Рішення від 31.03.2026 по справі 420/34695/25

Справа № 420/34695/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючої судді Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління БЕБ в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання провести перерахунок та зарахувати до вислуги років час роботи на державній службі та періоду навчання, вирішив адміністративний позов задовольнити.

І. Суть спору:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Територіального управління БЕБ в Одеській області, в якому просила суд:

1.Визнати протиправною бездіяльність Територіального управління БЕБ в Одеській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до вислуги років час роботи на державній службі з 05.03.1998 по 15.01.2004, з 16.01.2004 по 22.06.2007, з 25.06.2007 по 12.11.2012, з 01.08.2014 по 14.04.2015, з 15.04.2015 по 29.09.2016, з 30.09.2016 по 04.12.2018, з 06.06.2019 по 28.09.2023, з 29.09.2023 по 25.06.2024 р. та періоду навчання в Українській державній академії зв'язку імені О.С. Попова з 01.11.1995 р. по 31.10.1998 р.

2.Зобов'язати Територіальне управління БЕБ в Одеській області провести перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років час роботи на державній службі з 05.03.1998 по 15.01.2004, з 16.01.2004 по 22.06.2007, з 25.06.2007 по 12.11.2012, з 01.08.2014 по 14.04.2015, з 15.04.2015 п 29.09.2016, з 30.09.2016 по 04.12.2018, з 06.06.2019 по 28.09.2023, з 29.09.2023 по 25.06.2024 р., як такий, що відповідає абзацу 12 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та періоду навчання в Українській державній академії зв'язку імені О.С. Попова з 01.11.1995 р. по 31.10.1998 р., як такий, що відповідає пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Територіального управління БЕБ в Одеській області судовий збір у розмірі 968,96 грн.

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція Позивача

Позивач звертає увагу, що Наказом Територіального управління БЕБ в Одеській області від 25.06.2024 року № 21к/ДСК була прийнята на службу до Територіального управління БЕБ в Одеській області на посаду оперуповноваженого Управління Територіального управління БЕБ в Одеській області. Наказом Територіального управління БЕБ в Одеській області від 26.06.2025 року № 234-к/ДСК-ДП позивачу було присвоєно спеціальне звання «лейтенант Бюро економічної безпеки України по Територіальному управлінню БЕБ в Одеській області». З 01.07.2024 року призначено на посаду завідувача Сектору Територіального управління БЕБ в Одеській області. Відповідно до висновку комісії з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років Територіального управління БЕБ в Одеській області від 08 липня 2024 року № 297/23.13-10-24дск, наказом Територіального управління БЕБ в Одеській області від 08 липня 2024 року № 46-к/ДСК позивачу оголошено стаж служби, визначений рішенням комісії, який становив - 00 років 00 місяців 01 день та встановлено щомісячну надбавку за вислугу років особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України. З особової біографічної довідки та витягу з послужного списку, виданих кадровою службою Територіального управління БЕБ в Одеській області, а також згідно витягу з наказу про встановлення стажу служби від 08.07.2024 року № 21-к/ДСК та витягу з висновку комісії щодо обчислення стажу служби ОСОБА_1 дізналась, що до періоду проходження нею служби в БЕБ не враховано час роботи на державній службі. 29 вересня 2025 року ОСОБА_1 звернулась з рапортом до керівника Територіального управління БЕБ в Одеській області з проханням зарахувати до вислуги років час роботи на державній службі з 05.03.1998 по 15.01.2004, з 16.01.2004 по 22.06.2007, з 25.06.2007 по 12.11.2012, з 01.08.2014 по 14.04.2015, з 15.04.2015 п 29.09.2016, з 30.09.2016 по 04.12.2018, з 06.06.2019 по 28.09.2023, з 29.09.2023 по 25.06.2024 р. Листом від 08 жовтня 2025 року № 23.13-10-31/48/7432-25 Територіальне управління БЕБ в Одеській області повідомило про відсутність підстав для зарахування стажу роботи на державній службі до стажу служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує її права на належну надбавку за вислугу років.

