Рішення від 30.03.2026 по справі 641/10201/25

Провадження № 2-о/641/47/2026 Справа № 641/10201/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2026 року м. Харків

Слобідський районний суд міста Харкова в складі:

головуючого судді Онупко М.Ю.,

присяжних Коротенкова Д.В., Ярошенко І.В.,

за участю секретаря Ткач О.С.,

представника заявника Сергєєва М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Третій відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 про оголошення особи померлою,

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернулася до Слобідського районного суду міста Харкова з заявою, в якій просять оголосити померлим військовослужбовця стрільця - санітара відділення морської піхоти взводу морської піхоти роти морської піхоти 1 батальйону ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харків, який зник безвісті 24 жовтня 2024 року поблизу н.п. Зелений Гай Рильського району Курської області російської федерації під час бойових дій із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсіч і стримування збройної агресії з боку Збройних Сил російської федерації, дату смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування заяви ОСОБА_1 посилається на те, що вона є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 . За життя ОСОБА_2 у шлюбі не перебував, дітей не мав. Так ОСОБА_2 у 2024 році проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . Сповіщенням № 039/10 ІНФОРМАЦІЯ_2 від 31.10.2024 року її було повідомлено про те, що її син - ОСОБА_2 , зник безвісті 23.10.2024 в районі населеного пункту зелений шлях курської області рф. За даним фактом слідчим СВ ВП № 2 ХРУП № 1 у Харківській області 07.11.2024 року розпочато розслідування у кримінальному провадженні № 12024221150001467 Станом на 24.12.2025 року їй не відомо фактичне місцезнаходження її сина ОСОБА_2 , інформація про його загибель та/або перебування у полоні також відсутня.

Також вказала, що станом на день зникнення - 24.10.2024 року ОСОБА_2 займав посаду стрільця - санітара відділення морської піхоти взводу морської піхоти роти морської піхоти 1 батальйону ВЧ НОМЕР_1 .

Крім того заявник ОСОБА_1 зазначила, що метою її звернення до суду є виключення військовослужбовця ОСОБА_2 зі списків особового складу військової частини та виплата всіх належних сум родичам військовослужбовця, що за відсутності достовірних відомостей про існування між сторонами спору про право, підлягає розгляду в порядку окремого провадження; оформлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) захисника України; отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , оголошення його померлим необхідне для реалізації прав заявника, в тому числі щодо спадкування та для отримання соціальних виплат передбачених законодавством України.

Враховуючи вищевикладене, заявник звернулася до суду з заявою про оголошення особи померлою.

Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні вимоги заяви підтримала та, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просила їх задовольнити.

В подальшому до судового засідання не з'являлась, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, про причини неявки суду не повідомила.

В судовому засіданні представник заявника ОСОБА_3 , приймаючи участь дистанційно в режимі відеоконференції, вимоги заяви підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи Третього відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - Вдовіна Т. до судового засідання не з'явилася, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, при ухваленні рішення покладалася на розсуд суду.

В судове засідання представник заінтересованої особи Міністерства оборони України - Ляшенко О.О. не з'явився, в наданих до суду письмових поясненнях просив справу розглядати за його відсутності та прийняти рішення в межах чинного законодавства.

У письмових пояснення зазначив, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (від 31.10.2024) повідомлено ОСОБА_1 про те, що її син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зник безвісти 23.10.2024 в районі населеного пункту зелений шлях курської області рф. Відповідно до пункту 15 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 року № 671 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 730), Міністерство оборони України є окремою юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства. Разом з цим, є визначальним той факт, що ОСОБА_4 не займав жодної посади в штаті саме Міністерства оборони України, як юридичної особи, військової служби безпосередньо в Міністерстві оборони України не проходив, а отже, будь-які безпосередні правовідносини між ОСОБА_4 та Міністерством оборони України місця не має.

Крім того представник заінтересованої особи, посилаючись на правову позицію Великої Палати Верховного Суду вказав, що з урахуванням конкретних обставин справи суд може розпочати відлік шестимісячного строку для оголошення особи померлою від дня настання події, яка спричинила загибель фізичної особи, у разі якщо ця подія відбулася за межами території ведення активних бойових дій, проте є наслідком воєнних дій.» Таким чином, Міноборони вважає, що заява про оголошення фізичної особи померлої підлягає задоволенню після спливу шести місяців від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи.

До судового засідання представник заінтересованої особи військова частина НОМЕР_1 не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч.1 ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, не визнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтею 5 ЦПК України закріплено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, не визнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної у позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Процесуальні гарантії, викладені у ст.6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином, стаття 6 Конвенції втілює «право на суд», в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів ( рішення від 21 лютого 1975 року у справі «Голдерпроти Сполученого Королівства» (Colder v. theUnitedKingdom ), п. п. 28 - 36. Series A №18). Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати вирішення «спору судом».

Судом встановлено, що згідно до свідоцтва про народження Серії НОМЕР_3 від 11.12.2025 року, яке повторно видане Третім відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , актовий запис № 45.

Рішенням Комінтернівського районного сулу м. Харкова від 06.04.2018 року (справа № 641/279/18, провадження № 2/641/724/2018) шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_5 зареєстрований у м. Харкові, відділі актів громадянського стану Фрунзенського районного управління юстиції, актовий запис № 336 розірвано.

Відповідно до свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_4 виданого Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 зареєстрували шлюб 07.11.2019 року, актовий запис № 5173.

З витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 219 від 24.07.2024 року матрос призваний під час мобілізації ОСОБА_2 , який прибув з військової частини НОМЕР_5 , згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 24.07.2024 року № 176-РС, призначеного на посаду стрільця-санітара відділення морської піхоти взводу морської піхоти роти морської піхоти НОМЕР_6 батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_1 , ВОС - 100915М/658, шпк «матрос». З 24.07.2024 року зарахувано до списків частини та вважати таким, що прийняв справу та посаду.

Довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України № 2780/убд від 27.10.2025 року підтверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно в період з 23.10.2024 по 23.10.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оброни України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Суджанський райрні Курської області.

Згідно до витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісті за особливих обставин № 20250310-1295 від 10.03.2025 року вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зник на території бойових дій (під час воєнних дій), особа рядового або начальницького складу. Кримінальне провадження № 12024221150001467 від 07.11.2024 року ВП № 2 ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області.

Також з витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12024221150001467 від 07.11.2024 року вбачається, що 06.11.2024 року до чергової частини ВП № 2 ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області надійшла заява від ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 стосовно того, що 23.10.2024 року зник безвісті поблизу н.п. Зелений Шлях, Курської обл., його син, військовослужбовець ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЖЄО № 16488 від 06.11.2024).

Відповідно до довідки-доповіді за фактом зникнення безвісті особового складу військової частини НОМЕР_1 № 6723/ОКП від 24.10.2024 року, з доповіді командира НОМЕР_6 батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_9 стало відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_7 приблизно о 15 год - 15год 30хв, в ході виконання бойового завдання згідно бойового розпорядження командира 1 бмп № 90/1134/дск від 22.10.2024 року в районі населеного пункту Зелений Шлях Курської обл. російської федерації за координатами (36U НОМЕР_7 ), в наслідок ворожих штурмових дій зник безвісті, ймовірно загинув ОСОБА_2 .

З листа ДП «Український національний центр розбудови миру», а саме виписки з реєстру оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора, щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме інформація про підтвердження про перебування у полоні, про стан здоров'я від держави-агресора через Центральне агентство з розшуку Міжнародного комітету Червоного Хреста, підтвердження про перебування у полоні держави-агресора з інших відкритих джерел відсутня.

Відповідно до листа № 2262193 від 22.01.2026 року щодо отримання інформації про внутрішньо переміщену особу з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери дані щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутні.

Згідно до відповіді № 2262222 від 22.01.2026 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вбачається, що ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , на праві власності належить квартира АДРЕСА_1 , дата реєстрації: 23.09.2011 року.

