Справа № 184/773/26
Номер провадження 2-о/184/57/26
31 березня 2026 року
м. Покров
Суддя Покровського міського суду Дніпропетровської області Коваленко В.О., ознайомившись із заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), КНП «Центр первинної медико - санітарної допомоги Покровської ради Дніпропетровської області (м. Покров, вул. Медична, буд.19) про встановлення факту, що має юридичне значення, -
Заявник звернувся до Покровського міського суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
Перевіривши вказану заяву та додані до неї докази, суддя дійшов висновку про залишення заяви про встановлення факту, що має юридичне значення без руху за таких підстав.
Так, відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до ч. 2 ст. 95 ЦПК України, до позовної заяви додаються письмові докази в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Відмітка про засвідчення копії документа складається: зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії, яка проставляється нижче підпису.
Як вбачається з матеріалів заяви, копії додатків які були подані заявником разом з заявою, не завірені належним чином.
Крім того, до заяви не додано доказів щодо неможливості вирішення порушеного перед судом питання у позасудовому порядку (відмови Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Покровської міської ради Дніпропетровської області щодо підтвердження здійснення заявником постійного стороннього догляду за матір'ю).
Окрім того, згідно з ч. 4 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника та заінтересованих осіб.
До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб зумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявників.
Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб'єктивних прав (постанова Верховного Суду у справі № 638/4/19 від 07 квітня 2020 року, провадження № 61-18132св19).
Для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про визнання певної обставини у кожній справі після її порушення суд, залежно від мети встановлення юридичного факту, зобов'язаний з'ясувати, які фізичні особи чи органи державної влади можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи.
Залучення до участі у справі окремого провадження всіх заінтересованих осіб має важливе значення, оскільки допомагає суду уникнути ухвалення незаконного рішення та виключити можливість появи в майбутньому конкуруючого рішення з іншою заінтересованою особою, а також має на меті повно і всебічно дослідити всі обставини справи.
Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.23 ЗУ "Про мобілізаційно підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.
Отже, дані правовідносини, які позивач просить встановити мають виникнути з відповідним ТЦК, якому він має пред'явити рішення суду, тому, даний орган має бути залучений як заінтересована особа.
Так, позивачем, до участі у справі не залучено в якості третьої особи Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, тоді як взаємовідносини позивача з таким органом залежать від заявлених вимог, що може вплинути на його права та обов'язки.
Тому, необхідно вирішити питання залучення в якості третьої особи відповідний ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також Управління праці та соціального захисту населення.
Крім того, відповідно до ч. 1ст. 177 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
З урахуванням викладеного та зазначеної в заяві мети, заявнику необхідно визначити коло осіб, які можуть бути залучені до участі у справі в якості заінтересованих осіб з урахуванням їх юридичного інтересу.
Враховуючи викладене, заявнику у строк, наданий судом, необхідно самостійно усунути зазначені недоліки, тобто необхідно оформити заяву відповідно до вимог ст.ст.294,175і177 ЦПК України.
У разі неусунення недоліків заява буде вважатися не поданою та буде повернута заявнику відповідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України.
Враховуючи вищевказане, заява про встановлення факту, що має юридичне значення, підлягає залишенню без руху з наданням строку усунення зазначених недоліків тривалістю п'ять днів з дня вручення особі ухвали про залишення заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 318, 353 ЦПК України, суддя, -
Залишити без руху заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , КНП «Центр первинної медико - санітарної допомоги Покровської ради Дніпропетровської області про встановлення факту, що має юридичне значення.
Надати позивачу строк 5 днів з дня вручення цієї ухвали для усунення вищезазначених недоліків.
Роз'яснити позивачу, що в разі якщо у вказаний строк недоліки позовної заяви не будуть усунуті, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud0428/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.
Суддя Покровського міського суду В. О. Коваленко