Рішення від 31.03.2026 по справі 280/11388/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

31 березня 2026 року о/об 10 год. 20 хв.Справа № 280/11388/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м.Житомир, Житомирська область, 10003; код ЄДРПОУ 13559341)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Житомирській області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у призначенні пенсії за віком від 03.11.2025; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії за віком період роботи з 17.02.1989 по 18.02.1992; з 19.02.1992 по 11.04.1998 та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, на підставі поданої ним заяви від 25.10.2025.

У позовній заяві зазначено наступне: «… ОСОБА_1 , 25.10.2025 звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 03 листопада 2025 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком. Із указаного рішення вбачається, що до страхового стажу відповідач не зарахував період роботи (трудової діяльності) позивача з 17.02.1989 по 18.02.1992 - «оскільки дописано номер та дату наказу на звільнення», а також період роботи у колгоспі - 18.02.1992 - 11.04.1998 - «оскільки відсутній номер документа, на підставі якого внесена інформація про встановлений та вироблений мінімум в громадському господарстві». Крім того, Відповідач визначив страховий стаж Позивача - 26 років 7 місяців 27 днів. Вважаємо означене рішення Відповідача протиправним, такими, що порушує право Позивача на пенсійне забезпечення, з огляду на таке. … З огляду на викладене, відмова відповідача зарахувати до страховою стажу позивача період роботи з 17.02.1989 по 18.02.1992 є необгрунтованою та протиправною. При цьому, відповідачем не заперечується факт працевлаштування позивача у спірний період в Чернігівському «Райсільхозенерго», а також не враховано, що записи у трудовій книжці (№№10 -12). які відносяться до цього періоду, виконані чітко, засвідчені підписом уповноваженої особи (директором) та не містять виправлень, які б не давали змогу встановити факт роботи позивача у спірний період. … Зі змісту спірного рішення вбачається, що до страхового стажу Позивача не зараховано період роботи в колгоспі «імені Калініна» Чернігівського району Запорізької області - 19.02.1992-11.04.1998. Проте, стаж роботи Позивача у колгоспі підтверджений записами №№1,2 в трудовій книжці колгоспника НОМЕР_2 від 12.03.1992. Окрім того, в Трудовій книжці наявні записи про прийнятий колгоспом річний мінімум та фактично відпрацьовані Позивачем дні, які засвідчені підписом уповноваженої особи, з відбитком печатки, що у повній мірі надає можливість органам Пенсійного фонду провести обчислення та зарахування зазначеного періоду до страхового стажу позивача. Позивач має відповідні записи у трудовій книжці щодо спірного періоду роботи, та ці записи є належними та допустимими доказами на підтвердження страхового (трудового) стажу. Таким чином, підстави для незарахування означеного спірного періоду до страхового стажу відсутні, а ті, які зазначені у спірному рішенні Відповідача є надуманими, такими, що не грунтуються на нормах права. … Таким чином, Відповідач безпідставно не зарахував до страхового стажу позивача період роботи у колгоспі, при цьому діяв не на підставі Законодавства України, необгрунтовано, нерозсудливо, непропорційно. … На момент звернення до органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії позивач досяг віку, з якого має право на пенсію та необхідний стаж. Підстави для відмови у її призначенні відсутні, тому оскаржене Рішення Відповідача є протиправним, а належним та ефективним способом захисту моїх порушених прав є покладення на Відповідача обов'язку призначити пенсію. Це не вважатиметься втручанням у дискреційні повноваження Відповідача - органом Пенсійного фонду України вже реалізовано його дискреційні повноваження щодо вирішення питання про призначення пенсії, зокрема й з визначення стажу, до якого не зараховано спірні періоди. Інші підстави для відмови у призначенні пенсії у спірному рішенні Відповідача не зазначені. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , 25.10.2025 подав заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058) та додані документи, встановлено наступне. На виконання постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.02.2021 за № 339/35961, якою внесено зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, органи Пенсійного фонду України застосовують екстериторіальний принцип призначення та перерахунку пенсій. … Таким чином, після реєстрації заяви Позивача та сканування копій документів засобами програмного забезпечення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області за принципом екстериторіальності розглянуто заяву Позивача та за результатами розгляду такої заяви прийнято рішення 01.11.2025, винесено рішення №084850005225 про відмову у призначенні пенсії через відсутність необхідного страхового стажу - 32 роки. Дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області є правомірними з огляду на наступне. … Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу не враховано: - період трудової діяльності з 17.02.1989 по 18.02.1992 згідно трудової книжки від 03.08.1983 НОМЕР_3 , оскільки дописано номер та дату наказу на звільнення; - період трудової участі в громадському господарстві з 18.02.1992 по 11.04.1998 згідно трудової книжки колгоспника від 12.03.1992 НОМЕР_2 , оскільки відсутній номер документа на підставі якого внесена інформація про встановлений та вироблений мінімум в громадському господарстві; - період навчання з 05.09.1988 по 06.02.1989, оскільки в свідоцтві № НОМЕР_4 від 08.02.1989 відсутня інформація про присвоєння кваліфікації. Інші документи, передбачені пунктами 3, 8 Порядку №637, відсутні. Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб до страхового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності. Таким чином, підтверджений належними документами, страховий стаж становить 26 років 7 місяців 27 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком, тому Позивачу відмовлено в призначенні пенсії. Позивач матиме право на пенсійну виплату 19.05.2028, або при набутті необхідного страхового стажу. Отже, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області є правомірними та вмотивованими. …».

