Справа № 686/8162/26
Провадження № 3/686/2240/26
31 березня 2026 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Піндрак О.О., з участю секретаря Яблонської О.С., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовця,
за ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 , який двічі протягом року піддавався адміністративному стягненню за вчинення порушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), 09 березня 2026 року о 08 год. 11 хв. по вул. Панаса Мирного, 2 в м. Хмельницькому керував автомобілем "Opel", номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння (виражене тремтіння пальців рук, неприродна блідість, звужені зіниці очей, які не реагують на світло) та в порушення вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху України відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні вказаного правопорушення підтверджується сукупністю зібраних та досліджених по справі доказів.
Поясненнями самого ОСОБА_1 в суді про те, що дійсно він 09 березня 2026 року о 08 год. 11 хв. по вул. Панаса Мирного, 2 в м. Хмельницькому керував автомобілем "Opel", номерний знак НОМЕР_1 , де поліцейські пропонували йому пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння.
Факт керування ОСОБА_1 у вищевказаних місці та час автомобілем та його відмови від проходження відповідно до встановленого порядку (ст. 266 КУпАП, «Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затверджений постановою КМУ від 17 грудня 2008 року № 1103 (далі - Порядок), «Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затверджена наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція)), огляду на стан наркотичного сп'яніння підтверджується також: даними направлення ОСОБА_1 на огляд з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння в КНП «Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги» Хмельницької обласної ради щодо наявності в останнього ознак наркотичного сп'яніння (звужені зіниці очей, які не реагують на світло, неприродна блідість, виражене тремтіння пальців рук); постановою інспектора УПП в Хмельницькій області Ляшкова І.О. серії ЕНА № 6794559 від 09.03.2026 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 4 ст. 126 КУпАП, за керування транспортним засобом у вищевказаних місці та час, будучи особою, позбавленою права керування транспортними засобами; відомостями рапорту поліцейського, протоколу про адміністративне правопорушення та відеозаписів, на яких зафіксовані обставини вчиненого ОСОБА_1 правопорушення.
Повторність вчинення ОСОБА_1 двічі протягом року порушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджується постановами Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 17 липня 2025 року (справа № 686/14552/25) та від 10 листопада 2025 року (справа № 686/22955/25).
Суд відхиляє доводи ОСОБА_1 про відсутність підстав для проведення його огляду на стан наркотичного сп'яніння та що від такого огляду він не відмовлявся, оскільки вони спростовуються вищенаведеними дослідженими в суді належними, достовірними та допустимими доказами, зокрема, відеозаписами, на яких видно, як ОСОБА_1 , в якого поліцейські виявили ознаки наркотичного сп'яніння, пропонувалось пройти огляд на стан такого сп'яніння, проте він фактично відмовився (спочатку заявив про свою згоду пройти огляд, після чого вказав, що проходити огляд з поліцейськими не буде).
Не змінює факту вчинення правопорушення та не впливає на кваліфікацію дій твердження ОСОБА_1 в суді про те, що він не довіряє поліцейським, позаяк така обставина не звільняє останнього від передбаченого п. 2.5 Правил дорожнього руху обов'язку пройти на вимогу поліцейського в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану сп'яніння. Разом з тим, ОСОБА_1 пропонувалось пройти огляд в закладі охорони здоров'я, тобто проведення огляду не поліцейськими, проте він відмовився.
У рішенні по справі «О' Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
ОСОБА_1 , реалізуючи своє право керувати автомобілем, тим самим погодився нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі згідно з чинним законодавством України.
Дослідивши всі обставини справи, оцінивши докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення (винесення постанови про накладення адміністративного стягнення), суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення доведена і його дії слід кваліфікувати за ч. 3 ст. 130 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, вчинена особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за ч. 1 ст. 130 КУпАП, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Разом з тим, санкція ч. 3 ст. 130 КУпАП передбачає накладення на водіїв адміністративного стягнення у виді конфіскації транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 КУпАП конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.
Згідно з даними протоколу про адміністративне правопорушення автомобіль "Opel", номерний знак НОМЕР_1 , яким керував ОСОБА_1 , останньому не належить.
З урахуванням суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, особи порушника, який неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за порушення Правил дорожнього руху, суд приходить до висновку накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом, без конфіскації транспортного засобу.
На переконання суду таке стягнення у цьому випадку буде справедливим, необхідним і достатнім для запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Керуючись ст.ст. 401, 283, 284, 294 КУпАП,
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 51 000 грн. (п'ятдесят одну тисячу гривень), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років, без конфіскації транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 665 грн. 60 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня її винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф вноситься порушником в установу банку України.
У разі несплати правопорушником штрафу у вищевказаний строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
-подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
-витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Особа вважається позбавленою права керування транспортним засобом після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права.
Якщо посвідчення водія не було тимчасово вилучено в порядку, передбаченому статтею 265-1 КУпАП, особа, позбавлена права керування транспортним засобом, зобов'язана негайно здати посвідчення водія до уповноважених органів Національної поліції.
У разі виявлення в особи посвідчення водія, яке підлягає здачі, його вилучення здійснюється поліцейським.
Після закінчення строку позбавлення права керування транспортним засобом посвідчення водія повертається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Після набрання постановою законної сили:
-стягувачем штрафу є: Управління патрульної поліції у Хмельницькій області ДПП, місцезнаходження: м. Хмельницький, пров. Коцюбинського, 35/2;
-стягувачем судового збору є: Державна судова адміністрація України, місцезнаходження: м. Київ, вул. Липська, 18/5;
-боржником є: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 .
Реквізити для сплати штрафу: призначення платежу: 21081300, отримувач коштів: ГУК у Хмельницькій області; код отримувача (код ЄДРПОУ) 37971775; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA 748999980313060149000022001, код класифікації доходів бюджету 21081300 (протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 610069).
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету 22030106; пункт 5.
Суддя: