печерський районний суд міста києва
Справа № 757/57254/25-к
пр. 1-кс-47868/25
17 листопада 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 , підозрюваної ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві кримінальне провадження за клопотанням прокурора третього відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення управління організації процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про продовження строку дії обов'язків,
прокурор третього відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення управління організації процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку дії обов'язків покладених на підозрювану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання обґрунтоване тим, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України розслідується кримінальне провадження № 12025000000002136 від 04.08.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 369, ч. 2 ст. 354, ч. 4 ст. 354, ч. 3 ст. 368, ч. 1 ст. 366 КК України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина, правовий режим власності, засади цивільно-правової відповідальності, діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них (ст. 92 Конституції України).
В Україні у 2024 році процедура проведення медико-соціальної експертизи хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю з метою виявлення ступеня обмеження життєдіяльності, причини, часу настання, групи інвалідності, до 01.01.2025 визначалась Положенням про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 (далі - Положення про МСЕК), яке діяло до 01.01.2025 та втратило чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338.
Згідно п. 3 Положення про МСЕК медико-соціальна експертиза проводилася особам, що зверталися для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
Медико-соціальну експертизу проводили медико-соціальні експертні комісії (далі - Комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (Бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим , управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (п. 4 Положення).
Згідно п.п. 1 п. 11 Положення про МСЕК, міські, міжрайонні, районні комісії визначають ступінь обмеження життєдіяльності осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, потребу в сторонньому нагляді, догляді або допомозі, реабілітації, реабілітаційний потенціал, групу інвалідності, причину і час її настання, професію, з якою пов'язане ушкодження здоров'я, а також ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) працівників, які одержали ушкодження здоров'я, пов'язане з виконанням ними трудових обов'язків.
Медико-соціальна експертиза проводилася після повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб інваліда, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності (п. 17 Положення про МСЕК).
Комісія видає особі, яку визнано особою з інвалідністю або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку та індивідуальну програму реабілітації (п. 24 Положення про МСЕК).
Питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України були врегульовані постановою Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 № 225 відповідно до якого на вказаний період у разі коли особа, що звертається для встановлення інвалідності, не може прибути на огляд до медико-соціальної експертної комісії, така комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії; Кримська республіканська, обласні, центральні міські у м. Києві та м. Севастополі, міські, міжрайонні та районні медико-соціальні експертні комісії здійснюють свої функції з забезпеченням принципу екстериторіальності та забезпечують проведення медико-соціальної експертизи за направленням лікарсько-консультативною комісією незалежно від місця реєстрації, проживання або перебування особи, що звертається для встановлення інвалідності.
Відповідно до зазначеної постанови Міжрайонна медико-соціальна експертна комісія м. Бахмут (далі - Міжрайонна МСЕК м. Бахмут ) на 2024 рік мала статус екстериторіальності та фактично знаходилася за адресою: АДРЕСА_1 .
Наказом головного лікаря Обласного центру медико-соціальної експертизи від 24.01.2014 № 30-к ОСОБА_6 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 , призначено на посаду лікаря-невропатолога, спеціаліста з медико-соціальної експертизи Міжрайонної МСЕК м. Бахмут , головою Міжрайонної МСЕК м. Бахмут .
Відповідно до посадової інструкції голови Міжрайонної МСЕК м. Бахмут , встановлено: п.2.1 завданням голови комісії є: забезпечення в межах своїх повноважень проведення комісією медико-соціальної експертизи; п.2.2 обов'язки голови комісії: організація роботи комісії, забезпечення виконання завдань, покладених на комісію; здійснення керівництва діяльності комісії, забезпечення раціонального та ефективного розподілу посадових обов'язків між її працівниками з урахуванням вимог щодо забезпечення захисту інформації запобігання зловживанням під час роботи комісії; вивчення з членами комісії медико-соціальної документації перед проведенням огляду хворого; організація огляду осіб, що звертаються для встановлення інвалідності; організація та контроль за проведенням медичної реабілітації в лікувально-реабілітаційних установ району, міста, області.
Таким чином, ОСОБА_6 в розумінні п. 1 примітки до ст. 364
КК України є службовою особою.
Так, ОСОБА_5 у невставлений досудовим розслідуванням час, але до 16.03.2024, у невстановленому місці, достеменно знаючи про відсутність будь-яких правових (законних) та фізіологічних (медичних) підстав для отримання інвалідності, чітко усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, в порушення існуючого порядку, встановленого законом, вирішила за неправомірну вигоду через Міжрайонну МСЕК м. Бахмут продовжити собі раніше встановлену ІІІ-у (третю) групу інвалідності на 3 роки.
Усвідомлюючи, що самостійно, без сприяння інших осіб вчинити вказаний злочин не вдасться, ОСОБА_5 , у невставлений досудовим розслідуванням час, але до 16.03.2024, у невстановленому місці, вступила у попередню змову із невстановленою на даний час досудовим розслідуванням особою, через яку вона мала передати для голови Міжрайонної МСЕК м. Бахмут ОСОБА_6 грошову суму неправомірної вигоди, а також фотокопії її особистих документів, необхідних для продовження їй бажаної групи інвалідності .
