Рішення від 11.03.2026 по справі 921/6/25

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

11 березня 2026 року м. ТернопільСправа № 921/6/25

Господарський суд Тернопільської області у складі судді Руденка О.В.

при секретарі судового засідання Касюдик О.О.

розглянув справу

за позовом Тернопільського апеляційного суду

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач"

про визнання недійсними додаткових угод №1 від 28.07.2022, №2 від 16.09.2022 та №3 від 24.10.2022, укладених до договору №298 від 05.07.2022, додаткової угоди №6 від 14.09.2023 до договору №298 від 19.12.2022; стягнення грошових коштів в сумі 75 774,38 грн.

за участі представника відповідача: Драпак Г.В., самопредставництво.

Суть справи:

До Господарського суду Тернопільської області через систему "Електронний суд" поступила позовна заява Тернопільського апеляційного суду до ТОВ "Тернопільелектропостач" про визнання недійсними додаткових угод та стягнення грошових коштів.

Судом відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на встановлення факту безпідставного укладення додаткових угод до договору, якими збільшено ціну за одиницю товару, що призвело до неефективного використання бюджетних коштів.

Представник позивача у судове засідання не прибув, проте подав заяву №б/н (вх.№870) від 04.02.2025 про проведення підготовчого засідання та розгляду справи по суті без його участі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову частково заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву №б/н (вх.№553) від 22.01.2025 та додаткових поясненнях №б/н (вх.№963) від 07.02.2025 та, одночасно, визнала позов в частині визнання недійсною додаткової угоди №2 від 16.09.2022. Також зазначає, що згідно ч.3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору. Оскільки позивач не скористався даним правом, Товариство просить суд здійснити перерахунок судових витрат.

Відповідач також зауважує, що оскільки договір про постачання електричної енергії споживачу №298 від 19.12.2022 укладено під час дії правового режиму воєнного стану в Україні то до правовідносин, що склалися між ТОВ "Тернопільелектропостач" та Тернопільським апеляційним судом за цим правочином застосовуються положення Закону України "Про публічні закупівлі" з урахуванням Особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178.

Справа розглядалась з технічною фіксацією (звукозапис) судового процесу відповідно до ст. 222 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив наступне.

Тернопільським апеляційним судом було проведено процедуру закупівлі UA-2020-06-01-001528-а щодо закупівлі - ДК 021:2015-09120000-5 Електрична енергія в кількості 107 500 кВт/год, місце поставки товару: 46025, Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Кн. Острозького, 14-А, вартість становить 526 814 грн з ПДВ.

За результатами процедури закупівлі, 05.07.2022 між ТОВ "Тернопільелектропостач" (Постачальник) та Тернопільським апеляційним судом (Споживач) було укладено договір №298 про постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір), згідно з п.2.1 якого Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Найменування предмета закупівлі згідно з ДК 021:2015 код 09310000-5 "Електрична енергія" (далі - Товар/електрична енергія).

Постачання Товару за цим Договором передбачає поставку Товару для забезпечення потреб Споживача за допомогою технічних засобів розподілу електричної енергії.

Згідно з п.3.1 спірної угоди, строк (термін) поставки Товару: до 31 грудня 2022 року.

Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на 2022 рік визначено у Додатку №4 (п.3.3 Договору).

Пунктом 5.1 укладеного правочину визначено, що загальна ціна договору становить 471 862,65 у тому числі ПДВ - 78 643,78 грн, з них: кошти Замовника - 447 844,84 грн, у тому числі ПДВ - 74 640,81 грн; кошти за рахунок відшкодування витрат - 24 017,81 грн, у тому числі ПДВ - 4 002,97 грн.

Відповідно до п.5.2 Договору ціна за 1 кВ/год Електричної енергії за цим договором становить 4,38942 грн, у тому числі ПДВ - 0,73157 грн. До загальної вартості ціни включено витрати на послуги з передачі та розподілу електричної енергії за регульованими тарифами. Регульований тариф на передачі електричної енергії становить 0,414768 грн з ПДВ, на розподіл електричної енергії - 1,31221 грн з ПДВ.

Ціна електричної енергії має зазначатися Постачальником у рахунках про оплату електричної енергії та Актах приймання-передавання товару (п.5.4 Договору).

Згідно з п.5.8 укладеного правочину розрахунки за поставлений товар здійснюються щомісячно, на підставі рахунку та Акта прийняття передавання товару, складених відповідно до показників приладів комерційного обліку Споживача, які Постачальних підписує у 2-х примірниках та надсилає Споживачу поштою до 10-го числа (включно) місяця, наступного за розрахунковим

Відповідно до п.5.9. угоди Споживач протягом 7 (семи) робочих днів з дати отримання рахунка та Акта прийняття-передавання товару розглядає їх, підписує та направляє Постачальнику один підписаний примірних Акта прийняття-передавання Товару або направляє в цей же строк Постачальнику мотивовану відмову від підписання.

Надіслані Постачальником рахунок та Акт прийняття-передавання Товару у випадку відсутності обґрунтованих зауважень щодо їх змісту, підлягають оплаті Споживачем, протягом 7 (семи) робочих днів з дата отримання (п.5.11 угоди).

Відповідно до пункту 13.1 цей договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до 31 грудня 2022, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за Договором.

За домовленостями контрагентів, що викладені у п.13.2 Договору, його умови можуть бути змінені за згодою сторін у порядку, визначеному законодавством України, шляхом укладення додаткової угоди . Істотні умови можуть змінюватися у випадках, передбачених ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", зокрема щодо погодження зміни ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договору про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю електричної енергії.

У разі необхідності внесення змін та доповнень до цього Договору кожна із сторін має право звернутися до іншої з відповідною пропозицією. Якщо ці пропозиції викликані прийняттям нормативно - правових актів, які змінюють умови цього договору, сторони зобов'язуються до внесення відповідних змін до договору керуватися вимогами цих нормативних документів (п.13.4 спірної угоди).