(б) Позиція Відповідача

03.11.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що наказом Територіального управління БЕБ в Одеській області від 25.06.2024 року № 21к/ДСК ОСОБА_1 прийнята на службу до Територіального управління БЕБ в Одеській області на посаду оперуповноваженого Територіального управління БЕБ в Одеській області. Наказом Територіального управління БЕБ в Одеській області від 26.06.2025 року № 234-к/ДСК-ДП присвоєно спеціальне звання «лейтенант Бюро економічної безпеки України по Територіальному управлінню БЕБ в Одеській області». З 01.07.2024 року призначено на посаду завідувача Сектору Територіального управління БЕБ в Одеській області. Отже, позивач з 01.07.2024 і по теперішній час проходить службу в ТУ БЕБ в Одеській області. Визначення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, здійснює комісія з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років. Висновком Комісії ТУ БЕБ від 08.07.2024 № 297/23.13-10-24 дск, відповідно до документів, що підтверджують періоди служби (роботи) для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, ОСОБА_1 визначено стаж служби станом на 26 червня 2024 року - 00 років 00 місяців 01 день (позивача ознайомлено під підпис і без зауважень 08.07.2024). Також позивач просить зарахувати до стажу служби осіб, які мають спеціальні звання БЕБ час навчання з 01.11.1995 по 31.10.1998 р.р. час навчання в Українській державній академії зв'язку ім. О.С. Попова. В своєму рапорті від 29.09.2025 за № 23.13-06/163-25 ОСОБА_1 просила переглянути висновок Комісії з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років та зарахувати час роботи на державній службі до періоду проходження нею служби в БЕБ. При цьому, ОСОБА_1 не зазначила на необхідності зарахування їй часу навчання з 01.11.1995 по 31.10.1998 в аспірантурі в Українській державній академії зв'язку імені ОСОБА_2 до стажу служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ. При винесенні висновку Комісія БЕБ врахувала всі документи, які передбачені п. 10 Інструкції для обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років та діяла виключно в межах і спосіб, визначені вказаною Інструкцією та спеціальним законодавством в порушеній сфері. Відповідач не заперечує факту перебування позивача на посадах державної служби, зазначених у позовній заяві. Водночас сам по собі факт роботи на посадах державної служби не є правовою підставою для зарахування цього періоду до стажу служби осіб, які мають спеціальні звання у Бюро економічної безпеки України, оскільки правове регулювання проходження служби та порядок обчислення стажу державних службовців і осіб, які мають спеціальні звання у БЕБ є різними за своїм правовим статусом. Зазначене положення застосовується лише у випадках, коли особи були переведені (прийняті) на службу до таких органів із посад, служба на яких за своїм правовим статусом прирівнювалася до служби осіб начальницького складу. Відтак твердження позивача про те, що факт роботи на посадах державної служби автоматично надає право на зарахування цього періоду до стажу служби на посадах, які мають спеціальні звання в БЕБ, є безпідставним та таким, що суперечить чинному законодавству. Відповідач вважає, що позивачу було правомірно не зараховано періоди державної служби, зважаючи на відмінність понять несення служби в правоохоронному органі чи інших органах, в яких присвоюються спеціальні звання, враховуючи особливість несення такої служби (загроза життю та здоров'ю, несення служби у нічну пору доби та інше), від служби на посадах державної служби. Водночас Відповідач звертає увагу суду на те, що період служби позивача на посаді особи, яка має спеціальне звання у Бюро економічної безпеки України починаючи з 01.07.2024 буде зарахований до стажу служби осіб, які мають спеціальні звання БЕБ, у встановленому законом порядку. Цей факт не заперечується відповідачем, оскільки проходження служби на відповідній посаді в ТУ БЕБ в Одеській області відповідає вимогам законодавства, що регулює діяльність осіб рядового та начальницького складу, яким присвоюються спеціальні звання.

У відзиві відповідач просить суд про розгляд справи в загальному позовному провадженні за участі представника БЕБ.

Суд зазначає, що характер спірних правовідносин та предмет доказування, є незначної складності та не вимагає проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Тому суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні клопотання Бюро економічної безпеки України про розгляд справи в загальному позовному провадженні за участі представника.