З цією метою ОСОБА_5 , у невставлений досудовим розслідуванням час, але до 16 год 15 хв 16.03.2024, у невстановленому місці та у невстановлений спосіб, діючи за попередньою змовою із невстановленою на даний час досудовим розслідуванням особою, із прямим умислом, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, достеменно знаючи про відсутність будь-яких правових (законних) та фізіологічних (медичних) підстав для отримання інвалідності, передала останній для голови Міжрайонної МСЕК м. Бахмут ОСОБА_6 за продовження їй раніше встановленої ІІІ-ї (третьої) групи інвалідності на 3 роки неправомірну вигоду у розмірі 12 000 грн та фотокопії власних документів, а саме трудову книжку БТ-ІІ № НОМЕР_2, довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААБ № 783303 від 13.10.2022, картку фізичної особи - платника податків № 2487111283 від 29.04.2002, паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 виданого Артемівським МВ УМВС України у Донецькій області 18.06.1999.
У свою чергу невстановлена на даний час досудовим розслідуванням особа діючи в інтересах ОСОБА_6 , 16.03.2024 перебуваючи у відділенні № 298 служби доставки ТОВ « Нова Пошта » за адресою: АДРЕСА_2 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, достеменно знаючи про відсутність будь-яких правових (законних) та фізіологічних (медичних) підстав для продовження ОСОБА_5 інвалідності, о 16 год 15 хв відправила на ім?я голови Міжрайонної МСЕК м. Бахмут ОСОБА_6 за продовження ОСОБА_5 раніше встановленої ІІІ-ї (третьої) групи інвалідності на 3 роки поштове відправлення за № 59001119653863, у яке вклала неправомірну вигоду у розмірі 12 000 грн та фотокопії документів, а саме трудову книжку БТ-ІІ № НОМЕР_2, довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААБ № 783303 від 13.10.2022, картку фізичної особи - платника податків № 2487111283 від 29.04.2002, паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 виданого на ім'я ОСОБА_5 Артемівським МВ УМВС України у Донецькій області 18.06.1999.
ОСОБА_7 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_9 , діючи в інтересах ОСОБА_6 , 18.03.2024 перебуваючи у відділенні № 22 служби доставки ТОВ « Нова Пошта » за адресою: АДРЕСА_3 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, достеменно знаючи про відсутність будь-яких правових (законних) та фізіологічних (медичних) підстав для продовження ОСОБА_5 інвалідності, о 10 год 17 хв отримав за продовження ОСОБА_5 раніше встановленої ІІІ-ї (третьої) групи інвалідності на 3 роки поштове відправлення за №59001119653863, у яке було вкладено неправомірну вигоду у розмірі 12 000 грн та фотокопії документів, а саме трудову книжку БТ-ІІ № НОМЕР_2, довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААБ №783303 від 13.10.2022, картку фізичної особи - платника податків №2487111283 від 29.04.2002, паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 виданого на ім'я ОСОБА_5 Артемівським МВ УМВС України у Донецькій області 18.06.1999.
Вказану неправомірну вигоду у розмірі 12 000 грн та фотокопії документів, а саме трудову книжку БТ-ІІ № НОМЕР_2, довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААБ №783303 від 13.10.2022, картку фізичної особи - платника податків №2487111283 від 29.04.2002, паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 виданого на ім'я ОСОБА_5 Артемівським МВ УМВС України у Донецькій області 18.06.1999 за встановлення ОСОБА_5 ІІІ-ї (третьої) групи інвалідності терміном на 3 роки ОСОБА_7 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але після 10 год. 17 хв 18.03.2024, у невстановленому місці та у невстановлений спосіб передав голові Міжрайонної МСЕК м. Бахмут ОСОБА_6 .
В подальшому у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 22.04.2024, у невстановленому місці та у невстановлений спосіб ОСОБА_6 , будучи службовою особою за раніше отриману неправомірну вигоду в сумі 12 000 грн, незаконно вчинила дії в інтересах ОСОБА_5 , а саме виготовила та видала довідку до акту огляду МСЕК № 961 від 22.04.2024, а також підписала, затвердила печаткою та видала довідку серії 12ААВ № 787638 від 22.04.2024 про встановлення ОСОБА_5 ІІІ-ї (третьої) групи інвалідності терміном на 3 роки із зазначенням причини інвалідності «загальне захворювання».
Разом з тим, прокурор зазначив, що для закінчення досудового розслідування та звернення до суду з обвинувальним актом, необхідно провести ще ряд слідчих (розшукових) та процесуальних дій, які здійснити раніше не представилось можливим.
В судовому засіданні прокурор підтримав дане клопотання.
Підозрювана та її захисник в судовому засіданні заперечували щодо задоволення клопотання про продовження строку дії покладених обов'язків.
Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтоване, заслухавши пояснення учасників процесу, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
20.08.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні злочину за ч. 3 ст. 369 КК України, а саме у наданні неправомірної вигоди службовій особі за вчинення службовою особою в інтересах того, хто надає таку вигоду, будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, вчиненого за попередньою змовою групою осіб.