У Додатку №3 "Комерційна пропозиція "Індивідуальна" визначено, що ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 4,38942 грн за 1кВт/год (без ПДВ) та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі який становить 0,414768 грн за 1кВт/год (з ПДВ), та також тариф послуг оператора системи розподілу, який становить 1,574652 за 1 кВт/год (з ПДВ). Передбачено, що оплата здійснюється за фактичну відпущену протягом розрахункового періоду електричну енергію відповідно до даних комерційного обліку і наданих рахунків за спожиту електричну енергію. Рахунок за спожиту електричну енергію надається Постачальником та отримується Споживачем самостійно не пізніше сьомого робочого дня з дати завершення розрахункового періоду. Надані Постачальником рахунки підлягають оплаті Споживачем протягом 7-ми робочих днів з дати отримання. Якщо рахунок за електричну енергію не був отриманий Споживачем сьомого робочого дня з дати завершення розрахункового періоду, то він вважається таким, що вручений Споживачу на третій робочий день і Споживач з рахунком ознайомлений.

В подальшому, додатковою угодою №1 від 28.07.2022 сторони вирішили внести зміни в п. 5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1кВт/год електричної енергії за цим договором становить 4, 62702 грн, у т.ч. ПДВ - 0,77117 грн".

Додаток 3 до Договору викладено у новій редакції: "Ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується Постачальником та становить 4,62702 грн за 1 кВт/год (з ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальника на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі який становить 0,414768 грн за 1 кВт/год (з ПДВ), та також тариф послуг оператора системи розподілу, який становить 1,574652 грн (з ПДВ)".

Дана угод набуває чинності з 01.08.2022 і діє на протязі дії договору.

Цьому передував лист від 11.07.2022 №1075/12, у якому ТОВ "Тернопільелектропостач" повідомив Споживача щодо зміни ціни за одиницю товару, з наданням "Основних показників РДН з офіційного сайту Державного підприємства "Оператор ринку" www.oree.com.ua".

Тернопільським апеляційним судом листом від 21.07.2022 №03-292/3/2022 відмовлено ТОВ "Тернопільелектропостач" в укладенні додаткової угоди, зокрема, у зв'язку з відсутністю документального підтвердження коливання ціни на ринку та зазначено, що Договір про постачання електричної енергії укладено 05.07.2022, а середньозважена ціна електричної енергії розрахована з 01.07.2022, тобто до укладання Договору.

У повторному зверненні ТОВ "Тернопільелектропостач" для підтвердження коливання ціни на ринку надіслано своєму контрагенту інформаційну довідку ДП "ДЕРЖЗОВНІШІНФОРМ" від 20.07.2022 №121/71, у якій зазначено, що середньозважена ціна закупівлі електричної енергії на ринку "на добу наперед" збільшилась на 11,81%. Окрім того, середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) в торгівельній зоні Об'єднаної енергетичної системи України (ОЕС) за періоди 01- 10 червня 2022 склала 2255,72 грн/МВт*год та 01-10 липня 2022 року склала 2522,11 грн/МВт*год.

Відтак, за цією додатковою угодою ціну було збільшено на 5,41% від ціни товару, визначеній у Договорі за результатами процедури закупівлі.

Додатковою угодою №2 від 16.09.2022 сторони вирішили внести зміни в п. 5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1кВт/год електричної енергії за цим договором становить 5,044032 грн, у т.ч. ПДВ - 0,840672 грн".

Додаток 3 до Договору викладено у новій редакції: "Ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується Постачальником та становить 5,044032 грн за 1 кВт/год (з ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальника на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі який становить 0,414768 грн за 1 кВт/год (з ПДВ), та також тариф послуг оператора системи розподілу, який становить 1,574652 грн (з ПДВ)".

Дана угода набуває чинності з 01.09.2022 і діє на протязі дії Договору.

Відтак, за цією додатковою угодою ціну було збільшено на 15,8% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в додатковій угоді №1 та на 27,3% від ціни, визначеній у Договорі за результатами процедури закупівлі.

Додатковою угодою №3 від 24.10.2022 сторони вирішили внести зміни в п. 5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1кВт/год електричної енергії за цим договором становить 5,342148 грн, у т.ч. ПДВ - 0,890358 грн".

Додаток 3 до Договору викладено у новій редакції: "Ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується Постачальником та становить 5,342148 грн за 1 кВт/год (з ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальника на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі який становить 0,414768 грн за 1 кВт/год (з ПДВ), та також тариф послуг оператора системи розподілу, який становить 1,574652 грн (з ПДВ)".

Дана угода набуває чинності з 01.10.2022 і діє на протязі дії договору.

Передумовою для укладення вказаної додаткової угоди було звернення ТОВ "Тернопільелектропостач" до Тернопільського апеляційного суду з листом №5107/12 від 17.10.2022 із пропозицією внести зміни через необхідність підвищення ціни за одиницю товару. Зазначено, що у відповідності до довідки, виданої ДП "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків" №121/111 від 10.10.2022, середньозважена ціна закупівлі електричної енергії на ринку "на добу наперед" збільшилась на 6,44 %. Окрім того, середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) в торгівельній зоні Об'єднаної енергетичної системи України (ОЕС) за періоди 01- 10 вересня 2022 року склала 3303,40 грн/МВт*год та 01-10 жовтня 2022 року склала 3516,30 грн/МВт*год.

Відтак, за цією додатковою угодою ціну було збільшено на 9,75% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в додатковій угоді №2 та на 39,7% від ціни, визначеній у Договорі за результатами процедури закупівлі.

Додатковою угодою №4 від 26.12.2022 сторони вирішили внести зміни в п. 5.1. Договору, виклавши його в наступній редакції: "Загальна ціна договору становить 346 803,81 у тому числі ПДВ - 57 800,64 грн, з них: кошти Замовника - 330 874,07 грн, у тому числі ПДВ - 55 145, 68 грн; кошти за рахунок відшкодування витрат - 15 929,74 грн, у тому числі ПДВ - 2 654,96 грн".

В подальшому Тернопільським апеляційним судом було проведено процедуру закупівлі UA-2020-11-24-002302-а щодо закупівлі - ДК 021:2015-09120000-5 Електрична енергія в кількості 160 000 кВт/год, місце поставки товару: 46025, Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Кн. Острозького, 14-А, вартість становить 1 200 000 грн з ПДВ.

За результатами процедури закупівлі, 19.12.2022 між ТОВ "Тернопільелектропостач" (Постачальник) та Тернопільським апеляційним судом (Споживач) було укладено договір №298 про постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір 2), згідно з п.2.1 якого Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Найменування предмета закупівлі згідно з ДК 021:2015 код 09310000-5 "Електрична енергія" (далі - Товар/електрична енергія).

Постачання Товару за цим Договором 2 передбачає поставку Товару для забезпечення потреб Споживача за допомогою технічних засобів розподілу електричної енергії.

Згідно з п.3.1 спірної угоди, строк (термін) поставки Товару: до 31 грудня 2023 року.

Договірний очікуваний обсяг постачання електричної енергії на 2023 рік визначено у Додатку №4 (п.3.3 Договору 2 ).

Пунктом 5.1 укладеного правочину визначено, що загальна ціна договору становить 965 107,20 у тому числі ПДВ - 160 851,20 грн, з них: кошти Замовника - 915 983,24 грн, у тому числі ПДВ - 152 663,87 грн; кошти за рахунок відшкодування витрат - 49 123,96 грн, у тому числі ПДВ - 8 187,33 грн.

Відповідно до п.5.2 Договору 2 ціна за 1 кВ/год Електричної енергії становить 6,03192 грн, у тому числі ПДВ - 1,00532 грн. До загальної вартості ціни включено витрати на послуги з передачі та розподілу електричної енергії за регульованими тарифами. Регульований тариф на передачі електричної енергії становить 0,414768 грн з ПДВ, на розподіл електричної енергії - 1,574652 грн з ПДВ.

Ціна електричної енергії має зазначатися Постачальником у рахунках про оплату електричної енергії та Актах приймання-передавання товару (п.5.4 Договору 2 ).

Згідно з п.5.8. укладеного правочину розрахунки за поставлений товар здійснюються щомісячно, на підставі рахунку та Акта прийняття передавання товару, складених відповідно до показників приладів комерційного обліку Споживача, які Постачальних підписує у 2-х примірниках та надсилає Споживачу поштою до 10-го числа (включно) місяця, наступного за розрахунковим

Відповідно до п.5.9. угоди Споживач протягом 7 (семи) робочих днів з дати отримання рахунка та Акта прийняття-передавання товару розглядає їх, підписує та направляє Постачальнику один підписаний примірних Акта прийняття-передавання Товару або направляє в цей же строк Постачальнику мотивовану відмову від підписання.

Надіслані Постачальником рахунок та Акт прийняття-передавання Товару у випадку відсутності обґрунтованих зауважень щодо їх змісту, підлягають оплаті Споживачем, протягом 7 (семи) робочих днів з дата отримання (п.5.11 Договору 2 ).

Відповідно до пункту 13.1 цей договір набирає чинності з 01.01.203 та діє до 31.12.2023, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за Договором.

Згідно з п.13.2 умови Договору 2 можуть бути змінені за згодою сторін у порядку, визначеному законодавством України, шляхом укладення додаткової угоди до цього договору. Істотні умови можуть змінюватися у випадках, передбачених п.19 Постанови від 12.10.2022 №1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт, і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування", зокрема щодо погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товщу на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціна за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.

Сторони протягом дії цього договору вносять зміни у Договір 2 в частині ціни за одиницю товару у разі коливання ціни товару на ринку. В такому випадку Постачальник письмово звертається до Споживача щодо зміни ціни за одиницю товару. Наявність факту коливання ціни товару на ринку підтверджується довідкою (ами) (завіреними копіями довідок, компетентного органу (Торгово-промислової палати України та/або її регіональних представництв або ДП "Держзовнішінформ" або ДП "Укрпромзовнішекспертиза" чи іншого погодженого Сторонами органу щодо величини коливання на ринку. В письмовому зверненні Постачальник наводить посилання на зміни в нормативно-правових актах щодо формування ціни або умов постачання електричної енергії, на підставі яких вносяться зміни/доповнення в Порядок визначення та зміни ціни постачання електричної енергії.

У разі необхідності внесення змін та доповнень до цього договору кожна із сторін має право звернутися до іншої з відповідною пропозицією. Якщо ці пропозиції викликані прийняттям нормативно - правових актів, які змінюють умови цього договору, сторони зобов'язуються до внесення відповідних змін до договору керуватися вимогами цих нормативних документів (п.13.4 Договору 2).

Невід'ємною частиною спірного правочину є: Додаток №1 Перелік об'єктів та точок комерційного обліку Споживача; Додаток №2 Заявка-приєднання; Додаток №3 Комерційна пропозиція; Додаток №4 Договірні обсяги.

Згідно Додатку №2 початок постачання електричної енергії з 01.01.2023.

У Додатку №3 "Комерційна пропозиція "Індивідуальна" визначено, що ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 6,03192 грн за 1кВт/год (без ПДВ) та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі який становить 0,414768 грн за 1кВт/год (з ПДВ), та також тариф послуг оператора системи розподілу, який становить 1,574652 за 1 кВт/год (з ПДВ). Передбачено, що оплата здійснюється за фактичну відпущену протягом розрахункового періоду електричну енергію відповідно до даних комерційного обліку і наданих рахунків за спожиту електричну енергію. Рахунок за спожиту електричну енергію надається Постачальником та отримується Споживачем самостійно не пізніше сьомого робочого дня з дати завершення розрахункового періоду. Надані Постачальником рахунки підлягають оплаті Споживачем протягом 7-ми робочих днів з дати отримання. Якщо рахунок за електричну енергію не був отриманий Споживачем сьомого робочого дня з дати завершення розрахункового періоду, то він вважається таким, що вручений Споживачу на третій робочий день і Споживач з рахунком ознайомлений.

