Справа № 638/6379/26
Провадження № 3/638/1706/26
Іменем України
31 березня 2026 року м. Харків
Шевченківський районний суд міста Харкова у складі судді Латки І.П., розглянувши справу про військове адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця на посаді начальника відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , військове звання «майор», який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,
Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) №135 від Ю.06.2025 майор ОСОБА_2 зарахований до списків особового складу та згідно з наказом Генерального штабу Збройних Сил України №498 від 20.05.2025 призначений на посаду начальника відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Посадовими особами відділення військової інспекції дорожнього руху тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_4 17.03.2026 проведено перевірку порядку використання транспортних засобів ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В ході проведення службової перевірки було виявлено наступні правопорушення:
- відсутній наказ про внутрішній порядок і розпорядок роботи в парку (ст. 343 Статуту внутрішньої служби (далі - Статут). Внутрішній порядок і розпорядок роботи в парку оголошується наказом по частині);
- наряди на використання автомобільної техніки відсутні (ст. 345 Статуту. Машини випускаються з парку згідно з нарядом, затвердженим на передодні командиром військової частини, у технічно справному стані, із закріпленими за ними водіями, які мають документ, що посвідчує особу, і посвідчення на право керувати машиною та які пройшли передрейсовий медичний огляд і допущені до рейсу, з оформленими дорожніми листками, підписаними заступником командира частини з озброєння (начальником технічної частини), і з відміткою техніка (з безпеки дорожнього руху) - начальника контрольно-технічного пункту про справний стан машин та відміткою чергового парку про дані спідометра й час випуску з парку. Випуск машин, не передбачених нарядом, у виняткових випадках дозволяється командиром військової частини. Контроль за технічним станом машин, які випускаються із парку та повертаються до парку, здійснюється техніком (з безпеки дорожнього руху) - начальником контрольно-технічного пункту);
- контроль за використанням автомобільної техніки черговою службою ТЦК та СП не здійснюється, обов'язки чергового по парку не покладаються на чергового ТЦК та СП (ст.354 Статуту. Машини з парку черговий парку випускає в порядку, зазначеному в статті 345 Статуту. Після повернення машин до парку та їх огляду техніком (з безпеки дорожнього руху) - начальником контрольно-технічного пункту черговий парку проставляє в дорожньому листку і в журналі виходу й повернення машин час повернення, а після повного обслуговування і заправлення - направляє їх на місце стоянки, після чого дозволяє екіпажу (водієві) вибути з парку.);
- книга виходу та повернення в парк машин ведеться з порушеннями, оскільки в ній останній запис здійснено 28.02.2026 року (ст. 345 Статуту);
- книга обліку шляхових листів ведеться з порушеннями, оскільки в ній останній запис здійснено 28.02.2026 року;
- технік з БДР - начальник КТП перевірку автомобільної техніки на технічну справність не здійснює. Книга огляду (перевірки) машин техніком з БДР - начальником КТП відсутня (ст.345 Статуту);
- документація чергового парку відсутня в повному обсязі (Додаток 7 до Статуту).
В порушення вимог ст. 45 закону України «Про дорожній рух» передрейсовий медичний огляд у водіїв не проводиться, про що свідчить відсутні посадові особи, які проводять медичний огляд водіїв перед виїздом в рейс.
В порушення вимог наказу Міністра оборони України від 12.12.2016 року №678 «Інструкція про використання автомобільної техніки у Міністерстві оборони України та Збройних Сил України» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2009 року № 1032 «Про затвердження Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку транспортних засобів Збройних Сил України» мають місце наступні недоліки:
- позаштатний транспортний засіб Nissan Terrano, VIN: НОМЕР_1 експлуатується не зареєстрованим встановленим порядком, який перебуває на фінансовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 отриманий згідно акту приймання-передачі №5017 від 02.08.2024 року про що свідчить роздавальна (здавальна) відомість пального та дорожній лист на даний транспортний засіб;
- військовий автомобіль Renault «Duster» військовий номер НОМЕР_2 використовується з не справним показником одометра, що підтверджується різницею у пробігу на 5776 км. (станом на 28.02.2026 року згідно з Книгою виходу та повернення машин пробіг становив 283 422 км., тоді як на момент перевірки 17.03.2026 року показник одометра вказує пробіг у 277 646 км.).
