Вирок від 22.01.2026 по справі 521/9089/23

Справа № 521/9089/23

Провадження № 1-кп/521/568/26

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2026 року Хаджибейський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - ОСОБА_1 ,

за участю секретаря - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, в порядку спеціального судового провадження (in absentia), кримінальне провадження зареєстроване в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за №42022232010000253 від 12.08.2022 року, за обвинуваченням:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Юрївка, Снігурівського району, Миколаївської області, громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 111-1, ч.1 ст. 111-2 КК України,

за участю сторін кримінального провадження:

прокурора - ОСОБА_4 ,

захисника - ОСОБА_5 ,

ВСТАНОВИВ:

ФОРМУЛЮВАННЯ ОБВИНУВАЧЕННЯ, ВИЗНАНОГО СУДОМ ДОВЕДЕНИМ.

Згідно з Конституцією України Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про національну безпеку України» національна безпека України - захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу та інших національних інтересів України від реальних та потенційних загроз;

Національні інтереси України - життєво важливі інтереси людини, суспільства і держави, реалізація яких забезпечує державний суверенітет України, її прогресивний демократичний розвиток, а також безпечні умови життєдіяльності і добробут її громадян.

Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією (далі - РФ) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

24.02.2022 на виконання вищевказаного злочинного наказу військовослужбовці Збройних Сил РФ, шляхом збройної агресії, із загрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Харківській, Донецькій, Луганській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та вчинили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, що мають важливе народногосподарське або оборонне значення, та вчинили окупацію частин зазначеної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України з порушенням порядку, встановленого Конституцією України, яка триває до теперішнього часу та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

24 лютого 2022 року указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України № 341/2022 на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, та від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента № 573/2022, затвердженим Верховною Радою України Законом України від 15.08.2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб. Воєнний стан в Україні продовжені строком на 90 діб - до 19 лютого 2023 року. Відповідний Закон від 16.11.2022 № 2738-ІХ набрав чинності 18 листопада 2022 року.

Законом України від 22.05.2022 № 2265-ІХ «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну» російська федерація визнана державою - терористом (державою - агресором) російська федерація визнана державою - терористом (державою - агресором).

Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.

Відповідно до ст. 50 Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, окупаційна держава повинна в співробітництві з державними та місцевими органами влади сприяти належному функціонуванню закладів, відповідальних за піклування про дітей і їхню освіту. Якщо місцеві установи виявляться неспроможними забезпечити утримання та освіту дітей, окупаційна держава повинна вжити всіх необхідних заходів, щоб забезпечити ними дітей, які втратили батьків чи були з ними розлучені в результаті війни і які не мають можливості отримати необхідне піклування з боку близького родича або друга; навчання повинно здійснюватися по можливості особами їхньої національності, мови та релігії.

Відповідно до ст. 57-1 Закону України «Про освіту», центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки здійснює нормативно-правове забезпечення функціонування системи освіти і науки та видає накази з питань створення безпечного освітнього середовища, організації здобуття освіти, освітнього процесу та з інших питань у сфері освіти і науки, не врегульованих законом в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду). Строк дії таких наказів не може перевищувати строк особливого періоду. Такі накази не є регуляторними актами та підлягають державній реєстрації лише у разі, якщо стосуються прав, свобод, законних інтересів та обов'язків громадян і юридичних осіб.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 711 від 24.06.2022 «Про початок навчального року під час дії правового режиму воєнного стану в Україні», обласним та Київській міській військовим адміністраціям разом із засновниками закладів освіти забезпечити організацію початку навчального року залежно від безпекової ситуації в кожній окремій адміністративно-територіальній одиниці.

Відповідно до п.1 наказу управління освіти Херсонської міської ради №51-т від 08.09.2022 «Про деякі питання організації освітнього процесу в 2022-2023 навчальному році на період дії воєнного стану» з 1 вересня 2022 року для закладів загальної середньої освіти Херсонської міської територіальної громади запровадити дистанційну форму організації освітнього процесу.

Таким чином, центральним органом виконавчої влади, обласною військовою адміністрацією разом із засновником закладів освіти Херсонської міської територіальної громади забезпечено організацію початку навчального процесу в 2022-2023 навчальному році на період дії воєнного стану у дистанційній формі.

Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована РФ територія України (далі - тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 26 серпня 2022 року № 193) «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 24.08.2022», Херсонська міська територіальна громада Херсонського району Херсонської області, була включена до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

З початку військової агресії Російської Федерації, на територіях, які опинилися в окупації, серед яких було і м. Херсон, представники держави-агресора, створили незаконні органи влади, які розпочали впроваджувати політичні та освітні стандарти Російської Федерації.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 «Федерального закона «Об образовании в Российской Федерации» від 29.12.2012 № 273-ФЗ (далі - закон № 273-ФЗ) в освітніх організаціях освітня діяльність здійснюється на державній мові російської федерації, якщо цією статтею не встановлено інше. Викладання та вивчення державної мови російської федерації в рамках освітніх програм, що мають державну акредитацію, здійснюються відповідно до федеральних державних освітніх стандартів та освітніх стандартів.

Відповідно до п. 6 ст. 2 закону № 273-ФЗ федеральний державний освітній стандарт - сукупність обов'язкових вимог до освіти певного рівня та (або) до професії, спеціальності та напряму підготовки, затверджених залежно від рівня освіти федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері загальної освіти, або федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері вищої освіти.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 закону № 273-ФЗ федеральні державні освітні стандарти загальної освіти розробляються за рівнями освіти.

Стандарти основної загальної освіти (5-9 класи) у системі освіти Російської Федерації затверджено наказом міністерства освіти та науки російської федерації від 31.05.2021 № 287 «Об утверждении федерального государственного образовательного стандарта основного общего образования» (зареєстрований в міністерстві юстиції рф 05.07.2021 № 64101) (далі - ФГОС № 287). Згідно з п. 32.1 цього стандарту, до навчального плану входять наступні обов'язкові для вивчення учбові предмети: російська мова, Література, Рідна мова та (або) державна мова республіки російської федерації, Рідна література, Іноземна мова, Друга іноземна мова, Математика, Інформатика, Історія, Суспільствознавство, Географія, Фізика, Хімія, Біологія, Образотворче мистецтво, Музика, Технологія, Фізична культура, Основи безпеки життєдіяльності. Навчальний предмет «Математика» предметної галузі «Математика та інформатика» включає навчальні курси «Алгебра», «Геометрія», «Вірогідність і статистика».

Відповідно до п. 15 цього стандарту програма основної загальної освіти, у тому числі адаптована, реалізується державною мовою Російської Федерації.

Стандарти середньої освіти (10-11 класи) у системі освіти Російської Федерації затверджено наказом міністерства освіти та науки російської федерації від 17.05.2012 № 413 «Об утверждении федерального государственного образовательного стандарта среднего общего образования» (зареєстрований в міністерстві юстиції російської федерації 06.07.2012 № 24480) (далі - ФГОС № 413). Згідно з п. 18.3.1 цього стандарту, учбовий план середнього середньої загальної освіти передбачає обов'язкове вивчення наступних учбових предметів на базовому та поглибленому рівні: російська мова, Література, Рідна мова та (або) державна мова республіки російської федерації, Рідна література, Іноземна мова, Друга іноземна мова, Математика, Інформатика, Історія, Суспільствознавство, Географія, Фізика, Хімія, Біологія, Фізична культура, Основи безпеки життєдіяльності.

