Справа № 420/15195/25
31 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 р. позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.01.2025 р. пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2025 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум. В решті позовних вимог відмовлено.
27.03.2026 р. до суду від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 р. у справі № 420/15195/25. В обґрунтування заяви вказує, що постановою державного виконавця 01.12.2025 р. відкрито виконавче провадження № 79718320, яким боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області - зобов'язано виконати рішення суду. Проте станом на теперішній час рішення суду не виконано. Більше того, 03.03.2026 р. відповідачем видано листа, у якому фактично відмовлено у виконанні рішення суду з мотивів того що розміри пенсій, призначених за нормами Закону №2262, виходячи з мотивувальної та резолютивної частин Рішення №7- p(II)/2022, підлягають виплаті без обмеження максимальним розміром пенсії, призначені 12.04.2023 р. особам, які під час служби збройно захищали суверенітет, територіальну цілісність та недоторканість України під час агресії російської федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року. Оскільки пенсія позивачу призначена Головним управлінням відповідно до статті 13 Закону № 2262 з 30.08.2020 р., тому для обчислення пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням Рішення №7-р (II) 2022, підстав немає.
Вирішуючи заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд враховує наступне.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, визначені ст.382 КАС України.
Так, відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Судом встановлено, що листом від 17.03.2025 р. № 182/21635 відповідач повідомив позивачу, що військовою частиною НОМЕР_1 відповідно до п.4.4.2. Алгоритму опрацювання документів щодо не оскарження рішень судів, виконання рішень судів, які набрали законної сили та потребують видатків державного бюджету для виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям, отримано погодження на не оскарження рішення суду від 23.01.2024 р. у справі № 420/26703/23 від розпорядника коштів другого ступеню - ІНФОРМАЦІЯ_1 за вх. № 154/181/1-86 від 14.01.2025 р. та включено потребу в коштах до заявки-розрахунку. Станом на 16.03.2025 р. бюджетні призначення та бюджетні асигнування за КЕКВ 2800 військовій частині НОМЕР_1 розпорядниками коштів вищих рівнів не надавались через відсутність фінансування, що підтверджується листом директора Департаменту соціального забезпечення МОУ вх № 220/13/9088 від 04.11.2024 р., а також листом директора Департаменту соціального забезпечення МОУ вих. № 220/13/18609 від 25.02.2025 р., у звязку із чим у військової частини відсутні фінансові ресурси для забезпечення виконання вищевказаного рішення суду.
Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі "Скордіно проти Італії" (Scordino v. Italy). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі "Сіка проти Словаччини" (Sika v. Slovaki), № 2132/02, пп.24-27, від 13.06.2006 р., пп.18 рішення "Ліпісвіцька проти України" № 11944/05 від 12.05.2011 р.).
Крім того, у рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах "Бурдов проти Росії" від 07.05.2002 р., "Ромашов проти України" від 27.07.2004 р., "Шаренок проти України" від 22.02.2004 р. зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов'язувальне рішення залишалося бездієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід'ємною частиною судового процесу.
Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі "Сокур проти України" (Sokur v. Ukraine), № 29439/02, від 26.04.2005 р., та у справі "Крищук проти України" (Kryshchuk v. Ukraine), № 1811/06, від 19.02.2009 р.).
Згідно ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до приписів ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Суд зазначає, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 р. у справі № 420/15195/25 набрало законної сили 11.11.2025 р.
Даним рішенням, окрім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2025 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
В той же час, з листа від 03.03.2026 р. № 19951-7455/Б-02/8-1500/26 вбачається, що відповідачем рішення суду від 10.10.2025 р. у справі № 420/15195/25 не виконується в повному обсязі, оскільки виплата пенсії позивачу обмежена максимальним розміром.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
На підставі наведеного, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення заяви позивача та встановлення судового контролю.
Керуючись ст.ст.248, 256, 295, 382 КАС України, суд -
ухвалив:
Заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 р. у справі № 420/15195/25 задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 р. у справі № 420/15195/25.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протягом двох місяців з дня набрання ухвалою законної сили подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 10.10.2025 р. у справі № 420/15195/25.
Ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.І. Бездрабко