Справа № 348/858/26
31 березня 2026 року м. Надвірна
Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Гундяк Т.Д., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , неодруженого, сержант із матеріального забезпечення 2 роти охорони 4 батальйону охорони, військове звання - штаб сержант військової частини НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-17 КУпАП,
встановив:
Будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, відповідно до вимог ст. 9, 11. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі-Статуту), штаб-сержант ОСОБА_1 був зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок. вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців. Проте, всупереч наведеним вимогам Статуту, діючи умисно, всупереч інтересам служби, штаб-сержант ОСОБА_1 порушив правила несення бойового чергування (бойової служби), встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу на Україну або для захисту та безпеки України в умовах особливого періоду, за наступних обставин. Відповідно наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 27.03.2026 №86-НР «Про призначення особового складу на чергування» з встановленим порядком чергування: об'єкт охорони …УЗ-5/08, в період з 18:00 28.03.2026 до 18:00 29.03.2026 штаб-сержант ОСОБА_1 заступив на бойове чергування з закріпленою за ним зброєю, черговим підрозділом охорони пункту управління військової частини НОМЕР_2 з метою забезпечення захисту об'єктів критичної інфраструктури у АДРЕСА_2 . Відповідно вищевказаного наказу штаб-сержант ОСОБА_1 у період несення бойового чергування мав у своєму підпорядкуванні підлеглий особовий склад яким повинен був координувати у разі нападу на об'єкт критичної інфраструктури, який знаходиться під охороною військової частини НОМЕР_2 . 28.03.26 штаб-сержант ОСОБА_1 в ході несення бойового чергування з охорони критичної інфраструктури АДРЕСА_2 із закріпленою за ним зброєю, був виявлений старшим лейтенантом ОСОБА_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (характерний запах алкоголю з ротової порожнини, нечітка вимова, порушення координації рухів), у зв'язку з чим було прийнято рішення про негайну заміну та зняття із бойового чергування та направлення військовослужбовця на огляд з метою встановлення стану (ступеню) алкогольного сп'яніння до КНП «НЦРЛ НМР». Під час проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння штаб-сержант ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, відмова № 69 від 31.03.2026. Внаслідок вищезазначених дій, ігноруючи бойове розпорядження командира військової частини НОМЕР_2 допустив порушення правила несення бойового чергування (бойової служби) встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу на критичний об'єкт інфраструктури (в зоні відповідальності) України. Внаслідок таких обставин штаб-сержант ОСОБА_1 порушив правила бойового чергування, оскільки підірвав бойову готовність військової частини НОМЕР_2 , не був спроможний здійснити відбиття раптового нападу на об'єкт критичної інфраструктури Україну, який перебував під охороною військової частини НОМЕР_2 , будучи черговим підрозділу охорони військової частини НОМЕР_2 та перебуваючи у стані сп'яніння не виконав свої функціональні обов'язки а саме: підтримання порядку, неухильного виконання розпорядку дня, збереження зброї та боєприпасів, майна особового складу, особистих речей військовослужбовців і за правильне несення служби патрульними з охорони та оборони об'єкту та в місці розміщення підрозділу охорони об'єкта, збереження та справності огорожі, засобів зв'язку, сигналізації. транспортних і технічних засобів охорони (за наявності), засобів пожежогасіння на маршрутах руху патрульних та у місці розміщення підрозділу охорони об'єкта, документації та майна, що є в місці розміщення підрозділу охорони об'єкта, згідно з описом; бути в постійній бойовій готовності до відбиття наявними силами і засобами нападу противника, знищення його диверсійно-розвідувальних груп, здійснення виходу із району виконання завдань за встановленими командами (сигналами); прийняти у своє підпорядкування та перевірити готовність особового складу патруля до несення служби за 15 хвилин до виходу на розвід. Таким чином, діючи умисно. протиправно, всупереч інтересам служби. на порушення своїх статутних обов'язків, в умовах особливого періоду, порушив правила несення бойового чергування (бойової служби), встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу на об'єкт критичної інфраструктури Україну або для захисту та безпеки України в умовах особливого періоду, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-17 КУпАП.
ОСОБА_1 роз'яснено права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-17 КУпАП, визнав в повному обсязі. Зазначив, що 28.03.2026 вжив алкогольні напої, перебував у стані алкогольного сп'яніння на бойовому чергуванні та не виконав свої функціональні обов'язки, вказані у протоколі. У закладі охорони здоров'я він відмовився від огляду з особистих причин. Вказав на недопустимість такої поведінки в подальшому, просив його суворо не карати.
У ч. 9 ст. 1 Закону України № 2232-ХІІ від 25 березня 1992 року «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військовослужбовці - це особи, які проходять військову службу.
Відповідно до ч. 2 ст. 172-17 КУпАП передбачено відповідальність за порушення правил несення бойового чергування (бойової служби), встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу на Україну або для захисту та безпеки України, вчинене в умовах особливого періоду.
Згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до Указу Президента України № 26/2025 «Про введення воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який в подальшому продовжено до 07 серпня 2025 року.
Законом України від 03 березня 2022 року №2105-IX затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 «Про загальну мобілізацію».
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими засобами.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Для всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи суд повинен дослідити та оцінити за своїм внутрішнім переконанням усі обставини та докази по справі в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, відповідно до вимог ст. 252 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності,суддя визнає доведеним вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-17 КУпАП, оскільки його вина також підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме: протоколом про військове адміністративне правопорушення серія ЛВІ № 61 від 30.03.2026 (а.с. 1-4), копією витягу з наказу №86-НР від 27.03.2026, відповідно до якого встановлено порядок чергування, зокрема ОСОБА_1 з 18:00 28.03.2026 (а.с. 5), копією витягів з наказу командира військової частини НОМЕР_2 №13 від 13.01.2026, №337 від 03.12.2025, відповідно до яких штаб-сержант ОСОБА_1 зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 на всі види забезпечення (а.с. 6 7); копією службової характеристики (а.с. 8-9), копією військового квитка (а.с. 10-11), поясненнями ОСОБА_1 (а.с. 12); довідкою № 69 КНП «ПОКЦПЗІФОР» від 31.03.2026, згідно якої ОСОБА_1 28.03.2026 відмовився від проходження обстеження на стан алкогольного сп'яніння (а.с. 14).
При цьому суд зазначає, що відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно ст. 17 КУпАП у справах не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не закінчилися.
Обставиною, що пом'якшує правопорушення, є щире каяття. Обставин, що обтяжують правопорушення, не встановлено.
Статтею 23 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, слід врахувати характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, сімейний та майновий стан, обставину, що пом'якшує відповідальність.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне піддати правопорушника такому виду адміністративного стягнення як штраф, в межах санкції ч. 2 ст. 172-17 КУпАП в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України. Будь-яких даних про те, що він підлягає звільненню від судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір», матеріали справи не містять.
На підставі викладеного, керуючись ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. 23, 172-17 ч. 2, 251, 252, 283, 284 КУпАП,
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-17 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок (УК у Надвірн.р-ні/ Надвірн.р./21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37951998, номер рахунку: UA268999980313050106000009307, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції, протоколи про адміністративне правопорушення серії ЛВІ № 61 від 30.03.2026).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір на користь держави у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок (ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Номер рахунку UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106. Найменування коду класифікації доходів бюджету Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Копію постанови направити згідно ч. 1 ст. 285 КУпАП.
Згідно ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня отримання ним постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови стягується подвійний розмір штрафу з правопорушника, що становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Апеляційна скарга на постанову подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня набрання законної сили.
Суддя Гундяк Т.Д.