, видаткові та податкові накладні, які беззаперечно підтверджували реальність здійснення операції.

Для розробки проекту металоконструкції позивачем о укладено договір №1511/2023 від 15.11.2023 року з компанією ТОВ «Будівельна фірма БУД-АЛЬЯНС» (код ЄДРПОУ 43570117). Проект прийнятий згідно Акту здачі-приймання науково-технічної продукції від 22.11.2023 року.

Для виготовлення металоконструкції з давальницької сировини позивачем укладено договір на виготовлення та поставку металоконструкцій №1123/МК від 23.11.2023 року з компанією ТОВ "БУДІВЕЛЬНИЙ КОМПЛЕКС "УНІВЕРСАЛ" (код ЄДРПОУ 37588619). Згідно даного договору позивачем було передано давальницьку сировину для виготовлення металевих конструкцій, на підтвердження чого підписано та подано відповідні акти приймання передачі №01, №02, №03, №04, №05.

Документи щодо операцій придбання матеріалів контрагентів-постачальників в повному обсязі було додано до повідомлення №01/243.

За результатами розгляду повідомлення №01/243 позивачем 17.01.2024р. отримано від комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Київській області повідомлення №10387769/33415524 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. У даному повідомленні запропоновано надати додаткові документи на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, а саме: копії первинних документів щодо зберігання продукції, транспортування продукції, навантаження та розвантаження продукції, складських документів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки.

У відповідь 19.01.2024р позивачем надано додатково до поданих раніше первинних документів пояснення №01/243-1 та наступні документи:

а) первинні та платіжні документи щодо зберігання продукції і матеріалів згідно Договору оренди №009/23 від 01.09.2023 року, акт надання послуг оренди приміщення за вересень №25 від 30.09.2023 р, платіжна інструкція № 1721 від 29.09.2023 року, заключна виписка за період з 29.09.2023 по 29.09.2023, податкова накладна №1 від 29.09.2023, акт надання послуг оренди приміщення за жовтень №28 від 31.10.2023, податкова накладна №1 від 30.10.2023, платіжна інструкція № 1840 від 30.10.2023 року, заключна виписка за період з 30.10.2023 по 30.10.2023, акт надання послуг оренди приміщення за листопад №32 від 30.11.2023, платіжна інструкція № 1943 від 30.11.2023 року, заключна виписка за період з 30.11.2023 по 30.11.2023, податкова накладна №1 від 30.11.2023, акт надання послуг оренди приміщення за грудень №35 від 31.12.2023р, платіжна інструкція № 22 від 12.01.2024 року, заключна виписка за період з 12.01.2024 по 12.01.2024, податкова накладна №6 від 31.12.2023;

б) первинні та платіжні документи щодо транспортування продукції і матеріалів по договорах найму транспортних засобів №04/01/22-1 від 04.01.2022 року, №04/01/22-2 від 04.01.2022 року та №04/01/22-3 від 04.01.2022 року, акти надання послуг оренди авто №1/23-9 від 30.09.2023 року, №1/23-10 від 31.10.2023 року, №1-23-11 від 30.11.2023 року, №1-23-12 від 31.12.2023 року, №2-23-8 від 30.09.2023 року, №2-23-9 від 31.10.2023 року, №2-23-11 від 30.11.2023 року, №2-23-12 від 30.12.2023 року, №3-23-9 від 30.09.2023 року, №3-23-10 від 31.10.2023 року, №3-23-11 від 30.11.2023 року, №3-23-12 від 31.12.2023 року, платіжна інструкція № 1825 від 25.10.2023 року, заключна виписка за період з 25.10.2023 по 25.10.2023, платіжна інструкція № 2025т від 19.12.2023 року, заключна виписка за період з 19.12.2023 по 19.12.2023.

Акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) по операції, відображеній в зупиненій податковій накладній №7 від 21.11.2023 року, не надавалися через відсутність їх як таких, оскільки роботи згідно договору підряду №1511/23 15.11.2023 року ще не були виконані, термін їх виконання у відповідності до п. 3.2. договору підряду складає 110 календарних днів 3 дали надходження на розрахунковий рахунок підрядника попередньої оплати в розмірі, передбаченому у п. 2.2.1. договору (тобто 7 700 000,00 грн.). Даний термін почався з 29.12.2023 року, коли на розрахунковий рахунок позивача надійшла остання частина суми передплати.

