Справа № 420/7939/26
про залишення позовної заяви без руху
30 березня 2026 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бойко О.Я., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування довідки ВЛК від 21.09.2025 № 40/9070, зобов'язання призначити та провести повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить:
- визнати протиправною та скасувати довідку ВЛК від 21.09.2025 № 40/9070, видану військово лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ОСОБА_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 призначити та провести повторний медичний огляд з метою визначення придатності мене до військової служби.
Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 160, 161,171 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши заяву, суд дійшов висновку, що вона належить до залишення без руху з наступних підстав.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України “Про судовий збір».
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЗУ “Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" встановлено з 1 січня 2026 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу у розмірі 3328 грн.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 ЗУ “Про судовий збір» ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, суд встановив, що при зверненні до суду із вказаним адміністративним позовом, позивач заявив одну вимогу немайнового характеру.
Розмір судового збору за одну вимогу немайнового характеру становить 1331,20 грн. (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2026 року) та 1064,96 грн., якщо позов подано засобами Електронного суду (з урахуванням ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»).
При цьому, позивач подав вказаний позов засобами Електронного суду, не надавши доказів сплати судового збору за його подання.
Таким чином, позивачу необхідно надати докази сплати судового збору у розмірі 1064,96 грн.
Крім того, згідно з п.4 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Так, суд встановив, що позивач в якості відповідача зазначив ІНФОРМАЦІЯ_4 .
При цьому, спірним в рамках розгляду даної справи є оскарження довідки від 21.09.2025 № 40/9070, виданої військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Суд звертає увагу, що хоча військово-лікарські комісії створюються при територіальних центрах комплектування, вони мають автономний статус у межах своїх експертних повноважень.
Таким чином, суд зазначає, що для забезпечення належного розгляду справи позивачу необхідно уточнити суб'єктний склад сторін, оскільки оскаржуваний акт виданий військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка у межах спірних правовідносин здійснює владні управлінські функції.
Крім того, позовна вимога зобов'язального характеру заявлена до ІНФОРМАЦІЯ_3 , який не визначений позивачем в якості відповідача у справі.
Таким чином, позивачу необхідно уточнити суб'єктний склад учасників справи, а також зміст заявлених позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом направлення до Одеського окружного адміністративного суду: оригіналу документу, що підтверджує сплату судового збору у розмірі 1064,96 грн., уточненого адміністративного позову з коригуванням суб'єктного складу та змісту позовних вимог.
Керуючись ст.ст.160, 161, 171 КАС України, суд -
Адміністративний позов залишити без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою та повідомити про необхідність усунути недоліки позовної заяви в десятиденний строк з моменту отримання вказаної ухвали та роз'яснити, що в іншому випадку в строки, передбачені ч. 5 ст. 169 КАС України, позов буде повернутий позивачу.
Ухвала окремо не належить до оскарження.
Суддя О.Я. Бойко