Рішення від 20.03.2026 по справі 160/35348/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2026 рокуСправа №160/35348/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Діасон" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся через систему "Електронний суд" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить: визнати протиправним та скасувати винесене Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області податкове повідомлення-рішення від 13.08.2025 року № 0465610710, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "орендна плата з юридичних осіб" в розмірі 304 478,36 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ "Діасон" з питань повноти нарахування плати за землю за період з 01.01.2023 р. по 31.12.2023 р. За результатами перевірки було складено акт від 10.07.2025 р. №3078/04-36-07-10/37899982, в якому контролюючий орган дійшов висновку про заниження ТОВ "Діасон" податкових зобов'язань із орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 1210100000:01:376:0083. Не погоджуючись із висновками акта перевірки, позивач, користуючись правом, наданим п.86.7 ст.86 ПК України, подав до контролюючого органу заперечення на акт перевірки у встановлений законом строк. Незважаючи на надані заперечення та аргументи, 13.08.2025 р. контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення №0465610710, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 304 478,36 грн. Позивач вважає зазначене податкове повідомлення-рішення протиправним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню. Вказане й стало підставою для звернення до суду з позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.12.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

На виконання вимог ухвали 31.12.2025 року до суду надійшов відзив на позову заяву, в якому відповідач зазначив, що при проведенні документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Діасон" з питань повноти нарахування плати за землю (земельний податок та/або орендна плата) за земельну ділянку, що перебуває в користуванні товариства на підставі укладеного договору оренди земельної ділянки площею 1,2774 га, яка знаходиться за адресою: м.Дніпро, Амур-Нижньодніпровський район, в районі вул.Артюшенка, буд.1 (кадастровий номер 1210100000:01:376:0083) за період з 01.01.2023 р. по 31.12.2023 р. встановлено порушення п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16, пп.271.1.1 п.271.1 ст.271, п.286.2 ст.286, п.288.1, п.288.4, п.288.7 ст.288, п.289.1 ст.289 ПК України внаслідок чого встановлено заниження задекларованих показників орендної плати за землю (орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за період з 01.01.2023 р. по 02.11.2023 р. (включно), на загальну суму 243 582,69 грн. Під час проведення перевірки на адресу ТОВ "Діасон" 27.06.2025 року було направлено запит від 27.06.2025 р. №1 про надання інформації та первинних документів, що належить або пов'язані з предметом перевірки та надання пояснень щодо спростування вини. На запит від 77.06.2025 р. №1 платником надано копії документів для проведення перевірки (лист від 24.06.2025 року № ГВ-24/06/25-1). Пояснення, щодо спростування вини підприємством не надано. Тобто, обставини справи свідчать, що саме платник податків створив такі умови, за яких стало можливе вчинення податкового правопорушення. З урахуванням зазначеного, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.

До суду 06.01.2026 року від позивача надійшла відповідь, в якій зазначено, що у відзиві відповідач вказує, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено на підставі акту перевірки складеного за результатами перевірки. Відзив містить доводи аналогічні тим, що викладено у акті перевірки, зокрема, щодо заниження суми орендної плати за землю в період з 01.01.2023 року по 02.11.2023 року за земельну ділянку розташованої за адресою: м.Дніпро, вул.Берегова, буд.240-А, площею 1, 2744 га. Позивач з такими доводами не погоджується та вважає, що ним не було порушено п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16, пп.271.1.1 п.271.ПК кодексу України. Зазначає, що відповідач безпідставно вказує у відзиві, що саме ТОВ "Діасон" створило такі умови, за яких стало можливим вчинення податкового правопорушення. При цьому, зі змісту відзиву не зрозуміло які передумови дають відповідачу право на такі висновки; які такі умови було створено саме товариством для вчинення ним податкового правопорушення. Враховуючи той факт, що ТОВ "Діасон" діяло в межах прийнятого рішення Дніпровською міською радою, а не керувалося умовами самостійно створеними, як на те вказує контролюючий орган. На думку платника відповідачем не враховано той факт, що ТОВ "Діасон" в повному обсязі виконано власні зобов'язання зі сплати орендної плати в межах розмірів визначених умовами договору оренди. Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд врахувати при винесені рішення по справі надану відповідь на відзив, та задовольнити позов повністю.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію сторін, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об'єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що 25.05.2021 року між ТОВ "Діасон" (далі - орендар) та Дніпровською міською радою (орендодавець) укладено договір оренди землі, відповідно до п.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку по фактичному розміщенню будівель і споруд, яка розташована по вул.Берегова, буд.240-А (Амур-Нижньодніпровський район), цільове призначення земельної ділянки (код КВЦПЗ) 11.02 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості), з кадастровим номером 1210100000:01:376:0083.