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 29.12.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О. у період з 09.02.2026 по 22.02.2026 перебував у відпустці.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Відповідно до Паспорта громадянина України НОМЕР_5 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За результатами розгляду заяви від 25.10.2025 щодо призначення пенсії за віком ГУ ПФУ в Житомирській області прийнято Рішення від 03.11.2025 за №084850005225 про відмову у призначенні пенсії за віком, в якому зазначено наступне: «… Розглянувши заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком та додані документи встановлено: Дата народження заявника: ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дата звернення заявника до територіальних органів Пенсійного фонду України 25.10.2025. Заявник на обліку, як отримувач пенсії в органах Пенсійного фонду України не перебуває. Пенсійний вік визначений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі-Закон №1058) становить 60 років. Вік заявника 60 років 5 місяців 7 днів. Необхідний страховий стаж згідно з статтею 26 Закону №1058 становить 32 роки. Відповідно до частини другої статті 26 Закону №1058, у разі відсутності страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком така особа набуде після досягнення віку 63 років за наявності страхового стажу від 25 років. У разі відсутності необхідного страхового стажу право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу від 15 років. Згідно статті 24 Закону №1058, страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону №1058, за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом №1058 (частина перша статті 24 Закону №1058). Згідно пункту 3 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) за відсутності випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реестру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаиійно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Згідно статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю. Страховий стаж особи 26 років 7 місяців 27 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: За доданими документами до страхового стажу не зараховано період трудової діяльності з 17.02.1989 по 18.02.1992 згідно трудової книжки від 03.08.1983 НОМЕР_3 , оскільки дописано номер та дату наказу на звільнення; за доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди трудової участі в громадському господарстві з 18.02.1992 по 11.04.1998 згідно трудової книжки колгоспника від 12.03.1992 НОМЕР_2 , оскільки відсутній номер документа на підставі якого внесена інформація про встановлений та вироблений мінімум в громадському господарстві; Згідно реєстру застрахованих осіб зараховано всі періоди трудової діяльності. Інші документи передбачені пунктом 3 Порядку №637 відсутні. Не працює. Таким чином заявник матиме право на пенсійну виплату з 19.05.2028 або при набутті необхідного страхового стажу. Відповідно до пункту 1 статті 45 Закону №1058 пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Відповідно до пункту 1.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається 3 день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія. За таких обставин вирішено: 1. Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. 2. У разі незгоди ОСОБА_1 з прийнятим рішенням воно може бути оскаржено до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (м. Житомир, вул. О.Ольжича, 7, 10003), а в разі відмови у задоволенні скарги - до Пенсійного фонду України (м. Київ, вул. Бастіонна, 9, 01601) та/або до адміністративного суду. …».

Відповідно до записів у Трудовій книжці НОМЕР_3 позивач у період з 17.02.1989 по 18.02.1992 працював електромонтером у Чернігівському «Райсільгоспенерго».

Згідно із записами у Трудовій книжці колгоспника УКР за №2063435 позивач у період з 18.02.1992 по 11.04.1998 перебував у членах колгоспу імені Калініна Чернігівського району Запорізької області, згодом КСП імені Калініна.

Також, у Трудовій книжці колгоспника УКР за №2063435 зазначено про трудову участь ОСОБА_1 у суспільному господарстві за період з урахуванням: прийнятого колгоспом річного мінімуму трудової участі у суспільному господарстві; виконання річного мінімуму трудової участі у суспільному господарстві.

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

У ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1. Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: …; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років; … 2. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: … з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - від 22 до 32 років; …».

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).

Згідно з п.2.4 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», затвердженої 29.07.1993 Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України №58, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110 (надалі - «Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників»), усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Наприклад, якщо робітник або службовець прийнятий на роботу 5 січня 1993р., у графі 2 трудової книжки записується "05.01.1993". Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

У разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов'язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу (п.2.6 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників»).

Зміна записів у трудових книжках про прізвище, ім'я, по батькові і дату народження виконується власником або уповноваженим ним органом за останнім місцем роботи на підставі документів (паспорта, свідоцтва про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу, про зміну прізвища, ім'я та по батькові тощо) і з посиланням на номер і дату цих документів. Зазначені зміни вносяться на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Однією рискою закреслюється, наприклад, колишнє прізвище або ім'я, по батькові, дата народження і записуються нові дані з посиланням на відповідні документи на внутрішньому боці обкладинки і завіряються підписом керівника підприємства або печаткою відділу кадрів (п.2.13 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників»).

Відповідно до п.4.1 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» у разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів. (…).

Як зазначено у п.1 «Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого 12.08.1993 постановою Кабінету Міністрів України №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. (…).

У п.2 Наказу Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 за №58 «Про затвердження Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110, зазначено, що з прийняттям цього наказу Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 №162 (у редакції постанови Держкомпраці СРСР від 02.08.1985 №252), із змінами, що внесені постановою Держкомпраці СРСР від 19.10.1990 №412, не застосовується.

За п.2.3 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях», яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 за №162 (у редакції постанови Держкомпраці СРСР від 02.08.1985 за №252, із змінами, що внесені постановою Держкомпраці СРСР від 19.10.1990 за №412), всі записи в трудовій книжці про прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагородження та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого терміну, а при звільненні - в день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). (…).

У п.3 «Основних положень про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників», затверджених 21.04.1975 постановою Ради Міністрів СРСР №310 (надалі - «Основні положення про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників»), зазначено, що заповнення трудової книжки вперше проводиться у присутності особи, прийнятої до членів колгоспу.

За п.6 «Основних положень про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників» усі записи у трудовій книжці засвідчуються у всіх розділах за час роботи в колгоспі підписом голови колгоспу або спеціально уповноваженого правлінням колгоспу особи та печаткою.

У ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зазначено: «До стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю. …».

У ст.64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1.Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: 1) отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України; 2) проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати; …».

У п.6 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого 22.12.2014 постановою Правління Пенсійного фонду України №28-2 (у редакції постанови Правління Пенсійного фонду України від 21.12.2022 за №28-2), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485 (надалі - «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі»), зазначено, що Головне управління Фонду має право: (…) 2) отримувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і від фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на головне управління Фонду завдань; (…) 5) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв'язку та іншими технічними засобами; 6) проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати; (…).

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

Враховуючи наведене, суд вважає, що неналежне оформлення трудової книжки та інших документів роботодавцем, навчальним закладом та іншими уповноваженими на те особами не може бути підставою для позбавлення працівника його права на пенсію та для не врахування стажу роботи/страхового стажу працівника для обчислення пенсії.

На думку суду, відповідач не зараховуючи до стажу роботи/страхового стажу періоди трудової діяльності позивача за Трудовою книжкою НОМЕР_3 та за Трудовою книжкою колгоспника УКР за №2063435 не обґрунтовано не вжив заходів передбачених п.1, п.2 ч.1 ст.64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пп.2, 4, 5 п.6 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі» з метою перевірки інформації наведеної у наданій позивачем для призначення пенсії за віком Трудовій книжці НОМЕР_3 та Трудовій книжці колгоспника НОМЕР_6 .

Відповідачем не надано до суду доказів не виконання позивачем без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві під час трудової діяльності позивача у колгоспі.

Судом прийнято до уваги інформацію наведену у Трудовій книжці НОМЕР_3 та у Трудовій книжці колгоспника УКР за №2063435 щодо трудової діяльності позивача.

Суд вважає, що у відповідача були у наявності всі необхідні документи для зарахування до загального стажу роботи/страхового стажу позивача періодів роботи з 17.02.1989 по 18.02.1992, з 18.02.1992 по 11.04.1998 (у сумі складає 09 років 01 місяць 27 днів).

Відповідачем в оскаржуваному рішенні зараховано до загального стажу роботи/страхового стажу позивача 26 років 07 місяців 27 днів.

Таким чином, загальний стаж роботи/страховий стаж позивача складає 35 років 09 місяців 24 дні (35 років 09 місяців 24 дні = 26 років 07 місяців 27 днів + 09 років 01 місяць 27 днів).

Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що позивач має право на призначення йому пенсії за віком.

Таким чином, оскаржуване Рішення відповідача від 03.11.2025 за №084850005225 про відмову у призначенні пенсії за віком є протиправним та підлягає скасуванню.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного вище, позовна заява позивача є обґрунтованою і підлягає задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки права та інтереси позивача були порушені ГУ ПФУ в Житомирській області, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1211 грн. 20 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м.Житомир, Житомирська область, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у призначенні пенсії за віком від 03.11.2025 за №084850005225.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії за віком періоди роботи з 17.02.1989 по 18.02.1992, з 19.02.1992 по 11.04.1998 та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, на підставі поданої ним заяви від 25.10.2025.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м.Житомир, Житомирська область, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1211 грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 31.03.2026.

Суддя О.О. Прасов