справа№ 380/5612/23
з питань зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення
25 березня 2026 року м.Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гавдик З.В. секретар судового засідання Раєнко О.В., розглянувши в судовому засіданні заяву позивача про зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі № 380/5612/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у поновленні із 01.01.2023 року щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до призначеної пенсії ОСОБА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області поновити з 01.01.2023 року, виплату в розмірі 2000 грн до призначеної пенсії ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.05.2023 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нездійснення ОСОБА_1 виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з дати припинення її виплати, а саме з 01.09.2021.
В іншій частині позову відмовлено.
10.03.2026 позивач звернувся до суду із заявою про зміну способу та порядку виконання рішення у даній справі, у якій просить змінити спосіб і порядок виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.04.2023 по справі №: 380/5612/23, а саме: в частині виплати пенсійної доплати шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивача суми доплати (заборгованості) пенсії у розмірі 18026,79 грн.
Вказана заява мотивована тим, що листом за № 10830-10539/Ч-02/8-1300/26 від 02.03.2026 відповідачем повідомлено позивача, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.04.2023, по справі №380/5612/23 виконано (в частині перерахунку), доплата становить 18026,79 грн, а виплата здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Позивач наголошує, що неодноразово звертався до відповідача, із метою повного виконання рішення суду, проте відповідач відмовляється виплачувати йому суму заборгованості по пенсії. Отже, судове рішення, яке набрало законної сили, тривалий час не виконане у частині виплати нарахованої суми пенсійної доплати.
25.03.2026 відповідачем подано заперечення на заяву позивача про зміну способу і порядку виконання рішення у даній справі, з підстав, що ним в межах компетенції та відповідно до покладених судом зобов'язань рішення суду виконано.
Здійснено перерахунок пенсії. Доплата за період з 01.09.2021 по 28.02.2023 нарахована у розмірі 18026,79 грн.
Виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Таким чином, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду, буде здійснена після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України. Відповідно до пункту 10 ст. 116 Конституції України, Кабінет Міністрів України здійснює повноваження визначені Конституцією.
Виплата коштів нарахованих на виконання судового рішення залежить від отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області коштів для фінансування відповідної виплати позивачу та проводиться відповідно до вимог Порядку.
На даний час відповідно до Постанови-821 здійснюється виплата заборгованості, яка нарахована на виконання рішень Львівського окружного адміністративного суду від 10.06.2021 по справі №380/3947/21 та від 23.04.2025 у справі 380/5497/25.
Враховуючи зазначене, ОСОБА_1 на підставі пункту 5 Порядку № 821 додатковими відомостями на виконання погашення заборгованості за судовими рішеннями, відповідно до вимог Порядку виплачено кошти в наступному розмірі:
1. за судовим рішенням у справі №380/3947/21 (відкладена заборгованість): - 187,35 грн у жовтні 2025 року;- 187,35 грн у листопаді 2025 року;- 187,35 грн у грудні 2025 року; - 103,00 грн у лютому 2026 року;- 101,00 грн у березні 2026 року.
2. за судовим рішенням у справі 380/5497/25 (поточна заборгованість): - 1415,32 грн у жовтні 2025; - 675,00 грн у листопаді 2025; - 982,00 грн у березні 2026;
3. за судовим рішенням у справі 380/1905/25 (поточна заборгованість): - 1000,00 грн.
Головним управлінням в межах наданої компетенції проводиться комплекс заходів задля повного та неухильного виконання рішень судів, а виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовими рішеннями, проводиться Пенсійним фондом України відповідно до вимог Порядку та за умови наявності відповідного бюджетного фінансування.
Відповідач вказує, що заявником не надано доказів того, що загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату або що Головне управління створює перешкоди для виконання судового рішення.
При постановленні ухвали судом враховується наступне:
Згідно із абз. 1 ч.1 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно із ч. 2 ст. 378 КАС України, заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно із ч. 3 ст. 378 КАС України, Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
На думку суду, поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке стосується виконавчого провадження. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій виконавцем відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими судом.
Відтак, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду або ж відмовити у задоволенні відповідних вимог, не змінюючи при цьому його змісту.
Згідно із ч. 1 ст. 23 та ст. 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим же Кодексом чи законом про Державний бюджет України, є порушенням бюджетного законодавства.
Грошові кошти у вигляді заборгованості по пенсії, які належать стягувачу, не є власністю ГУ ПФУ, не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України та відповідно до порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Водночас стягнення з суб'єкта владних повноважень (територіального органу ПФУ) коштів, які знаходяться на його рахунках але призначені для іншої мети, можуть поставити під загрозу функціонування такого суб'єкта, виконання покладених на нього функцій та, відповідно, нанесення шкоди необмеженій кількості осіб.
Таким чином, оскільки виконання рішення суду у вказаній справі залежить від бюджетного фінансування, то його виконання не залежить від визначеного судом способу виконання. У такому випадку зміна способу і порядку виконання судового рішення не може призведе до його фактичного виконання, оскільки така процесуальна дія не може вплинути на фінансування державою витрат по виплаті заборгованості по пенсії позивачу.
З огляду на викладене, враховуючи те, що фактично єдиною причиною, яка ускладнює виконання рішення суду, є неналежне фінансування державою витрат по виплаті пенсії, тому суд вважає безпідставними доводи позивача, які наведені в заяві про наявність правових підстав для зміни способу та порядку виконання рішення суду у даній справі.
Право особи, тобто стягувача, на здійснення виплати заборгованості по пенсії не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування не можуть покликатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
У той же час, у спірному випадку йдеться не про право особи на такі виплати, а про правові підстави для зміни способу і порядку виконання судового рішення. Зміна способу і порядку виконання рішення суду, у такому випадку, не захищає право позивача на отримання сум заборгованості по пенсії, яка фактично може бути виплачена за наявності відповідних бюджетних асигнувань.
З урахуванням наведених вище обставин справи та норм чинного законодавства заява позивача задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 243, 248, 378 КАС України, суд
В задоволенні заяви позивача від 10.03.2026 про зміну способу та порядку виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.04.2023 у справі № 380/5612/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Ухвалу суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду відповідно до ст.ст. 293-297 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Повний текст ухвали складено 30.03.2026 року.
Суддя Гавдик З.В.