06.11.2025 року позивач надала до суду відповідь на відзив відповідача, в якому заперечила проти наведених доводів та аргументів. Зокрема, вказує, що при обчисленні стажу служби, до періоду проходження служби в БЕБ не враховано час роботи на державній службі на вищевказаних посадах. Пункт 10 Інструкції до документів, що підтверджують періоди служби (роботи) для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ відносить трудову книжку (за наявності), послужний список, військовий квиток, документ про вищу освіту з додатками та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж служби (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо. Стаж ОСОБА_1 підтверджено записами трудової книжки, оригінал якої знаходиться в Територіальному управління БЕБ в Одеській області. Отже, з урахуванням того, що ОСОБА_1 проходить службу у Бюро економічної безпеки України, відповідач протиправно не зарахував час її роботи на державній службі до стажу служби для виплати надбавки за вислугу років у Бюро економічної безпеки України. Територіальне управління БЕБ в Одеській області повинне було зарахувати стаж роботи на державній службі до стажу служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання.

14.11.2025р. від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначено, що за своїм змістом фактично є аналогічними до відзиву, наголошується, що позивачу було правомірно не зараховано періоди державної служби, зважаючи на відмінність понять несення служби в правоохоронному органі чи інших органах, в яких присвоюються спеціальні звання, враховуючи особливість несення такої служби (загроза життю та здоров'ю, несення служби у нічну пору доби та інше), від служби на посадах державної служби. Територіальне управління БЕБ діяло у відповідності до вимог законів та інших нормативно правових актів України, не порушувало права та законні інтереси позивача, а тому відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.

ІІІ Процедура та рух справи

20.10.2025 ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

ІV. Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтвердження

Наказом Територіального управління БЕБ в Одеській області від 25.06.2024 року № 21к/ДСК ОСОБА_1 була прийнята на службу до Територіального управління БЕБ в Одеській області на посаду оперуповноваженого Управління Територіального управління БЕБ в Одеській області.

Наказом Територіального управління БЕБ в Одеській області від 26.06.2025 року № 234-к/ДСК-ДП позивачу було присвоєно спеціальне звання «лейтенант Бюро економічної безпеки України по Територіальному управлінню БЕБ в Одеській області».

З 01.07.2024 року призначено на посаду завідувача Сектору Територіального управління БЕБ в Одеській області (наказ від 29.06.2024 року № 41к/ДСК).

Отже, позивач з 01.07.2024 і по теперішній час проходить службу в ТУ БЕБ в Одеській області .

Висновком Комісії ТУ БЕБ від 08.07.2024 № 297/23.13-10-24 дск, відповідно до документів, що підтверджують періоди служби (роботи) для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, ОСОБА_1 визначено стаж служби станом на 26 червня 2024 року - 00 років 00 місяців 01 день (позивача ознайомлено під підпис і без зауважень 08.07.2024).

З особової біографічної довідки та витягу з послужного списку, виданих кадровою службою Територіального управління БЕБ в Одеській області, а також згідно витягу з наказу про встановлення стажу служби від 08.07.2024 року № 21-к/ДСК та витягу з висновку комісії щодо обчислення стажу служби ОСОБА_1 дізналась, що до періоду проходження нею служби в БЕБ не враховано час роботи на державній службі, а саме: 05.03.1998 по 15.01.2004 (Центр технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку), з 16.01.2004 по 22.06.2007 (УКРТЕЛЕКОМ, Одеська дирекція Відкритого акціонерного товариства), з 25.06.2007 по 12.11.2012 (Державна податкова служба в Одеській області), з 01.08.2014 по 14.04.2015 (Одеський апеляційний адміністративний суд), з 15.04.2015 п 29.09.2016 (Спеціалізована Державна Податкова Інспекція з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного Управління ДФС), з 30.09.2016 по 04.12.2018 (Головне управління ДФС в Одеській області), з 06.06.2019 по 28.09.2023 (П'ятий апеляційний адміністративний суд), з 29.09.2023 по 25.06.2024 р. (Територіальне управління БЕБ в Одеській області).

29 вересня 2025 року ОСОБА_1 звернулась з рапортом до керівника Територіального управління БЕБ в Одеській області з проханням зарахувати до вислуги років час роботи на державній службі з 05.03.1998 по 15.01.2004, з 16.01.2004 по 22.06.2007, з 25.06.2007 по 12.11.2012, з 01.08.2014 по 14.04.2015, з 15.04.2015 п 29.09.2016, з 30.09.2016 по 04.12.2018, з 06.06.2019 по 28.09.2023, з 29.09.2023 по 25.06.2024 р.

