31 березня 2026 рокусправа № 380/96/26
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 16 Регіональної військово-лікарської комісії про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до 16 Регіональної військово-лікарської комісії (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність 16 Регіональної військово-лікарської комісії, яка полягає в не прийнятті, не реєстрації та не розгляді по суті скарги ОСОБА_1 від 16.12.2025 на довідку військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.12.2025 про визнання придатним до військової служби;
- зобов'язати 16 Регіональну військово-лікарську комісію прийняти, зареєструвати та розглянути по суті скаргу ОСОБА_1 від 16.12.2025 на довідку військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.12.2025 про визнання придатним до військової служби, з наданням мотивованої відповіді в установлені законом строки.
Ухвалою від 08.01.2026 відкрите спрощене провадження у справі без виклику сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 08 грудня 2025 року близько 11:00 ОСОБА_1 , був примусово затриманий співробітниками поліції та ІНФОРМАЦІЯ_2 під час відвідування уповноваженого органу з питань пробації для виконання обов'язків як засудженого з випробувальним строком (вирок Міжгірського районного суду Закарпатської області від 19 липня 2024 року у справі № 302/959/24). У той же день позивача доставили до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_3 та направили на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Проходження ВЛК відбулося з численними порушеннями процедури, передбаченої Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Наказ Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008).
За результатами ВЛК видана довідка від 08.12.2025 про визнання придатним до військової служби. Позивач подав скаргу від 16 грудня 2025 року на довідку ВЛК від 08.12.2025 до 16 Регіональної військово-лікарської комісії. Скаргу направлено цінним листом з описом вкладення Укрпоштою (відправлення № 3302200115969), який вручено відповідачу 18 грудня 2025 року. У скарзі вимагалося визнати довідку ВЛК від 08.12.2025 незаконною, скасувати її та призначити повторний медичний огляд з урахуванням порушень процедури, попереднього висновку ВЛК та стану здоров'я скаржника.
Стверджує, що станом на дату подання позовної заяви (19 грудня 2025 року) 16 Регіональна військово-лікарська комісія не прийняла, не зареєструвала та не розглянула скаргу по суті.
Позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною та просить суд задовольнити позов.
Відповідач надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що після рішення позаштатної військово-лікарської комісії, а саме: ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , позивач має право оскаржити рішення до вищої ВЛК, якою є ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 , оскільки, у відповідності до вимог підпункту 2.8.5 пункту 2.8 глави 2 розділу I Положення у порядку контролю саме на ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, області, міста Києва покладається огляд (переогляд) осіб відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. З огляду на вищевказане, 16 РВЛК відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян», Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, вимог Положення, зареєструвала вказану скаргу за вх. №П-2190 від 22.12.2025 та після ознайомлення з її змістом, направила для подальшого розгляду за належністю до ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо прийняття рішення та повідомлення про результати 16 РВЛК.
Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши наявні у справі документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянин України.
08 грудня 2025 року ОСОБА_1 затриманий співробітниками поліції та ІНФОРМАЦІЯ_2 та доставлений до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_3 і направлений на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК).
Позивач стверджує, що проходження ВЛК відбулося з численними порушеннями процедури, передбаченої Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Наказ Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008): затримання було раптовим, тому він не мав при собі медичних документів; за короткий проміжок часу фізично неможливо провести повноцінний медичний огляд з обов'язковими аналізами крові, сечі, рентгеном грудної клітки чи ЕКГ (п. 3.4 Положення); члени комісії не досліджували жодного медичного документа, не врахували попередній висновок ВЛК від 31.03.2017 (непридатний у мирний час, обмежено придатний у воєнний за статтями 3Об, 3Ов, 23 в, 64в, 836 Розкладу хвороб), а також документально підтверджені захворювання (дегенеративно-дистрофічні зміни шийного відділу хребта з протрузіями дисків, полінейропатія токсичного генезу, психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання канабіоїдів, стан активної залежності); йому не видали копію довідки ВЛК на руки та не повідомили зміст висновку (порушення п. 3.8 Положення).
За результатами цієї ВЛК складена довідка від 08.12.2025 про визнання ОСОБА_1 повністю придатним до військової служби.
На підставі цієї довідки ОСОБА_1 призваний на військову службу під час мобілізації та зарахований до особового складу Військової частини НОМЕР_1 .
З метою захисту своїх прав позивач подав скаргу від 16 грудня 2025 року на довідку ВЛК від 08.12.2025 до 16 Регіональної військово-лікарської комісії.
У скарзі позивач просив:
«… 1. Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_3 довідку ВЛК від 08.12.2025 щодо ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), картку обстеження та медичного огляду та інші документи на ваш розсуд.
2. Скасувати довідку ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 08.12.2025 щодо визнання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) придатним до військової служби.
3. Провести повторний медичний огляд ОСОБА_1 з дотриманням процедури, передбаченої Положенням №402 від 14.08.2008…».
Скарга направлена засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з описом вкладення через Укрпошту (відправлення № 3302200115969), який вручений відповідачу 18 грудня 2025 року.
Оскільки 16 Регіональна військово-лікарська комісія не прийняла, не зареєструвала та не розглянула скаргу позивача по суті, останній звернувся до суду.
Надаючи оцінку позиціям сторін у справі, суд застосовує наступні правові норми.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також при закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, за потреби - інших органів або військових формувань сектору безпеки і оборони, визначених частиною другою статті 12 Закону України “Про національну безпеку України». Військово-лікарські комісії також можуть створюватися при державних та комунальних закладах охорони здоров'я.
Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800) (далі - Положення), це Положення визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу. Це Положення поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
За правилами пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до пункту 1.3 глави 1 розділу І Положення, основними завданнями військово-лікарської експертизи у тому числі є: добір громадян України, придатних за станом здоров'я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України; аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров'я; …
Згідно із абзацами першим, другим, четвертим, п'ятим, шостим, сьомим, дев'ятим пункту 2.1 глави 2 розділу І Положення, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання. Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК. Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів. Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства. Члени ВЛК діють на принципах верховенства права, законності, поваги та дотримання прав людини і громадянина, доброчесності, колегіальності, рівноправності членів комісії, вільного обговорення і вирішення питань, об'єктивності, неупередженості та обґрунтованості прийнятих рішень, висновків і пропозицій.
Відповідно до пункту 2.2 глави 2 розділу І Положення, штатні ВЛК є військово медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК), ВЛК регіону. Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.
За визначенням підпункту 2.4.4 пункту 2.4 глави 2 розділу І Положення на ВЛК регіону покладається, зокрема: організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.
Підпунктом 2.4.5 пункту 2.4 глави 2 розділу І Положення визначено, що ВЛК регіону серед іншого має право: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу), військовозобов'язаних, резервістів.
Підпунктом 2.4.6 пункту 2.4 глави 2 розділу І Положення встановлено, що рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
Отже, 16 РВЛК як ВЛК регіону є окремою медичною установою в системі Міністерства оборони України, наділеною широким спектром прав і повноважень, визначених Положенням.
Порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК передбачений главою 3 розділу І Положення.
Пунктом 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення, встановлено вимоги до звернень військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 глави 1 розділу І цього Положення. Їхні права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв і скарг, а також обов'язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України «Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.
Згідно з пунктом 3.3 глави 3 розділу І Положення, 3.3. Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному ( ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_9 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
Судом встановлено, що позивач не погоджується із довідкою довідку ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 08.12.2025.
Хустський район - адміністративно-територіальна одиниця Закарпатської області.
Тобто за правилами пункту 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення оскарження довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 має здійснюватись до обласної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Разом із тим позивач направив скаргу до 16 Регіональної військово-лікарської комісії, яка є штатною ВЛК регіону, тобто до неї оскаржуються рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Враховуючи встановлені судом обставини та наведені правові норми, суд вважає правомірним спрямування відповідачем скарги позивача для розгляду за належністю - до обласної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 .
За приписами пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, разом із тим, якщо суб'єкт владних повноважень надасть докази правомірності свого рішення, то обов'язок спростувати такі докази покладається на позивача, що кореспондується із принципом змагальності сторін, закріпленому у ст. 2 КАС України.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат судом не проводиться.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМорська Галина Михайлівна