За результатами розгляду повідомлення з додатковими поясненнями та документами 23.01.2024 року позивач отримав від комісії регіонального рівня Рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №10417074/33415524 від 23.01.2024р. Причиною відмови вказано: надання платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства, а саме первинних документів.

31.01.2024 р. відповідно до Порядку розгляду скарг щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. №1165, позивачем подано до Державної податкової служби України скаргу на рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних № 10417074/33415524 від 23.01.2024р. та пояснення до неї.

У відповідь на дану скаргу 07.02.2024 року позивачем отримано рішення щодо розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7252/33415524/2, згідно якого залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня без змін.

Підставою прийняття такого рішення вказано ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Крім того, в процесі ведення господарської діяльності ТОВ «САЛДІ СЕРВІС» укладено також договір надання послуг на виготовлення, поставки та монтажу №0211/23 від 02.11.2023 року із замовником ТОВ "ПОЛАРТ" (код ЄДРПОУ 31635254). Згідно п. 1.1 Договору №0211/23 позивач (підрядник) зобов'язався виконати роботи з виготовлення, поставка і монтаж утепленого тенту та опалювального обладнання для конструкції розміром 23м*40м* 11,9м (надалі - тент та обладнання) відповідно до Технічного завдання. Згідно п.2.2.1. Позивачем отримано від замовника передоплату у розмірі 50% від загальної вартості договору у сумі 1 496 428,00 в т.ч. ПДВ 20% 249 404,67 грн. Передоплату отримано 15.11.2023 року згідно платіжних інструкцій №6035 від 15.11.2023 року та №6036 від 15.11.2023 року.

На дану операцію у відповідності до пп. 201.7, 201.10 ст. 201 ПК України позивачем, як продавцем, складено та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №5 від 15.11.2023 року.

27.11.2023р. позивачем отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, відповідно до якої реєстрація податкової накладної №5 від 15.11.2023 року зупинена.

Причина зупинки зазначена наступна: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019. №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 15.11.2023 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 41.00 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, по відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку)». Додатково повідомляємо: показник «D» = 1,2943%, «P»=23500. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.»

Пояснення щодо реальності здійснення господарської операції, відповідності обсягу постачання позивачем товарів, робіт/послуг обсягу їх придбання ним у контрагентів-постачальників та підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній №5, подані ним до Києво-Святошинської ДПІ ГУ ДПС в Київській області 12.01.2024 року через систему електронної подачі звітності у формі Повідомлення №01/241 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

До повідомлення додані пояснення та документи, зокрема первинні документи щодо: постачання, придбання, транспортування товарів, зберігання товарів, рахунки-фактури, видаткові накладні, розрахункові документи та банківські виписки з особових рахунків, а також зареєстровані податкові накладні, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операції.

Документи щодо операцій з придбання матеріалів для виготовлення утепленого тенту та обладнання по договору №0211/23 додано до повідомлення №01/241.

За результатами розгляду повідомлення №01/241 позивач 17.01.2024р. отримав від комісії регіонального рівня повідомлення № 10387768/33415524 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. У даному повідомленні запропоновано надати додаткові документи, а саме: копії первинних документів щодо зберігання продукції, транспортування продукції, навантаження та розвантаження продукції, складських документів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки.

У відповідь 18.01.2024р позивачем надано додатково до поданих раніше первинних документів пояснення N°01/241-1 та наступні документи:

а) первинні та платіжні документи щодо зберігання продукції і матеріалів згідно Договору оренди №09/23 від 01.09.2023 року, акт надання послуг оренди приміщення за вересень №25 від 30.09.2023 р., платіжна інструкція №1721 від 29.09.2023 року, заключна виписка за період з 29.09.2023 по 29.09.2023, податкова накладна №1 від 29.09.2023, акт надання послуг оренди приміщення за жовтень №28 від 31.10.2023, податкова накладна №1 від 30.10.2023, платіжна інструкція № 1840 від 30.10.2023 року, заключна виписка за період з 30.10.2023 по 30.10.2023, акт надання послуг оренди приміщення за листопад №32 від 30.11.2023, платіжна інструкція №1943 від 30.11.2023 року, заключна виписка за період з 30.11.2023 по 30.11.2023, податкова накладна №1 від 30.11.2023, акт надання послуг оренди приміщення за грудень №35 від 31.12.2023р., платіжна інструкція № 22 від 12.01.2024 року, заключна виписка за період з 12.01.2024 по 12.01.2024, податкова накладна від 31.12.2023;

