Рішення від 30.03.2026 по справі 640/15702/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2026 року м. Київ справа №640/15702/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Кочанової П.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «КИЇВСПЕЦТРАНС» до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Приватне акціонерне товариство «КИЇВСПЕЦТРАНС» з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Київській області, в якому просив:

Визнати протиправним та скасувати розпорядження про анулювання ліцензій на право зберігання пального (включно для потреб власного споживання чи промислової переробки) від 05.05.2021 року № 446.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем протиправно прийнято рішення про анулювання ліцензії на право зберігання пального, у зв'язку із несплатою чергового платежу за ліцензію, оскільки підприємством своєчасно та у повному обсязі здійснено черговий платіж за призначенням платежу «Плата за право зберігання пального», враховуючи, що єдиною підставою для прийняття оскаржуваного рішення відповідачем визначено ненадання копії платіжного доручення контролюючого органу, а не фактична несплата, позивач переконаний, що відповідач прийняв протиправне рішення, яке підлягає скасуванню.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 червня 2021 року позовну заяву Приватного акціонерного товариства «КИЇВСПЕЦТРАНС» залишено без руху та надано п'ятиденний строк для усунення вказаних у ній недоліків.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 липня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/15702/21 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 вересня 2021 року у задоволенні заяви представника Головного управління ДПС у Київській області про розгляд адміністративної справи №640/15702/21 за правилами загального позовного провадження відмовлено.

Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Матеріали справи отримані Київським окружним адміністративним судом та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу розподілено судді Кочановій П.В.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.01.2024 суддею Кочановою П.В. прийнято справу №640/15702/21 до свого провадження; розгляд адміністративної справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач до суду надав відзиви на позовну заяву, в якому зазначав що з доводами позивача не погоджується, вважає їх такими, що задоволенню не підлягають з огляду на те, що граничним терміном сплати чергового платежу за ліцензію було 24.03.2021, враховуючи, що станом на 26.03.2021 від позивача не надійшла до контролюючого органу заява щодо внесення чергового платежу до ліцензії на право зберігання пального, вбачається, що своєчасну оплату підприємством підтверджено не було, тому, враховуючи приписи ч. 49 ст. 15 Закону України № 481/95-ВР, переконував, що ним правомірно прийнято рішення про анулювання ліцензії.

Позивач із позицією відповідача не погодився, надав відповідь на відзив, в якій наполягав на незаконності анулювання ліцензій з підстав, аналогічних викладеним у позові.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з'ясувавши обставини справи, суд виходить з наступного.

Приватне акціонерне товариство «КИЇВСПЕЦТРАНС» (код ЄДРПОУ 02772037, місцезнаходження: 04208, м. Київ, пр.-т. Правди, буд. 85, зареєстровано в якості юридичної особи згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 21.05.1997, перебуває на податковому обліку у Головному управлінні ДПС у м. Києві, ДПІ У ПОДІЛЬСЬКОМУ РАЙОНІ. Основним видом діяльності за КВЕД є: 38.11 Збирання безпечних відходів, ІНШІ ВИДИ: 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, 46.77 Оптова торгівля відходами та брухтом, 52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів, 38.12 Збирання небезпечних відходів, 38.21 Оброблення та видалення безпечних відходів, 38.22 Оброблення та видалення небезпечних відходів, 38.31 Демонтаж (розбирання) машин і устаткування, 38.32 Відновлення відсортованих відходів, 39.00 Інша діяльність щодо поводження з відходами

Головним управлінням ДПС у Київській області ПрАТ «КИЇВСПЕЦТРАНС» була видана ліцензія про право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) № 10160414202000785 від 23.03.2020, терміном дії з 23.03.2020 по 23.03.2025.

15 березня 2021 року ПрАТ «КИЇВСПЕЦТРАНС» здійснено плату за ліцензію на право зберігання пального у сумі 780,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 15.03.2021 № 18172 на суму 780,00 грн., із відповідним призначенням платежу.

Надходження оплати, також, відображено в електронному кабінеті платника податків, що підтверджується скріншотом з електронного кабінету платника податків.

26 березня 2021 року розпорядженням Головного управління ДПС у Київській області № 303 «Про призупинення дії ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) призупинено дію ліцензії ПрАТ «КИЇВСПЕЦТРАНС» № 10160414202000785 терміном дії з 23.03.2020 по 23.03.2025 у зв'язку з несплатою чергового платежу за ліцензію.

Позивач не погодився із цим розпорядженням, направив скаргу до Головного управління ДПС у Київській області, до якої, серед іншого, додав копію платіжного доручення від 15.03.2021 № 18172 на суму 780,00 грн. та копію скріншота з електронного кабінету платника податків.

