Справа № 577/1609/26
Провадження № 2-а/577/27/26
про залишення адміністративного позову без руху
30 березня 2026 року м. Конотоп
Суддя Конотопського міськрайонного суду Сумської області Потій Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Шевченко Т.В. звернулася до суду із вказаним позовом в якому просить поновити строк на оскарження постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_2 від 20.06.2025 АП №1455 та постанови від 20.06.2025 АП №1456. Скасувати постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 серії АП №1455 від 20.06.2025 та серії АП №1456 від 20.06.2025, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, а провадження по справах закрити. Вважає, що в силу п.12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.
Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його цивільних прав і обов'язків. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Відповідно до п.12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За правовою позицією, викладеною в постанові Великої Палати Верховного Суду №543/775/17 від 18 березня 2020 року, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону №3674-VІ «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Також зазначеною постановою Великої Палати Верховного Суду, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, визначено, що він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,60 грн.
Всупереч цим вимогам позивачем до позовної заяви не додано підтвердження сплати судового збору у визначеному Законом України «Про судовий збір» розмірі.
Керуючись ст. 161, 169, 287 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Повідомити представника позивача про необхідність виправити недоліки вказані в ухвалі:
- надати підтвердження сплати судового збору в розмірі 665,60 грн. (інформація про реквізити для сплати судового зазначена на офіційному вебсайті Конотопського міськрайонного суду Сумської області https://kn.su.court.gov.ua/sud1807/gromadyanam/tax/) або обґрунтувати підстави для звільнення від сплати судового збору та надати підтвердження вказаних підстав.
Надати представнику позивача, для усунення недоліків позовної заяви, строк - десять календарних днів з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити представнику позивача, що в разі не усунення ним недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, вона відповідно до п. 1 ч. 4 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України повертається позивачеві.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяН. В. Потій