б) первинні та платіжні документи щодо транспортування продукції і матеріалів по договорах найму транспортних засобів №04/01/22-1 від 04.01.2022 року, №04/01/22-2 від 04.01.2022 року та №04/01/22-3 від 04.01.2022 року, акти надання послуг оренди авто №1/23-9 від 30.09.2023 року, №1/23-10 від 31.10.2023 року, №1-23-11 від 30.11.2023 року, №1-23-12 від 31.12.2023 року, №2-23-8 від 30.09.2023 року, №2-23-9 від 31.10.2023 року, №2-23-11 від 30.11.2023 року, №2-23-12 від 30.12.2023 року, №3-23-9 від 30.09.2023 року, №3-23-10 від 31.10.2023 року, №3-23-11 від 30.11.2023 року, №3-23-12 від 31.12.2023 року, платіжна інструкція № 1825 від 25.10.2023 року, заключна виписка за період з 25.10.2023 по 25.10.2023, платіжна інструкція № 2025т від 19.12.2023 року, заключна виписка за період з 19.12.2023 по 19.12.2023.

Акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) по операції, що відображена в зупиненій податковій накладній №5 від 15.11.2023 року, не надавалися через відсутність їх як таких, оскільки роботи згідно договору №0211/23 ще не були виконані.

За результатами розгляду повідомлення з додатковими поясненнями та документами 23.01.2024 року позивач отримав від комісії регіонального рівня Рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №10417075/33415524 від 23.01.2024р.

Причиною відмови вказано: надання платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства, а саме первинних документів.

02.02.2024 р. відповідно до Порядку розгляду скарг щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. №1165, позивачем подано до Державної податкової служби України скаргу на рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №10417075/33415524 від 23.01.2024р. та пояснення до неї.

У відповідь на дану скаргу 12.02.2024 року позивачем отримано рішення щодо розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8056/33415524/2, згідно якого залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня без змін.

Підставою прийняття такого рішення вказано ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактурн/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Також зазначу, що 24.01.2024 р. позивачем отримано іншу частину передоплати від ТОВ "ПОЛАРТ" у сумі 900 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 20% 150000,00 грн. На цю суму виписана і подана на реєстрацію в ЄРПН податкова накладна №1 від 24.01.2024р., яка була зареєстрована після подання пояснень та додаткових документів. Реєстраційний номер квитанції 9032250133 від 02.04.2024р.

Станом на час звернення з позовною заявою до суду позивачем договір №0211/23 виконано у повному обсязі, про що 27.03.2023 р. підписано акт приймання-передачі наданих послуг №1 до договору №0211/23. Після підписання даного акту ТОВ "ПОЛАРТ" було здійснено останню оплату в сумі 596428,00 грн., на яку було виписано і зареєстровано в ЄРПН податкову накладну №1 від 27.03.2024р. Реєстраційний номер квитанції 9082694039 від 16.04.2024р.

Також, ТОВ «САЛДІ СЕРВІС» укладено договір поставки №00709-1 від 07.09.2023 року з покупцем Приватним сільськогосподарським підприємством "ЖОВТНЕВЕ" (код ЄДРПОУ 00858102). Згідно п. 1.1. договору поставки позивач (продавець) зобов'язався передати у власність покупця (ПСП «ЖОВТНЕВЕ») Товар, вказаний у п. 2.1. договору, а саме: Повітряний теплогенератор SLD-160 в комплекті із пальником пелетним (Габарити теплогенератора 2,8м* 1,3м*2,4м (Д*Ш*В), димохід ф300мм, теплова потужність 160 кВт нагрітого повітря, максимальна температура нагрітого повітря +65С, об'єм повітря 12000 м3/год.) та пальник пелетний BEETERM 200, загальною вартістю 543 000,00 грн.

У відповідності до п.2.2. договору поставки Покупець здійснює передоплату в розмірі 100% від суми договору, що становить 543000,00 гривень, в т.ч. ПДВ 90500,00 гривень протягом 5 (п'яти) банківських днів після підписання цього договору та отримання рахунку продавця. Передоплата покупцем ПСП «ЖОВТНЕВЕ» здійснювалася частинами. Передоплату в сумі 150 000,00 в т.ч. ПДВ 25000,00 грн. отримано 08.09.2023 року згідно платіжної інструкції No5019 від 08.09.2023 року.

На дану операцію у відповідності до пп. 201.7, 201.10 ст. 201 ПК України позивачем, як продавцем, складено та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №2 від 08.09.2023 року.