Разом із тим, громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає на території міста Херсон, достеменно поінформована, що у 2014 році розпочалася збройна агресія Російської Федерації проти України, а також про те, що вона переросла у широкомасштабне вторгнення військ Російської Федерації на територію суверенної держави, до громадянства якої вона належить. Також, ОСОБА_3 об'єктивно розуміючи зміст загальновідомих подій про те, що збройні формування російської федерації, шляхом вчинення воєнного нападу 24.02.2022 захопили місто Херсон, в травні 2022 року (більш точну дату не встановлено), всупереч законного порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, на тимчасово окупованій території Херсонської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області, цілеспрямовано створена підпорядкована, керована та фінансована російською федерацією окупаційна адміністрація - «Військово-цивільна адміністрація Херсонської області», в яку входили органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України, з метою подальшого утримання адміністративно політичного контролю на захопленій військовим шляхом території.

Незважаючи на вказані факти, усвідомлюючи, що Україна є унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, ОСОБА_3 знаходячись у м. Херсон Херсонської області вчинила умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво), окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні, шляхом реалізації, підтримки рішень та дій окупаційної адміністрації держави-агресора, за наступних обставин.

18.05.2022 року віце-прем'єр РФ ОСОБА_6 , так званий «голова Криму» ОСОБА_7 та так званий «голова військово-цивільної адміністрації Херсонської області» ОСОБА_8 , перебуваючи у м. Херсон, публічно заявили, що до основних завдань «військово-цивільної адміністрації Херсонської області», зокрема відноситься організація освітнього процесу Херсонського регіону.

10.06.2022 року так званий «голова військово-цивільної адміністрації Херсонської області» ОСОБА_8 публічно заявив, що установи, які надають освітні послуги мають бути збережені, керівники, які приймають правила та погоджуються, що Херсонська область завжди буде частиною Російської Федерації, будуть працювати далі, а керівники, які з цим не погоджуються, будуть замінені на інших.

Так, 26.05.2022 року з метою інтеграції системи освіти на окупованій території Херсонської області з системою освіти РФ та відновлення роботи учбових та виховних закладів на тимчасово окупованій частині території Херсонської області, створено незаконний орган в окупаційній адміністрації держави-агресора так званий «Департамент освіти і науки військово-цивільної адміністрації Херсонської області», який розпочав свою роботу та який від окупаційної влади очолила громадянка України ОСОБА_9 (стосовно останньої правоохоронними органами Херсонської області направлено до суду обвинувальні акти про вчинення нею таких кримінальних правопорушень як державна зрада та колабораційна діяльність).

Основним завданням «Департаменту освіти і науки військово-цивільної адміністрації Херсонської області» є реалізація та підтримка рішень та дій держави-агресора шляхом впровадження на території Херсонської області стандартів освіти держави-агресора, а саме Російської Федерації, зокрема з метою підтримання окупаційної політики у вказаному напрямку та створення її позитивного іміджу серед місцевого населення.

14.06.2022 року так звана «начальник департамента образования и науки ВГА Херсонской области» ОСОБА_10 публічно заявила про інтеграцію навчальних закладів Херсонської області в освітню систему Російської Федерації, про надання Російською Федерацією підручників, про формування викладацького складу.

15.07.2022 року з метою завдання шкоди Україні, а саме національним інтересам та створення серед місцевого населення на тимчасово окупованих територіях позитивного іміджу окупаційної адміністрації держави-агресора та РФ в цілому, у тому числі за допомогою впровадження їх стандартів освіти, окупаційною адміністрацією держави-агресора так званою «ВГА Херсонской области» видано наказ № 232-р «О создании государственных бюджетных образовательных учреждений Херсонской области», на підставі якого створено «Государственное бюджетное образовательное учреждение (далі - ГБОУ) Херсонской области «Школа №35 города Херсона». Окрім того, відповідно до пп. 1.14 п.1 розпорядження так званої «ВЦА Херсонської області» № 123 від 04.08.2022 «Об определении статуса базовое образовательное учреждение» визначено статус базового навчального закладу Херсонській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 35 Херсонської міської ради. Підпунктом 2.11. п.2 вказаного розпорядження закріплено за Херсонською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 35 Херсонської міської ради цілісний земельно-майновий комплекс Херсонської гімназії №13 Херсонської територіальної громади; Херсонського закладу дошкільної освіти №33 ім.Фребеля міської територіальної громади.

Таким чином, 15.07.2022 року на базі комунального підприємства: Херсонська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №35 Херсонської міської ради, код ЄДРПОУ: 2411239, юридична адреса: Херсонська область, м. Херсон, пров. Смоленський, 80, створено навчальний заклад «Государственное бюджетное образовательное учреждение ГБОУ Херсонской области «Школа № 35 города Херсона», що 22.12.2022 також зареєстровано в «Едином государственном реестре юридических лиц» на території Російської Федерації, як юридичну особу держави-агресора за номером 1229500007770.

Згідно із п. 21 Наказу № 232-р предметом діяльності утворених державних бюджетних освітніх закладів є освітня, наукова і виховна діяльність Херсонської області, які відносяться до відання так званого “департамента образования и науки ВГА Херсонской области»» утвореного окупаційною адміністрацією держави-агресора.

Згідно із п. 23, 24 Наказу № 232-р державним бюджетним освітнім закладам необхідно провести державну реєстрацію державної бюджетної освітньої установи у визначеному порядку в термін до 15 серпня 2022 року.

Згідно із “выписки из Единого государственного реестра юридических лиц» російської федерації 15.07.2022 «Военно-гражданская администрация Херсонской области» зареєстровано «Государственное бюджетное образовательное учреждение Херсонской области «Учебно-воспитательный комплекс №35 города Херсона», який очолила ОСОБА_3 .

Таким чином, ОСОБА_3 з кінця липня по листопад 2022 року (точний час та дата вчинення злочину не встановлена) діючи умисно, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки своїх дій та бажаючи їх настання перебуваючи у місті Херсон (точного місця не встановлено) з метою завдання шкоди національним інтересам Україні, підтримала та реалізовувала рішення окупаційної адміністрації держави-агресора від 15.07.2022 № 232-р О создании государственных бюджетных образовательных учреждений Херсонской области»,та розпорядження так званої «ВЦА Херсонської області» № 123 від 04.08.2022 «Об определении статуса базовое образовательное учреждение», за наступних обставин.

Так, після зайняття посади “директора «Государственное бюджетное образовательное учреждение Херсонской области «Учебно-воспитательный комплекс №35 города Херсона» ОСОБА_3 будучи діючим директором Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №35 Херсонської міської ради, відповідно до наказу Управління освіти Херсонської міської ради №491-К від 31.05.2018, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки своїх дій та бажаючи їх настання, достовірно розуміючи, що Херсонська загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів № 35 Херсонської міської ради (далі - ЗЗСО №35), є власністю Херсонської міської територіальної громади держави України, та її функціонування забезпечується держаними органами та органами місцевого самоврядування Україні, а саме наказу управління освіти Херсонської міської ради №51-т від 08.09.2022 «Про деякі питання організації освітнього процесу в 2022/2023 навчальному році на період дії воєнного стану», достовірно знаючи що педагогічні працівники забезпечують дистанційно освітній процес відповідно до вимог Закону України «Про повну загальну середню освіту», розпочала впроваджувати стандарти освіти держави-агресора в очолюваному нею закладі, а саме забезпечила перехід освітнього процесу у закладі на російську програму.

Так, реалізуючи свій протиправний умисел, спрямований на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди національним інтересам України, ОСОБА_3 розпочала підбір кадрів, які б погодилися на впровадження стандартів освіти РФ в очоленому нею закладі, з цією метою у період часу з кінця липня по серпень 2022 року включно (більш точної дати та часу не встановлено) використовуючи повноваження «директора» школи, у приміщенні «ГБОУ Херсонской области «Учебно-воспитательный комплекс №35 города Херсона» розташованого за адресою: м. Херсон, пров. Смоленський, 80, викликала на індивідуальні бесіди працівників вказаної школи стосовно їх працевлаштування під керівництвом окупаційної влади. ОСОБА_3 підтримала дії та рішення окупаційної адміністрації держави-агресора, а саме “департамента образования и науки ВГА Херсонской области» щодо інтеграції «ГБОУ Херсонской области «Учебно-воспитательный комплекс №35 города Херсона» в освітню систему Російської Федерації та впровадження стандартів освіти держави, та про пошук кадрів, які забезпечать виконання рішення окупаційної адміністрації.