Листом від 08 жовтня 2025 року № 23.13-10-31/48/7432-25 Територіальне управління БЕБ в Одеській області повідомило про відсутність підстав для зарахування стажу роботи період з 05.03.1998 по 22.06.2007 в Одеській міжміській телеграфній станції, Центрі технічної експлуатації міжміського телефонно телеграфного зв'язку Одеської Дирекції УДПЕЗ «Укртелеком» та Одеської дирекції ВАТ «Укртелеком», а також на посадах державної служби в державних органах, а саме: з 25.06.2007 по 12.11.2012 -- ДПА (ДПС) в Одеській області; з 01.08.2014 по 14.04.2015 - Одеський апеляційний адміністративний суд; з 15.04.2015 по 29.09.2016 ДПІ з обслуговування великих платників у м. Одесі, Спеціалізована ДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Одесі та Міжрегіональне Головне управління ДФС в Одеській області; з 30.09.2016 по 04.12.2018 - Головне управління ДФС в Одеській області; з 06.06.2019 по 28.09.2023 - П'ятий апеляційний адміністративний суд; з 29.09.2023 по 25.06.2024 - Територіальне управління БЕБ в Одеській області до стажу служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ.

Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує її права на належну надбавку за вислугу років.

Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

IV. Джерела права та висновки суду

Відповідно до статті 30 Закону України "Про Бюро економічної безпеки України" № 1150-ІХ від 28.01.2021 держава забезпечує соціальний захист працівників Бюро економічної безпеки України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших актів законодавства.

Особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, користуються соціальними гарантіями відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» та інших законів України з урахуванням положень, встановлених цим Законом. Пенсійне забезпечення осіб, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"/

Відповідно до пункту «и» частини 1 статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, ж і з статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро України, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки України або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.

Згідно зі статтею 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - Постанова № 393).

Згідно з абзацом 12 пункту 1 Постанови № 393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» і-«з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, державну пожежну охорону, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки або Державну кримінально виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затвердженими відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, виконання кримінальних покарань, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони.

Відповідно до пункту 34 Положення про проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2022 року № 1333(далі - Положення № 1333), для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, зараховується служба, визначена в пункті 1постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, у календарному обчисленні (один місяць служби за один місяць).

Відповідно до п. 2 Інструкції з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки, затвердженої наказом Бюро економічної безпеки України від 19 квітня 2022 року № 70 (далі - Інструкція № 70), визначення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ здійснюється комісією з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років.

Згідно з пунктом 5 Інструкції періоди служби для виплати надбавки за вислугу років обчислюються відповідно до законодавства особам, які мають спеціальні звання БЕБ, та проходять службу у центральному апараті, заступникам керівників територіальних управлінь БЕБ,- центральною комісією.

Для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, зараховуються періоди служби, визначені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (пункт 6 Інструкції).

Пунктом 10 Інструкції особам, які мають спеціальні звання БЕБ, яким у встановленому законодавством порядку зараховано до вислуги років раніше не враховані періоди служби, доплата надбавки за вислугу років здійснюється з дня надання ними документів, що підтверджують їх період служби (роботи). До документів, що підтверджують періоди служби (роботи) для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, належить трудова книжка (за наявності), послужний список, військовий квиток, документ про вищу освіту з додатками та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж служби (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо).

З урахуванням викладеного, як Закон № 2262-XII, так і Постанова № 393, так і Інструкція № 70, так і Положення № 1333 встановлюють обов'язковість врахування до вислуги років стажу державної служби, що набутий особою до переходу на службу до Бюро економічної безпеки України.