В порушення вимог Методичного посібника з організації роботи техніка (з безпеки дорожнього руху) - начальника КТП військової частини, мають місце наступні недоліки:
- інструмент техніка (з безпеки дорожнього руху) - начальника КТП відсутній;
- технологічні картки на зразки автомобільної техніки відсутні.
В порушення вимог наказу Міністра оборони України від 15.05.2007 року №243 «Про внесення змін до Положення про органи безпеки дорожнього руху MO України», мають місце наступні недоліки:
- річний та місячні плани з організації роботи, щодо запобігання ДТП у військовій частині відсутні;
- щомісячні накази, щодо запобігання ДТП за підсумками організації експлуатації AT у військовій частині відсутні.
День водія у військовій частині в порушення вимог наказу Міністра оборони України від 10.02.1998 року № 44 «Про організацію та проведення дня водія у ЗСУ», не проводиться, про що свідчить відсутність журналів обліку проведення занять, та відповідних план - конспектів (не представлені).
Відповідно до статті 95 Статуту начальник автомобільної служби бригади підпорядковується заступникові командира бригади з озброєння і є прямим начальником особового складу автомобільної служби бригади.
На доповнення вимог, викладених у статтях 82-84, начальник автомобільної служби бригади зобов'язаний:
розробляти і здійснювати заходи щодо приведення автомобільної техніки в бойову готовність та виведення її з парку бригади в установлені строки;
вживати заходів, спрямованих на забезпечення правильного та ощадливого витрачання моторесурсів і продовження строків служби автомобільної техніки, не менше ніж двічі на рік перевіряти її технічний стан;
планувати експлуатацію автомобільної техніки, готувати наряди на щоденне п використання, здійснювати контроль за своєчасним виходом машин у рейс у справному стані і за поверненням їх у парк бригади;
брати участь у керівництві роботами, пов'язаними з удосконаленням обладнання парку бригади, перевіряти внутрішню службу в парку оригади, добиватися усунення виявлених недоліків;
здійснювати аналіз подій з автомобільною технікою, виявляти причини їх виникнення, виконувати заходи, спрямовані на запобігання їм;
забезпечувати виконання заходів безпеки під час експлуатації обслуговування та ремонту автомобільної техніки, а також проведення заходів пожежної безпеки у парку бригади і на машинах;
проводити особисто огляд автомобільної техніки, яка надходить у бригаду і відправляється з бригади.
Крім того, відповідно до статті 75 заступник командира бригади з озброєння - начальник технічної частини зобов'язаний, зокрема:
керувати бойовою підготовкою та діяльністю підпорядкованих йому підрозділів і служб;
знати ділові та морально-психологічні якості військовослужбовців офіцерського, сержантського (старшинського) складу безпосередньо підпорядкованих йому підрозділів і служб, постійно проводити з ними роботу з військового виховання та вдосконалення їх підготовки за спеціальністю;
організовувати експлуатацію, ремонт та евакуацію озброєння, бойової та іншої техніки, забезпечуючи їх постійну справність;
систематично перевіряти знання особовим складом правил експлуатації, ремонту та евакуації озброєння, бойової та іншої техніки;
стежити зв виконанням правил застосування та економним витрачанням пального, мастильних матеріалів та спеціальних рідин у підрозділах бригади* перевіряти не менше ніж двічі на рік наявність і технічний стан озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, матеріальних засобів на складах і в підрозділах, при цьому проводити номерну перевірку стрілецької зброї поточного забезпечення; організовувати щорічне ' проведення інвентаризації всього озброєння, техніки і майна у службах результати
перевірок та інвентаризації відображати в актах і наказах по бригаді (полку окремому батальйону);
керувати роботами з обладнання спеціальних споруд на технічних позиціях, у парках, підпорядкованих складах, оснащувати їх природоохоронними і технічними засобами;
організовувати й контролювати несення внутрішньої служби в парках, інструктувати чергового парку перед заступанням у наряд;
своєчасно замовляти запасні частини, паркове обладнання та інше військово-технічне майно, організовувати їх одержання, зберігання і видачу підрозділам бригади, забезпечувати правильне використання;
розробляти і здійснювати заходи, спрямовані на запобігання катастрофам, аваріям і пошкодженням озброєння, бойової та іншої техніки, аналізувати їх причини, проводити заходи щодо забезпечення вимог безпеки під час підготовки їх до експлуатації;
знати будову і правила експлуатації озброєння, бойової та іншої техніки бригади, їх наявність і технічний стан, організовувати й контролювати ведення обліку та звітності в установленому порядку.
