про залишення позовної заяви без руху
30 березня 2026 рокусправа № 380/5211/26
м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Качур Роксолана Петрівна, розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ), Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_3 , Центральної військово-лікарської комісії Зброних Сил України, 6 Регіональної військово-лікарської комісії, про визнання протиправною бездіяльності,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ), Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_3 , Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, 6 Регіональної військово-лікарської комісії, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ), Військової частини НОМЕР_2 та Військової частини НОМЕР_3 щодо ігнорування рапортів та скарг на стан здоров'я ОСОБА_1 , та не направлення його на ВЛК для проходження контрольного медичного огляду ВЛК;
- зобов'язати відповідачів належно розглянути рапорти позивача та направити на проходження контрольного медичного огляду ВЛК;
- визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України ЦВЛК Міністерства оборони України та 16 Регіональної Військово-лікарської комісії Західного регіону, щодо ігнорування та відмов в задоволенні скарги ОСОБА_1 , щодо направлення і проходження контрольного медичного огляду ВЛК для визначення можливості продовження проходження військової служби;
- зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України ЦВЛК Міністерства оборони України та 16 Регіональну Військово-лікарську комісію Західного регіону розглянути скарги ОСОБА_1 та надати направлення, організувати проходження ОСОБА_1 контрольного медичного огляду ВЛК для визначення можливості продовження проходження військової служби;
- визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії яка оформлена довідками щодо ОСОБА_1 , про визнання його придатності до військової служби.
Відповідно до вимог ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 КАС України кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
За приписами ч. 1 ст. 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Позовна заява подана від імені ОСОБА_1 , однак до суду не надано належним чином завірених доказів адміністративно-процесуальної правоздатності (копій паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків) на підтвердження особи позивача.
Позивач у позовній заяві зазначив відповідачем 6 Регіональну Військово-лікарську комісію (адреса: вул. Стрийська 73А м. Львів 79031; код ЄДРПОУ 08380628), однак як слідує з позовних вимог, позивач просить визнати протиправною бездіяльність 16 Регіональної військово-лікарської комісії Західного регіону.
Суд зазначає, що згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вказаний позивачем код ЄДРПОУ належить 16 Регіональній військово-лікарській комісії.
З огляду на наведене та з метою досягнення ефективного способу захисту прав позивача та процесуальної економії часу йому пропонується привести у відповідність позовні вимоги з урахуванням суб'єктного складу спірних правовідносин.
Відповідно до приписів пункту 5 частини 5 статті 160 КАС України у позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги із зазначенням доказів, що підтверджують вказані обставини.
Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів) (ч. 4 ст. 161 КАС України).
У позовній заяві позивач зазначив, що не погоджується із висновком довідки ВЛК комісії ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , та оскаржує рішення довідки ВЛК про придатність до служби. Проте, суд встановив, що в матеріалах справи відсутнє оскаржуване рішення.
Відповідачами у позовній заяві позивач визначив: ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ), Військову частину НОМЕР_2 , Військову частину НОМЕР_3 .
Позивач до позовної заяви долучив індивідуальні відомості про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійного фонду України (Форма ОК-5), з яких слідує, що позивач проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ), Військовій частині НОМЕР_2 та Військовій частині НОМЕР_3 .
Разом з тим, суд зазначає, що позивачем не долучено до позовної заяви належним чином засвідчених доказів, а саме, військового квитка, та Наказів про зарахування позивача до списків особового складу зазначених військових частин, з яких суд може встановити підтвердження факту проходження позивачем військової служби.
Як слідує з позовних вимог, позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ), Військової частину НОМЕР_2 , Військової частину НОМЕР_3 щодо ігнорування рапортів та скарг на стан здоров'я.
Проте, в матеріалах справи відсутні належним чином завірені копії рапортів та скарг на стан здоров'я, та докази їх скерування чи подання відповідачам, на які покликається позивач.
Суд з долучених до позовної заяви доказів встановив, що позивач 22.01.2026 звернувся до 16 Регіональної Військово-лікарської комісії Західного регіону зі скаргою на рішення, дії та бездіяльність ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 (Городок), у якій просив здійснити перегляд та скасувати постанову постійно-діючої військово-лікарської комісії при районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки стосовно ОСОБА_1 , та долучив до скарги лист 16 Регіональної Військово-лікарської комісії, наказ про призов на військову службу та супровідний лист, витяг з книги запису хворих із записом щодо ОСОБА_1 , оскаржувану довідку ВЛК, картку медичного огляду, витяги із військового квитка із записами про непридатність, витяги записи із "Резерв+".
Однак, суд звертає увагу, що витяги із військового квитка із записами про непридатність, Наказ про призов на військову службу та супровідний лист, які зазначені додатками до скарги не долучено до позовної заяви.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3674-VI).
Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною 1 статті 4 Закону № 3674-VI передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пунктом 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674-VI ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2026 встановлено у розмірі 3328,00 грн.
Позивачем заявлено шість вимог немайнового характеру.
Отже, за подання цього позову слід сплатити судовий збір у розмірі 7987,20 грн (3328,00 грн *6 * 0,4) за платіжними реквізитами: отримувач коштів: ГУК Львiв/Залізничний р-н/22030101; код отримувача: 38008294; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA128999980313101206084013951, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: судовий збір за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ (суду, де розглядається справа).
Слід зазначити, що відомості про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (http://adm.lv.court.gov.ua) у розділі «Судовий збір», де також можна автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
Належним документом про сплату судового збору є оригінал квитанції установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення та зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України.
Згідно з вимогами частин 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням того, що позивачем не виконано вищевказаних вимог КАС України, позовну заяву слід залишити без руху та надати строк позивачу для усунення її недоліків.
Керуючись ст.ст. 169, 243, 248, 256, 293, 294 КАС України, суддя -
1. Позовну заяву залишити без руху для усунення недоліків позовної заяви.
2. Позивачу надати строк протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків.
3. Роз'яснити позивачу, що в разі неусунення недоліків позовна заява буде вважатися неподаною та буде повернута.
4. Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання.
Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяКачур Роксолана Петрівна