21.09.2023p. позивачем отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, відповідно до якої реєстрація податкової накладної №2 від 08.09.2023 року зупинена. Причина зупинки зазначена наступна: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019. №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 08.09.2023 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 7321 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, по відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку)». Додатково повідомляємо: показник «D» = 3,8567%, «Р»=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.»

Пояснення щодо реальності здійснення господарської операції, відповідності обсягу постачання товариством товарів обсягу їх придбання ним у контрагентів-постачальників та підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній №2, були подані нами до Києво-Святошинської ДПІ ГУ ДПС в Київській області 12.01.2024 року через систему електронної подачі звітності у формі Повідомлення №01/242 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (надалі повідомлення №01/242). До повідомлення додані всі необхідні документи, зокрема первинні документи щодо: постачання, придбання, транспортування товарів, рахунки-фактури, видаткові та податкові накладні, розрахункові документи та банківські виписки з особових рахунків, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операції.

Для виготовлення повітряного теплогенератора SLD-160 позивачем закуплено у постачальників матеріали, підтверджуючі документи щодо здійснених операцій додано до повідомлення №01/242.

Позивачем пізніше отримано від покупця ПСП «ЖОВТНЕВЕ» наступні частини оплати за договором поставки №0709-1 і податкові накладні на дані суми зареєстровані в ЄРПН без зауважень, а саме:

- 06.11.2023 року згідно платіжної інструкції №151 від 06.11.2023 року отримано передоплату у сумі 100 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 20% 16666,67 грн. По цій події виписана і зареєстрована в ЄРПН податкова накладна № 1 від 06.11.2023 року. Реєстраційний номер квитанції 9298333345 від 07.11.2023.

- 15.11.2023 року згідно платіжної інструкції №5201 від 15.11.2023 року отримано передоплату у сумі 26 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 20% 4333,33 грн. По цій події виписана і зареєстрована в ЄРПН податкова накладна №4 від 15.11.2023 року. Реєстраційний номер квитанції 9313124163 від 17.11.2023.

Останню оплату на суму 267000,00 грн. в т.ч. ПДВ 20% 44500,00 грн. позивачем отримано 15.11.2023 року. На дану суму виписана і подана на реєстрацію в ЄРПН податкова накладна №6 від 15.11.2023 року, яка була зареєстрована після подання пояснень та додаткових документів. Реєстраційний номер квитанції 9312869918 від 02.04.2024р.

Згідно з п. 3.2. договору поставки №0709-1 приймання товару по кількості і якості здійснюється сторонами в порядку, визначеному чинним законодавством на підставі видаткових накладних. Товар згідно умов договору поставки відвантажено позивачем і прийнято Покупцем шляхом підписання видаткової накладної №21 від 04.12.2023 року.

Вищевказані документи також подано разом із повідомленням №01/242.

За результатами розгляду повідомлення №01/242 позивач 17.01.2024р. отримав від комісії регіонального рівня повідомлення № 10387767/33415524 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. У даному повідомленні запропоновано надати додаткові документи, а саме: копії первинних документів щодо зберігання продукції, транспортування продукції, навантаження та розвантаження продукції, складських документів, актів приймання-передачі творів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки.

У відповідь 22.01.2024р позивачем надано комісії регіонального рівня додатково до поданих раніше первинних документів пояснення №01/242-1 та наступні документи:

- первинні та платіжні документи щодо зберігання продукції і матеріалів згідно договору оренди №09/23 від 01.09.2023 року, акт надання послуг оренди приміщення за вересень №25 від 30.09.2023 р, платіжна інструкція №1721 від 29.09.2023 року, заключна виписка за період з 29.09.2023 по 29.09.2023, податкова накладна №1 від 29.09.2023, акт надання послуг оренди приміщення за жовтень №28 від 31.10.2023, податкова накладна №1 від 30.10.2023, платіжна інструкція №1840 від 30.10.2023 року, заключна виписка за період з 30.10.2023 по 30.10.2023, акт надання послуг оренди приміщення за листопад №32 від 30.11.2023, платіжна інструкція №1943 від 30.11.2023 року, заключна виписка за період з 30.11.2023 по 30.11.2023, податкова накладна №1 від 30.11.2023, акт надання послуг оренди приміщення за грудень №35 від 31.12.2023р, платіжна інструкція №22 від 12.01.2024 року, заключна виписка за період з 12.01.2024 по 12.01.2024, податкова накладна №6 від 31.12.2023;