В подальшому, між ТОВ "Тернопільелектропостач" та Тернопільським апеляційним судом укладено додаткові угоди до Договору №298 від 19.12.2022, а саме:

- Додатковою угодою №1 від 17.01.2023 сторони вирішили внести зміни в п. 5.1. Договору, виклавши його в наступній редакції: "Загальна ціна договору становить 965 107,20 у тому числі ПДВ - 160 851,20 грн, з них: кошти Замовника - 915 983,24 грн, у тому числі ПДВ - 152 663,87 грн (загального фонду - 300 000 грн, спеціального фонду - 615 983,24); кошти за рахунок відшкодування витрат - 49 123,96 грн, у тому числі ПДВ - 8 187,33 грн".

- Додатковою угодою №2 від 20.01.2023 сторони вирішили внести зміни в п. 5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1кВт/год електричної енергії за цим договором становить 6,193404, у т.ч. ПДВ - 1,032234 грн. До загальної вартості ціни включено витрати на послуги з передачі та розподілу електричної енергії за регульованими тарифами. Регульований тариф на передачу електричної енергії становить 0,456336 грн з ПДВ, на розподіл електричної енергії - 1,694568 грн з ПДВ".

Додаток 3 до Договору викладено у новій редакції: "Ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується Постачальником та становить 6,193404 грн за 1 кВт/год (з ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальника на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі який становить 0,414768 грн за 1 кВт/год (з ПДВ), та також тариф послуг оператора системи розподілу, який становить 1,574652 грн (з ПДВ)".

Дана додаткова угода набуває чинності з 01.01.2023 і діє на протязі дії договору.

- Додатковою угодою №3 від 29.03.2023 сторони вирішили внести зміни в п. 5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1кВт/год електричної енергії за цим договором становить 6,253368, у т.ч. ПДВ - 1,042228 грн. До загальної вартості ціни включено витрати на послуги з передачі та розподілу електричної енергії за регульованими тарифами. Регульований тариф на передачу електричної енергії становить 0,5163 грн з ПДВ, на розподіл електричної енергії - 1,694568 грн з ПДВ".

Додаток 3 до Договору викладено у новій редакції: "Ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується Постачальником та становить 6,253368 грн за 1 кВт/год (з ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальника на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі який становить 0,5163 грн за 1 кВт/год (з ПДВ), та також тариф послуг оператора системи розподілу, який становить 1,694568 грн (з ПДВ)".

Дана додаткова угода набуває чинності з 01.04.2023 і діє на протязі дії договору.

- Додатковою угодою №4 від 31.05.2023 сторони вирішили внести зміни в п. 5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1кВт/год електричної енергії за цим договором становить 6,484632, у т.ч. ПДВ - 1,080772 грн. До загальної вартості ціни включено витрати на послуги з передачі та розподілу електричної енергії за регульованими тарифами. Регульований тариф на передачу електричної енергії становить 0,5163 грн з ПДВ, на розподіл електричної енергії - 1,925832 грн з ПДВ".

Додаток 3 до Договору викладено у новій редакції: "Ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується Постачальником та становить 6,484632 грн за 1 кВт/год (з ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальника на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі який становить 0,5163 грн за 1 кВт/год (з ПДВ), та також тариф послуг оператора системи розподілу, який становить 1,925832 грн (з ПДВ)".

Дана додаткова угода набуває чинності з 01.06.2023 і діє на протязі дії договору.

- Додатковою угодою №5 від 28.06.2023 сторони вирішили внести зміни в п. 5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1кВт/год електричної енергії за цим договором становить 6,897348, у т.ч. ПДВ - 1,149558 грн. До загальної вартості ціни включено витрати на послуги з передачі та розподілу електричної енергії за регульованими тарифами. Регульований тариф на передачу електричної енергії становить 0,58212 грн з ПДВ, на розподіл електричної енергії - 2,272728 грн з ПДВ".

Додаток 3 до Договору викладено у новій редакції: "Ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується Постачальником та становить 6,897348 грн за 1 кВт/год (з ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальника на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі який становить 0,58212 грн за 1 кВт/год (з ПДВ), та також тариф послуг оператора системи розподілу, який становить 2,272728 грн (з ПДВ)".

Дана додаткова угода набуває чинності з 01.07.2023 і діє на протязі дії договору.

- Додатковою угодою №6 від 14.09.2023 сторони домовились змінити ціну за одиницю товару на 24,34% і вирішили внести зміни в п. 5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1кВт/год електричної енергії за цим договором становить 7,50, у т.ч. ПДВ - 1,25 грн. До загальної вартості ціни включено витрати на послуги з передачі та розподілу електричної енергії за регульованими тарифами. Регульований тариф на передачу електричної енергії становить 0,58212 грн з ПДВ, на розподіл електричної енергії - 2,272728 грн з ПДВ".

Додаток 3 до Договору викладено у новій редакції: "Ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується Постачальником та становить 7,50 грн за 1 кВт/год (з ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальника на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі який становить 0,58212 грн за 1 кВт/год (з ПДВ), та також тариф послуг оператора системи розподілу, який становить 2,272728 грн (з ПДВ)".

Дана додаткова угода набуває чинності з 01.09.2023 і діє на протязі дії договору.

Передумовою для укладення вказаної додаткової угоди було звернення ТОВ "Тернопільелектропостач" до Тернопільського апеляційного суду з листом №1615-09У/12 від 12.09.2023 із пропозицією внести зміни через необхідність підвищення ціни за одиницю товару. Зазначено, що у відповідності до довідки, виданої ДП "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків" №121/142-2 від 01.09.2022, середньозважена ціна закупівлі електричної енергії на ринку "на добу наперед" збільшилась на 24,34%. Окрім того, середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) в торгівельній зоні Об'єднаної енергетичної системи України (ОЕС) за періоди з 01.12.2023 по 31.12.2023 склала 3,34746 грн/кВт*год та з 01.08.2023 по 31.08.2023 склала 4,16223 грн/кВт*год.

Як наслідок, за цією додатковою угодою ціну було збільшено на 14,9% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі.

- Додатковою угодою №7 від 28.12.2023 сторони вирішили внести зміни в п. 5.1. Договору, виклавши його в наступній редакції: "Загальна ціна договору становить 848 720,92 у тому числі ПДВ - 141 453,49 грн, з них: кошти Замовника - 805 386,19 грн, у тому числі ПДВ - 134 231,03 грн (загального фонду - 300 000 грн, спеціального фонду - 505 386,19 грн); кошти за рахунок відшкодування витрат - 43 334,73 грн, у тому числі ПДВ - 7 222,46 грн".