Згідно із абз.2 п.13.1 договору оренди у разі зміни розміру орендної плати у зв'язку із змінами в законодавстві або прийняттям міською радою відповідного рішення, зміни щодо орендної плати відображаються у розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена, а у разі зменшення розміру орендної плати, і в цьому договорі.

Дніпровською міською радою прийнято рішення від 13.07.2022 року №3/24 "Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року №13/27 "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста" (рішення набирає чинності з 01.01.2023 року та діє тимчасово, протягом дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 року "Про введення воєнного стану в Україні", зі змінами, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", та 12 місяців після місяця, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан на території України), згідно якого встановлено річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками (відсотків нормативної грошової оцінки) для категорії земельної ділянки код КВЦПЗ: 11.02 - у розмірі 1,3%.

Відповідно до п.2 означеного рішення останнє набуває чинності 01.01.2023 року та діє протягом воєнного стану.

01.11.2023 року між ТОВ "Діасон" (орендар) та Дніпровською міською радою (орендодавець) укладено додатковий договір до договору оренди землі, яким, з-поміж іншого, доповнено розділ договору "Орендна плата" пунктом 14.1 у наступній редакції: "14.1. Розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошову оцінку якої проведено, який є невід'ємною частиною цього додаткового договору до договору оренди землі, діє тимчасово відповідно до рішення міської ради від 13.07.2022 року №3/24 (зі змінами). Після закінчення цього терміну орендарю необхідно звернутися до Дніпровської міської ради для підписання актуального розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності". Пунктом 6 додаткового договору від 01.11.2023 року зазначено: "Відзначити, що річна орендна плата за користування земельною ділянкою, площею 1,2744 га (кадастровий номер 1210100000:01:376:0083), вул.Береговій, 240-А у розмірі, визначеному рішенням міської ради від 13.07.2020 року №3/24 (зі змінами), встановлюється з моменту державної реєстрації змін за додатковим договором до договору оренди землі від 25.05.2021 року (державна реєстрація від 25.05.2021 року № 42131916) у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно".

На підставі повідомлення про перевірку від 19.05.2025 року №7877/04-36-07-10 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області згідно із п.19-1.1 ст.19-1, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, ст.75, пп.78.1.4 п.78.1 ст.78, ст.79, п.82.2 ст.82 ПК України та відповідно до наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 19.05.2025 року №3366-п проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ "Діасон" з питань повноти нарахування плати за землю (земельний податок та/або орендна плата) за земельну ділянку, що перебуває в користуванні ТОВ "Діасон" на підставі укладеного договору оренди земельної ділянки площею 1,2744 га, яка знаходиться в м.Дніпро на території Амур-Нижньодніпровського району за адресою: вул.Артюшенка, буд.1 (кадастровий номер 1210100000:01:376:0083) за період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року.

За результатом проведеної перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено акт від 30.06.2025 року №2893/04-36-07-10/37899982 "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Діасон" з питань повноти нарахування плати за землю (земельний податок та/або орендна плата) за земельну ділянку, що перебуває в користуванні ТОВ "Діасон" на підставі укладеного договору оренди землі земельної ділянки площею 1,2744 га, яка знаходиться в м.Дніпро на території Амур-Нижньодніпровського району за адресою: вул.Артюшенка, буд.1 (кадастровий номер 1210100000:01:376:0083) за період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року".

Згідно із висновками акта перевірки від 10.07.2025 року № 3078/04/36-07-10/37899982 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області встановлено порушення позивачем: пп.16.1.4 п.16.1 ст.16, пп.271.1.1 п.271.1 ст.271, п.286.2 ст.286, п.288.1, п.288.4, п.288.7 ст.288, п.289.1 ст.289 ПК України, внаслідок чого встановлено заниження задекларованих показників орендної плати за земельну ділянку, розташовану за адресою: м.Дніпро, вул.Береговій, буд.240-А площею 1,2744 га (код КВЦПЗ: 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості; кадастровий номер - 1210100000:01:376:0083), за період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року на загальну суму 243 582,69 грн.