- первинні та платіжні документи щодо транспортування продукції і матеріалів по договорах найму транспортних засобів №04/01/22-1 від 04.01.2022 року,, №04/01/22-2 від 04.01.2022 року та №04/01/22-3 від 04.01.2022 року, акти надання послуг оренди авто №1/23-9 від 30.09.2023 року, №1/23-10 від 31.10.2023 року, №1-23-11 від 30.11.2023 року, №1-23-12 від 31.12.2023 року, №2-23-8 від 30.09.2023 року, №2-23-9 від 31.10.2023 року, №2-23-11 від 30.11.2023 року, №02-23-12 від 30.12.2023 року, №3-23-9 від 30.09.2023 року, №3-23-10 від 31.10.2023 року, №3-23-11 від 30.11.2023 року, №3-23-12 від 31.12.2023 року, платіжна інструкція №1825 від 25.10.2023 року, заключна виписка за період з 25.10.2023 по 25.10.2023, платіжна інструкція №2025т від 19.12.2023 року, заключна виписка за період з 19.12.2023 по 19.12.2023.

За результатами розгляду повідомлення з додатковими поясненнями та документами 25.01.2024 року позивач отримав від комісії регіонального рівня Рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №10440575/33415524 від 25.01.2024р.

Причиною відмови вказано: надання платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства, а саме первинних документів.

05.02.2024 р. відповідно до Порядку розгляду скарг щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. №1165, позивачем подано до Державної податкової служби України скаргу на рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №10440575/33415524 від 25.01.2024р. та пояснення до неї.

У відповідь на дану скаргу 13.02.2024 року позивачем отримано рішення щодо розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивачем, як описано вище, отримано квитанції про реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, якими реєстрація податкових накладних зупинена по суті з однієї причини - №7 від 21.11.2023р., №5 від 15.11.2023р через те, що обсяг постачання послуги 41.00 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку), а податкової накладної №2 від 08.09.2023 р. через те, що обсяг постачання товару 7321 перевищує величину такого залишку.

Не погоджуючись зі спірними рішеннями про відмову у реєстрації податкових накладних, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до п.201.1ст.201 ПКУ, - на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.201.10 ст.201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п.201.1 цієї статті та/або п.192.1 ст.192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до п.201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до пп.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПКУ, - Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами. За приписами п.201.16 ст.201 ПКУ, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", якою затверджено: (1) Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Порядок 1165), (2) Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п.2 Порядку№1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації. Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм пп "а" або "б" п.185.1 ст.185, пп "а" або "б" п.187.1ст.187, абз. першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 ст.201 ПКУ за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість виконання свого податкового обов'язку.

Згідно з п. 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Відповідно до отриманих позивачем квитанцій, реєстрація спірної накладної зупинена у зв'язку із відповідністю платника податку п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Критерії ризиковості платника податку на додану вартість є Додатком №1 до Порядку №1165.

Відповідно до пункту 1 Критерії ризиковості платника податку на додану вартість: платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах

При цьому, вищезазначена Квитанції не містить інформації, які саме документи необхідні контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної.

Відповідно до п.5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520), -перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: 1) договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; 2) договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; 3) первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; 4) розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; 5) документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно п.11 Порядку №520, - комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: 1) ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, 2) ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку, 3) надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Слідуючи принципу правової визначеності, суд погоджується з доводами позивача, що рішення Комісії Державної податкової служби України повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

В свою чергу, підстави для відмови в реєстрації податкових не слідують з рішення про зупинення їх реєстрації.

Зупинення реєстрації податкової накладної не було пов'язано з ненаданням первинних документів і відповідачем-1 не пропонувалось надати такі документи. Таким чином, твердження відповідача-2 у відзиві щодо ненадання первинних документів та посилання на постанову Верховного суду України від 17.04.2020 року у справі № 826/4721/15 є не обґрунтованим та таким, що не стосується правовідносин, що виникли під час процедури реєстрації податкових накладних.

З матеріалів справи слідує і не заперечується відповідачами, що позивач після отримання рішення відповідача-1 про зупинення реєстрації податкової накладної, відносно оскаржуваного рішення, - добросовісно подав пояснення та документи на підтвердження цих пояснень.

Як вбачається із наданих доказів, податковий орган не заперечував щодо подачі пояснень та документів позивачем. При цьому апелянтом жодним чином не обґрунтовано, яким чином подані позивачем пояснення та документи були враховані при винесенні оскаржуваного рішення - про відмову у реєстрації податкової накладної.