На виконання умов договору про закупівлю №298 від 05.07.2022 Постачальником у липні - грудні 2022 року було поставлено електричну енергію в кількості 68 044 кВт/год, а Споживачем сплачено кошти на загальну суму 346 803,01 грн, що підтверджується актами приймання - передачі та платіжними дорученнями:

- згідно акту №б/н за липень 2022 року - 8808 кВт/ год на суму 38662,01 грн. з ПДВ, що підтверджується платіжними дорученнями № 420від 08.09.2022 року на суму 38662,01 грн;

- згідно акту № б/н за серпень 2022 року - 7393 кВт/год на суму 34207,56 грн.з ПДВ, що підтверджується платіжними дорученнями №493 від 27.09.2022 року на суму 3709,06 грн та №492 від 27.09.2022 року на суму 30498,50 грн;

- згідно акту № б/н за вересень 2022 року - 10126 кВт/год на суму 51075,86 грн. з ПДВ, що підтверджується платіжним дорученням № 555 від 25.10.2022 року на суму 51075,86 грн;

- згідно акту № б/н за жовтень 2022 року - 9378 кВт /год на суму 50098,67 грн. з ПДВ, що підтверджується платіжними дорученнями № 619 від 15.11.2022 року на суму 5149,78 грн та №620 від 15.11.2022 року на суму 44948,69 грн;

- згідно акту № б/н за листопад 2022 року - 13002 кВт /год на суму 69458,60 грн. з ПДВ, що підтверджується платіжними дорученнями № 694 від 14.12.2022 року на суму 63716,77 грн та № 693 від 14.12.2022 року на суму 5741,83 грн;

- згідно акту №б/н за грудень 2022 року - 19337 кВт /год на суму 103301,11 грн. з ПДВ, що підтверджується платіжними дорученнями №740 від 21.12.2022 року на суму 101972,04 грн та №741 від 26.12.2022 року на суму 1329,07 грн.

Отже, різниця між сумою коштів, яка перерахована ТОВ "Тернопільелектропостач" за отриману електроенергію по ціні, визначеній з урахуванням усіх додаткових угод, а саме 346803,81 грн, та сумою, яку мали сплатити за отриману електроенергію по ціні, зазначеній у Договорі №298 від 05.07.2022, а саме 298673,69 грн, становить 48130,12 грн з ПДВ.

Таким чином, за твердженням позивача, в результаті укладення сторонами з порушенням вимог закону додаткових угод, якими незаконно збільшено ціну з бюджету у надмірній сумі сплачено Товариству кошти у сумі 48 130,12 грн.

Окрім цього, на виконання умов договору про закупівлю №298 від 19.12.2022 Постачальником у січні - грудні 2023 року було поставлено електричну енергію в кількості 124 853 кВт/год, а Споживачем сплачено кошти на загальну суму 848 720,92 грн, що підтверджується актами приймання - передачі та платіжними дорученнями:

- згідно акту №1 від 10.02.2023 року за січень 2023 року - 7538 кВт/год на суму 46685,88 з ПДВ, що підтверджується платіжним дорученням № 38 від 10.02.2023 року на суму 46685,88 грн;

- згідно акту № б/н від 08.03.2023 року за лютий 2023 року - 12749 кВт/год на суму 78959,71 грн з ПДВ, що підтверджується платіжними інструкціями № 120 від 15.03.2023 року на суму 6395,35 грн та №121 від 15.03.2023 року на суму 72564,36 грн;

- згідно акту № б/н від 10.04.2023 року за березень 2023 року - 13926 кВт/ год на суму 8624,34 грн. з ПДВ, що підтверджується платіжною інструкцією №165 від 11.04.2023 на суму 86249,34 грн;

- згідно акту № б/н від 12.05.2023 року за квітень 2023 року - 10655 кВт/год на суму 66629,64 грн. з ПДВ, що підтверджується платіжними інструкціями №246 від 15.05.2023 року на суму 62239,55 грн та № 247 від 15.05.2023 року на суму 4390,09 грн;

- згідно акту № б/н від 06.06.2023 року за травень 2023 року - 9359 кВт/год на суму 58525,27 грн. з ПДВ, що підтверджується платіжними інструкціями № 337 від 16.06.2023 року на суму 6370,38, грн та № 338 від 16.06.2023 року на суму 52154,89, грн;

- згідно акту № б/н від 18.07.2023 року за червень 2023 року - 7524 кВт/год на суму 48790,37 грн. з ПДВ, що підтверджується платіжними інструкціями №396 від 18.07.2023 року на суму 46306,94 грн та №399 від 18.07.2023 року на суму 2483.43 грн;

- згідно акту № б/н від 14.08.2023 року за липень 2023 року - 7679 кВт/ год на суму 52964,74 грн. з ПДВ, що підтверджується платіжною інструкцією №454 від 14.08.2023 року на суму 52964,74 грн;

- згідно акту № б/н від 18.09.2023 року за серпень 2023 року - 9552 кВт/ год на суму 65883,47грн. з ПДВ, що підтверджується платіжними інструкціями № 523 від 18.09.2023 року на суму 57048,81 грн, № 524 від 18.09.2023 року на суму 2957,19 грн, № 525 від 18.09.2023 року на суму 3181,56 грн, № 526 від 18.09.2023 року на суму 2695,91 грн;

- згідно акту № б/н від 13.10.2023 року за вересень 2023 року - 7535 кВт/год на суму 56512,50 грн. з ПДВ, що підтверджується платіжними інструкціями № 594 від 13.10.2023 року на суму 3272,77 грн та № 595 від 13.10.2023 року на суму 53239,73 грн;

- згідно акту №б/н від 16.11.2023 року за жовтень 2023 року - 11035 кВт/ год на суму 82762,50 грн. з ПДВ, що підтверджується платіжними інструкціями № 686 від 16.11.2023 року на суму 78549,89 грн та № 689 від 16.11.2023 року на суму 4212,61 грн;

- згідно акту № б/н від 18.12.2023 року за листопад 2023 року - 13207 кВт/ год на суму 99052,50 грн. з ПДВ, що підтверджується платіжними інструкціями № 767 від 18.12.2023 року на суму 5041,77 грн, платіжними інструкціями № 768 від 18.12.2023 року на суму 35813,90 грн та № 769 від 18.12.2023 року на суму 58196,83 грн;

- згідно акту №б/н від 22.12.2023 року за грудень 2023 року - 14094 кВт/год на суму 105705,00 грн. з ПДВ, що підтверджується платіжними інструкціями №803 від 22.12.2023 року на суму 5515,23 грн та №804 від 22.12.2023 року на суму 100189,77 грн.

