30 березня 2026 року (09:40)Справа № 280/209/26 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
09.01.2026 через підсистему «Електронний суд» до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
визнати протиправними дії відповідача, що полягають у зменшенні розміру пенсійної виплати починаючи з 01.09.2025 з 23610,00 грн. до 17140,37 грн., що виникла у зв'язку із перевіркою довідки про заробітну плату в зоні ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС;
зобов'язати відповідача здійснити з 01.09.2025 розрахунок та виплату пенсії позивачу, як особі з інвалідністю внаслідок захворювання пов'язаного з наслідками аварії ЧАЕС, інваліду III групи, призначену у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до ст. 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням довідки про заробітну
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що позивач отримує пенсію по інвалідності, обчислену відповідно до Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначає, що з вересня 2025 року було зменшено розмір його пенсії, шляхом обчислення виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, відповідно постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 №1210. Вказані дії відповідач обґрунтовує тим, що довідка про заробітну плату в зоні ЧАЕС не підтверджена первинними документами. Не погоджуючись із такими діями відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 23610,00 грн. до 17140,00 грн., позивач звернувся до суду за захистом свого права.
Ухвалою суду від 17.01.2026 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву (вх. №4383 від 27.01.2026), в якому зазначив, що за матеріалами електронної пенсійної справи, позивач отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування збитків (особа з інвалідністю II групи, каліцтво/захворювання, пов'язане з ліквідацією аварії на ЧАЕС), призначену відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Листом Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 №01-3/241-013-2 затверджена форма довідки про заробітну плату, яка видається особам, що виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, до довідки мають бути долучені первинні документи, на підставі яких вона видається. В ході перерахунку пенсії позивача відповідно до вимог статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виявлено, що в матеріалах електронної пенсійної справи відсутні первинні документи, що підтверджують оплату праці у період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, а саме: довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за вищезазначеною формою з первинними документами. Відповідачем направлено запит №0800-0306-8/58288 від 12.06.2025 до філії ПАТ «Судноплавна компанія «Укррічфлот» Запорізький річковий порт» про витребування довідки про заробітну плату з первинними документами. Після отримання відповіді можливо буде повернутись до розгляду питання перерахунку пенсії відповідно до статті 54 Закону №796. На сьогодні розмір пенсії обчислено з урахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, при втраті працездатності 70%, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Враховуючи вищезазначене, з 01.09.2025 розмір пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначеної відповідно до статті 54 Закону № 796, складає 17140,37 грн. Отже, для обчислення розміру пенсії позивача необхідна довідка про заробітну плату відповідно із долученими первинними документами, на підставі яких вона видається. Пенсію позивача обчислено відповідно до норм чинного законодавства. Розгляд питання про перерахунок пенсії позивача відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» можна проводити виключно після отримання належної довідки про заробітну плату з первинними документами. Наразі законні підстави для такого перерахунку відсутні. На підставі викладеного, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування збитків (особа з інвалідністю II групи, каліцтво/захворювання, пов'язане з ліквідацією аварії на ЧАЕС), призначену відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Розмір пенсії позивача, зокрема з 01.03.2025 становив - 23610,00 грн, а з 01.09.2025 почав складати - 17140,37 грн., що підтверджується протоколами про перерахунок пенсії.
28.10.2025 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії.
Проте, ГУ ПФУ в Запорізькій області листом №24522-24249/С-02/8-0800/25 від 03.12.2025 повідомило про відсутність підстав для перерахунку пенсії, листом Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 №01-3/241-013-2 затверджена форма довідки про заробітну плату, яка видається особам, що виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, до довідки мають бути долучені первинні документи, на підставі яких вона видається. В свою чергу, Головним управлінням направлено запит до філії ПАТ «Судноплавна компанія «Укррічфлот» Запорізький річковий порт» про витребування довідки про заробітну плату з первинними документами. Після отримання відповіді можливо буде повернутись до розгляду питання перерахунку пенсії відповідно до статті 54 Закону №796. На сьогодні розмір позивача пенсії обчислено з урахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, при втраті працездатності 70%, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Правовідносини щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення врегульовані Законом України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон - №796-XII).