21.07.2025 року ТОВ "Діасон" подано Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області заперечення № ГБ-21/07/25-1 на акт перевірки, в яких позивач, з-поміж іншого, зазначає, що контролюючий орган в порушення приписів пункту 288.1 статті 288 ПК України вказує на заниження задекларованих показників орендної плати за землю без урахування розміру орендної плати, встановленої договором оренди вказаної у акті земельної ділянки, без внесення відповідних змін до цього договору оренди. ТОВ "Діасон" в повному обсязі заперечує наведені в акті перевірки висновки як такі що суперечать фактичним обставинам. Вважає спірне питання є нормативно врегульованим.

Листом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 01.08.2025 року №68940/6/04-36-07-10 "Про надання відповіді на заперечення" зазначено, що в ході проведення засідання Комісії розглянуто всі наведені аргументи в поданому запереченні ТОВ "Діасон" від 21.07.2025 року № ГБ-21/07/25-1 на акт перевірки від 10.07.2025 року №3078/04-36-07-10/37899982 та прийнято рішення, що дані аргументи не спростовують фактів порушень, відображених в акті документальної позапланової невиїзної перевірки від 10.07.2025 року №3078/04-36-07-10/37899982 та за результатами розгляду заперечення ТОВ "Діасон" від 21.07.2025 року ГБ-21/07/25-1, Комісією Головного управління ДПС з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок висновки акту перевірки від 10.07.2025 року №3078/04-36-07-10/37899982 вважати правомірними та таким, що відповідають нормам чинного законодавства, а заперечення ТОВ "Діасон" від 21.07.2025 року № ГБ-21/07/25-1 залишити без задоволення.

На підставі висновків акта перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.08.2025 року № 0465610710 (форма "Р"), згідно із яким на підставі пп.54.3.2 п.54.3 ст.54, п.58.1 ст.58, п.288.1, п.288.4, п.288.7 ст.288, п.289.1 ст.289, п.123.2 ст.123 та з урахуванням п.102.1 ст.102, п.52-1, п.52-2, пп.69.9 підрозд. 10 розд. ХХ "Перехідні положення" ПК України, ТОВ "Діасон" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 304478,36 грн, з них: 243 582,69 грн - за податковими або іншими зобов'язаннями, 60 895,67 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до підпункту 19-1.1.1 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи, зокрема, здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Види документальних перевірок, порядок планування, проведення та оформлення їх результатів, що проводяться контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, встановлюються Митним кодексом України.

Відповідно до 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Відповідно до п.78.5 ст.78 ПК України, допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.

Документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом (п.79.1 ст.79 ПК України).

Порядок проведення документальних позапланових перевірок визначається статтею 78 ПК України.

Відповідно до пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав:

- отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України);

- виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (пп.78.1.4 п.78.1 ст.78 ПК України).

Відповідно до ст.206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

При цьому, згідно із ч.2 ст.206 ЗК України плата за землю справляється відповідно до закону.

Підпунктом 4.1.1 п.4.1 ст.4 ПК України закріплено принцип загальності оподаткування, згідно якого кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Відповідно до ст.6 ПК України, податком є обов'язковий безумовний платіж до відповідного бюджету або на єдиний рахунок, що справляється з платників податків відповідно до цього Кодексу.

Згідно із п.8.3 ст.8 ПК України до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

В силу ст.10 ПК України до місцевих податків належать податок на майно та єдиний податок.

Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. (п.36.1 ст.36 ПК України).

ПК України визначає плату за землю як обов'язковий платіж у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України).

Відповідно до статті 269 ПК України платниками плати за землю є, зокрема, платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.

Згідно із підпунктом 270.1.2 пункту 270.1 статті 270 ПК України об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Підпунктом 14.1.73 п.14.1 ст.14 ПК України визначено поняття землекористувачів як юридичних та фізичних осіб (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Відповідно до пп.14.1.136 п.14.1 ст.14 ПК України орендна плата для цілей розділу XII ПК України - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.

Згідно із п.288.4 ст.288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).

У п.288.5 ст.288 ПК України зазначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки (пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України).

Відповідно до п.271.2 ст.271 ПК України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

З матеріалів справи вбачається, що Дніпровською міською радою було прийнято рішення №13/27 від 06.12.2017 року "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста" (рішення набирає чинності з 01.01.2018 року), згідно якого встановлено річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками (відсотків нормативної грошової оцінки) у розмірі 3% (для категорії земельної ділянки код КВЦПЗ: 11.02 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості).

