Справа № 611/1155/25
Провадження № 1-кп/611/25/26
20 березня 2026 року Барвінківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 , за участю: секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , обвинуваченої ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 (в режимі відеоконференції),
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у м. Барвінкове кримінальне провадження, внесене 03 жовтня 2025 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025221070001193, з обвинувальним актом та укладеною угодою про визнання винуватості між начальником Барвінківського відділу Ізюмської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_6 та обвинуваченою
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженкою с. Велика Комишуваха Барвінківського району Харківської області, громадянкою України, з професійно - технічною освітою, не судимою, працюючою за умовами контракту на посаді працівника громадського здоров'я в Некомерційній організації «ЕМЕРДЖЕНСІ-ЛАЙФ СУПОРТ ФОР СІВІЛІАН ВОР ВІКТІМС-УКРАЇНА", зареєстрованою та фактично проживаючою за адресою: АДРЕСА_1 ,
обвинуваченої у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27, ч.2 ст. 28, ч.2 ст.15, ч.5 ст.190, ч.4 ст.358, ч.5 ст.27, ч.1 ст.366 КК України,
02 грудня 2025 року до Барвінківського районного суду Харківської області надійшло кримінальне провадження з обвинувальним актом та укладеною угодою про визнання винуватості між начальником Барвінківського відділу Ізюмської окружноїпрокуратури Харківськоїобласті ОСОБА_6 та обвинуваченою ОСОБА_4 .
Обвинувальним актом, який відповідає вимогам ст. 291 КПК України, ОСОБА_4 висунуто обвинувачення у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27, ч.2 ст. 28, ч.2 ст.15, ч.5 ст.190, ч.4 ст.358, ч.5 ст.27, ч.1 ст.366 КК України, в тому що вона скоїла вказані умисні кримінальні правопорушення при наступних обставинах .
24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами), з 05 години 30 хвилин в Україні введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.
Законом України від 19 жовтня 2022 року № 2700-IX «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» внесено зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та серед іншого доповнено пунктом 27 статтю 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», зокрема встановлено, що у 2022 році кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами частини третьої статті 15, частини третьої статті 29 і частини третьої статті 30 Бюджетного кодексу України, спрямовуються на реалізацію програм та здійснення заходів, визначених частиною четвертою статті 30 Бюджетного кодексу України, а кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами статей 11-13 цього Закону, спрямовуються відповідно на фонд ліквідації наслідків збройної агресії, що передбачається за бюджетною програмою Міністерства фінансів України (загальнодержавні видатки та кредитування) «Фонд ліквідації наслідків збройної агресії» (код 3511430) (за рахунок джерел, визначених пунктом 12 статті 11 цього Закону).
Компенсації за пошкоджене/знищене нерухоме майно, регулюються: Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України» (далі за текстом - Закон); Порядком надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення», затвердженим постановою КМУ від 21 квітня 2023 року № 381 (далі за текстом - Порядок № 381); Порядком надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженим постановою КМУ від 30 травня 2023 року № 600 (далі за текстом - Порядок № 600).
Правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України визначено Законом та Порядком ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, затвердженим постановою КМУ від 13 червня 2023 року № 624 (далі за текстом - Порядок № 624; Реєстр пошкодженого та знищеного майна).
Законом визначено, що знищені об'єкти нерухомого майна - об'єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним.
Відповідно до п. 2-1 Порядку №600, подання особою, яка є власником знищеного об'єкта нерухомого майна, заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, визначеного згідно з пп. «а» п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону, в електронній формі здійснюється з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема мобільного додатка Порталу Дія (Дія), за умови, що право власності такої особи на зазначений
знищений об'єкт нерухомого майна зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та підтверджено відповідними відомостями з нього.
Для отримання компенсації заявник подає до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна (далі за текстом - Комісія), уповноваженої розглядати заяви на відповідній території, заяву (ч. 6 Порядку №600).
Згідно п. 8 Порядку №600, заява про надання компенсації подається до Комісії за вибором заявника:
- в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі за текстом - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія);
- у паперовій формі - через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.
Відповідно до п. 10 Порядку №600, заявник, який подає заяву в
електронній формі:
1) встановлює мобільний додаток Порталу Дія (Дія) на електронному носії, критерії якого підтримують його використання (у разі подання заяви через мобільний додаток Порталу Дія (Дія), та проходить електронну ідентифікацію та автентифікацію;
2) відкриває поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування компенсації (далі за текстом - спеціальний рахунок) в одному з банків України, з яким Мінцифри укладено відповідний договір електронної інформаційної взаємодії, та перевіряє номер спеціального рахунку (за стандартом IBAN) для виплати компенсації, інформація щодо якого передана банком та який наявний у мобільному додатку Порталу Дія (Дія);
3) обирає у мобільному додатку Порталу Дія (Дія) послугу «Компенсація за знищене майно»;
4) подає у мобільному додатку Порталу Дія (Дія) заяву;
5) отримує у мобільному додатку Порталу Дія (Дія) автоматичне повідомлення про реєстрацію поданої заяви та про початок її розгляду;
6) забезпечує доповнення запитуваної інформації у разі надходження відповідних повідомлень у мобільному додатку Порталу Дія (Дія) або додаткове подання документів у випадку, передбаченому ч. 9 ст. 4 Закону.