Згідно з записами в трудовій книжці, позивач працювала з: 05.03.1998 по 15.01.2004 (Центр технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку), з 16.01.2004 по 22.06.2007 (УКРТЕЛЕКОМ, Одеська дирекція Відкритого акціонерного товариства), з 25.06.2007 по 12.11.2012 (Державна податкова служба в Одеській області), з 01.08.2014 по 14.04.2015 (Одеський апеляційний адміністративний суд), з 15.04.2015 п 29.09.2016 (Спеціалізована Державна Податкова Інспекція з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного Управління ДФС), з 30.09.2016 по 04.12.2018 (Головне управління ДФС в Одеській області), з 06.06.2019 по 28.09.2023 (П'ятий апеляційний адміністративний суд), з 29.09.2023 по 25.06.2024 р. (Територіальне управління БЕБ в Одеській області).

Таким чином, при обчисленні стажу служби, до періоду проходження служби в БЕБ не враховано час роботи на державній службі на вищевказаних посадах. Пункт 10 Інструкції до документів, що підтверджують періоди служби (роботи) для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ відносить трудову книжку (за наявності), послужний список, військовий квиток, документ про вищу освіту з додатками та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж служби (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо).

Стаж ОСОБА_1 підтверджено записами трудової книжки, оригінал якої знаходиться в Територіальному управління БЕБ в Одеській області. Отже, з урахуванням того, що ОСОБА_1 проходить службу у Бюро економічної безпеки України, відповідач протиправно не зарахував час його роботи на державній службі до стажу служби для виплати надбавки за вислугу років у Бюро економічної безпеки України.

Щодо зарахування до вислуги років періоду навчання в Українській державній академії зв'язку ім. О.С. Попова з 01.11.1995 по 31.10.1998 р.р., суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 2 Постанови № 393 до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально виконавчої служби, особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки, особам рядового складу, молодшого, середнього, старшого та вищого начальницького складу Державного бюро розслідувань, особам, зазначеним у пункті ж статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, під час призначення пенсії згідно з пунктом а частини першої статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п'яти років (незалежно від форми здобуття освіти) у закладах освіти (крім навчання у закладах спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) профілю, військових навчальних закладах та навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ і державної пожежної охорони), після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Державного бюро розслідувань, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, Бюро економічної безпеки або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.

Відповідно до довідки Української державної академії зв'язку імені О.С. Попова від 21.04.2000 року № 04-48-680, ОСОБА_3 навчалась в аспірантурі Української державної академії зв'язку імені О.С. Попова з 01.11.1995 року по 31.10.1998 року за спеціальністю 05.12.02 - телекомунікаційні системи та управління ними.

Територіальне управління БЕБ в Одеській області повинне було зарахувати стаж роботи на державній службі до стажу служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про задоволення заявлених позовних вимог.

VI. Розподіл судових витрат

Позивач сплатила судовий збір у сумі 968,96 грн., який належить до розподілу на користь позивача на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 77, 161,245, 255, 293, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Визнати протиправною бездіяльність Територіального управління БЕБ в Одеській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до вислуги років час роботи на державній службі з 05.03.1998 по 15.01.2004, з 16.01.2004 по 22.06.2007, з 25.06.2007 по 12.11.2012, з 01.08.2014 по 14.04.2015, з 15.04.2015 по 29.09.2016, з 30.09.2016 по 04.12.2018, з 06.06.2019 по 28.09.2023, з 29.09.2023 по 25.06.2024 р. та періоду навчання в Українській державній академії зв'язку імені О.С. Попова з 01.11.1995 р. по 31.10.1998 р.

3.Зобов'язати Територіальне управління БЕБ в Одеській області провести перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років час роботи на державній службі з 05.03.1998 по 15.01.2004, з 16.01.2004 по 22.06.2007, з 25.06.2007 по 12.11.2012, з 01.08.2014 по 14.04.2015, з 15.04.2015 п 29.09.2016, з 30.09.2016 по 04.12.2018, з 06.06.2019 по 28.09.2023, з 29.09.2023 по 25.06.2024 р., як такий, що відповідає абзацу 12 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та періоду навчання в Українській державній академії зв'язку імені О.С. Попова з 01.11.1995 р. по 31.10.1998 р., як такий, що відповідає пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

4.Стягнути з Територіального управління БЕБ в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Територіальне управління БЕБ в Одеській області, адреса: 65114, м. Одеса, вул. Мечникова, 102, ЄДРПОУ 44765955.

Суддя Оксана БОЙКО