Листом ГУ ДМС у Харківській області № 6301.10-1721/63.1-26 від 23.01.2026 року підтверджується, що за обліками ГУ ДМС України в Харківській області відсутні відомості щодо отримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Крім того згідно до листа Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України № 19.5.1/4978-26-Вих від 23.01.2026 року відомостей щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України громадянином України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 24.10.2024 по 23.01.2026 (станом на 09:35) в базі даних не виявлено.

Відповідно до листа Управління інформаційно-аналітичної підтримки ГУ НП в Харківській області № 40647-2026 від 27.01.2026 року вбачається, що згідно з обліками інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» станом на 24.01.2026 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є особою, яка перебуває у державному розшуку за відділом поліції № 2 ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області з 06.11.2024, кримінальне провадження № 12024221150001467 за ознаками злочину, передбаченого частиною першою статті 115 КК України, як особа, що зникла безвісті за особливих обставин. Згідно з даними інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розшуку за вчинення кримінального правопорушення не перебував та не перебуває; в період з 01.01.2024 по 31.12.2025 звернення до органів, (підрозділів) поліції від його імені не надходили. Згідно з даними ІП «Адмінпрактика» ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 23.01.2026 до адміністративної відповідальності не притягувався.

Також з листа адміністрації Слобідського району Харківської міської ради Харківської області № 03.2.1-25/176/0/167-26 від 30.01.2026 року вбачається, що відповідно до інформації Управління соціального захисту населення Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) на обліку не перебуває, жодних державних соціальних допомог та компенсацій не отримує. За даними Реєстру територіальної громади ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . Іншими відомостями щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) адміністрація району не володіє.

Листом СВ ВП № 2 ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області від 30.01.2026 року № 45452-2026 підтверджується, що у СВ ВП № 2 ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області на даний час проводиться досудове розслідування по матеріалам кримінального провадження, відомості про яке внесені до ЄРДР за № 12024221150001467 від 07.11.2024, за ч. 1 ст. 115 КК України. Статус вказаного провадження: у провадженні, досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні триває. Крім того, ОСОБА_2 було перевірено за базами НПУ, та встановлено, що останній до кримінальної чи адміністративної відповідальності не притягався, до органів НПУ не звертався, судимостей не має, перебуває у розшуку як зникла безвісті особа, фактичне місцезнаходження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на теперішній час не встановлено.

З листа координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими № 222/кш/6868 від 04.04.2025 року вбачається, що в інформаційній системі з питань поводження з військовополоненими містяться наступні відомості: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутнє підтвердження від Міжнародного Комітету Червоного Хреста або зі сторони російської федерації про перебування в полоні, стан здоров'я та місце утримання.

Згідно листа № 19.5.1/4978-26-Вих від 23.01.2026 року Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України відповідно до пунктів 12, 15 Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.09.2022 № 614, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.10.2022 року за № 1319/38655, відомостей щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України у період з 24.10.2024 року по 23:01.2026 (станом на 09:35) громадянина України ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в базі даних не виявлено.

З листа Державної податкової служби України (ДПС) № 1203/5/99-00-12-04-02-05 від 29.01.2026 року вбачається, що згідно з актуальними, наявними в ДПС, даними ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) не перебуває на обліку в контролюючих органах як фізична особа-підприємець.

Відповідно до листа Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації від 16.02.2026 року вбачається, що до бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомості стосовно особи - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), надходила за період з 01.06.2024 року по 30.11.2025 року від страхувальників відповідно до додатку. За даними інформаційних систем Пенсійного фонду України станом на лютий 2026 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як одержувач пенсії на обліку не перебуває.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.

Згідно ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

Згідно зі статтею 47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.

Відповідно до ст. 305 ЦПК України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місце перебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.

Оголошення особи померлим має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.

Рішення про оголошення фізичної особи померлою приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку,- протягом шести місяців.

Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.

Як роз'яснено у пункті 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року за № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення слід звернути увагу суду на необхідність відрізняти оголошення особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті.

Приписи частини другої статті 46 ЦК України пов'язують оголошення фізичної особи померлою у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, а не у зв'язку з воєнним станом як таким.

Воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану»).

