30 березня 2026 року м. Київ № 320/4898/26
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши заяву ОСОБА_1 про відвід судді Леонтовича А.М., в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Правління Пенсійного фонду України, Міністерства оборони України, Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Правління Пенсійного фонду України, Міністерства оборони України, Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, в якому просить (орфографія, пунктуація та стилістика автора збережені):
Визнати постанову правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1. Зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 "Про затвердження Порядку надання та оформления документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із змінами, внесеними згідно з постановами правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 07.02.2012, № 10-1 від 02.03.2023, № 26-2 від 30.07.2025 ТАКОЮ, ЩО НЕ ВІДПОВІДАЄ ПРАВОВИМ АКТАМ ВИЩОЇ ЮРИДИЧНОЇ СИЛИ (протиправною) в частині положень:
A)- пункту 2 Розділу І "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (у редакції постанови постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2023 року за № 572/39628), ПРО ТЕ, ЩО - заява про призначення пенсії подається членом сім'ї військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію згідно із Законом, (Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" через уповноважений орган (структурний підрозділ), ЗОКРЕМА, ТАКОЮ, ЩО НЕ ВІДПОВІДАЄ статті 48. Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (з подальшими змінами та доповненнями), відповідно до якої Заява про призначення пенсій згідно з цим Законом подається в електронній або паперовій формі до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсій є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення. ТА ОДНОЧАСНО ЯК СПОСІБ ЗАХИСТУ ПОРУШЕНОГО ПРАВА ВИЗНАТИ постанову правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1. Зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 "Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із змінами, внесеними згідно з постановами правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 07.02.2012, № 10-1 від 02.03.2023, № 26-2 від 30.07.2025 в частині положення пункту 2 Розділу І "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2023 року за № 572/39628), ПРО ТЕ, ЩО Заява про призначення пенсії подається членом сім'ї військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію згідно із Законом, (Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" через уповноважений орган (структурний підрозділ), НЕЧИННОЮ В ТОМУ АСПЕКТІ, ЩО Заява про призначения пенсії подається членом сім'ї військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію згідно із Законом, (Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виключно через уповноважений орган (структурний підрозділ),
Б) - пункту 3 Розділу І "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 року № 10-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2023 року за № 572/39628). ПРО ТЕ, ЩО 3. До заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника додаються такі документи: 1) подання про призначення пенсій, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (якщо пенсія померлому годувальнику органом, що призначає пенсію, не призначалась); ЗОКРЕМА, ТАКОЮ, ЩО НЕ ВІДПОВІДАЄ статті 48. Закону України "Про пенсійне забезпеченя осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХII (3 подальшими змінами та доповненнями), відповідно до якої Заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається в електронній або паперовій формі до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправления. ТА ОДНОЧАСНО ЯК СПОСІБ ЗАХИСТУ ПОРУШЕНОГО ПРАВА ВИЗНАТИ постанову правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1. Заресстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №130/13402 "Про затвердження Порядку надання та оформления документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіби із змінами, внесеними згідно з постановами правління Пенсійного фонду України №3-1 від 07.02.2012. № 10-1 від 02.01.2023. № 26-2 від 30.07.2025 в частині положення пункту 3 Розділу 1 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, пресстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2023 року за № 572/39628). ПРО ТЕ, ЩО 3. До заяви про призначения пеней в разі втрати годувальника додаються такі документи: 1) подання про призначення пенсій, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (якщо пенсія померлому годувальнику органом, що призначає пенсію, не призначалась); НЕЧИННОЮ В ТОМУ АСПЕКТІ, ЩО подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (якщо пенсія померлому годувальнику органом, що призначає пенсію, не призначалась); є обов'язковим документом для призначення територіальним органом пенсійного фонду України пенсії НЕПОВНОЛІТНІМ ДІТЯМ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ, ЯКІ (ТОБТО ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІ) ПРОПАЛИ БЕЗВІСТИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ БОЙОВОГО ЗАВДАННЯ ПО СТРИМУВАННЮ РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ
B) - пункту 3 Розділу І "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2023 року за № 572/39628), ПРО ТЕ, ЩО 3. До заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника додаються такі документи: 2) витяг з наказу про виключення годувальника зі списків особового складу у зв'язку з визнанням судом безвісно відсутнім (якщо годувальник пропав безвісти у період проходження служби) або його копія, ЗОКРЕМА, ТАКОЮ, ЩО НЕ ВІДПОВІДАЄ а) частині першій статті 4 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставии" від 12 липня 2018 року № 2505-VIII (з подальшими змінами та доповненнями), відповідно до якої 1. Особа набуває статусу такої, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту внесення про неї відомостей, що містяться у заяві про факт зникнення, до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, у порядку, передбаченому цим Законом, та вважається такою, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи. б) статті 9 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" від 12 липня 2018 року № 2505-VIII (з подальшими змінами та доповненнями), відповідно до якої 1. За особою, уповноваженою на виконання функцій держави, яка зникла безвісти за особливих обставин, зберігаються місце роботи, займана посада та середній заробіток на підприємстві, в установі, організацій, незалежно від підпорядкування, але не більш як до моменту оголошення такої особи померлою законодавством. порядку, встановленому ТА ОДНОЧАСНО ЯК СПОСІБ ЗАХИСТУ ПОРУШЕНОГО ПРАВА ВИЗНАТИ НЕЧИННОЮ постанову правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1. Зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 "Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із змінами, внесеними згідно з постановами правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 07.02.2012, № 10-1 від 02.03.2023, № 26-2 від 30.07.2025 в частині положення пункту 3 Розділу І "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (у редакціх постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2023 року за № 572/39628), ПРО ТЕ, ЩО 1. До заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника долиються такі 2) витяг з наказу про виключення годувальника зі списків особового складу у зв'язку з визнанням судом безвісно відсутнім (якщо годувальник пропав безвісти у період проходження служби) або його копія, є обов'язковим документом для призначення територіальним органом пенсійного фонду України пеней НЕПОВНОЛІТНІМ ДІТЯМ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ, ЯКІ (ТОБТО ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІ) ПРОПАЛИ БЕЗВІСТИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ БОЙОВОГО ЗАВДАННЯ ПО СТРИМУВАННЮ РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ В ТОМУ АСПЕКТІ, ЩО
Г) - пункту 3 Розділу І "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2023 року за № 572/39628), ПРО ТЕ, ЩО 3. До заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника додаються такі документи: 3) свідоцтво про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим ЗОКРЕМА, ТАКОЮ, ЩО НЕ ВІДПОВІДАЄ а) частині першій статті 4 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" від 12 липня 2018 року № 2505-VIII (з подальшими змінами та доповненнями), відповідно до якої 1. Особа набуває статусу такої, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту внесення про неї відомостей, що містяться у заяві про факт зникнення, до Єдиного реєстру осіб,зник них безвісти за особливих обставин, у порядку, передбаченому цим Законом, та вважається такою, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту подання заявником зален про факт зникнення особи. ТА ОДНОЧАСНО ЯК СПОСІБ ЗАХИСТУ ПОРУШЕНОГО ПРАВА ВИЗНАТИ НЕЧИННОЮ постанову правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1. Заресстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 "Про затвердження Порядку надання та оформления документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, за деяких інших осіб" із змінами, внесеними згідно з постановами правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 07.02.2012, №№ 10-1 від 02.03.2023. № 26-2 від 30.07.2025 в частині положення -пункту 3 Розділу І "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 року № 10-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2023 року за № 572/39628), ПРО ТЕ, ЩО 3. До заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника долаються такі документи: 3) свідоцтво про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим В ТОМУ АСПЕКТІ, ЩО свідоцтво про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим є обов'язковим документом для призначення територіальним органом пенсійного фонду України пенсії НЕПОВНОЛІТНІМ ДІТЯМ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ, ЯКІ (ТОБТО ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІ) ПРОПАЛИ БЕЗВІСТИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ БОЙОВОГО ЗАВДАННЯ ПО СТРИМУВАННЮ РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ
Д) - пункту 3 Розділу І "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2021 року №10-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2023 року за № 572/39628), ПРО ТЕ, ЩО 1. До зании про призначення пенсій в разі втрати годувальника додаються такі документи: б) документи померлого годувальника, які передбачені підпунктом 4 пункту 2 цього розділу: (підпунктом 4 пункту 2 цього розділу, тобто підпунктом 4 пукиту 2 Розділу ІІ Порядку до заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2023 року за № 572/39628). встановлено - До заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи: 4) грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечения та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (додаток 8 до цього Порядку); ЗОКРЕМА, ТАКОЮ, ЩО НЕ ВІДПОВІДАЄ статті 48. Закону України "Про пенсійне забезпеченя осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (3 подальшими змінами та доповненнями), відповідно до якої Заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається в електронній або паперовій формі до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсій є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсій з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення. ТА ОДНОЧАСНО ЯК СПОСІБ ЗАХИСТУ ПОРУШЕНОГО ПРАВА ВИЗНАТИ НЕЧИННОЮ постанову правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1. Зареєстрованою в Міністерстві юстиції України15 лютого 2007 року за № 135/13402 "Про затвердження Порядку надання та Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених військової служби, оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до та деяких інших осіб" із змінами, внесеними згідно з постановами правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 07.02.2012. № 10-1 від 02.01.2023. № 26-2 міл 10:07 2025 в частині положення пункту 3 Розділу І "Порядку подання та оформлення документів али призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (2 редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05,04,2023 року за № 572/39628). ПРО ТЕ, ЩО 3. До заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника додаються такі документи: б) документи померлого годувальника, які передбачені підпунктом 4 пункту 2 цього розділу: (підпунктом 4 пункту 2 цього розділу, тобто підпунктом 4 пукнту 2. Розділу П Порядку до заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника "Порядку подання та оформления документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2023 року за № 572/39628). встановлено До заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи: 4) грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (додаток 8 до цього Порядку); В ТОМУ АСПЕКТІ, ЩО грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечения осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є документами, які зобов'язаний додати заявник до заяви для призначення територіальним органом пенсійного фонду України пенсії НЕПОВНОЛІТНІМ ДІТЯМ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ, ЯКІ (ТОБТО ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІ), ПРОПАЛИ БЕЗВІСТИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ БОЙОВОГО ЗАВДАННЯ ПО СТРИМУВАННЮ РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ ІІ - визнати наказ Міністерства оборони України віж 07.06.2018 року № 260 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям гггзбройних Сил України на деяким іншим особам", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за №745/32197 зі змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства оборони України № 98 від 01.04.2022. № 212 від 01.08.2022. № 44 від 25.01.2023. № 566 від 26.09.2023, № 275 від 30.04.2024, № 339 від 21.05.2024. № 23 від 15.01.2025. № 638 від 28.09.2025 щодо положення пункту 2 розділу І "Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям гггзбройних Сил України на деяким іншим особам", відповідно до якого "До одноразових додаткових видів грошового забезпечения належать: (Абзац пункту 2 розділу 1 в редакції Наказу Міністерства оборони №№ 180 ві 01.06.2020) винагороди (крім винагороди військовослужбовцим, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанним завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду)), а також додаткова винагорода та одноразова винагорода на період дії воєнного стану; (Абзац пункту 2 розділу І в редакції Наказу Міністерства оборони № 180 від 01.06.2020; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 44 від 25.01.2023 застосовується з 01 лютого 2023 року; із змінами, внесеними згідно Наказом Міністерства оборони №№ 275 б?п 30.04.2024. № 339 від 21.05.2024-застосовується з 01 квітня 2024 року)" в частині положення пункту 2 розділу І "Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям позбройних Сил України на деяким іншим особам" про те, що "До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належить: додаткова винагорода, яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у розмірі 100000 гривень додатковим щомісячним видом грошового забезпечення, таким, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили (протиправним) зокрема, таким, що не відповідає стані 9 Заокну України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудия 1991 року № 2011-ХІІ (з подальшими змінами та доповненнями), відповідно до якої 1. Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове тa інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців. (Пункт 1 статті 9 доповнено абзацом другим згідно із Законом №№ 5462-VI від 16.10.2012) 2. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. 3. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звания, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звания військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. 4. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. та постанові Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану"якою Кабінет Міністрів України не визначив встановлену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №№ 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" додаткову винагороду у розмірі 100000 гривень одноразовим видом додаткового грошового забезпечення, тим самим визначивши постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" встановлену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воспного стану" додаткову винагороду у розмірі 100000 гривень як щомісячний додатковий вид грошового забезпечення, що має постійний характер на період воєнного стану, ТА ОДНОЧАСНО ЯК СПОСІБ ЗАХИСТУ ПОРУШЕНОГО ПРАВА ВИЗНАТИ НЕЧИННИМ наказ Міністерства оборони України віж 07.06.2018 року № 260 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ггггзбройних Сил України на деяким іншим особам", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за №745/32197 зі змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства оборони України № 98 від 01.04.2022, № 212 від 01.08.2022, № 44 від 25.01.2023, № 566 від 26.09.2023, № 275 від 30.04.2024, № 339 від 21.05.2024, № 23 від 15.01.2025, № 638 від 28.09.2025) щодо положення пункту 2 розділу І "Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ггггзбройних Сил України иа деяким іншим особам", відповідно до якого "До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: (Абзац пункту 2 розділу І в редакції Наказу Міністерства оборони № 180 gi? 01.06.2020) винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час поснного стану (особливого періоду)), а також додаткова винагорода та одноразова винагорода на період дії воєнного стану; (Абзац пункту 2 розділу І в редакцій Наказу Міністерства оборони № 180 від 01.06.2020; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 44 від 25.01.2023 застосовується з 01 лютого 2023 року; із змінами, внесеними згідно Наказом Міністерства оборони № 275 від 30.04.2024, № 339 від 21.05.2024-застосовується з 01 квітня 2024 року)"в частині положення виплати грошового забезпечення пизбройних Сил України на деяким іншим особам" про те, що "До одноразових додаткових видів грошового забезпечения належить: додаткова винагорода, яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питания деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії восиного стану" у розмірі 100000 гривень додатковим щомісячним видом грошового забезпечення, Визнати протиправними, тобто такими якими якими порушена стаття 48. Закону України "Про пенсійне забезпеченя осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (3 подальшими змінами та доповненнями), відповідно до якої Заява про призначення пенсій згідно з цим Законом подасться в електронній або паперовій формі до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою дата їх відправлення. дії відповідача Головного Управління Пенсійног фонду України в Харківській області, код ЄДРПОУ 14099344 (61022, м. Харків, площа Свободи. 5, Госпром, 3 під'їзд, 2 поверх) які полягають у повідомленні листом від 24 грудня 2025 року №46018-50346/Л-02/8-2000/25 начальника Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області Галина Баєва ОСОБА_1 на мою, ОСОБА_1 , направлену 10 грудня 2025 року поштою цінним листом з описом вкладення поштовий номер 6100150616987 та зі зворотним повідомленням про вручення поштового відправлення заяву до Головного Управління Пенсійного фондуУ країни в Харківській області про призначення з 10 грудня 2025 року мост спільно з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , доньці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пенсії у розмірі 70 відсотків від розміру грошового забезпечення станом на 27.08.2025 року ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , померу обслуги ІНФОРМАЦІЯ_5 військової частини НОМЕР_2 , то зник безвісти під час виконання бойового завдання по стримуванню російської агресії на позиціях поблизу Покровськ. Покровського району. Донецької області" 27.08.2025 року, ПРО ТЕ, ЩО - відновідно до пункту 2 Розділу І "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 року №№ 10-1. зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04,2023 року за № 572/39628), Заява про призначення пенсій в разі втрати годувальника подасться членом сім'ї військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію згідно із Законом, якому на дату смерті не було призначено пенсію, до органів, що призначають пеней, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони. Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Наційнальної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби. Документи для призначення пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_3 за годувальника ОСОБА_2 згідно із Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб. звільнених з військової служби та деяких інших осіб" до Головного управління не надходили. ТА ЗОБОВ'ЯЗАТИ відповідача Головне Управління Пенсійног фонду України в Харківській області, код ЄДРПОУ 14099344 (61022, м. Харків, площа Свободи, 5. Госпром, 3 під'ад, 2 поверх) ВЧИНИТИ ПЕВНІ ДІЇ,A CAME: 5. ЗОБОВ'ЯЗАТИ відповідача Головне Управління Пенсійног фонду України в Харківській області, код ЄДРПОУ 14099344 (61022, м.