Рішення від 31.03.2026 по справі 200/1338/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 року Справа№200/1338/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І. С., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

25 лютого 2026 року ОСОБА_1 , позивач, звернувся з позовом до Донецького окружного адміністративного суду з вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:

- визнати незаконним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду його роботи з 01 січня 2022 року по 15 липня 2024 року у ВП «шахта «Центральна» ДП «Торецьквугілля»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 17 грудня 2025 року та винести рішення з урахування періоду з 01 січня 2022 року по 15 липня 2024 року до його страхового стажу.

За змістом викладеного фактичний розрахунок страхового стажу позивача, виконаний територіальним органом Пенсійного фонду України, за формою ПС-право, станом на 11 листопада 2025 року та підтверджений даними довідки форми ОК-5 свідчить, що період роботи з 01 січня 2022 року по 15 липня 2024 року у ВП «шахта «Центральна» ДП «Торецькуголь» не зараховано до страхового стажу, оскільки роботодавцем не сплачено страхові внески. Позивач вважає, що його фактичний страховий стаж має становити 25 років, що не збігається з даними розрахунку відповідача, та призвело до необґрунтованого зменшення тривалості його страхового стажу.

Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позову. У наданому до суду відзиві на позов відповідач зазначив, що 30 грудня 2025 року за вх.№68268/П-0400-25 від позивача надійшло звернення ВЕБ-04001-Ф-С-25-353521 від 30 грудня 2025 року з питання прийнятого рішення про відмову в призначенні пенсії (№051330003995 від 25 грудня 2025 року). До звернення позивачем долучено скан-копії документів: паспорта, реєстраційного номеру облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, рішення про відмову в призначенні/перерахунку пенсії від 25 грудня 2025 року №051330003995 та пільгової довідки від 11 грудня 2025 року №1067, яка видана ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля». Період роботи, вказаний у вищезазначеній довідці не враховано до пільгового стажу, оскільки пільгову довідку не було долучено до заяви про призначення пенсії. Відповідно до форми РС-право до страхового та пільгового стажу зараховано всі періоди (в тому числі і період роботи з 01 січня 2022 року по 15 липня 2024 року), таким чином страховий стаж становить - 24 роки 11 місяців 17 дні, робота за Списком №1 - 21 рік 06 днів, роботи підземні (пост. 202 (25)) - 21 рік 06 дні.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 березня 2026 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та витребувано визначені судом докази по справі. Вирішено ряд процесуальних питань.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 березня 2026 року витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області визначені судом докази по справі.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 .

19 листопада 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийнято рішення №051330003995 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 , в якому зазначено наступне.

«Відмова про призначення пенсії за віком ОСОБА_1 на пільгових умовах.

Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 11 листопада 2025 року.

Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії - за списком робіт і професій, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва - за умови, що вони були зайняті на таких роботах роботах не менше 20 років.

У разі призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої статті 114 Закону проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Вік заявника 42 роки 4 місяці 27 днів

Страховий стаж особи 21 рік 0 місяців 6 днів, страховий стаж з урахуванням кратності 42 рік 0 місяці 16 днів.

Пільговий стаж особи склав 21 рік 1 місяць 28 днів, з них підземні роботи згідно з постановою 202 (необхідний стаж 25) 21 рік 1 місяць 28 днів.

Результати розгляду документів, доданих до заяви:

за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди.

за доданими документами до пільгового стажу не зараховано:

період роботи згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу в Приватному акціонерному товаристві «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» з 09 вересня 2024 року по 30 вересня 2025 року, оскільки відсутня уточнююча довідка відповідно до Додатку №5 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637» (підприємство знаходиться на не окупованій території України).

Висновок: відмовити в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю необхідного підземного пільгового стажу роботи.

17 грудня 2025 року позивач через вебпотал Пенсійного фонду України звернувся із заявою про призначення пенсії за віком.

25 грудня 2025 року відповідачем, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, прийнято рішення №051330003995 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 , в якому зазначено наступне.

«Заявник: ОСОБА_1 .

Шифр та вид пенсії: Пенсія за віком.

Умови призначення: Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Податковий номер: 3048000834

Дата народження, стать: ІНФОРМАЦІЯ_2 , чоловік.

Дата реєстрації звернення (заяви), вік, ознака роботи: 17 грудня 2025 рок, 42 р., працює.

Адреса проживання заявника: АДРЕСА_1 .

Відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професії, що затверджується Кабінетом Міністрів України від 31 березня 1994 року №202, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років.

Страховий стаж особи - 43 р. 7 м.

Пільговий стаж - 21 р. 6 дн.

Результати розгляду документів, доданих до заяви: до стажу роботи зараховано всі періоди роботи, до пільгового стажу не зараховано період роботи з 09 вересня 2024 року, оскільки відсутня довідка про пільговий характер роботи відповідно до Додатку №5 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637» (підприємство знаходиться на не окупованій території України).

Вирішено: на підставі частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відмовити у призначенні пенсії за віком в зв'язку з відсутністю пільгового стажу роботи.».

30 грудня 2025 року позивач через вебпотал Пенсійного фонду України звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою №ВЕБ-04001-Ф-С-25-353521, в якій серед іншого просив надати письмові роз'яснення з наступних питань:

«1. На підставі яких документів та норм законодавства визначено мій страховий стаж у розмірі 23 роки 7 місяців, та які конкретно періоді трудової діяльності не були зараховані до страхового стажу. Чи зараховано до страховою стажу період роботи у ВП «Шахта «Центральна» ДП «Торецьквугілля» з 01 січня 2022 року по 30 червня 2022 року та з 10 жовтня 2022 року по 30 червня 2024 року?

2. Які періоди моєї роботи повний робочий день на підземній роботі не зараховані до пільгового стажу за Списком №1 відповідно постанови Кабінету Міністрів України №202 та з яких причин? Надати детальний розрахунок пільгового стажу із зазначенням: переліку періодів роботи; виду пільгового стажу; нормативного акта, на підставі якою кожен період зараховано (Список, постанова КМУ). Вказати які саме періоди трудової діяльності не були зараховані до пільгового стажу, із зазначенням причин та правового обґрунтування.

3. Чи зараховано до пільгового стажу, що дає право на пільгову пенсію період проходження мною військової служби з 08 листопада 2001 року по 21 квітня 2003 року? Крім цього, при обробці моєї заяви була технічна помилка, та інформація про те, що заява була прийнята на розгляд була відсутня та з'явилась через кілька днів, та в додатку була відсутня пільгова довідка, яка підтверджує пільгові умови моєї роботи за період з 09 вересня 2024 року по день звернення до Пенсійного фонду України із заявою. У зв'язку з чим додаю цю довідку вдруге, прошу прийняти її до розгляду та розрахувати мій стаж з її урахуванням.».

28 січня 2026 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом вих.№9196-68268/П-01/8-0400/26 надало відповідь на звернення позивача №ВЕБ-04001-Ф-С-25-353521 від 30 грудня 2025 року, що надійшло через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (вх.№68268/П-0400-25 від 30 грудня 2025 року), з питання пенсійного забезпечення, та повідомило наступне.

«Ви не перебуваєте на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за №991/27436 (зі змінами), з питань, які стосуються даних пенсійної справи, прийом та обслуговування здійснюються в органі Пенсійного фонду України за місцем проживання/перебування на обліку.

Ваша електронна пенсійна справа сформована за місцем проживання (реєстрації) у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

З огляду на зазначене, для отримання відповіді на порушене у зверненні питання, радимо звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.».

30 січня 2026 року позивач через вебпотал Пенсійного фонду України звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зі скаргою №ВЕБ-04001-Ф-С-26-071057, в якій зазначив наступне.

«На відповідь на звернення №ВЕБ-04001-Ф-С-25-353521 від 30 грудня 2025 року, 25 грудня 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з мотивом «недостатності страхового стажу» без жодного обґрунтування, розрахунків, та з некоректним визначенням страхового і пільгового стажу у порівнянні з документами, що додаються. Відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, саме орган Пенсійного фонду, який розглядав заяву та прийняв рішення, зобов'язаний перевірити подані документи, визначити страховий та пільговий стаж та надати обґрунтовані роз'яснення щодо прийнятого рішення. Натомість у відповіді управління від 28 січня 2026 року на моє звернення відсутні будь-які обґрунтування, розрахунки стажу, мотиви неврахування періодів трудової діяльності та посилання на норми законодавства - зазначено лише, що «я не перебуваю на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області». Закон України «Про звернення громадян» №393/96-ВР чітко встановлює, що звернення громадян, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду, і забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються. Також, відповідно до цього Закону органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані об'єктивно і всебічно перевіряти заяви чи скарги, приймати рішення відповідно до чинного законодавства та повідомляти громадянина про наслідки розгляду. Отже, відповідь, що обмежується вказівкою на місце обліку заявника без розгляду суті поставлених питань і без відповіді на них, є неприйнятною і такою, що порушує вимоги Закону України «Про звернення громадян». З огляду на те, що рішення про відмову у призначенні пенсії прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, прошу повторно розглянути моє звернення від 30 грудня 2025 року та надати вмотивовану відповідь по суті питання на підставі чинного законодавства, із зазначенням норм права та конкретних обґрунтувань прийнятого рішення. Надсилаю копію скарги до Пенсійного фонду України для контролю за законністю дій управління.».

