Справа № 477/554/26
Провадження № 2-о/477/43/26
19 березня 2026 року м. Миколаїв
Вітовський районний суд Миколаївської області у складі: головуючого у справі - судді Полішко В.В., з секретарем - Хлибовою Г.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Вітовського районного суду Миколаївської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Корабельний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту, що має юридичне значення,
18 березня 2026 року представник заявника звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Цюрупинськ (нині Олешки) Херсонської області, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Олешки Херсонської області, Україна.
В обґрунтування представник заявника зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Олешки (колишній Цюрюпінськ) Херсонської області, помер дід заявника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . На сьогодні м. Олешки (колишній Цюрюпінськ) Херсонської області, яке на сьогодні є тимчасово окупованою територією України.
Зазначив, що факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) підтверджується Медичним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 30 серпня 2025 року, виданим у м. Олешки Державною бюджетною установою охорони здоров'я «Олешківська центральна районна лікарня».
Медичне свідоцтво про смерть, що підтверджують факт його смерті, видане на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Так, свідоцтво про смерть, видане на тимчасово окупованій території України, не відповідає формі визначеній чинним законодавством України.
Вказав, що заявниця позбавлена можливості здійснити державну реєстрацію смерті в позасудовому порядку, оскільки документи, видані на тимчасово окупованій території, не визнаються органами ДРАЦС України згідно зі ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 потрібно заявниці для отримання свідоцтва про смерть державного зразка, яке в свою чергу є підставою для виникнення певних цивільних прав та обов'язків.
Заявниця та її представник в судове засідання не з'явилися. причини суду не повідомили, відповідно до частини 7 статті 128 ЦПК України вважаються такими, що повідомлені судом належним чином про час і місце розгляду справи
Заінтересована особа - Корабельний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, в судове засідання свого представника не направив, причини не повідомив, відповідно до частини 7 статті 128 ЦПК України вважається таким, що повідомлений судом належним чином про час і місце розгляду справи.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, то, відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Олешки (колишній Цюрюпинськ) Херсонської області помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що складено актовий запис № 170259950000501419002 та 12 вересня 2025 року Скадовським районним відділом запису актів цивільного стану Управління РАЦС Херсонської області видано свідоцтво про смерть, серії НОМЕР_2 .
Також, у якості доказу заявником до позову долучене Медичне свідоцтво про смерть, серії 00, № 29 від 30 серпня 2025 року, видане у м. Олешки Державною бюджетною установою охорони здоров'я «Олешківська центральна районна лікарня».
У Медичному свідоцтві про смерть, серії 00, № 29 від 30 серпня 2025 року причиною смерті вказано: поліорганна недостатність, спричинена раком передміхурової залози стадії Т3 N2 М1 Mts. з метастазами в кістки тазу та хребта.
На сьогодні м. Олешки (колишній Цюрюпінськ) Херсонської області є тимчасово окупованою територією України
Як на підставу звернення до суду представник заявника посилається на необхідність реєстрації смерті діда заявника та отримання свідоцтва про смерть державного зразка.
Пунктом 8 частини 1 статті 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до абзацу 2 частин 1 та частини 2 статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Факт родинних відносин між заявником та померлим, як між онукою та дідом підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , повторно виданим 17 лютого 2026 року Миколаївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, серії НОМЕР_3 , в якому в графі батько вказаний - « ОСОБА_3 , в графі мати - « ОСОБА_4 ».
ОСОБА_5 є донькою померлого ОСОБА_2 , відповідно до свідоцтва про народження повторно виданого 08 січня 2026 року Миколаївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, серії НОМЕР_4 .
Після державної реєстрації шлюбу з ОСОБА_3 ОСОБА_6 змінила прізвище з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 ». Вказане підтверджується свідоцтвом про шлюб від 12 березня 1994 року, серії НОМЕР_5 та Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 08 січня 2026 року, № 00055775209.
З огляду на свідоцтво про розірвання шлюбу від 29 вересня 1999 року, серії НОМЕР_6 матір'ю заявника після розлучення з ОСОБА_3 залишено прізвище присвоєне при державній реєстрації шлюбу - « ОСОБА_8 ».
В подальшому, після реєстрації шлюбу з ОСОБА_9 , ОСОБА_4 змінила прізвище з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_10 ».
З огляду на вказане, заявник має право на звернення до суду із вказаною заявою відповідно до вимог статті 317 ЦПК України.
Частиною 1 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року №2398-VІ (далі - Закон) визначено, що державна реєстрація смерті відноситься до компетенції відділів державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Органами державної реєстрації актів цивільного стану є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад (стаття 4 цього Закону).
Як зазначено в статті 17 Закону державна реєстрація смерті проводиться державним органом реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою чи рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
З матеріалів справи вбачається, що свідоцтво про смерть від 12 вересня 2025 року, серії НОМЕР_2 , видане Скадовським районним відділом запису актів цивільного стану Управління РАЦС Херсонської області, не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року №545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у міністерстві юстиції України від 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024.
Представник заявника посилається на те, що заявник позбавлена можливості здійснити державну реєстрацію смерті у позасудовому порядку, оскільки документи, видані на тимчасово окупованій території, не визнаються органами ДРАЦС України згідно зі ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», не відповідає формі визначеній чинним законодавством України
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, що затверджений Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28 лютого 2025 року № 376, м. Олешки перебуває на тимчасово окупованій російською федерацією території України з 24.02.2022 року.
Так, частиною четвертою статті 23 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», передбачено, що у разі якщо витребувати документи про державну реєстрацію актів цивільного стану від компетентних органів іноземної держави неможливо, поновлення актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Законом України «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року» від 01 грудня 2022 року було зупинено у відносинах з Російською Федерацією та Республікою Білорусь дію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та прийнято рішення про вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та з Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року.
Згідно з положеннями Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та на тимчасово окупованих територіях, та території проведення АТО, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території за місцем звернення заявника.
Пунктом 1 розділу 5 зазначених вище Правил визначені підстави для державної реєстрації смерті, однією з підстав є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Як зазначено в статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Стаття 4 цього Закону передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Частинами 2, 3 та 4 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
Відповідно до частини 1 статті 17Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
З огляду на матеріали справи, реєстрація смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не проводилася.
Досліджені докази вказують на доведеність факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в м. Олешки Херсонської області, тобто на тимчасово окупованій території України.
Обставин, які спростовують заяву ОСОБА_1 , в процесі судового розгляду у справі не встановлені.
Враховуючи вищевикладене, встановивши, що підтвердження факту смерті ОСОБА_2 необхідне для державної реєстрації смерті та для отримання свідоцтва про смерть державного зразка, тобто має юридичне значення, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими такими, що підлягають задоволенню.
Згідно п. 8 ч. 1 статті 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Керуючись статтями 259, 265, 268 ЦПК України,
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження м. Цюрупинськ Херсонської області, Україна, громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті м. Олешки Херсонської області, Україна.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Водночас, відповідно до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. Тобто, через Вітовський районний суд Миколаївської області.
Повне найменування сторін:
заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_7 ;
заінтересована особа - Корабельний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, адреса: пр. Богоявленський, 340/2, м. Миколаїв, ЄДРПОУ 23038206.
Суддя В.В.Полішко