Отже, різниця між сумою коштів, яка перерахована Тернопільським апеляційним судом ТОВ "Тернопільелектропостач" за отриману електроенергію по ціні, визначеній з урахуванням додаткової угоди №6 та сумою, яку мала бути сплаченою за отриману електроенергію по ціні, зазначеній у Договорі 2 становить 27 644,26 грн з ПДВ.

Таким чином, за твердженням позивача, ним внаслідок незаконно збільшення ціни, надмірно сплачено Товариству 27 644,26 грн.

З метою досудового врегулювання спору, Тернопільським апеляційним судом надсилалась на адресу відповідача претензія №01-15/318/2024 від 25.09.2024 з вимогою повернути зайво сплачені кошти.

Разом з тим, відповідач у відповіді на претензію №846/12 від 24.10.2024 зазначив, що Тернопільський апеляційний суд не навів обставин, що свідчать про дії Товариства, які порушили права та інтереси позивача, а тому вимоги претензії є безпідставними.

На думку позивача, додаткові угоди №№1,2,3 до Договору №298 від 05.07.2022 та додаткова угода №6 до Договору №298 від 19.12.2022 укладені всупереч Закону України "Про публічні закупівлі", а тому підлягають визнанню недійсними в судовому порядку, а надмірно сплачені кошти підлягають стягненню з відповідача на користь Тернопільського апеляційного суду. Наведені вище обставини й стали підставою для звернення органу місцевого самоврядування до суду із відповідним позовом.

Оцінивши зібрані у справі докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити в повному обсязі, виходячи з наступних міркувань.

Правовідносини в сфері державних закупівель регулюються Законом України "Про публічні закупівлі" (далі - Закон), метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону, у його розумінні замовниками закупівель є органи державної влади (органи законодавчої, органи виконавчої, судової влади), та правоохоронні органи держави, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, об'єднання територіальних громад.

Відповідно до ст.5 Закону закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури за купівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Відповідно до частини першої статті 41 Закону договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

В силу частин першої - третьої статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

За приписами частини першої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 ЦК України у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Частинами першою, другою статті 334 ЦК України обумовлено, що право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві.

Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 41 цього ж Закону істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Із системного тлумачення наведених норм ЦК України та Закону України "Про публічні закупівлі" вбачається, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.

При вирішенні цього спору в частині визнання недійсними додаткових угод до Договору, судом враховуються правові висновки, що наведені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 січня 2024 року у справі №922/2321/22, за якими :

- ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається;

- зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 Цивільного кодексу України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах;

- у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та п. 2 ч.5 статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі. В іншому випадку не досягається мета Закону України "Про публічні закупівлі", яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.

Також судом приймається до уваги, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24 вказала, що не вбачає підстав для відступу від висновків про застосування норм права, що викладеного у наведеній вище постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 січня 2024 року у справі № 922/2321/22.

Відтак, встановлення судом факту збільшення учасниками договірних відносин, відповідно до додаткових угод №№2,3 до договору від 05.07.2022 ціни за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни електричної енергії, яка була обумовлена Договором слугує самостійною та достатньою підставою для визнання перелічених вище додаткових угод недійсними в судовому порядку.

Заперечуючи щодо позову в частині визнання недійсною додаткової угоди № 6 до Договору 2 відповідач вказує, що з 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням Особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі -Особливості).

При цьому суд враховує, що підпунктом 7 пункту 19 вказаних Особливостей передбачено випадок внесення змін до істотних умов у разі зміни зокрема середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовується в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни. Підпунктом 2 пункту 19 Особливостей передбачено внесення змін у разі погодження зміни ціни такого товару на ринку, що відбулась з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню цині такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна привести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.

На думку відповідача, відповідні норми свідчать, що зміна ціни за Договором 2 у разі коливання ціни товару на ринку могла у період дії відповідної норми Закону України "Про публічні закупівлі" відбуватися не обмежуючись періодичністю та відсотковою межею, пропорційно до такого коливання, яке фактично відбувається і є документально підтвердженим.

Водночас, суд щодо вказаних правовідносин враховує правову позицію Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду, що викладена у постанові №922/2053/24 від 12.02.2026, зокрема у п.51:

"51. В даному випадку, зважаючи на доводи касаційної скарги, варто зауважити, що у постанові Великої Палати Верхового Суду від 21.11.2025 у справі № 920/19/24, якою узагальнено правові висновки щодо застосування положень, якими передбачено можливість внесення змін щодо ціни у договір закупівлі, крім іншого вказано, що " з урахуванням наведеного аналізу нормативного припису пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону, беручи до уваги усталену та послідовну судову практику, Велика Палата Верховного Суду вважає, що зміна тлумачення зазначеної норми та запровадження протилежного підходу щодо можливості неодноразового збільшення ціни товару на 10 % при кожному внесенні змін до договору про закупівлю більше нагадує власне зміну цієї норми та, як наслідок, порушуватиме принцип правової визначеності;

- з'ясовуючи законодавчу еволюцію пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону, Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на нормативне закріплення подібної можливості у постанові КМУ № 1178, у підпункті 2 пункту 19 (в редакції постанови КМУ № 1067) якої, з-поміж іншого, визначено, що обмеження щодо збільшення ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 % застосовується щодо кожного окремого випадку збільшення ціни за одиницю товару (без обмеження кількості змін), а змінена ціна за одиницю товару не повинна перевищувати 50 % ціни за одиницю товару, що передбачена в початковому договорі про закупівлю;

- тобто положеннями постанови КМ України № 1178 (в редакції постанови КМ України від 01 вересня 2025 року № 1067), на відміну від норм пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону, чітко визначені як можливість застосування 10-відсоткового обмеження щодо збільшення ціни щодо кожного окремого випадку збільшення (без обмеження кількості змін), а не в цілому до усіх внесених змін, так і граничне значення на рівні 50 %, на яке може бути змінена передбачена в початковому договорі про закупівлю ціна за одиницю товару, що вкотре додатково підтверджує, що приписи частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII не передбачають можливість збільшення ціни за одиницю товару на 10 % під час кожного внесення змін до договору про закупівлю.

