Ухвала від 30.03.2026 по справі 127/3679/26

УХВАЛА

про передачу адміністративної справи з

одного адміністративного суду до іншого

м. Вінниця

30 березня 2026 р. Справа № 127/3679/26

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Заброцька Людмила Олександрівна, розглянувши матеріали:

за позовом: ОСОБА_1

до: ІНФОРМАЦІЯ_1

про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Відповідно до змісту заявлених позовних вимог позивач просить суд:

1. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .

2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 вилучити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , що стало підставою для його розшуку.

3. Зобов'язати відповідача повідомити Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 , щодо якого відповідачем надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 Порядку №1487.

Ухвалою суду від 16.03.2026 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання доказів щодо зареєстрованого місця проживання позивача станом на час звернення до суду з цим позовом ( 03.02.2026 року).

23.03.2026 представником позивача надано заяву про усунення недоліків позовної заяви відповідно до якої зазначається, що позивач, користуючись своїм правом вибору територіальної підсудності, визначає підсудність даної справи за місцезнаходженням відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_3 , юридичною адресою якого є місто Київ, у зв'язку з чим просить передати справу за встановленою територіальною підсудністю на розгляд до Київського окружного адміністративного суду. В той же, час витяг з реєстру територіальної громади щодо місця реєстрації позивач не надав, зазначивши про відсутність необхідності в такому зважаючи, що підсудність визначається за іншим критерієм, в саме за місцезнаходженням відповідача.

Вирішуючи питання про передачу адміністративної справи за підсудністю, виходжу з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Згідно з частиною 2 статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що Кодекс адміністративного судочинства України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).

Відтак, якщо предметом адміністративного позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.

Тобто, такий спір може бути розглянуто адміністративним судом за вибором позивача: за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача.

Отже, стаття 25 КАС України пов'язує підсудність справи за вибором позивача з зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача та/або місцезнаходженням відповідача.

Так, адресою місця знаходження відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 є АДРЕСА_1 .

Крім того, в заяві про усунення недоліків зазначена адреса позивача: АДРЕСА_2 . В той же, час витяг з реєстру територіальної громади щодо місця реєстрації позивач не надав, зазначивши про відсутність необхідності в такому зважаючи, що підсудність визначається за іншим критерієм, в саме за місцезнаходженням відповідача.

Отже, в даному випадку зареєстрованим місцем місцезнаходженням відповідача є територія м. Києва, на яку поширюється юрисдикція Київського окружного адміністративного суду.

Позивач, користуючись наданим йому правом вибору територіальної підсудності, подав клопотання про передачу цієї адміністративної справи до суду за місцезнаходженням відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За наведених обставин, згідно з ст. 25 КАС України, з метою недопущення порушення правил територіальної підсудності, забезпечення права позивача на судовий захист, доходжу висновку, що розгляд адміністративної справи № 127/3679/26 має здійснюватись окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Враховуючи зазначене, за правилами територіальної підсудності дана адміністративна справа № 127/3679/26 підсудна Київському окружному адміністративному суду.

Згідно з пунктом другим частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до частин 6 та 8 статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Таким чином, суд вважає за необхідне передати цю адміністративну справу за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду (за місцезнаходженням відповідача).

Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до частини 1 статті 318 КАС України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.

Отже, порушення окружним адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які їм територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Керуючись ст.ст. 29, 248, 256, 294 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Адміністративну справу №127/3679/26 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії передати за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.

Роз'яснити сторонам, що з урахуванням положень частини 8 статті 29 КАС України справу буде передано до іншого суду після закінчення строку на оскарження цієї ухвали, а в разі подання апеляційної скарги після залишення її без задоволення.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Заброцька Людмила Олександрівна