За наслідком розгляду Скарги Головне управління надало відповідь від 20.04.2021 вих.№ 17469/6/10-36-09-00-12, в якій позивачу було роз'яснено про необхідність надання наступних документів до контролюючого органу: заяву про внесення чергового платежу, копію платіжного доручення з відміткою банку про сплату, паперовий оригінал ліцензії, оскільки на ньому проставляються відмітки про внесення плати на наступний рік.

27 квітня 2021 року ПрАТ «КИЇВСПЕЦТРАНС» звернулось до Головного управління ДПС у Київській області із заявою про внесення чергового платежу вих..№ 610/03, до якої було долучено копію платіжного доручення з відміткою банку про сплату, паперовий оригінал ліцензії № 10160414202000785 від 23.03.2020.

Розпорядженням Головного управління ДПС у Київській області № 446 від 05.05.2021 «Про анулювання дії ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) анульовано ліцензію ПрАТ «КИЇВСПЕЦТРАНС» № 10160414202000785 терміном дії з 23.03.2020 по 23.03.2025 у зв'язку з несплатою чергового платежу за ліцензію протягом 30 днів від моменту призупинення ліцензії.

Не погоджуючись з розпорядженням позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального, визначаються Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР).

Згідно ч. 1 ст. 15 Закону № 481/95-ВР, оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.

Приписами ч. 7 ст. 15 Закону № 481/95-ВР встановлено річну плату за ліцензії на право зберігання пального у розмірі 780 гривень.

У відповідності до ч.ч. 8, 10 ст. 15 Закону № 481/95-ВР, суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.

Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п'ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України.

Частиною 33 ст. 15 Закону № 481/95-ВР визначено, що ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

Згідно ч. 44 ст. 15 Закону № 481/95-ВР повідомлення про необхідність внесення чергового платежу за ліцензію автоматично формується та направляється органом ліцензування суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за 30, за 20, за 10 та за 5 днів до настання терміну сплати за відповідну ліцензію в електронній формі засобами електронного зв'язку.

За приписами ч. 46 ст. 15 Закону № 481/95-ВР, ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження на підставі, зокрема, несплати чергового платежу за ліцензію.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв'язку.

Згідно положень ст. 16 Закону № 481/95-ВР, контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Контроль за сплатою річної плати за ліцензії здійснюється органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України видавати ліцензії на виробництво спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, і пального, оптову торгівлю спиртом, оптову та роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, і пальним, на зберігання пального. Для здійснення контролю суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) подає зазначеному органу копію платіжного доручення з відміткою банку про сплату.

У відповідності до п.п. 27 п.4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 227 (далі - Положення № 227), Державна податкова служба України відповідно до покладених на неї завдань здійснює ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з виробництва пального, з оптової, роздрібної торгівлі та зберігання пального і контроль за таким виробництвом.

Підпунктом 27 п. 4 Положення № 227 передбачено, що Державна податкова служба України відповідно до покладених на неї завдань здійснює ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з виробництва пального, з оптової, роздрібної торгівлі та зберігання пального і контроль за таким виробництвом.

Як вбачається з матеріалів справи, Розпорядженням Головного управління ДПС у Київській області № 446 від 05.05.2021 «Про анулювання дії ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) анульовано ліцензію ПрАТ «КИЇВСПЕЦТРАНС» № 10160414202000785 терміном дії з 23.03.2020 по 23.03.2025 у зв'язку з несплатою чергового платежу за ліцензію протягом 30 днів від моменту призупинення ліцензії.

При цьому, відповідно до платіжного доручення від 15.03.2021 № 18172 на суму 780,00 грн., підприємством було сплачено 780,00 грн., на рахунок Головного управління ДПС у Київській області з призначенням платежу: плата за ліцензію на право зберігання пального.

Відповідно наявних матеріалів справи, ПрАТ «КИЇВСПЕЦТРАНС» звернулось до Головного управління ДПС у Київській області із заявою вих..№ 610/03 про внесення чергового платежу, проте, позивачем не надано доказів, яким чином відбулось звернення (листом, нарочно, тощо), враховуючи, що на заяві відсутні відмітка контролюючого органу про отримання примірника заяви, а також, з огляду на те, що позивачем не надано доказу направлення листа із заявою із описом вкладення (наприклад), суд погоджується з доводами відповідача, що позивачем не надано належних та допустимих доказів, які підтверджують вчасне подання Головному управлінню ДПС у Київській області копії платіжного доручення з відміткою банку про сплату чергового платежу за ліцензію.