За змістом статті 1 Закону № 796-XII цей нормативно-правовий акт спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.
Державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах, зокрема, соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Так, відповідно до ч. 1 і ч. 2 ст. 54 Закону №796-XII передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Частинами 4 і 5 ст. 57 Закону № 796-XII установлено, що для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.
Суд зазначає, що розмір пенсії позивача до 31.08.2025 обчислювався відповідно до ст. 54 Закону №796-XII.
Разом з тим, з 01.09.2025 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, тобто відповідно до ч. 4 ст. 57 Закону №796-XII.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що застосування припису ч. 4 ст. 57 Закону №796-XII передбачає висловлення бажанням особи, яка звернулася за пенсією.
Як вбачається з обставин справи, ОСОБА_1 не висловлював бажання на розрахунок його пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
За таких обставин з урахуванням вимог законодавства орган Пенсійного фонду України не мав права самостійно, без отримання бажання пенсіонера, змінювати порядок обчислення пенсії позивачу. Тим більше, що застосування обраного відповідачем способу обчислення пенсії призвело до суттєвого зменшення розміру пенсії позивача, зокрема: з 23610,00 грн, до 17140,37 грн.
Суд зазначає, що до 01.09.2025 пенсія позивачу виплачувалась з урахуванням довідки про заробітну плату, наявної в матеріалах пенсійної справи. Однак, під час перерахунку пенсії з 01.09.2025 пенсія позивачу була перерахована без урахування цієї довідки у зв'язку з відсутністю у матеріалах електронної пенсійної справи первинних документів, що підтверджують оплату праці у період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на чорнобильській АЕС в зоні відчуження, а саме: довідки про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з первинними документами.
Суд критично оцінює такі доводи відповідача, оскільки перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості її видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у призначенні чи перерахунку пенсії.
Водночас, при цьому відповідач не зазначив, чи проводилась така перевірка при призначенні пенсії позивачу, а також не обґрунтував необхідність проведення такої перевірки після сплину тривалого часу після призначення пенсії позивачу.
Отже, відсутність первинних документів не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках. Відповідальність за відсутність первинних документів докладається на власника підприємства, а не працівника (пенсіонера).
Суд зазначає, що належних доказів, які б підтверджували безпідставність видачі довідки про заробітну плату позивачу відповідачем не надано.
Відтак, відсутні підстави вважати довідку такою, що містить недостовірні дані, оскільки вона не визнавалась недійсною. Доказів зворотного пенсійний орган під час розгляду справи не надав.
Аналогічна позиція виснувана у постанові Верховного Суду від 06 квітня 2022 року у справі №607/3348/16а.
Отже, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.09.2025 без урахування заробітної плати, зазначеної у довідці про заробітну плату за роботу в зоні відчуження та, у зв'язку з чим, зменшення розміру пенсії, є протиправними.
Поряд із цим, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача саме виплачувати пенсію (в подальшому) у розмірі 23610,00 грн. задоволенню не підлягають, адже задоволення вимог позивача щодо вчинення відповідачем дій у майбутньому, не відповідатиме завданню адміністративного судочинства, яке полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, а не у захисті можливого порушення такого права в майбутньому.
Решта доводів та аргументів сторін, що наведена у заявах по суті справи, не потребує окремої оцінки суду, оскільки зроблених судом висновків не спростовують.
Відповідно до частин першої, другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень позовні вимоги не спростував.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті143 КАС України). Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір» з відповідача судові витрати у відповідності до статті 139 КАС України не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2025 без урахування заробітної плати, зазначеної у довідці про заробітну плату за роботу в зоні відчуження та зменшення розміру пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 з 01.09.2025 перерахунок та виплату пенсії відповідно довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження на підставі якої обчислено пенсію при її призначенні, яка наявна в матеріалах пенсійної справи.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 30.03.2026.
Суддя Ю.В. Калашник