Відповідно до п. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.
Таким чином, в ході проведеної перевірки встановлено, що начальник відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 , майор ОСОБА_2 , під час виконання своїх посадових обов'язків, належним чином не виконав вищевказані вимоги Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, не забезпечив належного дотримання контролю за підпорядкованими службами на території ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого було допущено вищевказані порушення у автомобільній службі.
Враховуючи вищевикладене, майор ОСОБА_2 недбало ставлячись до виконання обов'язків військової служби в умовах воєнного стану і особливого періоду, не забезпечив виконання встановлених Статутами вимог щодо діяльності автомобільної служби, не забезпечив встановлення в підрозділі такого внутрішнього порядку, який гарантував би неухильне виконання Законів України та положень Статутів ЗС України та особисто не виконав покладені на нього обов'язки Статутами ЗС України та іншими нормативно-правовими актами.
Таким чином, начальник відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 , майор ОСОБА_2 , під час виконання своїх посадових обов'язків, як військовослужбовця ІНФОРМАЦІЯ_2 вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, в умовах особливого періоду.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, до протоколу долучена його заява, в якій він вину у вчиненні правопорушення визнав в повній мірі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що винність ОСОБА_1 у вчиненні військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, знайшла своє повне підтвердження в суді та підтверджується наступними доказами:
- протоколом про військове адміністративне правопорушення ДНХІ № 1386 від 19 березня 2026 року;
- Довідкою-доповіддю перевірки організації роботи щодо запобігання дорожньо-транспортних пригод та порядку використання автомобільної техніки від 17 березня 2026 року;
- рапортом коменданта ІНФОРМАЦІЯ_5 від 17.03.2026;
- копією Книги реєстрації й повернення машин відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
- копією Книги обліку шляхових листів відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
- копією Журналу обліку нарядів відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
- копією Книги обліку роботи машин, витрати пального і масел відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
- копією Реєстраційних даних транспортного засобу;
- копією Акту приймання-передачі № 5017 транспортних засобів, як товари гуманітарної допомоги;
- копією Дорожнього листа № 54 від 14.03.2026;
- копією Роздавальної (здавальної) відомості № 7 від 01-12 березня 2026 року;
- копією Роздавальної (здавальної) відомості № 8 від 13-20 березня 2026 року;
- копією посвідчення офіцера ОСОБА_1 , серія НОМЕР_3 ;
- Витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 (по стройовій частині) № 135 від 10.06.2025;
- копією Функціональних обов'язків начальника відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , затверджених начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 14 червня 2025 року;
- Витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 (з адміністративно-господарської діяльності) № 55 від 14.02.2026;
- Витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 (з адміністративно-господарської діяльності) № 380 від 25.12.2025;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 19 березня 2026 року.
Вище перелічені докази у розумінні ст. 251 КУпАП України суд визнає належними, допустимими, та такими, які повністю доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні військового адміністративного правопорушення, за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення ДНХІ № 1386 від 19 березня 2026 року.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КУпАП).
Частина 2 статті 172-15 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до статті 1 Закону України № 389-VІІІ від 12 травня 2015 року «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, що затверджений Законом України № 2102-ІХ від 24 лютого 2022 року, у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України введений воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався, і продовжує свою дію на час вчинення розгляду справи.
Особливий період закінчується з прийняттям Президентом України відповідного рішення про переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу.
Виходячи із вищевикладеного вбачається, що починаючи з 24 лютого 2022 року і до теперішнього часу в Україні діє режим воєнного стану, який є особливим періодом.
Таким чином, суд вважає доведеним поза розумним сумнівом вчинення ОСОБА_1 військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, тобто недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
При призначенні стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини. Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративні правопорушення відповідно до ст. 34, 35 КУпАП, судом не встановлено.
На підставі вищевказаного, з урахуванням особи, ступеню вини, а також характеру вчиненого правопорушення, суд вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що є достатньою мірою відповідальності з метою його виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
На підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 665,60 грн.
Керуючись ст. 40-1, 172-15, 283, 284, 285, 289, 294 КУпАП, суд
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_4 , за вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, в дохід держави.
Стягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_4 , на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн (шістсот шістдесят п'ять гривень 60 копійок).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду у десятиденний строк з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку її оскарження.
Суддя І.П. Латка