Україна
Донецький окружний адміністративний суд
27 березня 2026 року Справа№200/370/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, визнання протиправної бездіяльності і зобов'язання вчинити певні ді,
У січні 2026 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач-1, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), в якому просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо постановки (взяття) ОСОБА_1 на військовий облік / облік військовозобов'язаних за відсутності належних правових підстав;
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення (неактуалізації) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до наявних первинних військово-облікових та медичних документів;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести (актуалізувати) відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, згідно із Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 направити (ініціювати направлення) до Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області та/або іншого компетентного підрозділу Національної поліції України службове повідомлення/звернення (у т.ч. в електронній формі через визначені канали взаємодії) про відсутність правових підстав для застосування до ОСОБА_1 заходів реагування, пов'язаних із його доставленням до ТЦК та СП у контексті ст. 210, 210-1 КУпАП, з урахуванням встановлених судом обставин та внесених (актуалізованих) відомостей Реєстру.
Ухвалою суду від 26.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі. Витребувано докази. Залучено до участі у справі як співвідповідача ІНФОРМАЦІЯ_5 як співвідповідача (далі - ІНФОРМАЦІЯ_6 , відповідач-2).
На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що він був виключений з військового обліку на підставі ст. 37 п. 6.3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», він не є військовозобов'язаним у розумінні законодавства про військовий обов'язок та військову службу, а будь-яке повторне внесення відомостей про його постановку на військовий облік без нового висновку ВЛК, без окремого рішення про скасування виключення та без належної правової підстави суперечить вимогам чинного законодавства.
Відповідач-1 надав відзив на позовну заяву, яким просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що ОСОБА_1 був автоматично зарахований на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_7 згідно з вимогами постанови КМУ №932 від 16 серпня 2024, відповідно до наданої копії тимчасового посвідчення має запис про виключення з військового обліку 19.10.2010 року згідно до статті 37 п 6.3 (хв), але на наданій копії тимчасово посвідчення стоїть печатка в якій не міститься жодної інформації ким він виключений, до того ж попередня печатка містить інформацію що він був знятий з обліку ІНФОРМАЦІЯ_8 29.09.2010 та має підпис райвоенкома, відповідно задля виключення позивач повинен був знаходитися на військовому обліку на якому він не знаходився, тобто підстави для виключення фактично відсутні оскільки він не знаходився на військовому обліку. Також зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 не має відомостей про виключення позивача з військового обліку, внесення даних з копії тимчасового посвідчення у якій на печатці про виключення відсутні дані кому вона належить не є можливим.
Позивач надав відповідь на відзив, в якій зазначив, що доводи відзиву є суперечливими: відповідач визнає наявність у військовообліковому документі запису про виключення з обліку, однак відмовляється забезпечити актуалізацію даних, посилаючись на формальні сумніви щодо печатки та втрату архівів; “автоматичність» внесення даних до Реєстру не є правовою підставою ігнорувати первинні документи та не звільняє Відповідача від обов'язку діяти у спосіб, визначений законом; теза про “неможливість виключення після зняття» є юридично необґрунтованою та не спростовує приписів ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII; відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своєї позиції та бездіяльності, а тому позовні вимоги є обґрунтованими.
Відповідач-2 надав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що згідно з п. 9 розділу ІІІ Порядку №94 виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.
Також зазначає, що позивач особисто не з'являвся до ІНФОРМАЦІЯ_7 для актуалізації даних, проходження ВЛК чи надання оригіналів документів для перевірки. Внесення відомостей до Реєстру відбулося на підставі електронної інформаційної взаємодії з іншими державними реєстрами відповідно до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487. Станом на дату подання позову, дані про інвалідність позивача не підтверджувалися через електронну взаємодію (наприклад, з Реєстром осіб з інвалідністю), а надані копії документів через адвокатські запити не є підставою для автоматичного виключення з обліку без повторного медичного огляду ВЛК. Відповідач-1 не вчиняв протиправних дій щодо «постановки на облік», оскільки відомості внесено автоматично через електронну взаємодію. Без особистої явки позивача та проходження ВЛК відповідач не може внести зміни до Реєстру, оскільки копії документів, надані через адвоката, не є первинними для актуалізації. Зобов'язання внести відомості про непридатність без проходження ВЛК суперечить ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII та п. 79 Порядку № 1487, які вимагають рішення ВЛК для виключення. Інформація про інвалідність не підтверджується електронно, а копії документів не є достатніми для змін без перевірки. Позивач може актуалізувати дані, з'явившись особисто.
Позивач надав відповідь на відзив, в якій зазначив, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки областей мають змогу отримувати дані від з баз даних Міністерства соціальної політики та Пенсійного фонду України. Відповідач-1 міг отримати інформацію шляхом надсилання запиту до відповідних державних органів з метою всебічного з'ясування обставин справи. Однак відповідачами не було зроблено жодних кроків для того, щоб перевірити дані викладені у зверненнях представника позивача. Також чинним законодавством України не передбачено обов'язку осіб, які були виключені із військового обліку до 2022 року повторно підтвердити придатність до військової служби. Після виключення позивача з військового обліку він втратив статус військовозобов'язаного, а отже жодного обов'язку проходити/перепроходити ВЛК не існує.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , є громадянином України, зареєстроване місце проживання в АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 .