09 лютого 2026 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом вих.№13302-11312/П-01/8-0400/26 надало відповідь на звернення позивача №ВЕБ-04001-Ф-С-26-071057 від 30 січня 2026 року, що надійшло через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (вх.№11312/П-0400-26 від 02 лютого 2026 року), з питання ненадання відповіді на звернення, та повідомило наступне.

«30 грудня 2025 року за вх.№68268/П-0400-25 надійшло Ваше звернення ВЕБ-04001-Ф-С-25-353521 від 30 грудня 2025 року з питання прийнятого рішення про відмову в призначенні Вам пенсії.

До звернення Вами було долучено скан-копії документів: паспорта, реєстраційного номеру облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, рішення про відмову в призначенні/перерахунку пенсії від 25 грудня 2025 року №051330003995 та пільгової довідки від 11 грудня 2025 року №1067, яка видана ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».

Звернення було розглянуто в терміни, передбачені Законом України від 02 жовтня 1996 року №393/96-ВР “»Про звернення громадян» (далі - Закон №393/96), та відповідь було надано Вам листом від 28 січня 2026 року №9196-68268/П-01/8-0400/26 на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.

Щодо розгляду питання про відмову в призначенні пенсії повідомляємо.

Відповідно до частини третьої статті 114 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Згідно зі статтею 24 Закону №1058, страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, встановленої форми.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

17 грудня 2025 року засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України Ви надали заяву про призначення пенсії за віком.

До заяви для визначення права на призначення пенсії Вами було долучено скан-копії таких документів:

трудових книжок НОМЕР_2 від 02 липня 2001 року та НОМЕР_3 від 09 вересня 2024 року;

пільгової довідки від 07 жовтня 2025 року №16/302-1, яка видана ДП «Торецьквугілля», за період роботи з 19 травня 2003 року по 15 липня 2024 року;

довідки від 24 листопада 2025 року №14/4218 про проходження строкової військової служби;

диплому від 30 червня 2001 року серії НОМЕР_4 та додатку до нього;

довідок про навчання від 19 вересня 2025 року №222 та від 07 жовтня 2025 року №16/302-2;

реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

За результатами розгляду заяви та долучених до неї документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було прийнято рішення від 25 грудня 2025 року №051330003995 про відмову в призначенні Вам пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону №1058 через відсутність необхідного пільгового стажу 25 років.

До страхового стажу, за матеріалами електронної пенсійної справи, зараховано всі періоди роботи.

До пільгового стажу періоди роботи зараховані по 15 липня 2024 року на підставі відомостей про пільговий характер роботи, які зазначені в пільговій довідці від 07 жовтня 2025 року №16/302-1, що становить 21 рік 6 місяців.

До пільгового стажу не зараховані періоди роботи з 15 вересня 2014 року по 28 вересня 2014 року, з 01 лютого 2015 року по 25 лютого 2015 року, з 02 березня 2015 року по 06 березня 2015 року, 23 жовтня 2015 року, 03 лютого 2016 року, з 22 березня 2016 року по 25 березня 2016 року, 13 червня 2016 року, 13 жовтня 2016 року, 23 лютого 2017 року, оскільки, згідно з відомостями, зазначеними в пільговій довідці, Ви не були зайняті на пільгових роботах повний робочий день (перебування у відпустках без збереження заробітної плати).

Пільгова довідка від 11 грудня 2025 року №1067 до заяви від 17 грудня 2025 Вами не була долучена.

Для вирішення питання призначення пенсії Вам необхідно повторно звернутись із заявою встановленої форми до структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр), територіального органу Пенсійного фонду України або скористатися вебпорталом електронних послуг Пенсійного фонду України за посиланням: https://portal.pfu.gov.ua (вкладка: «Заява на призначення пенсії») та долучити пільгову довідку від 11 грудня 2025 року №1067.».