Визначення розміру компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна розраховується Комісією за відповідною формулою. Розмір компенсації встановлюється на рівні не нижче вартості спорудження житла відповідної площі, розрахованої за показником опосередкованої вартості у регіонах України відповідно до місцезнаходження такого майна (п. 16 Порядку №600).
Згідно п. 17 Порядку № 600, Комісія повідомляє заявнику про прийняття рішення щодо надання/відмови, зупинення розгляду заяви невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття відповідного рішення:
- в електронній формі - засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія);
- у паперовій формі - на поштову адресу або в інший спосіб, зазначений заявником у заяві.
З метою збору та обліку інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно громадян України внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації постановою КМУ від 26 березня 2022 року № 380 затверджено Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації проти України, який визначає умови, механізм та процедуру подання відповідного інформаційного повідомлення (далі за текстом - Порядок № 380).
Згідно п. 10 Порядку №380, особа є відповідальною за достовірність наданих в інформаційному повідомленні даних.
Невід'ємною частиною механізму надання компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна є фіксації пошкоджень будівель та споруд, зумовлених збройною агресією, що проводиться відповідно Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою КМУ від 19 квітня 2022 року № 473 (далі за текстом - Порядок № 473), шляхом складання акту обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією російської федерації та/або звіту з технічного обстеження.
Організація та координація виконання невідкладних робіт здійснюється виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а в разі їх відсутності - військовими адміністраціями (далі за текстом - уповноважений орган).
В свою чергу, інформаційні повідомлення подані громадянами відповідно до Порядку № 380 передаються до Реєстру пошкодженого та знищеного майна та зокрема покликані інформувати уповноважений орган про необхідність здійснити фіксацію пошкоджень будівель та споруд відповідно до Порядку № 473.
Пунктом 6 Порядку № 473 встановлено, що обстеження пошкоджених об'єктів здійснюється за рішенням уповноважених органів відповідно до затвердженого плану робіт шляхом комісійного обстеження, що проводиться відповідно до пункту 8-1 цього Порядку №473, та/або технічного обстеження, що проводиться відповідно до пункту 9 цього Порядку №473.
Вид обстеження (комісійне або технічне), а також черговість та строки виконання робіт з обстеження визначаються уповноваженим органом під час складання плану робіт (з урахуванням результатів попереднього візуального огляду пошкоджених об'єктів (характеру та ступеня наявних пошкоджень), а також наявних джерел і обсягів фінансування робіт з обстеження та подальшого відновлення пошкоджених об'єктів.
Відповідно до Порядку № 473 комісія уповноваженого органу формує акт комісійного обстеження в електронній формі за допомогою засобів Реєстру пошкодженого та знищеного майна.
Роботи з технічного обстеження пошкоджених об'єктів виконуються відповідно до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, затвердженого постановою КМУ від 12 квітня 2017 року № 257 (далі за текстом - Порядок № 257).
Відповідно до пункту 8-1 Порядку № 257 за результатами технічного обстеження пошкоджених об'єктів виконавцем робіт з обстеження складається звіт з технічного обстеження, що має містити висновок про технічний стан, рекомендації щодо подальшої експлуатації (у тому числі щодо можливості виконання робіт із відновлення) або демонтажу (ліквідації), а також в разі потреби відомості про пошкоджені (зруйновані) несучі та огороджувальні конструкції, інженерні системи (із зазначенням ступеня та обсягів пошкоджень), принципові рішення (рекомендації) щодо їх відновлення (підсилення).
Зазначений звіт є підставою для прийняття рішення про виконання робіт із відновлення пошкоджених об'єктів або їх демонтаж (ліквідацію). Звіти, складені за результатами обстеження, вносяться виконавцем до Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва відповідно Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженого постановою КМУ від 23 червня
2021 року № 681.
Послуга надання компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг реалізується за умови, що право власності такої особи на зазначений пошкоджений/знищений об'єкт нерухомого майна зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та підтверджено відповідними відомостями з нього.
Для розгляду заяв про надання компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна уповноваженими органами утворюються комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна та комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна.
Комісії є консультативно-дорадчим органом, підзвітним та підконтрольним уповноваженому органу. Рішення зазначених комісій про надання/відмову у наданні компенсації за заявами громадян за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна відповідно до вимог Закону підлягає обов'язковому затвердженню уповноваженим органом.
Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми для надання компенсації шляхом фінансування придбання житла з використанням житлового сертифіката є Мінінфраструктури.
Наприкінці листопада 2023 року, (точний час, дату та місце в ході досудового розслідування не встановлено), тобто у період дії воєнного стану в Україні, у ОСОБИ, матеріали відносно якої знаходяться в іншому провадження ( в подальшому ОСОБА 1) виник умисел спрямований на реалізацію спільного злочину, щодо заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом отримання компенсації у вигляді придбання житла з використанням житлового сертифікату за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, а саме за знищений об'єкт нерухомого майна - житловий будинок, що розташований в с. Велика Комишуваха Барвінківської територіальної громади Ізюмського району Харківської області.
В цей же час, перебуваючи у м. Ізюм Харківської області (точний час, дату та місце в ході досудового розслідування не встановлено) ОСОБА 1, будучи обізнаною про порядок отримання компенсації організувала заволодіння коштами державного бюджету України, шляхом обману.