Для реалізації злочинного умислу спрямованого на підтримку рішення окупаційної адміністрації держави агресора щодо інтеграції програми закладу освіти до стандартів освіти держави-агресора вжила заходів по захопленню приміщення навчального закладу «ГБОУ Херсонской области «Учебно-воспитательный комплекс №35 города Херсона» розташованого за адресою: м. Херсон, пров. Смоленський, 80, та з 31.08.2022 встановлена охорона представників окупаційної адміністрації держави-агресора з метою обмеження доступу до навчального закладу проукраїнського педагогічного та технічного персоналу.

Починаючи з кінця липня по жовтень включно 2022 року цілеспрямовано підтримувала та реалізовувала рішення і дії окупаційної адміністрації держави-агресора, спрямовані завдання шкоди національним інтересам України та на встановлення та забезпечення ефективного контролю над навчальним закладом «ГБОУ Херсонской области «Учебно-воспитательный комплекс №35 города Херсона» та впровадження стандартів освіти держави-агресора у очоленому нею закладі освіти, під час яких надавала вказівки щодо продовження роботи під її керівництвом за підтримки держави-агресора в особі «департамента образования и науки ВГА Херсонской области»».

Також, ОСОБА_3 підтримуючи рішення та дій окупаційної адміністрації держави-агресора, починаючи з серпня по листопад 2022 року забезпечила виплату заробітної плати працівникам очолюваної нею “Херсонской общеобразовательной школы І-ІІІ ступеней №35 Херсонской городской территориальной громады» в грошових одиницях РФ (рублях). Здійснювала виплату заробітної плати в приміщенні «ГБОУ Херсонской области «Учебно-воспитательный комплекс №35 города Херсона» особисто, давала гроші готівкою працівникам даного навчального закладу.

Зазначене вказує на вчинення ОСОБА_3 умисних дій, спрямованих на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки їх рішень, спрямованих на інтеграцію та роботу сфери освіти відповідно до стандартів освіти держави-агресора Російської Федерації на території Херсонської області.

Таким чином, ОСОБА_3 перебуваючи на території тимчасово окупованого військами держави-агресора міста Херсон, діючи з метою завдання шкоди Україні, у період часу з кінця липня по жовтень включно 2022 року (більш точної дати не встановлено), з метою завдання шкоди національній безпеці України, в порушення норм чинного законодавства України, Закону України «Про повну загальну середню освіту», Закону України “Про національну безпеку України» підтримувала та реалізовувала рішення так званих «Херсонской городской территориальной громады Херсонского района Херсонской области», «ВГА Херсонской области» та «департамента образования и науки ВГА Херсонской области», тобто окупаційної адміністрації держави-агресора щодо інтеграції навчальних закладів Херсонської області в освітню систему російської федерації та впровадження стандартів освіти держави-агресора, а також фінансування оплати праці працівників навчальних закладів на тимчасово окупованій території у грошових одиницях держави-агресора (рублях).

Крім того, починаючи з кінця липня 2022 року по листопад 2022 року (більш точної дати та часу не встановлено), знаходячись в м. Херсон - ОСОБА_3 будучи громадянкою України, маючи досвід у сфері освіти, діючи умисно в інтересах та на користь держави-агресора - Російської Федерації, у тому числі з метою завдання шкоди національним інтересам України шляхом реалізації, підтримки рішень та дій держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора в особі так званих «ВГА Херсонской области» та «департамента образования и науки ВГА Херсонской области» розпочала впроваджувати стандарти освіти держави-агресора в Херсонській загальноосвітній школі І - ІІІ ступенів № 35 Херсонської міської ради, за наступних обставин.

Так, ОСОБА_3 , діючи, як директор школи «Государственное бюджетное образовательное учреждение Херсонской области «Учебно-воспитательный комплекс №35 города Херсона» створеного окупаційною адміністрацією, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки своїх дій та бажаючи їх настання, достовірно знаючи, що Херсонська загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів № 35 Херсонської міської ради, є власністю Херсонської міської територіальної громади держави України, та її функціонування забезпечується держаними органами та органами місцевого самоврядування Україні, а саме наказу управління освіти Херсонської міської ради №51-т від 08.09.2022 «Про деякі питання організації освітнього процесу в 2022/2023 навчальному році на період дії воєнного стану», що педагогічні працівники держави України забезпечують дистанційно освітній процес відповідно до вимог Закону України «Про повну загальну середню освіту» здійснювала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції на вказаній посаді, з метою впровадження стандартів освіти держави-агресора в очоленому нею навчальному закладі та підпорядкуванні його окупаційній адміністрації держави-агресора.

ОСОБА_3 з метою реалізації свого кримінально-протиправного наміру спрямованого на здійснення дій щодо впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти, визначених «Федеральным законом «Об образовании в Российской Федерации» від 29.12.2012 № 273-ФЗ, в період часу з кінця липня по листопад 2022 року (більш точної дати та часу не встановлено) отримала від окупаційної адміністрації держави-агресора навчальні підручники російською мовою за освітньою програмою РФ, які відповідно до змісту та довідкових відомостей, зазначених у них, відповідають стандартам освіти держави-агресора, зазначеним у ФГОС № 287 та ФГОС № 413 та забезпечила розміщення підручників видавництва «Москва «Просвещение» 2022» завезених з території РФ в очоленому нею закладі освіти для подальшого використання під час освітнього процесу за стандартами освіти Російської Федерації.

Також, ОСОБА_3 після зайняття посади директора«Государственное бюджетное образовательное учреждение Херсонской области «Учебно-воспитательный комплекс №35 города Херсона» в період часу з кінця липня по листопад 2022 року (більш точної дати та часу не встановлено) для реалізації вищевказаного злочинного умислу на впровадження стандартів освіти держави-агресора вжила заходів по прийому учнів до очолюваного нею «новоствореного незаконного» закладу освіти на навчальний 2022-2023 рік, визначила класних керівників, погодила програму навчання відповідно до російських стандартів та розпочала навчання з вересня 2022 року за стандартами освіти держави-агресора з загальним застосуванням російської мови, як офіційної, що суперечить вимогам ст. 10 Конституції України, ст. ст. 6, 9, 21 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ст. ст. 7, 12 Закону України «Про освіту», ст. ст. 5, 44 Закону України «Про повну загальну середню освіту».

Застосовані судом правові процедури. Спеціальне судове провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia).

З урахуванням того, що судовий розгляд здійснювався за відсутності обвинуваченої, дотримання процедур, встановлених процесуальним законом для такого розгляду, суд вважає за необхідне мотивувати окремо.

Обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_3 , яка обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 111-1, ч.1 ст. 111-2 КК України, надійшов до суду для розгляду по суті.

Про всі зазначені вище судові засідання обвинувачена повідомлялася про судовий розгляд кримінального провадження стосовно неї та мала можливість прибути до суду та скористатись своїм правом на вільний вибір захисника, користуватись своїми правами та подати до суду будь-які клопотання чи заяви.

Зазначеною можливістю, наданою судом, обвинувачена ОСОБА_3 не скористалася.

Процедура заочного судового розгляду не є деталізованою процесуальним законом, не має тривалої історії застосування у судовій практиці, а тому суд виходив із загальних засад кримінального провадження.

До загальних засад кримінального провадження, зокрема, відноситься: законність, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини, забезпечення права на захист, доступ до правосуддя, змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, безпосередність дослідження доказів.

При цьому зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у ст. 7 КПК України, з урахуванням особливостей, встановлених законом та нормами міжнародного права.

Так, змістом абз. 1 ч. 3 ст. 323 КПК України передбачено, що судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.

Згідно положень ч. 2 ст. 297-1 КПК України вбачається, що серед переліку злочинів, щодо яких може здійснюватися спеціальне досудове розслідування, наявне посилання на ст.ст. 111-1, 111-2 КК України, за якими висунуто обвинувачення ОСОБА_3 ..

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 135 КПК України, особа викликається до суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком; здійснення виклику по телефону або телеграмою. У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім'ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.

У відповідності до положень ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної ВР України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

На виконання зазначених положень процесуального закону, повідомлення про виклик обвинуваченої ОСОБА_3 на призначені судові засідання опубліковані у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме у газетах «Урядовий кур'єр», «Голос України» та сайті Офісу Генерального прокурора.

Також повідомлення про виклик до суду ОСОБА_3 були завчасно опубліковані на офіційному веб-сайті Хаджибейського районного суду м. Одеси щодо всіх судових засідань, які призначались у кримінальному провадженні.

Законом України від 26 лютого 2025 року № 4273-IX, який набув чинності 25.04.2025 року, внесено зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо зміни найменувань місцевих загальних судів. Зокрема, змінено найменування Малиновського районного суду м. Одеси на Хаджибейський районний суд м. Одеси.

Крім того, згідно матеріалів кримінального провадження, ОСОБА_3 на цей час перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області.

Водночас, незважаючи на наявні у матеріалах провадження докази відсутності ОСОБА_3 протягом тривалого часу на території України, у органу досудового розслідування, прокурора та суду відсутні будь-які відомості щодо адреси можливого проживання або перебування останньої за кордоном для направлення судового повідомлення про виклик в порядку ч. 7 ст. 135 КПК України.

Крім того, у випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини захисника, копія повістки про її виклик надсилається захиснику.

Разом з цим, захисник обвинуваченої в ході судових засідань стверджував, що у нього відсутні будь-які можливості для контакту з обвинуваченою та можливість вручення їй повісток чи процесуальних документів.

З огляду на наявні матеріали провадження, суд не вбачає будь-яких інших можливостей, які могли б бути використані для повідомлення обвинуваченої, водночас є мотивовані підстави стверджувати, що обвинувачена була обізнана щодо судового провадження ще на стадії проведення судом підготовчих дій.

Щодо забезпечення права на захист.

Відповідно до ч.2 ст. 47 КПК України, захисник зобов'язаний прибувати для участі у виконанні процесуальних дій за участю обвинуваченого. У разі неможливості прибути в призначений строк захисник зобов'язаний завчасно повідомити про таку неможливість та її причини суд, а у разі, якщо він призначений органом (установою), уповноваженим законом на надання безоплатної правової допомоги, - також і цей орган (установу).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 49 КПК України, суд зобов'язаний забезпечити участь захисника у кримінальному провадженні у випадках, якщо відповідно до вимог статті 52 цього Кодексу участь захисника є обов'язковою, а підозрюваний, обвинувачений не залучив захисника.

У цьому провадженні участь захисника є обов'язковою з огляду на положення ч. 1 ст. 52 КПК України, оскільки висунуто обвинувачення у вчиненні тяжкого злочину.

Разом з цим, стосовно ОСОБА_3 здійснювалось спеціальне досудове розслідування, тому відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 52 КПК України участь захисника у цьому кримінальному провадженні є обов'язковою, але з моменту прийняття відповідного процесуального рішення.

Під час підготовчого судового засідання та проведення подальшого спеціального судового провадження даного кримінального провадження, судом у повному обсязі було забезпечено участь захисника в захист інтересів обвинуваченої.

З урахуванням зазначеного, ухвалою суду від 30 квітня 2024 року клопотання прокурора про здійснення спеціального судового розгляду було задоволено, оскільки наявними у матеріалах справи доказами належним чином доведено, що обвинувачення ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №42022232010000253 від 12.08.2022 року висунуте щодо злочинів, передбачених ч.3 ст. 111-1, ч.1 ст. 111-2 КК України, тобто таких, які входять до переліку злочинів, зазначених у ч. 2 ст. 297-1 КПК України. Також зазначеною ухвалою був призначений судовий розгляд з вирішенням питань, передбачених ч. 3 ст. 31, п. 10 ч. 1 ст. 615, 314-316 КПК України.

Разом з цим, за період часу з призначення підготовчого судового засідання та до виходу суду до нарадчої кімнати 22.01.2026 року, інформація, яка стосувалася всіх призначених судових засідань, своєчасно публікувалася та була доступною через офіційний веб-сайт суду та публікації у ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження.

За час заочного судового розгляду обвинувачена могла визначитися з провадженням проти неї та усвідомити, що в неї виник юридичний обов'язок постати перед судом, однак не змінила свою процесуальну поведінку та продовжила подальше ухилення від виконання своїх процесуальних обов'язків.

Підсумовуючи даний блок вироку, суд констатує, що всі передбачені КПК України умови для проведення судового розгляду за спеціальною процедурою «in absentia» судом виконані та дотримані у повному обсязі.

ПОЗИЦІЯ СТОРІН КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ.

Прокурор в ході судових дебатів висловив позицію щодо повної доведеності вини обвинуваченої у вчиненні інкримінованих їй злочинах. Просив визнати обвинувачену ОСОБА_3 винною та призначити відповідне покарання в межах санкцій ч.3 ст. 111-1, ч.1 ст. 111-2 КК України.

Захисник в ході судових дебатів відзначив, що винуватість ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованих їй злочинів, на її думку, не доведена, в зв'язку з чим просила постановити виправдовувальний вирок у відношенні обвинуваченої.

ДОКАЗИ, ДОСЛІДЖЕНІ СУДОМ НА ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВИНИ ТА ОБСТАВИН ВЧИНЕНИХ КРИМІНАЛЬНИХ ПРАВОВОПУШЕНЬ.

Відповідно до ст.ст. 84-85 КПК України, доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Відповідно до ухвали слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 21.03.2023 року (справа 490/931/23, н/п № 1-кс/490/2263/2023), по даному кримінальному провадженню здійснювалося спеціальне досудове розслідування.

Вина ОСОБА_3 у вчиненні поставлених їй у провину кримінальних правопорушеннях, передбачених ч.3 ст. 111-1, ч.1 ст. 111-2 КК України, за вказаних вище обставин, підтверджується сукупністю досліджених в судовому засіданні доказів, які узгоджуються в деталях між собою і не викликають жодних сумнівів у своїй належності, достовірності та допустимості, а саме:

Протоколом огляду від 24.10.2022 року за участі фахівця мережі Інтернет публікації з назвою: «18 05 2022 ВЛИЯТЕЛЬНЫЕ ЛИЦА В ХЕРСОНЕ», розміщений на каналі ВТВ плюс від 24.10.2022, де відповідно до відеозапису по результатам закрытого совещания влиятельных гостей из рф вице-премьера и главы ОСОБА_11 , вместе с главой Херсонщины В.Сальдо в военно-гражданской администрации намечены основные задачи среди которых в т.ч. образование Херсонского края» На ар. 4 протоколу ОСОБА_12 вказує, що обговорювали питання щоб діти поступали у всі російські вузи, з доданим диском з відеофіксацією слідчої дії.

Протоколом огляду від 25.10.2022 року за участі фахівця ресурсу мережі Інтернет публікації відеозапису на відеохостингу «YouTube» з назвою: «ГЛАВА ВГА ХЕРСОНСКОЙ ОБЛАСТИ. ИНТЕРВЬЮ», розміщена на каналі ВТВ плюс та перегляду зазначеного відеозапису встановлено, що так званий голова ВГА Херсонской области ОСОБА_13 надає інтерв'ю ( мовою оригіналу): «Там где руководитель принимает те правила по которым мы сейчас живем, где он согласен с тем, что мы есть уже и будем всегда неотъемлемой частью великой страны россии, от этого руководителя милости просим, пусть работает … Если кто-то не хочет работать никаких обид…), з доданим диском з відеофіксацією слідчої дії.