- ураховуючи наведене, Велика Палата Верховного Суду висновує, що зміна умов договору про закупівлю щодо збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % не допускається, зокрема, у випадку закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. Внесені зміни Законом № 1530-ІХ до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII не стосуються встановленої первісною редакцією цього Закону заборони збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 %, в тому числі і при здійсненні закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії."

Також у постанові Верховного Суду від 10.02.2026 по справі 927/842/24 зазначено, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку, що обґрунтоване і документально підтверджене постачальником; ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися (аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 15.06.2022р. у справі 924/674/21, від 19.07.2022р. у справі № 927/568/21).

Як наслідок, зважаючи на законодавче регулювання та вищенаведені правові позиції суду касаційної інстанції слід прийти до висновку, що встановлення судом факту збільшення учасниками договірних відносин, відповідно додаткової угоди №6 до договору від 19.12.2022, ціни за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни електричної енергії, яка була обумовлена Договором 2 слугує самостійною та достатньою підставою для визнання такої додаткової угоди недійсною в судовому порядку.

З урахуванням вищевикладеного, додаткові угоди №№1,2,3 до договору від 05.07.2022 та додаткова угода №6 до договору від 19.12.2022 підлягають визнанню недійсними, як такі, що укладені всупереч п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Що стосується додаткової угоди №1 до Договору суд відзначає наступне.

Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду у справі №927/491/19 у постанові від 18 червня 2021 року зазначав, що будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору. У вищезазначеній постанові також вказано, що передбачена законодавством про публічні закупівлі норма щодо збільшення ціни застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим.

Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону України Про публічні закупівлі, нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів.

При цьому, постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним.

Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).

Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни природного газу на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договорів, і до внесення відповідних змін до нього.

Разом з тим, у спірних правовідносинах підставою для внесення змін до істотних умов Договору згідно додаткової угоди №1 в частині збільшення ціни за одиницю товару (визначення відсотку її коливання) слугувала інформація про зміну ціни товару на ринку в періоді ще до укладення договору від 05.07.2022 №298, враховане відсоткове коливання середньозваженої ціни на ринку РДН ОЕС між періодами: 01 - 10 червня 2022 року та 01 - 10 липня 2022 року.

З даного приводу, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24 виснувала, що кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13 жовтня 2020 року у справі №912/1580/18, від 02 грудня 2020 року у справі №913/368/19, від 11 травня 2023 року у справі №910/17520/21).

Сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору.

На підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, - як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявність коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.

Законом "Про публічні закупівлі" не передбачено форму/вигляд інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим (постанова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06 лютого 2025 року у справі №916/747/24).

Параграфом 1 глави 5 розділу І Господарського процесуального кодексу України унормовані основні положення про докази. При цьому Велика Палата Верховного Суду виходить із того, що спеціальним законодавством у сфері публічних закупівель не визначено певний орган чи особу, яку законодавець наділив би повноваженнями надавати інформацію на підтвердження коливання ціни товару на ринку.

Під час визначення доказів на підтвердження коливання ціни товару на ринку слід виходити як з аналізу норм чинного законодавства щодо повноважень та функцій суб'єктів надання такої інформації (наприклад, до цих суб'єктів можна віднести, Державну службу статистики України, на яку постановою КМУ від 10 вересня 2014 року №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" покладено функцію з контролю за цінами в частині здійснення моніторингу динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку; державне підприємство "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків", яке на замовлення суб'єкта господарювання виконує цінові / товарні експертизи, зокрема, щодо відповідності ціни договору наявній кон'юнктурі певного ринку товарів; ТПП України, яка у межах власних повноважень надає послуги щодо цінової інформації, тощо), так і положень щодо доказів, які закріплені у главі 5 розділу І Господарського процесуального кодексу України .

Таким чином, з-поміж іншого, довідки, експертні висновки ТПП України, тощо можуть використовуватися для підтвердження коливання ціни товару на ринку. Втім судам у порядку статті 86 Господарського процесуального кодексу України слід їх досліджувати та оцінювати за критеріями належності, допустимості, достовірності, вірогідності з точку зору саме факту коливання ціни на товар (постанова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05 вересня 2023 року у справі №926/3244/22).

Укладаючи додаткову угоду №1 до договору №298 від 05.07.2022, якою збільшено ціну за 1 кВт/год, сторони керувалися довідкою ДП "Державний інформаційно - аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків". Однак, на переконання суду цей письмовий доказ достовірно не свідчить про рівень ціни на дату укладення спірної додаткової угоди.

У постанові №927/491/19 від 18.06.2021 Верховний Суд зауважив, що відповідно до принципу прозорості торгів та стандартів добросовісної ділової практики сторони в договорі мали б закласти певну формулу та порядок перерахунку ціни (так зване "цінове застереження"). Це призвело б до прозорості закупівель - адже замовник би розумів, що ціна може бути перерахована. Обидві сторони не могли не розуміти особливості функціонування ринку газу (тобто постійне коливання цін на газ, їх сезонне зростання-падіння були прогнозованими). Тому сторони не були позбавлені можливості визначити в договорі порядок зміни ціни, зокрема, які коливання ціни надають право на перерахунок ціни (порогові показники), формулу розрахунку нової ціни, якими саме документами має підтверджуватися коливання цін на ринку товару. Враховуючи, що договір не містив відповідних застережень та положень, зазначені аргументи скаржника відхиляються. Чинне законодавство про публічні закупівлі не визначає, які органи, установи чи організації мають право надавати інформацію щодо коливання цін на ринку і які документи можуть підтверджувати таке коливання. Такі органи і такі документи можуть визначатися замовником при формуванні тендерної документації, а сторонами - при укладенні договору (відповідно до тендерної документації).