З цією метою ОСОБА 1, достовірно знаючи, що житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_2 демонтований (з різних причин) до початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України та будь-які правовстановлюючі документи про право власності на них відсутні, реалізуючи свій злочинний умисел, розробила злочинний план, відповідно до якого необхідно було:
- здійснити підбір об'єкту нерухомого майна, який за своїм технічним станом є зруйнованим та не має правовстановлюючих документів про право власності з метою в подальшому оформлення права власності на визначну особу та фіксації стану руйнації отриманого внаслідок збройної агресії рф проти України;
- отримати завідомо підроблені документи, щодо підтвердження права власності на заздалегідь визначений об'єкт нерухомого майна на визначну ними особу;
- здійснити державну реєстрацію права власності на визначений ними об'єкт нерухомого майна;
- підтвердити факт руйнації об'єкту нерухомого майна шляхом складання та отримання завідомо підробленого акту комісійного обстеження об'єкту нерухомості, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації;
- виготовити фотозображення підібраного будинку, який має відповідну ступінь руйнації, та у подальшому видати такі фотозображення, що відповідають ступеню руйнації яка утворилась в наслідок збройної агресії рф проти України;
- встановити мобільний додаток Порталу Дія (Дія) на електронному носії обраної ними особи, обравши послугу «Компенсація за знищене майно», та подати заяви;
- отримати витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»;
- при необхідності отримати звіт про проведення технічного обстеження об'єкту у зв'язку з пошкодженням внаслідок позапроєктних впливів (пожежі, стихійні лиха, аварії, воєнних дій або терористичних актів);
- зібрані документи подати до комісії з розгляду питань щодо надання компенсації на знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, а саме Барвінківського виконавчого комітету міської ради Ізюмського району Харківської області;
- унеможливити проведення реального дослідження та огляду обраного ними об'єкту нерухомого майна, у зв'язку з фактичною відсутністю житлового будинку в натурі;
- отримати житловий сертифікат за знищений об'єкт нерухомого майна з подальшою його реалізацією.
На виконання свого злочинного плану ОСОБА 1 залучила також інших осіб, розподіливши ролі у такий спосіб:
ОСОБА 1 відповідно до злочинного плану, як на організатора злочину, покладалося виконання таких функцій:
- організувати вчинення злочину та координувати дії усіх причетних до його скоєння осіб;
- визначити об'єкт нерухомого майна та підбір особи , на яких в подальшому буде оформлено право власності знищеного об'єкту нерухомості;
- організувати виготовлення підробленої виписки з погосподарської книги про право власності на визначену ними особу та характеристикою житлового будинку з зазначенням його площі, залучивши старосту Великокомищуваського старостинського округу Барвінківської міської територіальної громади Ізюмського району Харківської області ОСОБОЮ, матеріали відносно якої знаходяться в іншому провадженні ( в подальшому ОСОБА 2);
- організувати та здійснити державну реєстрацію обраного об'єкту нерухомого майна, використовуючи заздалегідь підроблену виписку з погосподарської книги про право власності на визначену особу та характеристикою житлового будинку з зазначенням його площі, з подальшим формуванням витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
- організувати виготовлення фотозображення підібраного будинку, який має відповідну ступінь руйнації, та у подальшому видати такі фотозображення, що відповідають ступеню руйнації яка утворилась в наслідок збройної агресії рф проти України;
- організувати встановлення мобільного додатку Порталу Дія (Дія) на електронних носіях (мобільних телефонах) обраної ними особи, при цьому в застосунку «Дія» обравши послуги «Компенсація за знищене майно», та подати відповідну заяву;
- організувати виготовлення витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення обраних осіб до кримінальної відповідальності та наявності судимості»;
- організувати виготовлення підробленого акту комісійного обстеження об'єкту, знищеного внаслідок збройної агресії російської федерації проти України та визначення ступеня руйнації об'єкту нерухомого майна, залучивши старосту Великокомишуваського старостинського округу ОСОБА 2;
- організувати узгодження з головою та членами комісії з обстеження будівель та споруд комунальної та приватної форми власності пошкоджених внаслідок військових дій підроблених акту комісійного обстеження обраного ними об'єкту нерухомого майна без фактичного виїзду на місце розташування будинку;
- здійснювати грошове забезпечення реалізації злочину;
- подати до Комісії Барвінківського виконавчого комітету міської ради Ізюмського району Харківської області необхідний перелік документів для отримання компенсацій;
- організувати унеможливлення проведення реального дослідження та огляду обраного ними об'єкту нерухомого майна з боку вище зазначеної Комісії;
- отримати житловий сертифікат за знищений об'єкт нерухомого майна з подальшою його реалізацією.