Однак, суд вважає помилковими доводи відповідача щодо застосування до позивача відповідальності за неподання вказаного платіжного доручення у вигляді анулювання ліцензії, з огляду на наступне.

Відповідно до частин 48 статті 15 Закону №481/95-ВР в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, дія ліцензії призупиняється у разі несвоєчасної сплати чергового платежу за ліцензію на підставі письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, на термін до сплати заборгованості.

Згідно з частиною 50 статті 15 Закону №481/95-ВР ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема, несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії. Таким чином процедурі анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним у зв'язку з несплатою чергового платежу за ліцензію передує процедура зупинення дії такої ліцензії, про що орган, який видав ліцензію, видає відповідне розпорядження.

Більш того, підставою для анулювання ліцензії є несплата чергового платежу за ліцензію саме протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії.

Як вже зазначалося, згідно з нормами частини 49 статті 15 Закону №481/95-ВР дія ліцензії вважається призупиненою з моменту одержання суб'єктом господарювання відповідного письмового розпорядження. Зміст вказаних положень статті 15 Закону №481/95-ВР свідчить про те, що моментом призупинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним є момент одержання суб'єктом господарювання відповідного письмового розпорядження про її зупинення, а тому контролюючий орган фактично має право прийняти розпорядження про анулювання дії ліцензії у випадку несплати суб'єктом господарювання чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту одержання суб'єктом господарювання відповідного письмового розпорядження про зупинення дії цієї ліцензії.

Натомість, ненадання суб'єктом господарювання до територіального органу Державної податкової служби України, який видав йому ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки), копії платіжного доручення про сплату річної плати за ліцензію з відміткою банку про її сплату не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату таким суб'єктом річної плати за ліцензію, а, відтак, і не є підставою для застосування до суб'єкта господарювання відповідальності у вигляді анулювання дії ліцензії, оскільки, анулювання ліцензії здійснюється лише у випадку несплати річної плати.

При цьому, під несплатою річної плати за ліцензію слід розуміти бездіяльність суб'єкта господарювання, яка полягає у не здійсненні ним своєчасного та в повному обсязі перерахування коштів на відповідний бюджетний рахунок, призначений для вказаного платежу.

Однак, як було вище вказано, Приватним акціонерним товариством «КИЇВСПЕЦТРАНС» такої бездіяльності допущено не було, оскільки, здійснення своєчасної сплати річної плати за право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) № 10160414202000785 терміном дії з 23.03.2020 по 23.03.2025, підтверджується платіжним дорученням від 15.03.2021 року № 18172 на суму 780,00 грн., із відповідним призначенням платежу.

Таким чином, суд зазначає, що наведені вище правові норми Закону № 481/95-ВР пов'язують настання наслідків у вигляді анулювання ліцензії саме з несплатою відповідних платежів за ліцензію, а не за ненадання квитанції до контролюючого органу.

За таких обставин, суд вважає, що у відповідача не було достатніх, обґрунтованих та законних підстав для прийняття оскаржуваного розпорядження 05.05.2021 року № 446, яким анульовано ліцензію Приватного акціонерного товариства «КИЇВСПЕЦТРАНС», натомість, відповідач діяв із допущенням надмірного формалізму, залишивши поза увагою обставини щодо фактичної сплати позивачем чергового платежу за ліцензію в розмірі 780,00 грн. та керуючись при прийнятті оскаржуваного рішення виключно обставинами щодо ненадання квитанції.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про визнання протиправним та скасування розпорядження Головного управління ДПС у Київській області № 446 від 05.05.2021 «Про анулювання дії ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) анульовано ліцензію ПрАТ «КИЇВСПЕЦТРАНС» № 10160414202000785 терміном дії з 23.03.2020 по 23.03.2025 у зв'язку з несплатою чергового платежу за ліцензію протягом 30 днів від моменту призупинення ліцензії.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, 303-A, п. 29).

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір на суму 2270,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією від 19.05.2021№ 18964.

Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 2270,00 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Головного управління ДПС у Київській області.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «КИЇВСПЕЦТРАНС» до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження про анулювання ліцензій на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) від 05.05.2021 року № 446.

Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства «КИЇВСПЕЦТРАНС» до Головного управління ДПС у Київській області судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ ВП 44096797; адреса: 03151, м. Київ, вул. Святослава Хороброго, 5-а).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст судового рішення складено та підписано 30 березня 2026 року.

Суддя Кочанова П.В.