У подальшому Дніпровською міською радою прийнято рішення №8/30 від 21.02.2018 року "Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року №13/27 "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста" (рішення набирає чинності з першого числа місяця, який настає за датою його офіційного оприлюднення), згідно яких встановлено річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками (відсотків нормативної грошової оцінки) у розмірі 2,3% (для категорії земельної ділянки код КВЦПЗ: 11.02 (землі промисловості - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості)).

Разом з тим, Дніпровською міською радою прийнято рішення від 13.07.2022 року №3/24 "Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року №13/27 "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста" (рішення набирає чинності з 01.01.2023 року та діє тимчасово, протягом дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 року "Про введення воєнного стану в Україні", зі змінами, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", та 12 місяців після місяця, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан на території України), згідно якого встановлено річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками (відсотків нормативної грошової оцінки) для категорії земельної ділянки код КВЦПЗ: 11.02 - у розмірі 1,3%.

Згідно із витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 13.05.2021 року № 28-4-0.38-//167-21 (дата формування витягу 13.05.2021 року), нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:376:0083 складає 21 274 548,12 грн.

В силу п.288.1 ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Станом на дату складання акту перевірки інформація про розірвання зазначеного вище договору та додаткового договору відсутня.

Відповідно до п.288.7 ст.288 ПК України зазначено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Підпунктом 14.1.42 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що дані державного земельного кадастру - сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону.

Згідно із пп.271.1.1 п.271 ст.271 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Статтею 285 ПК України визначено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Згідно із пунктом 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до пункту 287.3 статті 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно із положеннями статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

В силу п.289.1 ст.289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до пункту 50.1 статті 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Суд зазначає, що згідно з абзацом 1 пункту 284.1 статті 284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Згідно зі статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, про затвердження ставок земельного податку відповідно до ПК України.

Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 року у справі №813/567/18 висловив позицію, що ПК України закріплює мінімальний розмір орендної плати за землю, а не будь-які заборони чи обмеження щодо застосування органами місцевого самоврядування пільги з такої орендної плати.

Згідно із статтею 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Таким чином, вищевказаним рішенням Дніпровська міська рада надала юридичним та фізичним особам пільгу з орендної плати за землю комунальної власності територіальної громади міста Дніпра на період з 01.01.2023 року та протягом дії воєнного стану.

Наявність цього рішення, яким була встановлена пільга по сплаті орендної плати, у свою чергу надає позивачу право на уточнення показників податкової звітності, що і було зроблено ним.

Разом з тим, суд зауважує на наступному.

Пунктом 289.2 статті. 289 ПК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Ki), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

06.07.2022 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 року №753 "Про внесення змін до Методики нормативно грошової оцінки земельних ділянок", яка передбачає, зокрема, що витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформлюється та видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру. Також, зазначеною постановою змінено форму витягу, яка передбачає підтвердження дійсності такого витягу шляхом нанесення відповідного QR-коду.

Пунктом 10.1 договору оренди землі від 25.05.2021 року, укладеного між позивачем та Дніпровською міською радою, зазначено: "У разі затвердження міською радою нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпра, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки (пункт 2 цього договору) проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору. Зазначені зміни відображаються у витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки".

Згідно із витягом з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:01:376:0083 на 2023 року рік №НВ - 9919015792023 року (дата формування витягу: 27.04.2023 року) нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2023 року рік складає 29 035 385,1 грн.

Таким чином, нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки (грн./га) складає: на 2023 рік: 29 035 385,1 грн : 1, 2744 га = 22 783 572,74 грн/га.

В ході перевірки контролюючим органом встановлено, що ТОВ "Діасон" в наданих податкових деклараціях з плати за землю нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:01:376:0083 площею 1,2744 га зазначена у розмірі: на 2023 рік - 22 783 572,74 грн/га.

У поданій звітності з плати за землю за 2023 рік позивачем зазначено категорію земельних ділянок: 11.02, в колонці "Розмір (ставка) орендної плати (%)" плати зазначено "у розмірі 1,3%".

Відповідно до вищезазначеного договору оренди землі, земельна ділянка площею 1,2744 га (кадастровий номер 1210100000:01:376:0083), передається в оренду по фактичному розміщенню будівель та споруд, цільове призначення земельної ділянки (код КВЦПЗ) 11.02 (розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості).

Згідно із п.9 та п.10 договору оренди землі, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати встановлюється рішенням Дніпровської міської ради відповідно до вимог ПК України. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Відповідно до абз.2 п.п.13.1 договору оренди землі, у разі зміни розміру орендної плати у зв'язку із змінами в законодавстві або прийняттям міською радою відповідного рішення, зміни щодо орендної плати відображаються у розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена, а в разі зменшення розміру орендної плати, і в цьому договорі.

Згідно із розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності площею 1, 2744 га (кадастровий номер 1210100000:01:376:0083), що є невід'ємною частиною договору оренди землі від 25.05.2021 р., ставка орендної плати встановлена у розмірі 2,3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до листа Дніпровської міської ради від 31.01.2023 року №2/11-13 (вх. ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 31.01.2023 року №8521/5) "Про перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік станом на 01.01.2023"; в переліку орендарів, які уклали договір оренди землі з Дніпровською міською радою, розмір орендної плати за землю по ТОВ "Діасон" за земельну ділянку з кадастровим номером 1210100000:01:376:0083, площею 1,2744 га, визначений у розмірі 2,3% нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до рішення Дніпровської міської ради від 13.07.2022 року №3/24 "Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року №13/27 "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста", яке набуває чинності з 01.01.2023, встановлена ставка для земельних ділянок цільового призначення (код КВЦПЗ) 11.02 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості) у розмірі 1,3%.

Додатковим договором від 01.11.2023 року внесені зміни до істотних умов договору оренди земельної ділянки від 25.05.2021 року (державна реєстрація від 25.05.2021 року №42131916) стосовно земельної ділянки, площею 1,2744 га (кадастровий номер 1210100000:01:376:0083) по вул.Берегова, буд.240-А, доповнивши розділ "Орендна плата" пунктом 14.1: "Розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошову оцінку якої проведено, який є невід'ємною частиною цього додаткового договору до договору оренди землі, діє тимчасово відповідно до рішення міської ради від 13.07.2020 року №3/24 (зі змінами). Після закінчення цього терміну орендарю необхідно звернутися до Дніпровської міської ради для підписання актуального розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності".

Пунктом 6 додаткового договору від 01.11.2023 року зазначено: "Відзначити, що річна орендна плата за користування земельною ділянкою, площею 1,2744 га (кадастровий номер 1210100000:01:376:0083), вул.Берегова, буд.240-А, у розмірі, визначеному рішенням міської ради від 13.07.2020 року №3/24 (зі змінами), встановлюється з моменту державної реєстрації змін за додатковим договором до договору оренди землі від 25.05.2021 року (державна реєстрація від 25.05.2021 року № 42131916) у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Проте, ТОВ "Діасон" подано звітні податкові декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за земельну ділянку з кадастровим номером 1210100000:01:376:0083, площею 1,2744 га на 2023 рік від 17.02.2023 року №9027901466, згідно із яких річний розмір податкового зобов'язання визначений за ставкою 1,3%, що призвело до заниження податкового зобов'язання.

Разом з тим, під час визначення податкового зобов'язання з орендної плати позивачем не враховано, що зміна ставки орендної плати (на зменшення або на збільшення) відповідно до вимог абз.2 п.п.13.1 до укладеного договору оренди землі від 25.05.2021 року (у разі зміни розміру орендної плати у зв'язку із змінами в законодавстві або прийняттям міською радою відповідного рішення, зміни щодо орендної плати відображаються у розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена, а в разі зменшення розміру орендної плати, і в цьому договорі), може бути здійснена лише після внесення змін до договору оренди шляхом укладання додаткової угоди.

Відповідно до листа Дніпровської міської ради від 31.01.2025 року №12/11-28 "Про перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік станом на 01.01.2025" в переліку орендарів, які уклали договір оренди землі з Дніпровською міською радою, розмір орендної плати за землю по підприємству ТОВ "Діасон" за земельну ділянку з кадастровим номером 1210100000:01:376:0083, площею 1,2744 га, визначений у розмірі 1,3% нормативної грошової оцінки землі, тобто з урахуванням додаткового договору від 01.11.2023 року.

Враховуючи викладене, суд вважає правомірним встановлення контролюючим органом факту заниження позивачем суми орендної плати за земельну ділянку, розташовану за адресою: м.Дніпро, вул.Берегова, буд.240-А площею 1,2744 га (код КВЦПЗ: 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості; кадастровий номер - 1210100000:01:376:0083).

Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, суд вважає за необхідне відмовити повністю у задоволенні позовної заяви ТОВ "Діасон" про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.08.2025 року № 0465610710, з викладених вище підстав.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити повністю у задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Діасон» (вул.Переїзна, буд.14, м.Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 37899982) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул.Сімферопольська, буд.17а, м.Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя К.С. Кучма