У справі № 915/1868/18 Верховний Суд виходив з того, що висновок Миколаївської торгово-промислової палати свідчить про середній рівень ринкової вартості продуктів дизельного палива, а не про коливання (збільшення чи зменшення ціни за одиницю товару на ринку) за період з дати укладення договору до дати укладання додаткових угод до договору. Відповідно дані, викладені у висновках Миколаївської торгово-промислової палати не можуть підтверджувати вартість продукції станом на дату укладення додаткових угод до договору, а також підтверджувати наявність коливання ціни станом на дати укладення додаткових угод до договору.

Виходячи з вище наведеного в сукупності, суд констатує, що у спірних правовідносинах, уклавши додаткову угоду №1 до договору від 05.07.2022 контрагенти не збільшили ціну за одиницю товару більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, що була узгоджена ними при укладенні Договору. Водночас, таке підвищення ціни відбулося з порушенням пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" в частині відсутності документального підтвердження коливання ціни товару на ринку в період між укладанням Договору та додаткової угоди (між 05.07.2022 та 28.07.2022).

Відтак, у цій частині позов підлягає задоволенню, а додаткова угода №1 до Договору визнанню недійсною як така, що укладена всупереч закону.

Щодо вимоги про повернення грошових коштів, слід зазначити наступне.

Згідно із частиною першою статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

При цьому судом було враховано відповідний правовий висновок Великої Палати Верховного Суду наведений у постанові від 24 січня 2024 року у справі №922/2321/22.

Велика Палата Верховного Суду при розгляді справи №755/10947/17 у постанові від 30 січня 2019 року зазначила, що незалежно від того, чи перераховані усі постанови, у яких викладена правова позиція, від якої відступила Велика Палата, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати.

Оскільки вище вказані додаткові угоди є недійсними та не породжують правових наслідків для сторін, правовідносини між ними щодо ціни електричної енергії мали регулюватись умовами договорів №298 від 05.07.2022 та від 19.12.2022.

Відповідно до платіжних доручень Тернопільський апеляційний суд сплатив ТОВ "Тернопільелектропостач" на виконання умов обох договорів грошові кошти в розмірі 1 195 524,73 грн (346 803,81 грн та 848 720,92 грн відповідно).

Отже, внаслідок неправомірного збільшення ціни на електричну енергію шляхом укладання спірних додаткових угод з порушенням законодавства, мала місце переплата коштів у розмірі 75 774,38 грн. Ці грошові кошти є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, а тому останній зобов'язаний їх повернути позивачу, що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України.

З огляду на викладене, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін та встановивши норму права, що підлягає фактичному застосуванню для вирішення цього спору, суд дійшов висновку про задоволення позову і в цій частині позовних вимог.

Також зважаючи на викладене в сукупності суд приймає заяву відповідача про часткове визнання ним позовних вимог.

При ухваленні рішення в справі, суд у тому числі вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами, до яких, зокрема належить, судовий збір.

У зв'язку із задоволенням позову, судові витрати по сплаті судового збору згідно зі ст.129 ГПК України покладаються на відповідача.

Поряд із цим, за вимогами частини 1 статті 130 ГПК України, у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд має вирішити питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову. У такому випадку поверненню підлягає судовий збір у розмірі 1 211,20 грн.

Водночас, за приписами ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Таким чином, враховуючи подання до суду позовної заяви в електронній формі, позивач мав сплатити 12 112 грн, а не 15 140 грн. Із наведеного слідує, що позивач сплатив суму судового збору у більшому розмірі, ніж передбачено законом. Сума зайво сплаченого судового збору складає 3 028 грн.

В той же час суд повідомляє, що в силу вказівок частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору може бути повернута лише за клопотанням особи, яка його сплатила.

Керуючись ст. ст. ст. ст. 42, 46, 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Прийняти заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач", викладену у відзиві на позов, про часткове визнання позову в частині визнання недійсною додаткову угоду №2 від 16.09.2022 до договору №298 від 05.07.2022.

2. Позов задовольнити.

3. Визнати недійсною додаткову угоду №1 від 28.07.2022 до договору №298 від 05.07.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" та Тернопільським апеляційним судом.

4. Визнати недійсною додаткову угоду №2 від 16.09.2022 до договору №298 від 05.07.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" та Тернопільським апеляційним судом.

5. Визнати недійсною додаткову угоду №3 від 24.10.2022 до договору №298 від 05.07.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" та Тернопільським апеляційним судом.

6. Визнати недійсною додаткову угоду №6 від 14.09.2023 до договору №298 від 19.12.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" та Тернопільським апеляційним судом.

7. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (46016, м. Тернопіль, просп. Злуки, 2"В", код ЄДРПОУ 42145798) на користь Тернопільського апеляційного суду (р/р UA688201720343160002000082849 код бюджетної класифікації 21080500 “інші надходження», отримувачем є Державна казначейська служба України м. Києва МФО 820172) грошові кошти в 75 774 (сімдесят п'ять тисяч сімсот сімдесят чотири) грн 38 коп. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

8. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (46016, м. Тернопіль, просп. Злуки, 2"В", код ЄДРПОУ 42145798) на користь Тернопільського апеляційного суду (р/р UA688201720343160002000082849 код бюджетної класифікації 21080500 “інші надходження», отримувачем є Державна казначейська служба України м. Києва МФО 820172) 10 900 (десять тисяч дев'ятсот) грн 80 коп. в повернення судового збору. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, в порядку та строки встановлені ст.ст. 256-257 ГПК України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Повне рішення складено 31.03.2026.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Суддя О.В. Руденко