30 березня 2026 року Справа № 480/7735/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глазька С.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7735/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), у якій просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування запису у військовому квитку про виключення із військового обліку та непридатність до військової служби ОСОБА_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 привести військово-облікові документи позивача у відповідність до наявних відомостей щодо його непридатності до військової служби, з урахуванням вищевказаних обставин та згаданих правових норм.
В обґрунтування заявлених вимог представник позивача зазначає, що згідно відмітки у військово-обліковому документі ОСОБА_1 на підставі довідки ВЛК від 05.10.2022 № 7 був визнаний непридатним до військової служби та виключений з військового обліку з 05.10.2022. У подальшому, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою уточнення військово-облікових даних у зв'язку з присвоєнням йому групи інвалідності. Під час цього звернення відповідачем було вилучено військовий квиток позивача, який у подальшому було повернуто лише у липні 2024 року.
Після отримання військового квитка позивач виявив, що запис про його виключення з військового обліку був скасований шляхом перекреслення та внесення відмітки про те, що такий запис було зроблено помилково. Крім того, у мобільному застосунку «Резерв+» позивачем було виявлено відомості про його перебування на військовому обліку.
На переконання представника позивача, скасування відповідачем запису у військовому квитку про виключення позивача з військового обліку та визнання його непридатним до військової служби є протиправним, оскільки відсутні будь-які законні підстави для скасування довідки військово-лікарської комісії та зміни висновку щодо придатності позивача до військової служби, що обумовило необхідність звернення до суду.
Ухвалою суду від 04.09.2025 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/7735/24, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Копія даної ухвали була направлена відповідачу та отримана представником 12.09.2024, про що свідчить відмітка на поштовому відправленні (а.с.34). Проте, відзиву на позовну заяву суду надано не було.
Згідно із ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 є офіцером, має первинне офіцерське звання "лейтенант", про що свідчить запис у військовому квитку серії НОМЕР_1 (а.с.20-22).
Відповідно до картки дослідження та медичного огляду військовозобов'язаного від 05.10.2022 (а.с.25) ОСОБА_1 був оглянутий військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 та на підставі статті 61-б, 64-б, 38-б, 36-б, 23-а графи II Розкладу хвороб до Положення, введеного в дію наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008, був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, про що у військовому квитку серії НОМЕР_1 05.10.2022 був зроблений відповідний запис.
Як зазначає представник позивача, з метою уточнення військово-облікових даних ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Під час цього звернення відповідачем було вилучено військовий квиток позивача.
Під час уточнення даних, посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 у військовий квиток позивача внесений запис щодо помилкового внесення запису про виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 05.10.2022 № 7 (а.с.22).
Крім того, згідно даних додатку "Резерв+" станом на 12.07.2024 ОСОБА_1 обліковується як військовозобов'язаний, записи щодо виключення з обліку відсутні (а.с. 28).
У зв'язку з даними обставинами, 17.07.2024 представником позивача був направлений адвокатський запит на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 про надання інформації про підстави скасування запису у військовому квитку про виключення ОСОБА_1 з військового обліку, та надання належним чином завіреної копії довідки ВЛК від 05.10.2022 року № 7 (а.с.26).
Станом на дату подання позовної заяви, відповідь на адвокатський запит не надходила, облікові дані виправлені не були.
Вважаючи дії відповідача щодо скасування запису у військовому квитку про виключення позивача з військового обліку та визнання його непридатним до військової служби протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-XII).
Відповідно до частин першої, третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави є військовозобов'язаними (частина дев'ята статті 1 Закону № 2232-XII).
Частиною п'ятою статті 33 Закону № 2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На виконання частини п'ятої статті 33 Закону № 2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487), пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (пункт 20 Порядку № 1487).
Статтею 37 Закону № 2232-ХІІ визначено підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII (в редакції станом на дату видання довідки ВЛК від 05.10.2022 № 7), виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Так само, зазначена підстава виключення з військового обліку міститься і в чинній редакції ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями визначає Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 (у подальшому - Положення № 402, у редакції від 16.04.2021).
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
За змістом пункту 1.1 глави 2 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Відповідно до пункту 22.1 глави 22 Положення № 402 дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК). Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються на військовозобов'язаних, резервістів - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку. На офіцерів запасу, визнаних ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, а також на військовозобов'язаних, резервістів, які знаходяться на зборах та визнані непридатними до подальшого проходження зборів, складається Свідоцтво про хворобу (підпункт «в» пункту 22.1 глави 22 Положення № 402).
Згідно пункту 22.2 глави 22 Положення № 402 книга протоколів засідань військово-лікарської комісії ведеться у всіх ВЛК секретарями цих комісій. Протоколи засідань ВЛК підписуються головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, та секретарем комісії у день засідання комісії. Один примірник Свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК) зберігається як додаток до книги протоколів. У книгу протоколів, у додатковий примірник експертного документа та в історію хвороби записується дата та зміст постанови штатної ВЛК. Штатні ВЛК ведуть книгу протоколів тільки на осіб, які пройшли медичний огляд безпосередньо в цих комісіях, та алфавітний облік розглянутих протягом року свідоцтв про хворобу (довідок ВЛК). У штатних ВЛК протоколом є також бланк свідоцтва про хворобу, довідки, надіслані для затвердження (контролю) або перегляду постанов, коли текст остаточної постанови підписується головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, і секретарем. Особлива думка голови або членів комісії записується на примірнику свідоцтва про хворобу (довідки) або на окремому аркуші, який додається до цього свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК).
У пункті 22.5 глави 22 Положення № 402 визначено, що свідоцтво про хворобу у воєнний час складається: 1) на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців; 2) на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
У воєнний час свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК на всіх оглянутих осіб складається у двох примірниках (пункт 22.9 глави 22 Положення № 402).
Відповідно до підпункту «б» пункту 22.6 глави 22 Положення № 402 у воєнний час свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК затвердженню на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).
Постанови ВЛК, які не підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, оформляються в день медичного огляду і видаються на руки особі, що пройшла медичний огляд, або в установленому порядку направляються у військову частину. Свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) з постановою, які підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, направляються на затвердження (контроль) не пізніше 5-денного терміну після медичного огляду. Свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК із затвердженою постановою не пізніше ніж через два дні після їх затвердження та одержання із штатної ВЛК висилаються командиру військової частини, у якій проходить службу військовослужбовець, що пройшов медичний огляд, або начальнику, який направив його на медичний огляд, або видаються на руки представникам військових частин за наявності у них підтверджуючих документів (пункт 22.3 глави 22 Положення № 402).
Військовослужбовцям, військовозобов'язаним, резервістам, визнаним непридатними для подальшого проходження зборів, при вибутті їх до місця проживання командиром військової частини видаються два примірники свідоцтва про хворобу з постановою штатної ВЛК для подання у Р(М)ВК (пункт 22.11 глави 22 Положення № 402).
Відповідно до пункту 22.12 глави 22 Положення № 402 постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.
Позивач, обґрунтовуючи протиправність дій відповідача, зазначає, що довідка військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 05.10.2022 № 7, якою його визнано непридатним до військової служби, є достатньою підставою для виключення його з військового обліку.
Так, як встановлено судом, відповідно до картки дослідження та медичного огляду військовозобов'язаного від 05.10.2022 (а.с.25) ОСОБА_1 був оглянутий військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 та на підставі статті 61-б, 64-б, 38-б, 36-б, 23-а графи II Розкладу хвороб до Положення, введеного в дію наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008, був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
На підставі зазначеного висновку у військовому квитку серії НОМЕР_1 було зроблено відповідний запис (а.с. 20-22).
Разом з тим, посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 у військовий квиток позивача внесений запис щодо помилкового внесення запису про виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 05.10.2022 № 7 (а.с.22).
Оцінюючи вказані дії відповідача на предмет правомірності, суд враховує, що відповідно до вимог пунктів 22.5-22.6 глави 22 розділу ІІ Положення № 402 (як на час проходження позивачем ВЛК так і на момент звернення із заявою) підставою для виключення офіцерів запасу з військового обліку як непридатних до військової служби у воєнний час є:
1) рішення (постанова) штатної ВЛК, оформлене свідоцтвом про хворобу та довідкою відповідного змісту;
2) рішення ВЛК регіону, яка за наслідками розгляду свідоцтва про хворобу військовозобов'язаного затвердила рішення (постанову) штатної ВЛК про непридатність офіцера запасу до проходження військової служби у воєнний час.
Отже, довідка військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 05.10.2022 № 7 є необхідною, проте недостатньою підставою для виключення офіцера запасу, яким є позивач, з військового обліку як непридатного до військової служби у воєнний час. Штатна ВЛК мала оформити на позивача свідоцтво про хворобу та скерувати його разом із довідкою на розгляд і затвердження регіональної ВЛК, чого фактично не було здійснено.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що процедура визнання позивача непридатним до військової служби з метою виключення з військового обліку як офіцера запасу не була завершена, оскільки відповідна постанова військово-лікарської комісії не була оформлена у формі свідоцтва про хворобу та не затверджена регіональною ВЛК.
Доказів протилежного не надано, а судом в порядку офіційного з'ясування обставин не встановлено.
Відтак, за відсутності належним чином оформленого та затвердженого свідоцтва про хворобу, яке є обов'язковою підставою для виключення офіцера запасу з військового обліку, внесений до військового квитка позивача запис про виключення його з військового обліку не відповідав вимогам пунктів 22.5-22.6 глави 22 розділу ІІ Положення № 402.
За таких обставин, у відповідача були правові підстави для внесення виправлень до військово-облікового документа позивача шляхом скасування помилкового запису. При цьому, суд враховує, що зазначене виправлення було здійснено уповноваженою особою, яка і внесла первинний запис, з метою приведення облікових даних у відповідність до вимог законодавства та фактичних підстав.
Разом з тим, суд зазначає, інформація до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів підлягає внесенню лише за наявності чинних, достовірних та підтверджених документів, що відповідають установленому порядку.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що відомості у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно ОСОБА_1 в частині перебування його на військовому обліку як військовозобов'язаного є актуальною, правові підстави для внесення відомостей щодо виключення позивача з військового обліку згідно з довідкою військово - лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 05.10.2022 № 7 відсутні.
Інших доводів, що можуть вплинути на правильність вирішення судом спору, що розглядається, матеріали справи не містять.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).
Оскільки у даній справі в межах спірних правовідносин не встановлено протиправних дій/бездіяльності або рішень відповідача, які б порушували права позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько