Рішення від 27.03.2026 по справі 400/7924/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2026 р. № 400/7924/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачів1. Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, 2. Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, вул. Надії Алексєєнко, 106, м. Дніпро, 49008,

провизнання протиправним та скасування рішення від 20.03.2025 року № 143150021860; зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 2), в якому просить:

- визнати протиправними дії, бездіяльність відповідача 1 щодо відмови в належному розгляді звернення позивача від 13.03.2025 року по призначення пенсії;

- зобов'язати відповідача 1 призначити позивачу пенсію за віком згідно з вимогами законодавства, а саме відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України № 1058 від 09.07.2003 року, починаючи з дня звернення з заявою від 13.03.2025 року;

- скасувати рішення відповідача 2 №143150021860 від 20.03.2025 року про відмову в призначенні пенсії за віком.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він подав заяву про призначення пенсії за віком, однак оскаржуваним рішенням відмовлено у призначенні пенсії. Позивач вважає протиправним рішення, оскільки вважає, що відповідач 1 мав призначити йому пенсію, як особі яка має право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності трудового стажу не менше 15 років по 31.12.2017 року.

Позовна заява залишалась без руху ухвалою від 29.07.2025 року.

Ухвалою від 19.09.205 року суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Від відповідача 1 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що 20.03.2025 року за принципом екстериторіальності Головним управлінням в Донецькій області було розглянуто заяву позивача від 13.03.2025 року та додані до неї документи та прийнято рішення № 143150021860 про відмову в призначенні пенсії за віком, відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV. Страховий стаж позивача становить 27 років 08 місяців 21 день, при необхідному 31 року. Відтак, рішення є правомірним.

Від відповідача 2 до суду відзив не надходив.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

13.03.2025 Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

20.03.2025 за принципом екстериторіальності Головним управлінням в Донецькій області було розглянуто заяву та додані до неї документи та прийнято рішення № 143150021860 про відмову в призначенні пенсії за віком, відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV. Зі змісту рішення вбачається, що на час звернення позивача із заявою його вік 60 років 05 місяців. Страховий стаж позивача становить 27 років 08 місяців 21 день. Підставою для відмови стало те, що у позивача відсутній страховий стаж 31 рік.

Позивач вважає протиправним зазначене рішення, тому звернувся до суду з даним позовом.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до приписів частин 1, 2, 4 статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону №1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 21 до 31 року.

Отже, передумовою призначення пенсії за віком на підставі ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є наявність двох складових: віку особи та відповідного страхового стажу.

З оскаржуваного рішення вбачається, що на час звернення позивача із заявою його вік 60 років 05 місяців, тобто позивачу виповнилося 60 років у 2024 році 04 жовтня. Страховий стаж позивача на час звернення із заявою 3.03.2025 року становить 27 років 08 місяців 21 день, при необхідному 31 рік. Позивачем не надано до суду доказів, що до його страхового стажу не було враховано всі періоди роботи, а рішення містить посилання, що ним було зараховано всі періоди згідно наданим позивачем документів.

Суд відхиляє посилання позивача на те, що відповідач 1 мав призначити йому пенсію за віком як особі яка має право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності трудового стажу не менше 15 років по 31.12.2017 року, оскільки як вже зазначалось судом вище по тексту рішення передумовою призначення пенсії за віком на підставі ст. 26 Закону № 1058 є наявність двох складових: віку особи та відповідного страхового стажу. Так, у період до 31.12.2017 року позивач мав страховий стаж 15 років, однак не досяг 60 річного віку. У 2024 році для призначення пенсії у 60 років має бути страхового стажу 31 рік згідно з Законом № 1058, тобто наявність двох складових: вік - 60 років і страховий стаж - 31 рік. Тоді як, позивач досяг 60 річного віку, однак у нього наявний стаж 27 років 08 місяців 21 день, що є меншим за 31 рік.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною першою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку, що у задоволені позову необхідно відмовити.

Судові витрати у справі покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (вул. Надії Алексєєнко, 106, м. Дніпро, 49008, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення від 20.03.2025 року № 143150021860; зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 27.03.2026 року.

Суддя О.В. Малих