Харків, площа Свободи, Госпром, 3 під'їзд, 2 поверх) вчинити ДІЇ, ЯКІ ПОЛЯГАЮТЬ У ПРИЗНАЧЕННІ ТА ВИПЛАТІ 3 10 ГРУДНЯ 2025 РОКУ моїй, ОСОБА_1 , спільно з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , доньці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , щомісячну пенсію у сумі ОСОБА_4 84390 грн 46 коп, та у розмірі 70 процентів з грошового забезпечения 120557 грн 80 коп. рідного батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , частини НОМЕР_2 ОСОБА_2 , враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії солдата військової то займав посаду номеру обслуги 2 кулеметного відділення кулеметного взводу 3 механізованого батальону військової частини НОМЕР_2 , який був призваний до Збройних Сил України ІНФОРМАЦІЯ_4 та зник безвісти 27.08.2025 року під час виконання бойового завдання по стримуванню російської агресії на позиціях поблизу н.п. Покровськ. Покровського району. Донецької області, яке у сумі 120557 грн 80 коп. згідно з статтею 7, що має назву "База нарахування Єдиного внеску", Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року № 2464-VI (з подальшими змінами та доповненями) є базою для нарахування військовими частинами Міністерства оборони України єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ти яке склади: -оклад за військовим званням -530 грн 00 коп.; -посадовий оклад-2730 грн 00 коп.; -надбавка за особливості проходження служби (65%) - 2119 грн 00 коп.; -премії - 15178 грн 80 коп.; - встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воснного стану" додаткова винагорода у розмірі - 100000 грн; Усього для обчислення пенсії з 10 грудня 2025 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - 120557 грн 80 коп. з урахуванням того, що 70 процентів від (530+2730+2119+15178,80+100000120557 грн 80 коп.) складає 84390 грн 46 коп., виходячи з розрахунку 120557 грн 80 коп/100 x 70=84390 46 коп. грн.
За результатом автоматизованого розподілу, справу №320/4898/26 передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Леонтовичу А.М.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.03.2026 залишено без руху.
25.03.2026 ОСОБА_1 подано до суду заяву про відвід судді Леонтовича А.М.
Вказана заява обґрунтована тим, що станом на 25 березня 2026 року суддею Київського окружного адміністративного суду Леонтовичем А.М. не ухвалене жодне процесуальне рішення у справі №320/4898/26, що викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді.
Ухвалою суду від 26.03.2026 суддя Леонтович А.М. визнав необґрунтованою заяву позивачки про відвід, передавши справу до відділу документального забезпечення та архіву для реєстрації в автоматизованій системі документообігу та визначення судді для розгляду заяви про відвід.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.03.2026 заява про відвід розподілена судді Лисенко В.І.
Відповідно до ч. 8 ст. 40 КАС України, суддя, якому передано на вирішення заяву про відвід, вирішує питання про відвід в порядку письмового провадження. За ініціативою суду питання про відвід може вирішуватися у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неявка учасників справи у судове засідання, в якому вирішується питання про відвід, не перешкоджає розгляду судом питання про відвід.
З огляду на викладене, розгляд заяви про відвід судді належить здійснювати в порядку письмового провадження.
Надаючи оцінку підставам для відводу судді, що наведені позивачем у заяві, слід врахувати таке.
Підстави для відводу (самовідводу) судді визначені статтею 36 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частин першої-третьої статті 36 КАС України суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу):
1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі;
2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи;
3) якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу;
4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді;
5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.
Суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 37 цього Кодексу.
До складу суду не можуть входити особи, які є членами сім'ї, родичами між собою чи родичами подружжя.
За приписами частини четвертої статті 36 КАС України незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
Щодо оціночних підстав, то до таких належать наступні підстави :
1) якщо суддя прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи;
2) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді.
Тобто, в даному випадку особа, яка заявляє відвід судді із вказаних підстав, повинна навести конкретні факти порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 37 цього Кодексу та підтвердити їх відповідними доказами, що дають підставу для застосування даної норми.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини наявність безсторонності повинна визначатися за суб'єктивним та об'єктивним критеріями.
Відповідно до суб'єктивного критерію беруться до уваги особисті переконання та поведінка окремого судді, тобто, чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у розглядуваній ним справі. Особиста безсторонність судді презюмується, поки не надано доказів протилежного.
Суд, який розглядає справу, має бути «безстороннім» і «незалежним» (частина перша статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Білуха проти України» зазначено, що «у кожній окремій справі слід вирішувати, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу й такий ступінь, що свідчать про небезсторонність суду». Стосовно відводу (як права сторони його ініціювати) вказано, що «особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного». Безумовно, сторони можуть побоюватися, що суддя є небезстороннім, але «вирішальним є те, чи можна вважати такі побоювання об'єктивно обґрунтованими».