У копії довідки МСЕК серія ДОН № 250963 зазначено, що позивач має третю групу інвалідності.
Відповідно до копії пенсійного посвідчення серія НОМЕР_2 , виданого 26.07.2007, позивачу призначено пенсію по інвалідності (3 гр. з дитинства).
У тимчасовому посвідченні № 2864 від 26.07.2002, яке видано ІНФОРМАЦІЯ_10 , зазначено, що позивач не придатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Також зазначено, що позивач прийнятий на облік запасу 2 категорії, склад - солдати. На зворотному боці наявні відмітка від 19.10.2020 про виключення з військового обліку «ст. 37 п. 6.3 (хв.)».
Листом від 13.11.2025 № 06/9683 (на адвокатський запит від 26.09.2025 №1-09/25) ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив адвоката позивача про те, що для вирішення всіх питань пов'язаних з можливим порушенням правил військового обліку ОСОБА_1 , йому необхідно самостійно з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_7 , або згідно ст. 14-1, 14-2, 14-3 закону України «Про єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» актуальну інформацію, щодо можливих порушень правил військового обліку ОСОБА_1 може переглянути у електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного та резервіста (додаток «Резерв+»).
Листом від 26.11.2025 Краматорське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області 0на (адвокатський запит вих. № 1-11\25 від 20.11.2025) повідомило адвоката позивача про те, що до Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області надійшло електронне звернення від Міністерства оборони України E3190784 від 12.08.2025 відносно ОСОБА_1 , як особи, яка перебуває в Розшуку за ІНФОРМАЦІЯ_3 у зв'язку із скоєнням адміністративного правопорушення за статтею 210, 210-1 КУпАП та зареєстровано в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційного порталу Національної поліції України» з автоматичним присвоєнням порядкового номеру ЄО № 37161 від 13.08.2025.
Адвокат Курачик Т.В. надіслав до ІНФОРМАЦІЯ_7 адвокатський запит вих. № 1-12/25 від 12.12.2025 (у порядку статей 20, 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»), яким просив розглянути цей адвокатський запит як мотивоване звернення в інтересах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , зареєстрованого: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , у розумінні пункту 2 частини першої статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» щодо виправлення недостовірних відомостей Реєстру та усунення наслідків їх внесення. За результатами розгляду звернення:
- привести відомості Реєстру щодо ОСОБА_1 у відповідність до первинних документів про встановлення інвалідності та виключення з військового обліку та вирішити питання щодо видалення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про: постановку (взяття) його на військовий облік у статусі військовозобов'язаного: притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку (статті 210, 210-1 КУпАП); перебування у розшуку у зв'язку з нібито вчиненням такого правопорушення;
- вжити заходів відповідно до пункту 79 Порядку № 1487 та направити до Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області письмове повідомлення про: - відсутність правових підстав для адміністративного затримання доставлення ОСОБА_1 до ТЦК та СП; та необхідність припинення розшукових заходів стосовно нього як особи, що «нібито» порушила правила військового обліку, та ініціювати зняття його з розшуку як такої особи. Копію відповідного повідомлення до Національної поліції прошу надіслати адвокату як представнику ОСОБА_1 ;
- надати письмову відповідь по суті цього адвокатського запиту із чітким зазначенням: які саме дії вчинено за результатами його розгляду (із посиланням на внутрішні рішення/накази, записи в Реєстрі тощо); чи були внесені/скориговані відомості Реєстру щодо категорії придатності/непридатності; факту виключення з військового обліку; відомостей про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 210, 210-1 КУпАП: відомостей про перебування в розшуку.
ІНФОРМАЦІЯ_3 листом від 19.12.2025 № 06/104108 (на адвокатський запит) повідомив адвоката позивача про те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку ІНФОРМАЦІЯ_7 відповідно до постанови ПКМУ № 932. Станом на 19.12.2025 року Власов не є порушником правил військового обліку (ст.210, 210-1 КУпАП). Оповіщення правоохоронних органів здійснюється шляхом подання електронного звернення, що унеможливлює його фізичне надання. Інформація щодо наявності у громадянина ОСОБА_1 інвалідності шляхом взаємодії державних електронних ресурсів не підтверджується.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 31 частини 11 статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Військовий стан триває на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-XII) установлено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з ч. 3 і ч. 5 ст. 33 Закону № 2232-XII військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 6 ст. 37 Закону № 2232-XII установлено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом; 6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону № 2232-XII визначено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Статтею 1 Закону України від 16 березня 2017 року № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-VIII) визначено, що єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Згідно з частинами 8 і 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Частиною 1 ст. 14 Закону № 1951-VIII установлено, що ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Частинами 2 і 3 ст. 14 Закону № 1951-VIII установлено, що в разі якщо відомості про призовника, військовозобов'язаного, резервіста вносяться до Реєстру вперше, автоматично формується окремий номер запису в Реєстрі та фіксуються час, дата та відомості про особу, яка здійснила запис (у електронній формі).
Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
У частині 1 ст. 6 Закону № 1951-VIII зазначено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Статтею 9 Закону № 1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:
1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.
Відповідно до п. 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, установлено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам.
У п. 11 указаного Положення зазначено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Пунктом 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі - Порядок № 1487), передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, розвідувальних органів); виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими, визнані непридатними до військової служби, досягли граничного віку перебування в запасі, припинили громадянство України;; звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку; повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи.
Згідно з п. 56 Порядку № 1487 Національна поліція: за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
Згідно з п. 4 розділу ІІ Інструкції з формування та ведення інформаційної підсистеми «Облік звернень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів Служби безпеки України або розвідувальних органів України про призовників, військовозобов'язаних, резервістів» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 10 лютого 2025 року № 80, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 березня 2025 року за № 455/43861 (далі - Інструкція №80), передбачено, що підставою для внесення відомостей до ІП «Облік звернень» є звернення ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України щодо доставлення осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП, до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України .
Також пунктами 5 і 6 розділу ІІ вказаної Інструкції установлено, що підставою для внесення відомостей про стан виконання звернень ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України про доставлення осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП, до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України є: доставлення призовників, військовозобов'язаних, резервістів до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України; наявність інформації про перебування призовників, військовозобов'язаних, резервістів в установах виконання покарань, слідчому ізоляторі, ізоляторах тимчасового тримання або місцях із спеціальним режимом тримання; смерть особи або оголошення особи померлою за рішенням суду, яку необхідно доставити до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України; повідомлення ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України про залишення звернення про доставлення особи до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України без виконання; проходження служби у складі Збройних Сил України, органів СБУ, розвідувальних органів України та інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях.
Результат виконання звернення ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України в електронній формі та надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС (далі - ЄІС МВС), автоматично відображається в ІП «Облік звернень».Судом установлено, що позивача взято на облік як внутрішньо переміщену особи в м. Краматорську. Водночас позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_12 , який обслуговує територію міста Костянтинівка, тобто за місцем попереднього взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи.
Згідно з п. 22 Порядку № 1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».
Пунктом 3 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі - Порядок № 559), установлено, що відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Отже, судом було встановлено, що позивач автоматично взятий на облік (за місцем зареєстрованої адреси проживання) відповідно до змін від 01.04.2025 до постанови КМУ № 932.
Водночас судом не встановлено, що саме ІНФОРМАЦІЯ_3 прийняв рішення або вчинив певні дії з метою взяття позивача на військовий облік.
Відтак у суду відсутні підстави для визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_13 щодо постановки (взяття) ОСОБА_1 на військовий облік / облік військовозобов'язаних.
Відповідне рішення ВЛК про визнання непридатним до військової служби позивач не надавав.
При цьому, саме ВЛК визначає ступінь придатності до військової служби, а не ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відтак без відповідного рішення ВЛК у відповідача-1 відсутні підстави для виключення позивача з військового обліку з підстав, передбачених п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону№ 2232-XII (визнані непридатними до військової служби).
Суд звертає увагу на те, що позивач має право звертатися в порядку, установленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
До суду не надано доказів звернення саме ОСОБА_1 з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Відповідно до пункту 1 ч. 1 ст. 20 Закону України від 5 липня 2012 року № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон № 5076-VI) передбачено, що під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правничої допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правничої допомоги, зокрема: звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).
Згідно з ч. 1 і ч. 2 ст. 24 Закон № 5076-VI визначено, що адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правничої допомоги клієнту.
Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
Отже, адвокатський запит може використовуватися адвокатом з метою отримання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правничої допомоги клієнту.
Проте відсутні правові підстави використовувати адвокатський запит як форму звернення від імені клієнта з метою реалізації його прав та інтересів у порядку п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону № 1951-VIII.
З огляду на викладене, суд не враховує адвокатський запит вих. № 1-12/25 від 12.12.2025 як звернення саме позивача щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Відтак позивач не позбавлений права особи подати до відповідача-1 мотивовану заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Отже, на момент розгляду цієї справи, відсутні підстави для задоволення позовних вимог про: визнання протиправною бездіяльності щодо невнесення (неактуалізації) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про позивача; зобов'язання внести (актуалізувати) відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача; зобов'язання направити (ініціювати направлення) до Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області та/або іншого компетентного підрозділу Національної поліції України службове повідомлення/звернення відносно позивача.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132-139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; АДРЕСА_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_4 ) про визнання протиправними дій, визнання протиправної бездіяльності і зобов'язання вчинити певні ді - відмовити повністю.
Повне рішення суду складено 27 березня 2026 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Куденков