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року у справі № 755/11021/22 (провадження № 14-94пс24) було зазначено про таке: «... правова мета встановлення спеціальних строків полягає в тому, що визначені частиною другою статті 46 ЦК України два роки від дня закінчення воєнних дій, збройного конфлікту або шість місяців потрібні для розшуку особи та вжиття заходів для її повернення із зони воєнних дій, збройного конфлікту або з інших держав і територій. Дворічний або шестимісячний строки обумовлені тим, що в багатьох випадках під час воєнних дій, збройних конфліктів загибель або зникнення осіб відбувається в умовах невизначеності, на територіях, де тривають активні бойові дії, або в тимчасово окупованих регіонах, що ускладнює вирішення питання розшуку фізичної особи. І навіть за наявності цих строків очевидність щодо зникнення безвісти або загибелі особи може залишатися невідомою. Однак саме для розв'язання таких проблем і застосовуються юридичні фікції.

Речення друге частини другої статті 46 ЦК України не конкретизує обставини, за яких суд може застосувати скорочений шестимісячний строк замість дворічного, зазначеного у реченні першому цієї частини. Водночас суд може послатися на шестимісячний строк у разі наявності істотних підстав для припущення, що фізична особа загинула внаслідок воєнних дій, збройного конфлікту, і без обґрунтованих підстав очікувати, що з часом обставини зміняться або з'являться нові дані щодо місцезнаходження цієї особи.

Частину другу статті 46 ЦК України потрібно тлумачити з урахуванням динамічного характеру суспільних відносин, які в умовах воєнних дій, збройних конфліктів зазнають швидких і непередбачуваних змін. Це вимагає оперативного реагування з боку суду для забезпечення ефективної охорони прав і законних інтересів осіб, у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси. Стислість строків вирішення такої категорії справ та ухвалення судових рішень у досліджуваній категорії справ стає особливо важливою в умовах, коли йдеться про встановлення правового статусу осіб, які зникли безвісти під час воєнних дій, збройного конфлікту, оскільки затримки в правовому реагуванні можуть призвести до погіршення ситуації для постраждалих осіб, їхніх родині суспільства загалом.

Велика Палата Верховного Суду зауважує, що словосполучення «від дня закінчення воєнних дій», особливо у контексті широкомасштабної збройної агресії Росії проти України, потрібно розуміти як визначення строку тривалістю в шість місяців, який потрібно обраховувати передусім від дня закінчення активних бойових дій на певній території України.

Визначення шести місяців як мінімально потрібного строку відображає необхідність обґрунтованого періоду для пошуку зниклої особи, враховуючи особливі обставини зникнення, зокрема під час активних бойових дій. Встановлення такого строку дозволяє зменшити ймовірність того, що особа, яка може бути ще живою, буде передчасно визнана померлою.

Отже, телеологічне тлумачення норми права дозволяє врахувати специфіку випадків зникнення фізичних осіб під час активних бойових дій і акцентувати увагу на суспільній потребі у встановленні справедливості та визначеності щодо статусу зниклої особи, але лише після спливу розумного строку для її пошуку.

Велика Палата Верховного Суду наголошує, що законодавець, формуючи припис речення другого частини другої статті 46 ЦК України («з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців»), після слів «шести місяців» завершив речення. Зазначене унаочнює, що правильним є таке тлумачення цього припису, що здійснюватиметься без прив'язки до моменту скасування воєнного стану, припинення воєнних дій, збройного конфлікту як такого на усій території України.

Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376 (далі Наказ № 376).

Згідно до листа командувача угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » - військового керівника на території російської федерації ОСОБА_12 від 27.03.2026 року № УВК/920 вбачається, що відповідно від 27.11.2024 року населений пункт Зелений Шлях Суджанського району Курської області російської федерації, який розташований вздовж автошляху Рильск-Коренево-Суджа, перебував у сірій зоні. Станом на 08.01.2025 року населений пункт Зелений Шлях Суджанського району Курської області російської федерації перейшов під повний контроль Збройних Сил російської федерації по теперішній час. Станом на 27.03.2026 року активні бойові дії в районі населеного пункту Зелений Шлях Суджанського району Курської області російської федерації відсутні.

Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішення припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.

Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження (ст. 47 ЦК України).

