Ухвала від 30.03.2026 по справі 420/6584/26

Справа № 420/6584/26

УХВАЛА

30 березня 2026 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Білостоцький О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Пересипського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправними та скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Пересипського відділу державної виконавчої служби у м. Одесі Одеського міжрегіонального управління Юстиції про визнання протиправними та скасування постанов.

Ухвалою суду від 23.03.2026 року позивачу було продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

25.03.2026 року представник позивача надав до суду уточнений адміністративний позов, із зазначенням в якості відповідача Пересипський відділ державної виконавчої служби у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, та викладенням позовних вимог у наступній редакції:

- визнати протиправною постанову Пересипського відділу ДВС у м. Одеса Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України щодо відкриття та здійснення виконавчого провадження про примусове стягнення з нього адміністративного штрафу у розмірі 1 511,87 грн., та зобов'язати відповідача скасувати як таку, що винесена передчасно за відсутності правових підстав для примусового виконання рішення;

- визнати протиправною постанову Пересипського відділу ДВС у м. Одеса Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України щодо арешту коштів в межах виконавчого провадження №80042230, та зобов'язати відповідача скасувати як таку, що винесена відсутності правових підстав для примусового виконання рішення;

- визнати протиправну постанову Пересипського відділу ДВС у м. Одеса Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про стягнення мінімальних витрат у розмірі 369,00 грн., та зобов'язати відповідача скасувати як таку, що винесена передчасно;

- визнати протиправну постанову Пересипського відділу ДВС у м. Одеса Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про стягнення виконавчого збору у розмірі 102,00 грн. в межах виконавчого провадження №80042230, та зобов'язати відповідача скасувати як таку, що винесена передчасно.

Також представник позивача надала до суду заяву про поновлення строку звернення до суду з вказаним адміністративним позовом, в обґрунтування якої зазначено, що про існування постанов в межах виконавчого провадження №80042230 позивач дізнався лише після отримання відповіді на адвокатський запит 11.03.2026 року від Департаменту управління поліції.

З даного приводу суд зазначає наступне.

Приписами частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

За ч.3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Статтею 287 КАС України встановлені особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.

За ч.1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Так, згідно п.1 ч.2 ст. 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними певних процесуальних дій, передбачених КАС України. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до реалізації власних прав та інтересів та виконання своїх процесуальних обов'язків.

Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Так, в межах викладених позовних вимог позивач оскаржує постанови Пересипського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 21.01.2026 року, винесених в межах виконавчого провадження №80042230.

Водночас, адміністративний позов про оскарження вищевказаних постанов надійшов до суду 1003.2026 року.

Представник позивача, надіславши до суду заяву про поновлення строку звернення до суду з вказаним адміністративним позовом, зазначила, що про існування постанов в межах виконавчого провадження №80042230 позивач дізнався лише після отримання відповіді на адвокатський запит 11.03.2026 року від Департаменту управління поліції.

На думку суду, враховуючи зазначені представником позивача обставини, причини пропуску строку звернення до суду з вказаним адміністративним позовом є поважними, а тому суд вважає за можливе поновити позивачу строку звернення до суду з адміністративним позовом у справі №420/6584/26.

Згідно ч.2 ст.171 КАСУ суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п'яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою - шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи (ч.8 ст.171 КАС України).

Враховуючи усунення позивачем недоліків позовної заяви, суд зазначає, що позов подано і оформлено відповідно до вимог КАС України. Справа підсудна Одеському окружному адміністративному суду, підстави для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі відсутні.

З огляду на вищевказане, суд вважає можливим прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

Статтею 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). За ст.ст. 12, 257 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначено статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч.1 ст.287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі (частина 4 ст. 287 КАС України).

Враховуючи наведене, а також те, що дана справа не підпадає під перелік справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження (ч. 4 ст. 257 КАС України), суд дійшов висновку про розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Пересипського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправними та скасування постанов в порядку спрощеного позовного провадження, передбаченого ст.262 ч.5 КАС України, з урахуванням особливостей розгляду справи, визначених ст.287 КАС України.

Керуючись приписами ст.ст. 2, 12, 122, 162, 171, 257, 262, 286-287 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом у справі №420/6584/26.

Прийняти до розгляду адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Пересипського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (65025, м. Одеса, вул. А. Заболотного, 38А, код ЄДРПОУ 41405348) про визнання протиправними та скасування постанов, та відкрити спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін, з урахуванням особливостей розгляду справи, визначених ст.287 КАС України.

Встановити Пересипському відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України п'ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст.162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.

До відзиву додаються:

1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем;

2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://klm.if.court.gov.ua/sud0908/gromadyanam/csz.

Справа розглядатиметься суддею одноособово.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Білостоцький О.В.