Судом встановлено, що відповідно до записів №7-8 копії трудової книжки серії НОМЕР_5 від 02 липня 2021 року, на ім'я ОСОБА_1 , позивач:

- з 11 лютого 2010 року по 15 липня 2024 року - працював електрослюсарем V підземним з повним робочим днем на підземній роботі у ВП «Шахта «Центральна» ДП «Торецьквугілля».

Відповідно до розрахунку страхового стажу ОСОБА_1 , форма РС-право, дата звернення: 17 грудня 2025 року, період роботи позивача з 24 лютого 2017 року по 15 липня 2024 року зараховано до загального страхового стажу та до пільгового страхового стажу «Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в». Загальний страховий стаж позивача становить 24 роки 11 місяців 17 днів, за Списком №1 - 21 рік 00 місяців 06 днів.

Випискою з індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 , форми ОК-5, які сформовано 18 грудня 2025 року та 20 березня 2026 року, підтверджено, що за період з 01 січня 2022 року по 15 липня 2024 року підприємством-страхувальником (код ЄДРПОУ 33839013) страхові внески за позивача не сплачено.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Згідно із статтею 1 Конституції України Україна є соціальною та правовою державою.

Відповідно до частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Водночас у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV), іншими законами і нормативно-правовими актами та міжнародними договорами (угодами), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.

Так, частиною третьою статті 114 Закону №1058-IV визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Слід врахувати, що згідно з частиною першою статті 14 Закону №1788-XII, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

Таким чином, необхідними умовами для призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку є зайнятість повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, що передбачені списком, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 56 Закону №1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Згідно із частиною третьою статті 56 Закону №1788-XII до стажу роботи зараховується також, зокрема, будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Згідно з частиною другою статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до статті 62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також, згідно зі статтею 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (зі змінами) (далі - Порядок №637).

Положеннями статті 62 Закону №1788-XII та пункту 1 Порядку №637 визначено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

В силу вимог абзацу 1 пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).

Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації вимагається в двох випадках: 1) відсутність трудової книжки; 2) відсутність в трудовій книжці відомостей, які визначають право на пенсію на пільгових умовах.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 січня 2018 року у справі №234/13910/17 та від 07 березня 2018 року у справі №233/2084/17.

Судом встановлено вище, що позивач має відповідні записи у трудовій книжці серії НОМЕР_5 від 02 липня 2021 року щодо періоду роботи з 01 січня 2022 року по 15 липня 2024 року у ВП «шахта «Центральна» ДП «Торецьквугілля», та ці записи є належними та допустимими доказами підтвердження його трудового стажу.

За результатом дослідження матеріалів справи та наданих сторонами доказів, суд констатує, що відповідно до розрахунку страхового стажу ОСОБА_1 , форма РС-право, дата звернення: 17 грудня 2025 року, період роботи позивача з 01 січня 2022 року по 15 липня 2024 року вже зараховано до його загального страхового стажу та до пільгового страхового стажу «Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в».

Відтак, доводи позивача відносно того, що період роботи з 01 січня 2022 року по 15 липня 2024 року у ВП «Шахта «Центральна» ДП «Торецькуголь» не зараховано до його страхового стажу, оскільки роботодавцем не сплачено страхові внески, є безпідставними та необґрунтованими.

Таким чином, суд прийшов висновку про відсутність з боку відповідача порушень прав та законних інтересів позивача, оскільки спірний період роботи позивача з 01 січня 2022 року по 15 липня 2024 року зараховано як до загального страхового стажу, так і до пільгового страхового стажу «Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в».

Як наслідок, відсутні підстави для повторного зарахування до страхового стажу позивача спірного періоду роботи, як того просить останній.

Водночас, суд зауважує, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 25 грудня 2025 року №051330003995 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 останнім в межах цієї справи не оскаржується.

Отже, заявлені позивачем основна позовна вимога та похідна від неї вимога зобов'язального характеру є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Інших доводів, що можуть вплинути на правильність вирішення судом спору, що розглядається, матеріали справи не містять.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 09 грудня 1994 року, серія A, №303-A, пункт 29).

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи, суд висновує про відсутність підстав для задоволення позовних вимог заявлених позивачем.

Відповідно до статті 139 КАС України судовий збір не підлягає стягненню.

Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; рнокпп НОМЕР_6 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - повністю.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 31 березня 2026 року.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».

У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.С. Молочна