Правові наслідки появи фізичної особи, яка була оголошена померлою визначені у статті 48 ЦК України. Так, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.

Аналізуючи норми права, суд дійшов висновку, що підставою для оголошення особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.

При розгляді справ цієї категорії судам слід, крім іншого, з'ясовувати, чи може бути відсутність особи умисною, тобто чи не переховується вона від правоохоронних органів з метою уникнення юридичної відповідальності. Вказаний висновок висловлено у постанові Верховного Суду від 06 листопада 2019 року у справі № 226/3053/18 (провадження № 61-11048св19).

Оголошення фізичної особи померлою пов'язується з виникненням у її родичів та інших заінтересованих осіб прав і законних інтересів, як-от: право на спадкування майна, отримання соціальних виплат, призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, припинення шлюбу, припинення зобов'язань, пов'язаних із такою особою, або інші матеріальні чи нематеріальні інтереси, пов'язані зі смертю цієї особи, тощо. Зазначене рішення також має важливе значення для правового статусу членів сім'ї, їх соціального забезпечення та можливості розпоряджатися майном особи, яка була оголошена померлою. Це оголошення має наслідки й для договірних зобов'язань, кредитних відносин і будь-яких інших правочинів, у яких брала участь особа, оскільки це може вплинути на вимоги кредиторів та інші правовідносини, пов'язані із зобов'язаннями.

Правом, яке держава має захищати та забезпечувати можливість для його реалізації, в даному випадку є право заявника, як матері військовослужбовця, на оголошення її сина померлим, що, у свою чергу, стане підставою для реалізації останньою інших прав та обов'язків, пов'язаних зі смертю сина, зокрема, спадкування майна померлого та набуття нею статусу члена сім'ї загиблого та отримання державних соціальних гарантій, передбачених для членів родини загиблих військовослужбовців.

Натомість, реалізація вказаних прав в позасудовому порядку наразі неможлива з об'єктивних причин відсутності у заявника документу, передбаченого чинним законодавством, який посвідчує факт смерті особи і дозволяє здійснити державну реєстрацію смерті особи органами ДРАЦС України.

Статтею 78 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з ч. 2 ст. 79 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Приписами ч. 1ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що з 24.10.2024 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутній за місцем свого проживання, не отримує з моменту зникнення доходів, не є внутрішньо переміщеною особою, державний кордон України або лінію розмежування він не перетинав, інформація щодо загибелі ОСОБА_2 , підтверджена дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами.

Враховуючи вищевикладене, та зважаючи на те, що відомостей про місце перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судом не встановлено, як і не встановлено відомостей, які б свідчили про те, що він переховується від правоохоронних органів з метою уникнення юридичної відповідальності, а тому суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для встановлення обставин, на підставі яких можливо зробити вірогідне припущення про смерть ОСОБА_2 .

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 та оголошення померлим громадянина України ОСОБА_2 , уродженця м. Харкова, Харківської області, ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно ч. 3 ст. 46 ЦК України передбачено, що фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це.

При цьому, відповідно до положень ч. 1ст. 309 ЦПК України у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.

Керуючись ст.ст. 258, 259, 273, 293, 307, 308, 354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Третій відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 про оголошення особи померлою - задовольнити.

Оголосити померлим громадянина України ОСОБА_2 , уродженця м. Харкова, Харківської області, ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 .

Днем смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважати день набрання законної сили рішенням суду про оголошення його померлим.

Рішення суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Комінтернівський районний суд м. Харкова протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник - ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_8 .

Заінтересована особа - Третій відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місце знаходження: м. Харків, вул. Георгія Тарасенка, 73, Код ЄДРПОУ - 41403982.

Заінтересована особа - Міністерство оборони України, місце знаходження: м. Київ, пр-т. Повітряних Сил, 6, Код ЄДРПОУ - 00034022.

Заінтересована особа - військова частина НОМЕР_1 , місце знаходження: АДРЕСА_3 , Код ЄДРПОУ - НОМЕР_9 .

Повний текст виготовлено 31.03.2026 року.

Суддя М.Ю.Онупко

Присяжні:

Д.В. Коротенков

І.В. Ярошенко