Ухвала від 31.03.2026 по справі 200/5599/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про розстрочення виконання рішення суду

31 березня 2026 року Справа №200/5599/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Комунального виробничого підприємства "КРАМАТОРСЬКИЙ ВОДОКАНАЛ" про розстрочення виконання судового рішення у справі за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального виробничого підприємства "КРАМАТОРСЬКИЙ ВОДОКАНАЛ" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2025 року Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі - Фонд, позивач) звернулось до суду з позовом до Комунального виробничого підприємства "КРАМАТОРСЬКИЙ ВОДОКАНАЛ" (надалі - КВП «КРАМАТОРСЬКИЙ ВОДОКАНАЛ», відповідач) про стягнення на користь Державного бюджету України адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році у розмірі 577694,58 грн та пеню у розмірі 21086,05 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2025 року, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2026 року, позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального виробничого підприємства "КРАМАТОРСЬКИЙ ВОДОКАНАЛ" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задоволено повністю, стягнуто з Комунального виробничого підприємства "КРАМАТОРСЬКИЙ ВОДОКАНАЛ" (місцезнаходження: 84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Південна, буд. 6, код ЄДРПОУ 05524251) на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році, у розмірі 577694 (п'ятсот сімдесят сім тисяч шістсот дев'яносто чотири) грн. 58 коп. та пені у розмірі 21086 (двадцять одна тисяча вісімдесят шість) грн. 05 коп. на р/р UA098999980313121230000005630 Донецьке ГУК/Краматорська МТГ/50070000; ЄДРПОУ ГУ ДКСУ 37967785; МФО 899998; код платежу 50070000, ЄДРПОУ відділення Фонду (стягувача) 1349243.

24 березня 2026 року до суду від представника відповідача надійшла заява про розстрочення виконання судового рішення по справі № 200/5599/25, в якій він просить суд розстрочити виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2025 у адміністративній справі № 200/5599/25 рівними частинами, встановивши наступний графік оплати коштів:

до 01.04.2026 - 59 878,063 грн

до 01.05.2026 - 59 878,063 грн

до 01.06.2026 - 59 878,063 грн

до 01.07.2026 - 59 878,063 грн

до 01.08.2026 - 59 878,063 грн

до 01.09.2026 - 59 878,063 грн

до 01.10.2026 - 59 878,063 грн

до 01.11.2026 - 59 878,063 грн

до 01.12.2026 - 59 878,063 грн

до 01.01.2027 - 59 878,063 грн.

Заява обґрунтована тим, що через військовий стан та активні бойові дії в Краматорській територіальній громаді склалися обставини, що ускладнюють виконання рішення суду, у зв'язку з цим відповідач не має можливості погасити суму боргу за судовим рішення одним платежем (тобто одномоментно). Підставою для звернення із заявою про розстрочення судового рішення стало те, що сума коштів, яка підлягає стягненню, є значною, фінансове становище заявника складне, а доходи недостатні для сплати всієї суми заборгованості одразу.

У якості підтвердження складності фінансового стану та неможливості погашення суми заборгованості у повному обсязі, відповідачем надані наступні докази: баланси підприємства; звіти про фінансові результати; довідку про фінансовий стан; розрахунок розміру шкоди, зумовленої засміченням земельних ресурсів, внаслідок збройної агресії та бойових дій.

Ухвалою суду від 25 березня 2026 року призначено розгляд заяви відповідача на 31 березня 2026 року в порядку письмового провадження.

30 березня 2026 року до суду надійшли пояснення представника позивача, в яких зазначено, що Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю не має заперечень та вважає за можливе розстрочити виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2025 року у адміністративній справі № 200/5599/25, а саме виплату суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання визначеного Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році на користь Державного бюджету України. Також доведено до відома суду, що 26.03.2026 року на рахунок Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю зараховані кошти у розмірі 59878 (п'ятдесят дев'ять тисяч вісімсот сімдесят вісім) гривень 63 копійки із заявленим платником, Комунальним виробничим підприємством "КРАМАТОРСЬКИЙ ВОДОКАНАЛ" призначенням платежу: «Добровільне виконання рішення № 200/5599/25 за березень 2026 року згідно графіка погашення».

Вирішуючи питання про відстрочення виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

Підстави та порядок розстрочення виконання судового рішення встановлені статтею 378 КАС України.

Відповідно до частин першої, третьої, четвертої, п'ятої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Аналіз наведених норм права вказує, що суд за заявою сторони у справі може розстрочити виконання судового рішення. При цьому таке розстрочення здійснюється виключно у виняткових випадках, за умови, якщо суд встановить наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо). Необхідною умовою для розстрочення виконання рішення суду є наявність виняткових обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Отже, підставою для розстрочення виконання судового рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення суду або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.

При вирішенні питання про розстрочення виконання судового рішення, суд враховує ту обставину, що сума адміністративно-господарських санкцій та пені, яка стягнута з відповідача рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2025 року, є значною, а також той факт, що фінансовий стан відповідача в умовах воєнного стану є стабільно складним.

Також, суд бере до уваги, що відмова у задоволенні заяви відповідача може призвести до негативних наслідків, зокрема, дестабілізації виробничого процесу та зупинення роботи КВП «Краматорський водоканал», а також:

- відсутності (або припинення) постачання централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на прифронтовій території м. Краматорська, в тому числі для споживачів, які забезпечують обороноздатність України;

- гуманітарної катастрофи у зв'язку із позбавленням мешканців територій розташованих в зоні можливих бойових дій елементарних побутових умов.

Крім того, суд враховує, що на даний час на території України діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України «Про правовий режим воєнного стану».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

З огляду на встановлені вище обставини, суд вважає, що введення воєнного стану в Україні є обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення суду в цій справі, оскільки у відповідача відсутня можливість швидко погасити заборгованість.

Отже, з урахуванням повідомлених заявником обставин, суд дійшов висновку про наявність достатніх доказів того, що у відповідача існують обставини, які ускладнюють виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2025 року, що є підставою для розстрочення його виконання.

Таким чином, враховуючи підстави, на які посилається заявник щодо розстрочення виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2025 року, з метою дотримання розумного балансу між інтересами позивача та реальними можливостями відповідача погасити наявну заборгованість, а також з огляду на те, що останній належним чином підтвердив факт наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, а також перебування відповідача у важкому фінансовому становищі в умовах воєнного стану, суд доходить висновку про наявність підстав для розстрочення виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2025 року у справі № 200/5599/25 строком на 10 місяців шляхом сплати, починаючи з квітня 2026 року по січень 2027 року, щомісячних платежів.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 294, 370, 378 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1.Заяву Комунального виробничого підприємства "КРАМАТОРСЬКИЙ ВОДОКАНАЛ" про розстрочення виконання судового рішення у справі за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального виробничого підприємства "КРАМАТОРСЬКИЙ ВОДОКАНАЛ" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити.

2. Розстрочити виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2025 року у справі № 200/5599/25 строком на 10 місяців шляхом сплати адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 598 780,63 грн. згідно графіку з квітня 2026 року по січень 2027 року - по 59 878,063 грн. щомісячно.

Ухвала складена та підписана 31 березня 2026 року.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду у п'ятнадцятиденний строк з дати з дня складання повного судового рішення.

Суддя В.М. Чучко