25.08.2025 ухвалою Печерського районного суду м. Києва відносно підозрюваної ОСОБА_5 застосований запобіжний захід у вигляді домашнього арешту до 20.10.2025 включно.
Постановою заступника Генерального прокурора строк досудового розслідування було продовжено до трьох місяців, тобто до 20.11.2025.
17.10.2025 ухвалою Печерського районного суду м .Києва від 17.10.2025 відносно ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання строком до 20.11.2025 включно.
10.11.2025 ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва строк досудового розслідування у кримінальному провадженні було продовжено до шести місяців, тобто до 20.02.2026.
На даний час у кримінальному провадженні продовжуються проводитися слідчі (розшукові) дії, направлені на забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, однак для закінчення досудового розслідування та звернення до суду з обвинувальним актом, необхідно провести ще ряд слідчих (розшукових) та процесуальних дій, які потребують додаткового часу, а саме: завершити проведення восьми призначених судово-почеркознавчих експертиз та судово комп'ютеро-технічних, провести їх аналіз, надати належну правову оцінку за результатом отриманих відомостей; завершити проведення медико - соціальниї експертиз та отримати рішення експертної команди з оцінювання функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання функціонування особи; звернутись до суду із клопотаннями про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, які мають значення для досудового розслідування та можуть бути використані як докази факту вчинення кримінального правопорушення, зокрема, інформації, яка містить охоронювану законом таємницю, у тому числі до пенсійних фондів, з метою встановлення розміру збитків завданих протиправною діяльністю; інформації що перебуває у володінні операторів мобільного зв'язку; в повному обсязі провести огляд речей та документів, вилучених під час проведення обшуків; в повному обсязі провести огляд речей та документів, отриманих в результаті тимчасового доступу до речей і документів; систематизувати матеріали кримінального провадження; провести огляд об'єктів дослідження після проведення судових експертиз; розсекретити в повному обсязі та долучити до матеріалів кримінального провадження матеріали проведених негласних слідчих (розшукових) дій, клопотання щодо надання дозволу на їх проведення, ухвали суду, винесені за результатами розгляду вказаних клопотань, постанови прокурора про проведення негласних слідчих (розшукових) дій та відповідні доручення оперативному підрозділу; провести слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення інших осіб, причетних до вчинення вказаного кримінального правопорушення, які на даний час не встановлені; за результатами опрацювання результатів негласних слідчих (розшукових) дій та інших матеріалів, додатково допитати свідків та підозрюваних у кримінальному провадженні; з підстав передбачених ст.ст. 276, 277, 278 КПК України повідомити про підозру іншим особам, відносно яких проводиться досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні; визначити можливість використання отриманих під час досудового розслідування речей та документів речовими доказами, а також визначитись з місцем їх зберігання; долучити матеріали виконання всіх доручень, направлених для виконання оперативним підрозділам в порядку ст. 40 КПК України; провести інші необхідні слідчі та негласні слідчі (розшукові) дії, у яких виникне необхідність; виконати вимоги ст. 290 КПК України з підозрюваними та їх захисниками; скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів.
У відповідності до положень ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобіганням спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність.
Згідно ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний в сукупності оцінити тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі, дані про особу підозрюваного, розмір майнової шкоди, в заподіянні якого підозрюється особа.
Вирішуючи питання про застосування підозрюваному запобіжного заходу суддя враховує не тільки положення, які передбачені КПК, а й вимоги пунктів 3 і 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливо лише в передбачених законом випадках за встановленою законом процедурою. При цьому ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватись виключно на підставі суворості можливого судового рішення.
За положеннями ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Згідно ч. 2 ст. 194 КПК України слідчий суддя, суд зобов'язаний постановити ухвалу про відмову у застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 , кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України, підтверджується доданими до клопотання матеріалами. Окрім цього прокурором в судовому засіданні доведено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.
Посилання підозрюваної та її захисника на відсутність ризиків, повністю та беззаперечно спростовано долученими до клопотання про застосування запобіжного заходу документами та прокурором під час судового засідання.
Таким чином, підозрюваною та її захисником не було спростовано доводи прокурора та не було доведено наявність обставин, в разі існування яких, слідчий суддя зобов'язаний постановити ухвалу про відмову в задоволенні клопотання про продовження строку дії обов'язків, як про це ініційовано питання захисником та підозрюваною.
Слідчий суддя оцінивши в сукупності ступень тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 згідно вищевказаної норми КК України, обставини вчинення правопорушення, а також дані про особу підозрюваної, дійшов висновку про те, що міра застосованого запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання забезпечує належну процесуальну поведінку підозрюваної.
На підставі наведеного, слідчий суддя вважає за необхідне продовжити строк дії покладених на підозрювану обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, та зобов'язати підозрювану: не відлучатись з м. Києва та Київської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 177, 178, 181, 193, 194, 196, 197, 199, 202, 205, 309 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання - задовольнити.
Продовжити, в межах строку досудового розслідування, до 10.01.2026 строк дії покладених на ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов'язків, визначених ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 17.10.2025 по кримінальному провадженню № 757/51653/25-к, а саме:
• не відлучатись з м. Києва та Київської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
• повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
• утримуватися від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними;
• здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1