ОСОБА_4 відповідно до єдиного плану, розробленого ОСОБОЮ 1, як на виконавця злочину покладалося:
- на виконання умов злочинного плану, та безпосередньої участі організатора злочину ОСОБА 1 здійснити підбір об'єкту нерухомого майна, який розташований у с. Велика Комишуваха Барвінківської територіальної громади Ізюмського району Харківської області, які за наявними параметрами в подальшому будуть використані усіма учасниками злочинного плану як об'єкти знищені в результаті збройної агресії російської федерації проти України;
- здійснити проведення державної реєстрації об'єкту нерухомого майна розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , за участі організатора злочину - державного реєстратора Барвінківського виконавчого комітету міської ради Ізюмського району Харківської області ОСОБА 1, використовуючи заздалегідь підроблені виписки з погосподарських книг про право власності та характеристикою житлового будинку з зазначенням їх площі за вище вказаними адресами;
- виготовили фотозображення раніше підібраного будинку, який має відповідну ступінь руйнації, та у подальшому видати такі фотозображення, що відповідають ступеню руйнації які утворилась в наслідок збройної агресії рф проти України;
- отримати від організатора злочину ОСОБА 1 витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
- організувати встановлення мобільного додатку Порталу Дія (Дія) на своєму електронному носії (мобільному телефоні) при цьому в застосунку обрати послуги «Компенсація за знищене майно», та подати відповідну заяву;
- виготовити витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»;
- прийняти участь у виготовленні підробленого акту комісійного обстеження об'єкту, знищеного внаслідок збройної агресії російської федерації проти України та визначення ступеня руйнації об'єкта нерухомого майна як знищеного;
- подати зібрані документи на розгляд комісії з одночасним наданням відповідних копій документів;
- отримати житловий сертифікат за зруйнований об'єкт нерухомого майна та реалізувати його.
ОСОБА 2, відповідно до єдиного плану, розробленого ОСОБА 1, як на пособника злочину покладалося:
- за безпосередньої участі організатора злочину ОСОБА 1, здійснити виготовлення підроблених виписок з погосподарських книг про право власності, на осіб які фактично не є власниками майна, та характеристикою житлового будинку із зазначенням їх площі, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , використовуючи заздалегідь підготовлені засоби (бланки, відтиски печатки, штампи, тощо);
- виготовити підроблені акти комісійного обстеження об'єктів,пошкоджених внаслідок збройної агресії російської федерації проти України з визначеним ступені руйнації об'єктів нерухомого майна, часу та причини руйнації об'єктам та зазначення даних про власників об'єктів нерухомого майна;
- ввівши в оману здійснити узгодження з головою та членами комісії з обстеження будівель та споруд комунальної та приватної форми власності пошкоджених в наслідок військових дій підробленого акту комісійного обстеження об'єкту розташованого за адресою: АДРЕСА_1 без фактичного виїзду на місце розташування будинків;
- унеможливити проведення реального дослідження та огляду об'єкту нерухомого майна, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , з боку вище зазначеної Комісії;
З метою реалізації злочинного плану, у вище визначений період, ОСОБА 1 за участі пособника ОСОБА 2 та виконавця ОСОБА_4 , у період дії воєнного стану в Україні, діючи умисно з корисливим мотивом організувала вчинення злочину - придбання права на майно шляхом обману з подальшим заволодінням коштами державного бюджету України.
Протягом листопада 2023 року організатор злочину ОСОБА 1, за участі виконавця злочину ОСОБА_4 здійснили підбір житлового будинку в с. Велика Комишуваха Ізюмського району Харківської області. Підбір будинку ОСОБА_4 , під керівництвом організатора ОСОБА 1, здійснювався за параметрами - відсутність власника, жодних правовстановлюючих
документів, державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, та наявності достатнього ступеню руйнації необхідного для отримання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна.
В ході підбору домоволодіння в цей же час, ОСОБА_4 здійснювався особистий огляд домоволодінь з подальшою передачею зібраних даних для погодження організатором ОСОБА 1.
Далі, ОСОБА 1, реалізуючи умови злочинного плану, достовірно розуміючи фактичну відсутність житлового будинку та документів на право власності на будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який демонтований та знищений внаслідок плину часу та природних явищ до початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України 24 лютого 2022 року, та такий який не був пошкоджений у результаті бойових дій, терористичних актів та диверсій, на який відсутні будь які право установчі документи - обрала його як об'єкт, який буде поданий на отримання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна.
Разом з цим з метою досягнення кінцевої мети із придбання права на майно та подальшим заволодінням коштами державного бюджету України, ОСОБА 1 здійснено визначення особи, на ім'я якої в подальшому можливо здійснити державну реєстрацію права власності на вказаний об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 , а саме ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Продовжуючи реалізацію злочину, у січні 2024 року (точний час та дату в ході досудового розслідування не встановлено), організатор ОСОБА 1 використовуючи участь старости Великомишуваського старостинського округу Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області ОСОБА 2 запропонувала останній посвідчити шляхом підписання, постановки відтиску гербової печатки та кутового штампу, підроблену виписку з
погосподарської книги про право власності на ОСОБА_4 та характеристикою житлового будинку з зазначенням його площі на житловий будинок розташований за вказаною адресою.
З цією метою, 12 січня 2024 року о 11 годині 32 хвилині, ОСОБА 1 у невстановленому досудовому розслідуванню місці, з використанням ноутбука «Toshiba» створила електронний файл «Word» з розширенням «.doc» - з назвою « ОСОБА_4 , польова, 7 вих 15» - друкований текст з інформацією: виписка з погосподарської книги, власник ОСОБА_4 , інн НОМЕР_1 , адреса розташування АДРЕСА_2 , загальна площа 60.5 кв.м., житлова площа 32.8 кв. м., земельна ділянка 0.25 га знаходиться в користуванні, який зберегла у пам'яті вказаного ноутбуку та у подальшому шляхом друку був перенесений на аркуш паперу формату А4.
В свою чергу, ОСОБА 2 надала добровільну згоду на посвідчення документу та перебуваючи у не встановленому місці (точний час, дату та місце в ході досудового розслідування не встановлено), достовірно розуміючи свою роль у вчиненні злочину, маючи у своєму розпорядженні аркуш паперу, формату А4, на якому заздалегідь організатором ОСОБА 1 було розміщено друкований текст із зазначенням адреси об'єкту, власника об'єкту, площі будинку, назви органу який оформив виписку та анкетних даних посадової особи яка видала виписку власноруч виконала підпис в графі «староста Великокомишуваського старостинського округу ОСОБА_8», зробила відтиск гербової печатки «Барвінківський виконавчий комітет міської ради Ізюмського району Харківської області №2» та кутовий штамп із зазначенням реєстраційних номерів та дати оформлення виписки.
Таким чином, ОСОБА 1 за участі пособника ОСОБА 2 видала завідомо підроблений документ - виписку з погосподарської книги Великокомишуваського старостинського округу про власника будинку та площі об'єкту нерухомого майна яким фактично визнано власником ОСОБА_4 .
Видану виписку з погосподарської книги №15 від 06 березня 2020 року згідно якої власником визначено ОСОБА_4 були передані організатору ОСОБА 1 для проведення подальшої державної реєстрації прав на об'єкт нерухомого майна організатором злочину ОСОБОЮ 1, яка є держаним реєстратором.
У подальшому, ОСОБА 1, будучи державним реєстратором, 15 січня 2024 року, о 08 годині 12 хвилин, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, реалізуючи умови раніше обумовленого злочинного плану, направленого на заволодіння бюджетними грошовими коштами шляхом отримання компенсації у вигляді придбання житла з використанням житлового сертифікату за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, здійснила державну реєстрацію, прав на нерухоме майно, а саме на закінчений будівництвом об'єкт - житловий будинок, загальною площею 60,5 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_2 , за ОСОБА_4 під № 53319560.
Результатом умисних протиправних дій організатора ОСОБА 1 стало набуття юридично підтвердженого факту права власності на об'єкт нерухомого майна, якому присвоєно реєстраційний № 2863234963040, після чого сформувала витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно.
У подальшому, пособник ОСОБА 2, за вказівкою організатора ОСОБА 1, реалізуючи злочинний план (у невстановленому досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше 25 січня 2024 року), виготовила завідомо підроблений акт комісійного обстеження об'єкту, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, типова форма якого визначена Порядком виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затверджена постановою КМУ від 19 квітня 2022 року № 473.
Зазначений акт виготовлений останньою власноручно, складено без комісійного прийнятого рішення та фактичного обстеження об'єкту нерухомого майна розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , та датовано 25 січня 2024 року. У акт внесено недостовірні відомості, про те, що житловий будинок зруйновано у результаті збройної агресії російської федерації проти України, внаслідок бойових дій, обстрілів в квітні - вересні 2022 року, при цьому, члени комісії та ОСОБА_4 участі в обстеженні житлового будинку не брали.
Складений акт був переданий ОСОБОЮ 2 на розгляд Комісії з обстеження будівель та споруд комунальної та приватної власності пошкоджених внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією російської федерації для подальшого його затвердження та направлення до застосунку «Дія».
ОСОБА_4 , продовжуючи виконувати умови злочинного плану достовірно розуміючи, що підроблені документи надають можливість заволодіти коштами державного бюджету України шляхом обману, діючи умисно, у період дії воєнного стану в Україні, достовірно знаючи, що об'єкт нерухомого майна, розташований за адресою: АДРЕСА_2 не зруйнований в результаті бойових дій терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, 15 січня 2024 року, перебуваючи в с. Велика Комишуваха Ізюмського району Харківської області, за допомогою мобільного додатку Порталу Дія (Дія) зі свого мобільного телефону з номером НОМЕР_2 , здійснила реєстрацію заяви на послугу
«компенсація за знищене майно».
06 березня 2024 року вказана заява надійшла у реєстр пошкодженого та знищеного майна та зареєстрована за № ЗВ-06.03.2024-89269.
Рішенням комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричиненних збройною агресією рф проти України Барвінківського виконавчого комітету міської ради Ізюмського району Харківської області (Протокол № 14 від 12 квітня 2024 року) ОСОБА_4 (ЗВ-06.03.2024-89269) було відмовлено у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна у зв'язку з виявленням недостовірних даних, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
Згідно рішення голови Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області №2286-VIII від 04 квітня 2024 року було призначено проведення службового розслідування за фактом внесення недостовірних чи неперевірених відомостей до акту про проведення комісійного обстеження вищевказаного об'єкту нерухомого майна. Згідно акту службового розслідування від 17 квітня 2024 року встановлено, що староста Великокомишуваського старостинського округу ОСОБА 2 як член комісії з обстеження будівель та споруд комунальної та приватної власності пошкоджених внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією російської федерації, за усними зверненням ОСОБА_4 , одноосібно склала акт комісійного обстеження знищеного об'єкту нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином, внаслідок окреслених дій організатором ОСОБА 1. створені та зібрані завідомо підроблені документи, а саме: виписку з погосподарської книги №15 від 06 березня 2020 року, згідно якої власником визначено ОСОБА_4 , акт комісійного обстеження об'єктів, знищених внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, розташованих за адресою: Харківська область, Ізюмський район, с. Велика Комишуваха, вул. Польова, буд. 7.
Достовірно розуміючи, що підроблені документи надають можливість заволодіти коштами державного бюджету України шляхом обману, діючи умисно та повторно з корисливих мотивів, у період дії воєнного стану в Україні, достовірно знаючи, що об'єкт нерухомого майна, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , не зруйнований у результаті бойових дій терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, організатор ОСОБА 1, за участі виконавця ОСОБА_4 та пособника ОСОБА 2 реалізували вчинення злочину направленого на отримання компенсації у вигляді права - придбання житла з використанням житлового сертифікату за знищений об'єкт нерухомого майна, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , у розмірі 1 370 083 грн. 00 коп., намагалися заволодіти коштами, спричинивши шкоду державі в особі Мінінфраструктури, що відповідно до п. 4 Примітки 1 до ст. 185 КК України є
особливо великим розміром, тим самим виконали усі дії, які вважали необхідними для доведення кримінального правопорушення до кінця, але кримінальне правопорушення не було закінчено з причин, які не залежали від їх волі.
Крім того, ОСОБА_4 з метою реалізації спільного умислу в першій половині січня 2024, але не пізніше 12 січня 2024 року перебуваючи за місцем свого мешкання за адресою: АДРЕСА_1 , надала шляхом направлення на електронну пошту ОСОБА 1 ІНФОРМАЦІЯ_2 фотокопії своїх документів (паспорту, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера) з метою виготовлення виписки з погосподарської книги на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 , на своєї анкетні данні.
Отримавши вказані дані ОСОБА 1 12 січня 2024 року об 11 годині 32 хвилині у невстановленому досудовому розслідуванню місці з використанням ноутбука «Toshiba» створила електронний файл «Word» з розширенням «.doc» - з назвою « ОСОБА_4 , польова, 7 вих 15» - друкований текст з інформацією: виписка з погосподарської книги, власник ОСОБА_4 , інн НОМЕР_1 , адреса розташування АДРЕСА_2 , загальна площа 60.5 кв.м., житлова площа 32.8 кв. м., земельна ділянка 0.25 га знаходиться в користуванні, який зберегла у пам'яті вказаного ноутбуку та у подальшому шляхом друку був перенесений на аркуш паперу формату А4, та переданий службовій особі - старості Великокомишуваського старостинського округу Барвінківської МТГ Ізюмського району Харківської області ОСОБА 2 котра перебуваючи у невстановленому місці (точний час, дату та місце в ході досудового розслідування не встановлено), достовірно розуміючи свою роль у
вчиненні злочину, маючи у своєму розпорядженні аркуш паперу, формату А4, на якому заздалегідь організатором ОСОБА 1 було розміщено друкований текст із зазначенням адреси об'єкту, власника об'єкту, площі будинку, назви органу, який оформив виписку та анкетних даних посадової особи, яка видала виписку власноруч виконала підпис в графі «староста Великокомишуваського старостинського округу ОСОБА_8», зробила відтиск гербової печатки «Барвінківський виконавчий комітет міської ради Ізюмського району Харківської області №2» та кутовий штамп із зазначенням реєстраційних номерів та дати оформлення виписки.
Крім того, ОСОБА_4 за вище вказаних обставинах, достовірно розуміючи, що підроблені документи надають можливість заволодіти коштами державного бюджету України шляхом обману, діючи умисно, у період дії воєнного стану в Україні, достовірно знаючи, що об'єкт нерухомого майна, розташований за адресою: АДРЕСА_2 не зруйнований в результаті бойових дій терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, реалізуючи протиправний умисел, спрямований на використання завідомо підробленого документу - виписки з погосподарської книги №15 від 06 березня 2020 року згідно якої власником визначено ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2 , достовірно знаючи та усвідомлюючи, що наявний документ є завідомо підробленими, 15 січня 2024 року, перебуваючи в с. Велика Комишуваха Ізюмського району Харківської області, за допомогою мобільного додатку Порталу Дія (Дія) зі свого мобільного телефону з номером НОМЕР_2 , здійснила реєстрацію заяви на послугу «компенсація за знищене майно».
06 березня 2024 року вказана заява надійшла у реєстр пошкодженого та знищеного майна та зареєстрована за № ЗВ-06.03.2024-89269.
Таким чином, обвинувачена ОСОБА_4 , за наведених обставин, своїми умисними діями вчинила кримінальні правопорушення, передбачені;
- ч.2 ст.27, ч.2 ст.28, ч.2 ст. 15, ч. 5 ст. 190 КК України, виконання закінченого замаху на вчинення заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах;
- ч. 4 ст. 358 КК України, - використання завідомо підробленого документа;
- ч.5 ст. 27, ч.1 ст. 366 КК України - пособництво у складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу.
29 листопада 2025 року між прокурором та обвинуваченою за участю захисника була укладена угода про визнання винуватості у відповідності до вимог ст. 472 КПК України.
Дана угода укладена з дотриманням вимог ст.ст. 468-470, 472 КПК України.
