Ухвала від 31.03.2026 по справі 925/409/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

31 березня 2026 року м.Черкаси Справа №925/409/26

Суддя Господарського суду Черкаської області Зарічанська З.В., розглянувши матеріали позовної заяви заступника керівника Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави, уповноваженими органом якої виступає

позивач - Черкаська районна державна адміністрація Черкаської області,

до відповідача 1. - Будищенської сільської ради, ідентифікаційний код 26323723, вул. 30-річчя Перемоги, буд. 42, селище Будище, Черкаський р-н, Черкаська обл., 19620,

до відповідача 2. - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ідентифікаційний код 39765890, вул. Смілянська, буд. 131, м. Черкаси, 18008,

про витребування земельної ділянки та скасування державної реєстрації,

УСТАНОВИЛА:

26.03.2026 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява заступника керівника Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави, уповноваженими органом якої виступає Черкаська районна державна адміністрація Черкаської області, до відповідача 1. - Будищенської сільської ради, до відповідача 2. - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області з вимогами:

- витребувати у Будищенської сільської ради земельну ділянку лісогосподарського призначення площею 0,1015 га з кадастровим номером 7124986000:01:002:0048 на користь держави в особі Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області;

- скасувати державну реєстрацію (запис) земельної ділянки площею 0,1015 га з кадастровим номером 7124986000:01:002:0048 в Державному земельному кадастрі із категорією земель - землі оздоровчого призначення, із одночасним припиненням на неї права комунальної власності Будищенської сільської ради від 09.10.2023 № 52041020.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що земельна ділянка площею 0,1015 га з кадастровим номером 7124986000:01:002:0048 підлягає витребуванню у Будищенської сільської ради на користь держави в особі Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області, а її державна реєстрація в Державному земельному кадастрі, як землі оздоровчого призначення підлягають скасуванню: через перевищення Будищенською сільською радою наданих законом повноважень під час реєстрації права комунальної власності на землі державного лісового фонду - ліси 1 групи; реєстрація права комунальної власності на земельну ділянку державного лісового фонду без попереднього її вилучення у постійного лісокористувача - ДСГП "Ліси України"; порушення порядку зміни цільового призначення земельної ділянки лісогосподарського призначення; відсутності погодження органу виконавчої влади з питань лісового господарства на відведення у власність земельної ділянки.

Розглянувши зазначену позовну заяву, суддя дійшла висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки ст. 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено вимоги щодо змісту позовної заяви та документів, які додаються до позовної заяви, які не повністю дотримано позивачем.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява повинна містити, зокрема, якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.

Так прокурор у позовній заяві визначив другим відповідачем Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, проте на зазначив зміст позовних вимог конкретно щодо цього відповідача.

Крім того, відповідно до п. 4, 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява повинна містити: зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.

Так позивачем прокурор визначив Черкаську районну державну адміністрацію Черкаської області. При цьому за текстом позовної заяви прокурор зазначає:

- "Водночас, до того часу, поки на спірну земельну ділянку буде зареєстровано право комунальної власності, а в Державному земельному кадастрі продовжуватиме розміщуватися інформація про вказану земельну ділянку з відмінним від її дійсного цільового призначення, такі дані в розумінні ст. 20 Закону України "Про Державний земельний кадастр" є офіційними, що у свою чергу унеможливлює її раціональне використання та збереження державою в особі відповідного органу - Черкаської обласної державної (військової) адміністрації, як земель лісового фонду." - стор. 4 позовної заяви;

- "З аналізу зазначених норм законодавства вбачається, що землі лісового фонду належать до державної власності, перебувають у розпорядженні обласних державних адміністрацій та у постійному користуванні ДСГП "Ліси України" в особі філії "Центральний лісовий офіс".