Загальна декларація з прав людини (статті 10) та Міжнародний пакт про громадянські і політичні права (частина перша статті 14) гарантує право кожної особи на розгляд її справи компетентним незалежним та неупередженим судом у встановленому законом порядку. Незалежне суддівство є відповідальним за належну реалізацію цього права. Незалежність суддів передбачає, що судді повинні приймати безсторонні рішення згідно з власною оцінкою фактів і знанням права, без будь-якого втручання, прямого або непрямого, з будь-якого боку і з будь-яких причин.
Відповідно до об'єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності. Об'єктивний підхід стосується надання судом необхідних гарантій для відсутності можливості будь-якого правомірного сумніву щодо безсторонності і незалежності суду.
Не є підставами для відводу суддів заяви, які містять лише припущення про існування відповідних обставин, не підтверджених належними і допустимими доказами.
Натомість, як уже було зазначено вище, частина 4 статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що незгода сторони з процесуальними рішеннями судді не може бути підставою для відводу.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 КАС України визначення судді, а в разі колегіального розгляду - судді-доповідача для розгляду конкретної справи здійснюється Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою під час реєстрації документів, зазначених в частині другій статті 18 цього Кодексу, а також в інших випадках визначення складу суду на будь-якій стадії судового процесу, з урахуванням спеціалізації та рівномірного навантаження для кожного судді, за принципом випадковості та в хронологічному порядку надходження справ.
Частиною 19 ст. 31 КАС України передбачено, що особливості розподілу судових справ встановлюються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Вища рада правосуддя рішенням від 17.08.2021 № 1845/0/15-21 затвердила Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, п.п. 82.2 п. 82 якої передбачено, що передача судової справи (провадження) раніше визначеному судді, судді-доповідачу проводиться без застосування автоматизованого розподілу щодо судових справ, що надійшли із судів апеляційної або касаційної інстанцій після скасування ухвал, які перешкоджають подальшому розгляду судової справи.
Також рішенням Ради суддів України від 02.04.2015 № 25 затверджене Положення про автоматизовану систему документообігу суду (із змінами та доповненнями), пунктом 2.3.43 якого визначено, що судові справи, що надійшли із судів апеляційної або касаційної інстанцій після скасування ухвал, які перешкоджають подальшому розгляду судової справи, (крім ухвал про закриття, припинення провадження), а також ухвал, які не перешкоджають подальшому розгляду судової справи, передаються раніше визначеному у судовій справі головуючому судді (судді-доповідачу), ухвалу яких скасовано чи у провадженні яких перебувала або перебуває судова справа.
Розглянувши заяву про відвід судді Леонтовича А.М., проаналізувавши наведені позивачем аргументи, суд вважає їх необґрунтованими, оскільки вмотивованих доводів та доказів упередженості судді Леонтовича А.М. в подальшому розгляді справи, не наведено та не надано.
Твердження, викладені у заяві про відвід, базуються виключно на безпідставних припущеннях позивачки щодо формального ставлення до розгляду справи головуючим суддею Леонтовичем А.М.
При цьому суд уважає, що наявність об'єктивного критерію має визначатися виходячи з об'єктивно існуючих обставин, тобто обставин, які існували та існують поза волею учасників процесу. Суд звертає увагу на те, що в цьому випадку незгода з процесуальними діями головуючого судді у цій справі є волевиявленням самого позивача.
Водночас будь-яких посилань на наявність суб'єктивного критерію, тобто вчинення головуючим дій, які б свідчили про прояви упередженості чи безсторонності, позивачкою зазначено.
Отже, суд резюмує, що не може бути підставою для відводу заява, яка містить лише припущення про існування обставин, які викликають сумнів у його неупередженості або необ'єктивності, не підтверджених жодними належними і допустимими доказами.
Оскільки позивачкою жодних належних та допустимих доказів щодо обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді Леонтовича А.М., які зазначені у поданій заяві про відвід судді, базуються лише на припущеннях, що в силу імперативної норми частини четвертої статті 36 КАС не може бути підставою для відводу, а тому у задоволенні заяви позивачки про відвід судді Леонтовича А.М. належить відмовити.
Керуючись статями 36, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні заяви про відвід судді Леонтовича А.М. в адміністративній справі № 320/4898/26.
Справу №320/4898/26 повернути раніше визначеному складу суду для розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Оскарження ухвали суду окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу суду включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Лисенко В.І.