Також, як цілком вірно зауважено судом першої інстанції, податковим органом не визначено вичерпного переліку документів, надання якого дало б позивачу можливість реєстрації податкової накладної. Натомість, після отримання від позивача письмових пояснень з доданими документами, на адресу позивача жодних запитів щодо недостатності документів для прийняття рішень в рамках наданих позивачем пояснень не надсилав.

Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, відповідно до ч.2 статті 2 КАС України, має на увазі, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо. При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб'єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії. Таким чином, висновки та рішення суб'єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.

Відповідно до правової позиції висловленої у постанові Верховного Суду від 02.07.2019 по справі №140/2160/18, загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Відмова у прийнятті до реєстрації податкової накладної з підстав недостатності документів для прийняття рішення про реєстрацію можлива виключно за умови наявності вичерпного переліку таких документів. Протилежний підхід зумовлює зловживання відповідачем щодо своїх реєстраційних повноважень та суперечить вже згаданому вище принципу правової визначеності.

Зазначений висновок підтверджується практикою Верховного Суду з аналогічних справ. Так постановою ВС від 10.06.2021 у справі №822/1886/18, якою було відмовлено у задоволенні касаційної скарги та підтримано висновки судів першої та апеляційної інстанції, суд касаційної інстанції вказав наступне: "З аналізу наведених норм вбачається, що рішення Комісії повинні містити чіткі підстави для відмови в реєстрації податкових накладних,у даному випадку, або надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття комісією ДПС рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування, або надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДПС рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування.

Суди приймаючи рішення, виходили з того, що оскаржуване рішення не містить чіткого визначення підстав для прийняття Комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної. Натомість платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковою накладною, у реєстрації якої відмовлено.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, податковим органом у рішенні не наведено жодної конкретної інформації щодо причин, підстав та обґрунтувань прийняття такого рішення".

Даний висновок суду касаційної інстанції вказує, як на обов'язкову передумову і підставу вимоги податкового органу подати документи для реєстрації податкової накладної, - пряму вказівку у належний і зрозумілий для позивача спосіб переліку документів, порядку та форми їх подачі до податкового органу. Тільки в такому разі вимога податкового органу про подачу документів на підтвердження господарської операції може вважатись правомірною з врахуванням принципу правової визначеності.

Суд також відхиляє доводи представника відповідачів про недопустимість позовних вимог з огляду на те, що контролюючі повноваження відповідачів по реєстрації податкової накладної в частині формальної перевірки документів є дискреційними. Так відповідачі не довели перед судом наявність та достатність правових підстав для реалізації таких повноважень, оскільки не визначили у належний та достатній для розуміння платником податків умов, порядку та обсягу реалізації таких повноважень. Це нівелює, відповідно, і оцінку судом повноважень відповідачів по перевірці документів як законних дискреційних повноважень.

Відповідно до підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пунктів 19 та 20 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010, - податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до Державної фіскальної служби відповідного рішення суду). У разі надходження до Державної фіскальної служби рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених п.12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому, датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (п.20 Порядку № 1246). Тому суд погоджується щодо допустимості як способу захисту порушених прав позивача позовну вимогу позивача - зобов'язати відповідача-2 зареєструвати податкову накладну № 4 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання контролюючим органом.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Стосовно позовних вимог позивача про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану товариством податкову накладну, суд зазначає наступне.

Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

В даному випадку, зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані позивачем податкові накладні датою їх отримання є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

Чинним законодавством покладено на Державну податкову службу України обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Тобто, фіскальному органу надано право вільно обирати одне з двох рішень, яке на його думку є законодавчо обґрунтованим та правильним. А отже, «свобода розсуду» фіскального органу, у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в даному випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 11.06.2019 у справі № 480/4038/18 та від 28.11.2019 у справі № 1640/2650/18.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність правових підстав для зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану товариством податкову накладну датою її фактичного подання на реєстрацію.

Інші доводи апеляційної скарги не спростовують позицію суду першої інстанції та відхиляються колегією суддів за необґрунтованістю.

Згідно з ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

У відповідності до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Керуючись ст.ст. 229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2025 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Салді Сервіс" до Головного управління ДПС у Київській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2025 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.

Суддя-доповідач О. О. Беспалов

Суддя О. В. Епель

Суддя В Ю. Ключкович

(Повний текст постанови складено 30.03.2026)