Погоджена сторонами угода містить наступні положення :
Обвинувачена ОСОБА_4 , свою провину у вчиненні, при вищевказаних обставинах, які викладені в повідомленні про підозру та обвинувальному акті, кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27, ч.2 ст.28, ч.2 ст.15, ч.5 ст.190, ч.5 ст.27, ч.4 ст.358, ч.1 ст.366 КК України, тобто: виконання закінченого замаху на вчинення заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах; у використанні завідомо підробленого документа; у пособництві у складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу, визнає повністю та зобов'язується беззастережно визнати обвинувачення у вказаному обсязі у судовому засіданні.
Обвинувачена ОСОБА_4 зобов'язується співпрацювати зі стороною обвинувачення у кримінальному провадженні №12025221070001193 від 03.10.2025, щодо викриття дій спільників у вчиненні кримінальних правопорушень по зазначеному кримінальному провадженню, а саме щодо осіб, матеріали кримінального провадження у відношенні яких виділені в окреме провадження, за обставинами, які їй відомі, давати правдиві, достовірні та повні показання щодо причетності винних осіб до вчинення кримінальних правопорушень, під час судового розгляду судом, співпрацювати з правоохоронними органами щодо відкриття аналогічних кримінальних правопорушень.
При цьому, обвинувачена ОСОБА_4 розуміє, що ці зобов'язання співпрацювати зі стороною обвинувачення продовжуються і після винесення вироку, а відмова від такої співпраці є порушенням даної угоди.
Сторони угоди враховують приписи п. 3 ч. 4 ст. 469 КПК України, якими передбачено, що угода про визнання винуватості між прокурором та обвинуваченим може бути укладена щодо особливо тяжких злочинів, вчинених за попередньою змовою групою осіб, організованою групою чи злочинною організацією або терористичною групою за умови викриття підозрюваним, який не є організатором такої групи або організації, злочинних дій інших учасників групи чи інших, вчинених групою або організацією злочинів, якщо повідомлена інформація буде підтверджена доказами.
Сторони угоди також враховують приписи абз. 4 ч. 4 ст. 469 КПК України, якими передбачено, що угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена щодо кримінальних проступків, злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам. Укладення угоди про визнання винуватості у кримінальному провадженні щодо уповноваженої особи юридичної особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, у зв'язку з яким здійснюється провадження щодо юридичної особи, а також у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, внаслідок яких шкода завдана державним чи суспільним інтересам або правам та інтересам окремих осіб, у яких беруть участь потерпілий або потерпілі, не допускається, крім випадків надання всіма потерпілими письмової згоди прокурору на укладення ними угоди.
Представником потерпілого Міністерства розвитку громадян та територій України ОСОБА_7 надана суду заява, в якій остання зазначила, що не заперечує щодо затвердження угоди про визнання винуватості укладеної між прокурором та обвинуваченою ОСОБА_4 з зазначених в угоді підстав та з визначенням узгодженого сторонами угоди кримінального покарання обвинуваченої ОСОБА_4 .
Сторони, враховуючи обставини кримінального провадження, з урахуванням ступеня тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, особи ОСОБА_4 , яка є особою, яка раніше кримінальних правопорушень не вчиняла та до кримінальної відповідальності не притягувалась, за місцем проживання характеризується задовільно, обставин, що пом'якшують її покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, у вигляді щирого каяття та активного сприяння розкриттю кримінального правопорушення, беззастережнного визнання своєї винуватості, погоджуються на призначення обвинуваченої ОСОБА_4 необхідного й достатнього для її виправлення покарання, а саме : за ч.2 ст.27, ч.2, ст.28, ч.2 ст. 15, ч. 5 ст.190 КК України у виді 5 років позбавлення волі; за ч.4 ст.358 КК України у виді 1 року пробаційного нагляду; за ч.5 ст.27, ч.1 ст. 366 КК України у виді 1 року обмеження волі з позбавленням права обіймати посади та займатися діяльністю, пов'язаною з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно- господарчих функцій на строк 2 роки; з урахуванням приписів ст.ст. 70, 72 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, з визначенням остаточно покарання у виді 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади та займатися діяльністю, пов'язаною з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарчих функцій на строк 2 роки, з застосуванням приписів ст.ст. 75, 76 КК України, зі звільненням від відбування основного покарання з випробуванням та встановленням судом іспитового строку з покладенням відповідних обов'язків.
Заслухавши пояснення обвинуваченої ОСОБА_4 , думки прокурора ОСОБА_3 та захисника ОСОБА_5 , які підтвердили суду, що їм зрозумілий зміст роз'яснених судом наведених вище норм та вони просять суд затвердити укладену між ними угоду про визнання винуватості, перевіривши матеріали провадження, угоду, що укладена з дотриманням вимог ст.ст. 468 - 470, 472 КПК України, суд дійшов висновку про необхідність її затвердження.
Згідно з ч.1 ст. 475 КПК України, якщо суд переконався, що угода може бути затверджена, він ухвалює вирок, яким затверджує угоду і призначає узгоджену сторонами міру покарання.
При цьому суд враховує суспільну небезпечність, характер та тяжкість вчинених ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, зокрема те, що кримінальне правопорушення передбачене ч. 5 ст. 190 КК України, відповідно до вимог ст. 12 КК України, відноситься до особливо тяжких злочинів, дані про особу обвинуваченої, яка раніше кримінальних правопорушень не вчиняла та до кримінальної відповідальності не притягувалась, має постійне місце проживання, міцні сімейні та соціальні зв'язки, за місцем проживання характеризується задовільно, відповідно до приписів ст. 66 КК України, пом'якшуючі покарання обвинуваченої обставини: щире каяття, активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення, відсутність обставин, які, відповідно до приписів ст. 67 КК України, обтяжують її покарання.
При цьому судом враховуються умови зазначені в угоді про визнання винуватості, а також приписи ст. 50 КК України, згідно яких покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами, приймаючи до уваги вищевказані обставини, дані які характеризують особу обвинуваченої ОСОБА_4 , враховуючи наявність декількох обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченої та суттєво знижують ступінь тяжкості вчинених нею кримінальних правопорушень, позитивну характеристику, думку представника потерпілого Міністерства розвитку громадян та територій України ОСОБА_7 , суд вважає, що виправлення та перевиховання обвинуваченої ОСОБА_4 можливо без ізоляції її від суспільства, з застосування до неї положень ст. 75 КК України, звільнивши її від відбування покарання з випробуванням та покладанням відповідних обов'язків, передбачених ст. 76 КК України.
При призначенні покарання, у відповідності до санкції ч. 5 ст. 190 КК України, передбачено обов'язкове застосування додаткового покарання у вигляді конфіскації майна засудженого.
Суд вважає, що додаткове покарання обвинуваченої ОСОБА_4 у вигляді конфіскації майна, яке є її власністю, не підлягає застосуванню, так як відповідно до приписів ст. 77 КК України та п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 04.10.2003 «Про практику призначення судами кримінального покарання», в разі прийняття рішення про звільнення особи від відбування покарання з випробуванням, передбачене санкцією статті (санкцією частини статті ) як обов'язкове, додаткове покарання у вигляді конфіскації майна, не застосовується, оскільки ст. 77 КК України передбачено вичерпний перелік додаткових покарань, що можуть бути призначені у такому випадку, серед яких конфіскація майна відсутня.
Суд вважає, що таке покарання відповідатиме гуманності й справедливості, та не потягне за собою порушення засад виваженості, що включає наявність розумного балансу між охоронюваними інтересами суспільства та правами особи, яка притягається до кримінальної відповідальності, забезпечуватиме співрозмірність діяння та кари, відповідатиме таким принципам Європейської конвенції захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання.
Запобіжний захід у відношенні обвинуваченої ОСОБА_4 не обирався.
Цивільний позов потерпілим Міністерством розвитку громадян та територій України по кримінальному провадженні не заявлений.
Суд також вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_4 на користь держави 9950,80 грн., як вартість проведеної по справі комплексної судової будівельно-технічної та вибухово-технічної експертизи.
Речові доказі по кримінальному провадженню відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 373, 374, 475 ч. 1 КПК України, суд, -
Затвердити угоду про визнання винуватості, укладену 29 листопада 2025 року між начальником Барвінківського відділу Ізюмської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_6 та обвинуваченою ОСОБА_4 за участю захисника ОСОБА_5 по кримінальному провадженню №12025221070001193 від 03.10.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27, ч.2 ст.28, ч.2 ст.15, ч.5 ст.190, ч.5 ст.27, ч.4 ст.358, ч.1 ст.366 КК України.
ОСОБА_4 визнати винною у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27, ч.2 ст. 28, ч.2 ст.15, ч.5 ст.190, ч.4 ст.358, ч.5 ст.27, ч.1 ст.366 КК України призначивши покарання:
- за ч.2 ст. 27, ч.2 ст.28, ч.2 ст.15, ч.5 ст. 190 КК України у виді 5 (п'яти) років позбавлення волі без конфіскації майна;
- за ч.4 ст. 358 КК України у виді 1 (одного) року пробаційного нагляду;
- ч.5 ст.27, ч.1 ст. 366 КК України у виді 1 (одного) року обмеження волі з позбавленням права обіймати посади та займатися діяльністю, пов'язаною з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно- господарчих функцій на строк 2 (два) роки.
У відповідності до ч. 1 ст. 70, ст. 72 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, остаточно ОСОБА_4 визначити до відбуття покарання у виді 5 (п'яти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади та займатися діяльністю, пов'язаною з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарчих функцій на строк 2 (два) роки без конфіскації майна.
На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_4 звільнити від відбування основного покарання з випробуванням, встановивши іспитовий строк тривалістю 2 (два) роки, якщо вона протягом іспитового строку не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на неї обов'язки.
На підставі ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_4 наступні обов'язки : періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання, не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації, виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою.
Запобіжний захід у відношенні ОСОБА_4 до набрання вироком законної сили не застосовувати.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави вартість проведеної у справі комплексної судової будівельно-технічної та вибухово-технічної експертизи №КСЕ-19/121-24/12099 від 24.03.2025 у розмірі 9 950 (дев'ять тисяч дев'ятсот п'ятдесят) грн. 80 коп.
Відповідно до ст. 532 КПК України вирок суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Вирок суду згідно зі ст.ст. 395, 396 КПК України, з особливостями визначеними ч. 4 ст. 394 КПК України може бути оскаржений до Харківського апеляційного суду через Барвінківський районний суд Харківської області протягом 30 діб з моменту його проголошення.
Згідно зі ст. 376 КПК України копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченій та прокурору. Учасники судового провадження мають право отримати в Барвінківському районному суді Харківської області копію цього вироку, подавши відповідну заяву.
Суддя ОСОБА_1