Відеозапис підтверджує створення незаконної «Херсонської ВЦА від окупаційної влади, яку очолив ОСОБА_13 , який призиває до співпраці керівників учбових закладів, і вказані рішення були підтримані обвинуваченою ОСОБА_3 .

Протоколом огляду від 25.10.2022 року за участі фахівця мережі Інтернет публікації з назвою: «ВОПРОСЫ ОБРАЗОВАНИЯ НА ХЕРСОНЩИНЕ», розміщене на каналі «ВТВ плюс» встановлено, що на ньому присутня так звана «начальник департамента образования и науки ВГА Херсонской области» ОСОБА_14 , яка надає інтерв'ю та зазначає, що (мовою оригіналу) «1 сентября все школы должны заработать, в связи с чем готовится указ военно-гражданской администрацией Херсонской области, согласно которому все учебные заведения будут входить под юрисдикцию военно-гражданской администрации, готовятся кандидаты на должности директоров», з доданим диском з відеофіксацією слідчої дії.

Вказаний відеозапис підтверджує створення незаконного органу від окупаційної влади - «департамента образования и науки ВГА Херсонской области», який очолила ОСОБА_14 , яка призначена на посаду представниками окупаційної влади, яка призиває до співпраці, до прийняття незаконних дій і рішень, які в подальшому підтримала обвинувачена ОСОБА_3 .

Протоколом огляду від 23.01.2023 року за участі фахівця публікації розміщеної в мережі Інтернет, а саме 13.01.2023 у соціальній мережі «Телеграм» на сторінці групи «База зрадників Херсону», відповідно до якої ОСОБА_3 є диктором школи №35 м. Херсон добровільно і за власною ініціативою надала згоду працювати з окупаційною владою, й залишилась на посаді директора вказаної школи. Також ОСОБА_3 отримала паспорт та громадянство РФ, з доданим диском з відеофіксацією слідчої дії.

Протоколом огляду від 25.01.2023 року, приміщення Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №35 Херсонської міської ради за адресою: м. Херсон, пров. Смоленський, 80, в ході якого було виявлено та вилучено:

- зошит у клітинку з написом на обложці «Амбулатор журнал»;

- зошит у клітинку з написом на обложці «Журнал инфекцион болезней»;

- журнал «ГБОУ Херсонской области «Учебно-воспитательный комплекс №35 города Херсона»;

- журнал «ГБОУ Херсонской области «Учебно-воспитательный комплекс №35 города Херсона»;

- журнал «ГБОУ Херсонской области «Учебно-воспитательный комплекс №35 города Херсона»;

- Зошит на політурці якого наявний напис - «Журнал учета детей, родителей и адреса начато 01.09.22»;

- Зошит з написом на політурці «Родители дети Примечание»;

- дев'ять зошитів з картками профілактичних щеплень на дітей - ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , Пригаров, Дмитриев, Балюра;

- аркуш А4 на якому надрукований лист (в оригіналі з підписом) «Начальнику государственного казенного учреждения (центральной бухгалтерии) учреждений, подведомственных Департаменту образования и науки Херсонской области ОСОБА_21 …Исх.№01-19/7 от 30.08.2022;

- аркуш А4 на якому надрукований лист (в оригіналі з підписом) (аналогічний попередньому) «Начальнику государственного казенного учреждения (центральной бухгалтерии) учреждений, подведомственных Департаменту образования и науки Херсонской области ОСОБА_21 …Исх.№01-19/7 от30.08.2022;

- документ на двох аркушах А4 скріплені між собою скобою (в оригіналі з підписами та печаткою) ШТАТНОЕ РАСПИСАНИЕ…за период _сентябрь__с «01» сентября 2022;

- документ на трьох аркушах А4 скріплені між собою скобами (в оригіналі з підписами) ТАРИФИКАЦИОННЫЙ СПИСОК учителей и других педагогических работников ГБОУ «Школа№35 города Херсона»;

- 8 аркушів паперу А4 скріплені скобою з написом «Сценарий праздника ко Дню Учителя»;

- Аркуш паперу А4 (завірена печаткою копія документу) з написом «Приложение №5 к договору №1 от «01» сентября 2022г. АКТ сдачи-приемки оказанных услуг «30»_09_2022 г.;

- Аркуш А4 з кольоровим друком «2022-2023 учебный год «Модульная модель», вказане упаковано до сейф-пакету WAR1608397;

- 5 підручників на російській мові видавець «Москва «Просвещение» 2022»: 1) «Литература 8 часть 1», 2) «Литература 8 часть 2», 3) «Литература 10 часть 1», 4) «Литература 10 часть 2», «Литература 11 часть 2»;

- упаковку з пергаментного паперу коричневого кольору в якій містяться плакат-брошури з інформацією щодо відомих російських та світових осіб історії у кількості 128 штук;

- 32 російські підручники: «Литература 5 часть 2», «Всеобщая история нового времени 8», «Литература 9 часть 2», «Информатика 8», «Физина 8», «История всеобщая история новейшая история 11», «География 11», «Геометрия 7-8-9», «Литература 7 часть 2», «Естествознание 11класс», «Экономика 10-11 классы», «Всеобщая история древнего мира 5», «Алгебра 7 класс», «Литературное чтение 1 часть 1», «Химия 10», «Физика 9», «Основы светской этики 4 класс», «История России 7 часть 1», «Информатика 9», «Основы безопасности жизнедеятельности», «История всеобщая история новейшая история 1914-1945гг. 10», «Биология 9», «Геометрия 10-11», «История России 6 часть 1», «Азбука часть 1», «Литературное чтение 2 часть 2», «русский язык 3 часть 1», «Естествознание 11 класс», «Литературное чтение 3 часть 2», «Алгебра и начало математического анализа 10-11» «Английский язык 5 класс», «Английский язык 3 класс часть 1», які мають відбитки прямокутної печатки «БІБЛІОТЕКА ЗОШ І-ІІІ ст.№35 м.ХЕРСОН».

Вказані речі оглянуті та визнані речовими доказами у кримінальному проваджені.

Протоколом обшуку за місцем проживання ОСОБА_3 , відповідно до якого 24.02.2023 року за адресою АДРЕСА_1 , було виявлено та вилучено предмети, які підтверджують колабораційну діяльність ОСОБА_3 :

- копію «выписка №01/247 от 19.07.2022 с Указа №232-р от 15.07.2022 о создании государственных бюджетных образовательных учереждений Херсонской области» на 3-х аркушах, що упаковано до сейф-пакету WAR0127560;

- два стартових пакета з сім-картами білого кольору з номерами НОМЕР_1 , НОМЕР_2 ;

- п'ять стартових пакетів без сім-карток білого кольору з номерами НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 ;

- копію «договора об указании услуг связи на абонента ОСОБА_3 НОМЕР_8 от 28.06.2022», що упаковані до сейф-пакету WAR0127559;

- купюру номіналом 1000 рублів ТЯ3901254, яка упакована до сейф-пакету WAR0127558;

- блокнот з рукописним текстом російською мовою на обкладинці якого наявне зображення гербу російської федерації та надпис «Академия минпросвещения России», упаковано до сейф-пакету WAR1372831;

- прапор російської федерації, газета «Надднепрянская правда выпуск №8 от 18.08.2022», упаковано до сейф- пакету 1372830;

- оригінал «доверенность выдана о сопровождении своего ребенка базу отдыха «Радуга» г. Геленджик, Дивноморское от 03.08.2022» упаковано до сейф- пакету WAR1372832.

Протоколом огляду від 13.02.2023 року відповідно до якого проведено огляд підручників, які добровільно видав ОСОБА_22 , як підручники дітей своєї дружини - ОСОБА_23 та ОСОБА_24 , які отримані в школі № 35 в м. Херсон, де вони з 1 вересня 2022 по середину жовтня 2022 року, а саме: - підручники «русский язык 6 класс часть 1», «русский язык 6 класс часть 1», «литература 6 класс часть 2», «информатика 6 класс», «история россии 6 класс часть 1», «литературное чтение 3 класс часть 1», «окружающий мир 3 класс часть 1», ««русский язык 3 класс часть 1», «математика 3 класс часть 1» видавництво Москва «просвещение 2022 року допущено Министерством просвещения Российской Федерации». На першій сторінці у нижньому правому кутку наявний видтиск печатки прямокутної форми синього кольору з надписом «БІБЛІОТЕКА ЗОШ 1-111 ст. № 35 м. ХЕРСОН, які упаковані до сейф пакету № WAR1806183.

Вказані підручники визнані речовими доказами у кримінальному проваджені, відповідно до постанови про визнання предметів речовими доказами від 13.02.2023.

Протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 20.01.2023 року та довідками до них, за участі свідків ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , які впізнали під фотознімком № 1 директора ЗОШ №35 м. Херсон ОСОБА_3 .

Відповідно до дослідженого наказу управління освіти Херсонської міської ради №34-Т від 24.02.2022 «Про роботу закладів освіти Херсонської міської територіальної громади з 24 лютого 2022 року» встановлено, що з 24.02.2022 переведено освітній процес у дистанційний формат.

Відповідно до наказу Управління освіти Херсонської міської ради №51-Т від 08.09.2022 «Про деякі питання організації освітнього процесу в 2022/2023 навчальному році на період дії воєнного стану» з метою якісної організації освітнього процесу у 2022/2023 навчальному році із 01 вересня 2022 року для закладів загальної середньої освіти Херсонської міської територіальної громади запроваджено дистанційну форму організації освітнього процесу.

Вказані докази підтверджують впровадження ОСОБА_3 стандартів освіти держави-агресора в очолюваному нею закладі, а саме забезпечила перехід освітнього процесу у закладі на російську програму та отримання від окупаційної адміністрації держави-агресора навчальних підручників російською мовою за освітньою програмою рф, для подальшого використання під час освітнього процесу за стандартами освіти російської федерації.

Також вина обвинуваченої ОСОБА_3 підтверджується наступними показами свідків, допитаних в ході судового засідання:

Так, допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_30 , повідомила, що вона працювала вчителем-організатором, секретарем в Херсонській загальноосвітній школі І-ІІІ ст. №35 ХМР. Директором школи була ОСОБА_3 .. В червні 2022 ОСОБА_3 викликали її на індивідуальну бесіду в школу, роздавала допомогу у розмірі 10 тис. рублів, говорила що школа повинна працювати в любому випадку. ОСОБА_3 ходила на зустріч із ОСОБА_13 , там були директори, які хотіли працювати на окупаційну владу. Крім того, повідомила, що ОСОБА_3 і зауч школи їздила до Криму на курси підвищення кваліфікації.

Так, допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_26 , повідомив, що він працював сторожем у Херсонській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №35 Херсонської міської ради. Директором школи була ОСОБА_3 , з 24.02.2022 школа працювала дистанційно, він виходив на роботу позмінно. В кінці липня 2022 ОСОБА_3 повідомила йому, щоб він написав заяву про згоду працювати далі у цій школі. Заяву писав на ім'я директора ОСОБА_3 російською мовою у її присутності. Він отримував заробітну плату в рублях, а саме 20000 рублів. Директор ОСОБА_3 та завуч школи особисто привозили кошти у навчальний заклад, виплачували заробітну плату готівкою в приміщенні школи під підпис у відомостях.

Так, допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_31 , повідомила, що вона працювала начальником Управління освіти Херсонської міської ради. Директором Херсонської загальноосвітньої школі І-ІІІ ступенів №35 Херсонської міської ради була ОСОБА_3 . На даній посаді ОСОБА_3 пропрацювала останні 4 роки. З 24.02.2022 року навчальний заклад працював дистанційно, директор школи № 35 ОСОБА_3 припинила виходити на зв'язок та добровільно пішла на співпрацю з окупаційною владою. Їй відомо від педагогічного колективу, що ОСОБА_3 викликала працівників на індивідуальні бесіди, щодо продовження роботи у даному закладі під її керівництвом у співпраці з окупаційною адміністрацією держави-агресора. Також їй відомо, що ОСОБА_3 була запрошена та перебувала на зустрічі керівників закладів освіти з представниками окупаційної влади ОСОБА_32 , ОСОБА_13 , ОСОБА_33 в кінці травня 2022 року, які пропонували співпрацювати з окупантами. В подальшому ОСОБА_3 залишилася співпрацювати на посаді директора Херсонської загальноосвітньої школі І-ІІІ ступенів №35 Херсонської міської ради та організувала освітній процес за стандартами освіти держави-агресора та впроваджувала російську освітню програму.

Так, допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_34 , повідомив, що він працював психологом у Херсонській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №35 Херсонської міської ради. Директором школи була ОСОБА_3 , школа працювала за українською програмою дистанційно приблизно до кінця квітня 2022. Йому відомо зі слів колег, що в середині червня 2022 до ОСОБА_3 почали приходити російські військові на спілкування. Також приходив ОСОБА_35 навчальному закладі ОСОБА_3 спілкувалася із працівниками індивідуально та пропонувала співпрацю. В середині червня, коли свідок був на чергуванні у школі, ОСОБА_3 викликала його до кабінету та попросила розклеїти по вулицям міста об'яви, що школа працює та продовжує набір дітей до 1 класу. Безпосередньо бачив, як в школі змінилася українська символіка на російську, і як до школи приходили учні і батьки, які зазначали що прийшли на консультацію до директора школи.

Так, допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_36 , повідомила, що вона працювала в.о. директора в Херсонській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №35 Херсонської міської ради з 26 жовтня 2022 року, що розташована за адресою м. Херсон, пров. Смоленський, 80. З початку військового вторгнення РФ на територію України, Херсонська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 35 працювала дистанційно. Технічний персонал працював за графіком, як і раніше, а вчителі дистанційно. У період з 24.02.2022 по 14.04.2022 вона ходила на роботу до навчального закладу у разі потреби. На той час на посаді директора Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 35 Херсонської міської ради працювала ОСОБА_3 , яка їй повідомила, що школа буде продовжувати працювати за стандартами РФ. Також зазначила, що вона відмовилась працювати на РФ і одразу виїхала з окупованого міста. Крім того, їй відомо, що директор пішла на співпрацю з окупаційними органами влади, це був загально відомий факт, який ширився серед педагогів навчального закладу №35. Також їй відомо, що вчителі, які залишилися працювати в навчальному закладі, отримували заробітну плату російськими рублями.

Так, допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_25 , повідомила, що вона працювала технічним працівником у Херсонській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №35 Херсонської міської ради. Директором школи була ОСОБА_3 , з 24.02.2022 школа працювала дистанційно, вона приходила раз на тиждень прибирати приміщення школи. В серпні місяці 2022 ОСОБА_3 запитала у неї чи згідна вона працювати на «нову владу», на що остання відмовилася. З 01.09.2022 вона пішла у відпустку, після її закінчення повернулася до роботи. У навчальному закладі вже висів російській прапор та працювала російська військова охорона.

Зазначені докази та покази свідків, у сукупності та взаємозв'язку між собою, поза розумним сумнівом свідчать, що ОСОБА_3 вчинила умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво) та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчиненому громадянином України з метою завдання шкоди Україні шляхом підтримки рішень та дій держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора, а також дії громадянина України, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.

Оцінка доказів. Мотиви суду щодо висунутого обвинувачення.

При вирішенні питання про допустимість та належність досліджених доказів суд враховує, що Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за цим правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані ним докази (параграф 34 рішення у справі «Тейскера де Кастро проти Португалії» від 09.06.1998 року, параграф 54 рішення у справі «Шабельника проти України» від 19.02.2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією, а саме: на свободу, особисту недоторканість, на повагу до приватного і сімейного життя (статті 5, 8 Конвенції) тощо.

Окрім цього, відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують Європейську конвенцію з прав людини та основоположних свобод, а також практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у п. 65 справи «Коробов проти України» (заява № 39598/03, остаточне рішення від 21.10.2011 р.) зазначив, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірланд проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), n. 161, Series А., заява № 25). Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.

Аналізуючи вище перелічені докази в їх сукупності, провівши судовий розгляд в межах висунутого обвинувачення, відповідно до обвинувального акту, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому досліджені всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, а також в сукупності з показаннями свідків, суд приходить до висновку, що вказані докази належні, оскільки вони підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, допустимі, оскільки вони отримані в порядку встановленому КПК України, достовірні, оскільки фактичні дані отримані з цих доказів, не спростовані жодним іншим доказом, наданим сторонами кримінального провадження.

Проаналізувавши досліджені докази у справі в сукупності, суд вважає їх достовірними, допустимими, об'єктивно та послідовно підтверджуючими встановлені судом обставини та винність ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень. Суд сприймає як належні та достатні докази показання свідків ОСОБА_30 , ОСОБА_26 , ОСОБА_31 , ОСОБА_37 , ОСОБА_36 , ОСОБА_25 , оскільки їх покази були послідовними щодо обставин, які мали істотне значення для правильного вирішення справи, а саме щодо часу, місця, способу вчинення кримінальних правопорушень та особи, яка їх вчинила, були логічними та узгоджуються з іншими дослідженими судом доказами. Судом також не виявлено даних, які б давали підстави вважати, що свідки з будь-яких причин обмовили чи могли обмовити обвинувачену. Крім того, зазначені свідки були у встановленому КПК України порядку приведені до присяги та попереджені про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.

Під час судового слідства не знайшов свого підтвердження той факт, що ОСОБА_3 діяла під фізичним чи психічним примусом з боку осіб, які представляли іноземну державу - росію, оскільки вказаний факт спростовується дослідженими в судовому засіданні показами допитаних свідків, іншими дослідженими в ході судового розгляду письмовими доказами.

Зміст досліджених письмових доказів та наданих показів свідків, допитаних в судовому засіданні, дає підстави стверджувати, що ОСОБА_3 діяла як і особисто, так і за вказівками та за погодженим планом із представниками Російської Федерації. Є очевидним, що усі дії ОСОБА_3 приймались нею особисто, або за погодженням із особами Російської Федерації та на їх вказівку, тобто остання добровільно надавала допомогу представникам іноземної держави, а саме Російської Федерації, у здійсненні підривної діяльності проти України.

Дослідивши матеріали кримінального провадження та безпосередньо дослідивши кожний наданий доказ як окремо, так і їх сукупність у взаємозв'язку, суд вважає, що всі письмові докази по справі, які надані суду (стороною обвинувачення), є вагомими для того, щоб визнати обвинувачену винною у пред'явленому обвинуваченні, що відповідає стандартам доказування «поза розумним сумнівом», який знайшов своє втілення як в положеннях ч. 3 ст. 17 КПК України, так і в практиці Європейського суду з прав людини, зокрема, у рішенні «Коробов проти України» від 21.10.2011 року.

Судом також встановлено, що дане кримінальне провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Судом використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченої, зокрема, право на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя. Також судом у повному обсязі було забезпечено змагальність процесу.

Таким чином, дослідивши в ході судового розгляду обставини кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний наведений вище доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного рішення, суд вважає, що вина обвинуваченої ОСОБА_3 в інкримінованих їй злочинах та кваліфікація її дій доведені поза розумним сумнівом у повному обсязі.

З урахуванням викладеного, суд кваліфікує дії ОСОБА_3

- за ч. 3 ст. 111-1 КК України, за кваліфікуючими ознаками: вчиненні громадянином України дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти,

- за ч. 1 ст. 111-2 КК України, за кваліфікуючими ознаками: умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво) та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинені громадянином України з метою завдання шкоди Україні шляхом підтримки рішень та дій держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора

Призначення покарання

Призначаючи вид та міру покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , суд у відповідності до ст. 65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчинених злочинів, які відносяться до нетяжкого злочину та особливо тяжкого злочину, особу винної, яка раніше не судима, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває, а також характер, мотиви, обставини вчинених злочинів, та обставини, що пом'якшують чи обтяжують покарання.

Відповідно до ст. 12 КК України, злочин, передбачений ч. 3 ст. 111-1 КК України, класифікується як нетяжкий.

Відповідно до ст. 12 КК України, злочин, передбачений ч. 1 ст. 111-2 КК України, класифікується як особливо тяжкий.

Обставини, які відповідно до ст. 66 КК України пом'якшують покарання, судом не встановлено.

Обставини, які відповідно до ст. 67 КК України обтяжують покарання, суд відносить вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

Таким чином, виходячи із загальних засад призначення та індивідуалізації покарання, зважаючи на ставлення обвинуваченої до вчиненого, яке на думку суду, є проявом відсутності усвідомлення суспільної небезпечності наслідків свого діяння, та яке судом сприймається, як спроба уникнути відповідальності та покарання, при цьому враховуючи об'єкт посягання, суд бере до уваги, що ОСОБА_3 вчинила умисні злочини проти основ національної безпеки України, що свідчить про винятково високий ступінь суспільної небезпеки вчинених злочинів й особи обвинуваченої, суд приходить до висновку, про її стійку злочинну поведінку і, як наслідок, нехтування загальнолюдськими цінностями.

Суд приходить до висновку, що ізоляція ОСОБА_3 шляхом позбавлення волі, відповідає вимогам справедливості щодо застосування покарання та відображає співмірність злочину та кари.

Наведене свідчить, що обвинувачена ОСОБА_3 є небезпечною для суспільства, а будь-який інший вид покарання окрім позбавлення волі не буде гарантувати безпеку для суспільства, та не забезпечить мету покарання у виді виправлення засудженої та запобігання вчинення нових злочинів засудженою.

Згідно з правовими орієнтирами, визначеними у ст.ст. 50, 65 КК України, метою покарання є як кара, так і виправлення засуджених та запобігання вчинення нових злочинів, іншими особами у тому числі.

Досягнення вказаної мети є однією з форм реалізації визначених у ч.1 ст.1 КК України завдань закону про кримінальну відповідальність - правового забезпечення охорони від злочинних посягань прав і свобод людини і громадянина, власності та інших охоронюваних законом цінностей, а також запобігання злочинам.

Призначене покарання має відповідати характеру протиправного діяння, його небезпечності, даним, що всебічно характеризують особу винного, адже така співмірність є критерієм справедливості кримінальної відповідальності.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права обвинуваченого, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

Враховуючи підвищену суспільну небезпеку вчинених обвинуваченою злочинів проти основ національної безпеки України в умовах воєнного стану, а також на суспільні відносини, що забезпечують саме існування України як суверенної, незалежної, демократичної і правової держави, з урахуванням загальних засад призначення покарання: законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації, враховуючи вимоги ст. 65 КК України про те, що особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначено покарання, необхідне і достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень, враховуючи ступінь тяжкості вчинених обвинуваченою діянь, обставини їх вчинення, фактично спричинені наслідки кримінальних правопорушень, враховуючи відсутність обставин, що пом'якшують покарання ОСОБА_3 , відповідно до ст. 66 КК України та наявність обставин, що його обтяжують, відповідно до ст. 67 КК України, а саме: вчинення злочину з використанням умов воєнного стану, суд приходить до висновку, що виправлення обвинуваченої ОСОБА_3 , неможливе без ізоляції від суспільства, оскільки остання усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх наслідки та бажаючи їх настання, що свідчить про її свідоме нехтування правилами встановленими в суспільстві, а тому суд вважає, що покаранням, необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченої та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень, буде покарання в межах санкції ч.1 ст. 111-2 КК України - у виді позбавлення волі, ч.3 ст. 111-1 КК України - у виді позбавлення волі, із застосуванням ч. 1 ст. 70 КК України та передбаченого ним способу призначення покарань за сукупністю кримінальних правопорушень у виді поглинення менш суворого покарання більш суворим.

Суд приходить до висновку, що ізоляція ОСОБА_3 шляхом позбавлення волі відповідає вимогам справедливості щодо застосування покарання та відображає співмірність злочину та кари , і буде відповідати меті покарання, закріпленої ст. ст. 50, 65 КК України.

Наведене свідчить, що обвинувачена ОСОБА_3 є небезпечною для суспільства, а будь-який інший вид покарання, окрім позбавлення волі, не буде гарантувати безпеку для суспільства та основ національної безпеки України, та не забезпечить мету покарання у виді виправлення засудженої та запобігання вчинення нових злочинів засудженою.

При цьому, суд приходить до висновку, що обвинувачена повинна покарання відбувати реально, оскільки підстави для застосування положень ст.ст. 69, 75 КК України відсутні.

Інші питання, які вирішуються судом при ухваленні вироку.

Процесуальні витрати відсутні.

Цивільний позов по справі відсутній.

Питання речових доказів суд вирішує у порядку, передбаченому ст.100 КПК України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 372-374, 376, 615 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 111-1, ч.1 ст. 111-2 КК України та призначити їй покарання

- за ч.3 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 3 (три) роки, з позбавленням права обіймати будь які посади в закладах освітина строк 12 (дванадцять) років,

- за ч.1 ст. 111-2 КК України у виді позбавлення волі на строк 12 (дванадцять) років, з позбавленням права обіймати будь які посади в закладах освіти, а також органах державної влади та органів місцевого самоврядування, у державних та комунальних підприємствах, установах та організаціях, що надають публічні послуги на строк 15 (п'ятнадцять) років, із конфіскацією всього належного їй майна.

На підставі ч. 1 ст. 70 КК України, за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим визначити остаточне покарання у вигляді позбавлення волі на строк 12 (дванадцять) років, з позбавленням права обіймати будь які посади в закладах освіти, а також органах державної влади та органів місцевого самоврядування, у державних та комунальних підприємствах, установах та організаціях, що надають публічні послуги на строк 15 (п'ятнадцять) років, із конфіскацією всього належного їй майна.

Строк відбування остаточно призначеного покарання ОСОБА_3 , рахувати з моменту приведення даного вироку до виконання.

Запобіжний захід у виді тримання під вартою, застосований ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 13.02.2023 - залишити без змін до затримання обвинуваченої та приведення вироку до виконання.

З метою забезпечення виконання вироку в частині конфіскації майна, залишити в силі арешт, накладений ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 06.03.2023 року в ході досудового розслідування накладений на трикімнатну квартиру, об'єкт житлової нерухомості, загальна площа 68,9 кв.м. житлова площа 38,6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , розмір частки 1/1, приватна, на підставі договору купівлі-продажу, серія та номер: 471, виданий 13.04.2017, видавник: приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу, ОСОБА_38 , яка належить на праві приватної власності ОСОБА_3 - конфіскувати в дохід держави.

Скасувати арешт накладений ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м.Миколаєва від 06.03.2023, на речі вилучені 24.02.2023 під час обшуку за місцем проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:

- копії «виписки №01/247 від 19.07.2022 с Указа №232-р від 15.07.2022 о создании государственных бюджетных образовательных учереждений Херсонской области» на 3-х аркушах, що упаковано до сейф-пакету WAR0127560;

- два стартових пакета з сім-картами білого кольору з номерами НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , п'ять стартових пакетів без сім-карток білого кольору з номерами НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_8 та копію «договора об оказании услуг связи на абонента ОСОБА_3 НОМЕР_8 от 28.06.2022», що упаковані до сейф-пакету WAR0127559; купюру номіналом 1000 рублів ТЯ3901254, яка упакована до сейф-пакету WAR0127558; блокнот з рукописним текстом російською мовою на обкладинці якого наявне зображення гербу російської федерації та надпис «Академия минпросвещения России», упаковано до сейф-пакету WAR1372831; прапор російської федерації, газета «Надднепрянская правда выпуск №8 от 18.08.2022», упаковано до сейф- пакету WAR1372830.

Речові докази, а саме:

- підручники «русский язык 6 класс часть 1», «русский язык 6 класс часть 1», «литература 6 класс часть 2», «информатика 6 класс», «история росии 6 клас часть 1», «литературное чтение 3 клас часть 1», «окружающий мир 3 класс часть 1», «руський язик 3 класс часть 1», математика 3 класс часть 1» видавництво Москва «просвещение 2022 року допущено Министерством просвещения Российской Федерации». На першій сторінці у нижньому правому кутку наявний відтиск печатки прямокутної форми синього кольору з надписом «БІБЛІОТЕКА ЗОШ 1-111 ст. № 35 м. ХЕРСОН, які упаковані до сейф пакету № WAR1806183, які добровільно видав свідок ОСОБА_22 , як підручники дітей своєї дружини - ОСОБА_23 та ОСОБА_24 , які отримані в школі № 35 в м. Херсон, де вони з 1 вересня 2022 по середину жовтня 2022 року - знищити;

- зошити, журнали, підручники в кількості 37 шт. видавництво Москва «Просвещение»; папки на учнів 1,2,3-А, 4, 5-А, 6-A,7,7-A,8,9,10-А,11 в яких знаходяться списки учнів, ксерокопії документів учнів та батьків, картки на російській мові заповнені ручками, які мають написи «Министерство образования рф личная карта обучающего»; плакати-брошури в кількості 128 штук, з інформацією щодо відомих російських та світових осіб історії, тощо, які вилучені відповідно до протоколу огляду від 25.01.2023, під час огляду приміщення Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №35 Херсонської міської ради, яка розташована за адресою м. Херсон, пров. Смоленський, 80 - зберігати при матеріалах кримінального провадження;

- копії «виписки №01/247 від 19.07.2022 с Указа №232-р від 15.07.2022 о создании государственных бюджетных образовательных учереждений Херсонской области» на 3-х аркушах, що упаковано до сейф-пакету WAR0127560 - зберігати при матеріалах кримінального провадження;

- два стартових пакета з сім-картами білого кольору з номерами НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , п'ять стартових пакетів без сім-карток білого кольору з номерами НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_8 та копію «договора об оказании услуг связи на абонента ОСОБА_3 НОМЕР_8 от 28.06.2022», що упаковані до сейф-пакету WAR0127559; блокнот з рукописним текстом російською мовою на обкладинці якого наявне зображення гербу російської федерації та надпис «Академия минпросвещения России», упаковано до сейф-пакету WAR1372831; прапор російської федерації, газета «Надднепрянская правда выпуск №8 от 18.08.2022», упаковано до сейф- пакету WAR1372830 - знищити.

- купюру номіналом 1000 рублів ТЯ3901254, яка упакована до сейф-пакету WAR0127558 - конфіскувати в дохід держави Україна.

Апеляційна скарга на вирок може бути подана до Одеського апеляційного суду через Хаджибейський районний суд м. Одеси протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Вирок набуває законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Копію вироку після його проголошення вручити прокурору, захиснику та направити на адресу обвинуваченої.

Повідомлення про ухвалений вирок опублікувати на офіційному веб-сайті суду, в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Суддя ОСОБА_1