- "Враховуючи вищевикладене, з огляду на ст. 122 ЗК України, станом на день подачі позову, повноваження щодо розпорядження спірною земельною ділянкою перейшли від Кабінету Міністрів України до Черкаської обласної державної (військової) адміністрації, а тому Будищенська сільська рада зареєструвала право комунальної власності на неї із перевищенням наданих законом повноважень." - стор. 11 позовної заяви;

- "Враховуючи те, що землі державного лісового фонду - ліси І групи є землями, які обмежені в цивільному обороті, а речові права комунальної власності виникли всупереч нормам земельного та лісового законодавства, такі обставини унеможливлять її раціональне використання державою в особі Черкаської обласної державної (військової) адміністрації саме, як землі лісогосподарського призначення, а тому має місце порушення інтересу держави, яке підлягає захисту в судовому порядку шляхом скасування її державної реєстрації." - стор. 14 позовної заяви;

- "Ставлячи під обґрунтований сумнів добросовісність набуття права комунальної власності Будищенської сільської ради на спірну земельну ділянку у даних правовідносинах захист порушеного інтересу держави на володіння та розпорядженням землями державного лісового фонду підлягає захисту в порядку, визначеному ст. 387 ЦК України, саме шляхом витребування власником (державою в особі Черкаської обласної державної (військової) адміністрації) свого майна від особи (Будищенської сільської ради), яка незаконно, без відповідної правової підстави (на підставі прийнятого з порушенням норм ст. ст. 21, 122, 142, 149, 156, п. 24 розділу Х "Перехідні положення" ЗК України, ст. ст. 31, 51 ЛК України) заволоділа ним." - стор. 17 позовної заяви;

- "Звернення прокурора з цим позовом лежить у площині здійснення контролю за використанням земель державного лісового фонду та відновлення майнового інтересу держави в особі Черкаської обласної державної (військової) адміністрації, у питанні належного та повноцінного використання спірних земель, як земель державного лісового фонду із відповідним цільовим призначенням, враховуючи те, що землі лісогосподарського призначення є землями, які обмежені в цивільному обороті." - стор. 24 позовної заяви.

З викладеного випливає, що заявляючи вимогу про витребування земельної ділянки на користь держави в особі Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області прокурор за текстом позовної заяви обґрунтовує належність спірної земельної ділянки Черкаській обласній державній (військовій) адміністрації.

При цьому, як встановлено вище, прокурор, зокрема, на сторінці 17 позовної заяви, стверджуючи про порушення прав Черкаської обласної державної (військової) адміністрації покликається на положення ст. 122 Земельного кодексу України, яка регулює повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування та п. 24 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України, який визначає порядок віднесення земель до комунальної власності територіальних громад.

Водночас, обґрунтовуючи у розділі "правове обґрунтування підстав визначення Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області в якості позивача" на сторінці 25 позовної заяви прокурор також покликається на положення вказаних норм Земельного кодексу України.

На підставі викладеного суддя доходить висновку про порушення прокурором вимог п. 4, 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України в частині зазначення у позовній заяві змісту позовних вимог та викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

Відповідно до ч. 1 ст. 174 ГПК України - суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно з ч. 2 ст. 174 ГПК України - в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

За ч. 3-4 ст. 174 ГПК України - якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Керуючись ст. 162, 174, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, суддя

УХВАЛИЛА:

Позовну заяву заступника керівника Черкаської окружної прокуратури залишити без руху.

У строк, який не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, прокурору усунути недоліки позовної заяви, а саме на виконання п. 4, 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України подати уточнену позовну заяву із зазначенням:

- позовної вимоги до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області;

- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та спосіб (способи) захисту прав або інтересів, зазначивши суб'єкта, права або інтереси якого порушено, із законодавчим обґрунтуванням у кого переважне право розпоряджатися спірною земельною ділянкою, у Черкаської обласної державної (військової) адміністрації чи у Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області.

Надати докази направлення уточненої позовної заяви з додатками учасникам справи

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.

Копію ухвали надіслати Черкаській окружній прокуратурі за допомогою системи "Електронний суд".

Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА