Ухвала від 23.02.2026 по справі 910/16214/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

23.02.2026Справа № 910/16214/25

За позовом Підприємства громадського харчування у формі Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕЛЕНИЙ ГАЙ"

до 1) Київської міської ради

2) Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

3) Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

про визнання укладеним договору про поновлення договору оренди земельних ділянок та заборону вчиняти дії

Суддя Удалова О.Г.

Секретар судового засідання Літовка М.В.

За участю представників учасників справи:

від позивача Коваль В.Б.

від відповідача-1 Буханистий О.В.

від відповідача-2 Савченко Т.Ф.

від відповідача-2 Косянчук Л.Г.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду міста Києва звернулось Підприємство громадського харчування у формі Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕЛЕНИЙ ГАЙ" (позивач) з позовом до Київської міської ради (відповідач-1), Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (відповідач-2), Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (відповідач-3), в якому просить визнати укладеним між Київською міською радою та Підприємством громадського харчування у формі Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕЛЕНИЙ ГАЙ" договір про поновлення договору оренди земельних ділянок у запропонованій позивачем у прохальній частині позову редакції.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є орендарем земельних ділянок, зокрема, з кадастровим номером 8000000000:76:027:0014 (вул. Хрещатик, 19-а, ліворуч від входу до метро) - 0,0030 га; з кадастровим номером 8000000000:76:027:0015 (вул. Хрещатик, 19-а, праворуч від входу до метро) - 0,0030 га; з кадастровим номером 8000000000:76:027:0016 (вул. Хрещатик, 15) - 0,0020 га; - цільове призначення - для встановлення, експлуатації та обслуговування торгівельних кіосків.

Позивач, за його твердженням, направив 15.09.2025 відповідачу-1 (Київській міській раді) лист-повідомлення про поновлення договору оренди земельної ділянки та проект додаткової угоди про поновлення дії договору оренди. Разом з тим, до часу звернення до суду з даним позовом позивач не отримав жодної відповіді на направлений лист-повідомлення.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.12.2025 позовну заяву залишено без руху, а також встановлено позивачу строк для усунення недоліків шляхом надання: відомостей про наявність електронного кабінету у позивача; доказів реєстрації позивача (створення електронного кабінету) в підсистемі Електронний суд ЄСІТС; зміст позовних вимог щодо кожного з зазначених у позові відповідачів.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.12.2025 заяву Підприємства громадського харчування у формі Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕЛЕНИЙ ГАЙ" у справі № 910/16214/25 про вжиття заходів забезпечення позову повернуто заявнику.

05.01.2026 позивачем подано заяву про усунення недоліків, в якій викладено вимоги про:

- визнання укладеним договору про поновлення договору оренди земельних ділянок у запропонованій редакції;

- заборону Департаменту територіального контролю міста Києва та Комунальному підприємству "Київблагоустрій" вчиняти будь-які дії, направлені на здійснення демонтажу (знесення, розбирання) тимчасових споруд Позивача, розміщених по вул. Хрещатик, 15 та 19-а на вказаних ділянках.

Крім того, 08.01.2026 від позивача надійшла заява про долучення до матеріалів справи доказів сплати судового збору.

Ухвалою суду від 12.01.2026 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено проведення підготовчого засідання на 09.02.2026, встановлено строки для вчинення учасниками справи процесуальних дій.

19.01.2026 від відповідача-3 надійшло клопотання про закриття провадження у справі.

26.01.2026 від відповідача-3 надійшов відзив на позовну заяву.

27.01.2026 від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву.

28.01.2026 від відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву.

03.02.2026 від відповідача-2 надійшло клопотання про закриття провадження у справі.

10.02.2026 від відповідача-1 надійшло клопотання про долучення доказів.

09.02.2026 суд оголосив перерву в підготовчому засіданні до 23.02.2026.

10.02.2026 від Київської міської ради надійшло клопотання про долучення доказів.

20.02.2026 від Підприємства громадського харчування у формі Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕЛЕНИЙ ГАЙ" надійшли додаткові пояснення у справі.

Розглянувши клопотання відповідача-2 та відповідача-3 про закриття провадження у даній справ, суд вважає останні обґрунтованими, а провадження у даній справі в частині вимог до Департаменту територіального контролю міста Києва та Комунального підприємства "Київблагоустрій" таким, що підлягає закриттю, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 125 Конституції України система судів загальної юрисдикції в Україні будується за принципами територіальності і спеціалізації.

Згідно зі статтею 18 Закону України від «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.

Предметною юрисдикцією є розмежування компетенції цивільних, кримінальних, господарських та адміністративних судів.

Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до його відання законодавчими актами, тобто діяти в межах встановленої компетенції.

При цьому критеріями розмежування предметної юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Частинами першою, другою статті 20 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках.

Що ж до адміністративного судочинства, то спором адміністративної юрисдикції у розумінні пунктів 1, 2 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, у тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг. Згідно положень статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля; територія - сукупність земельних ділянок, які використовуються для розміщення об'єктів благоустрою населених пунктів: парків, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, шляхів, площ, майданів, набережних, прибудинкових територій, пляжів, кладовищ, рекреаційних, оздоровчих, навчальних, спортивних, історико-культурних об'єктів, об'єктів промисловості, комунально-складських та інших об'єктів у межах населеного пункту; утримання в належному стані території - використання її за призначенням відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, правил благоустрою території населеного пункту, а також санітарне очищення території, її озеленення, збереження та відновлення об'єктів благоустрою; вулично-дорожня мережа - призначена для руху транспортних засобів і пішоходів мережа вулиць, доріг, внутрішньоквартальні та інші проїзди, тротуари, пішохідні та велосипедні доріжки, набережні, майдани, площі, а також автомобільні стоянки та майданчики для паркування транспортних засобів з інженерними та допоміжними спорудами, технічними засобами організації дорожнього руху; заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом (стаття 20 Закону № 2807-ІV).

Так, рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 № 1051/1051 затверджено Правила благоустрою міста Києва, які згідно зі статтею 34 Закону № 2807-ІV є нормативно-правовим актом, що установлює вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила включають, зокрема, порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; порядок розміщення малих архітектурних форм; порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів.

Відповідно до пункту 19.1.1 Правил благоустрою міста Києва контроль за станом благоустрою міста, а також контроль за дотриманням та здійсненням заходів, спрямованих на виконання вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», цих Правил здійснюється Департаментом міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке виконує функції інспекції з питань благоустрою в м. Києві, та управліннями (відділами) контролю за благоустроєм виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних у м. Києві державних адміністрацій), а також Головним управлінням МВС України в м. Києві, іншими структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в межах наданих повноважень, комунальними підприємствами, установами та організаціями, які несуть відповідальність за належне утримання об'єктів благоустрою.

Згідно з пунктом 16 Положення про Департамент територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 02 03.2023 № 6010/6051 (у редакції рішення Київської міської ради від 13.07.2023 року № 6870/6911) (далі - Положення), Департамент є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.

Положеннями пункту 20.2.11 Правил благоустрою міста Києва визначено, що у разі виявлення тимчасової споруди (малої архітектурної форми), встановлений (або невстановлений) власник (користувач) якої створив причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою посадова, особа контролюючого органу, зобов'язана скласти та видати офіційний документ - припис з дотриманням вимог Правил благоустрою міста Києва затверджених рішенням Київської міської ради № 1051/1051 від 25.12.2008, в якому зазначаються дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала припис, відомості про особу, на яку складений припис, та надаються пропозиції щодо усунення причин та умов, які спричиняють порушення благоустрою території. Припис є обов'язковим для виконання в термін до трьох діб особами, які є відповідальними за утримання об'єктів благоустрою (п. 20.2.1 Правил благоустрою міста Києва).

При цьому слід також зазначити, що розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності проводиться відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року № 198, наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 року за № 1330/20068, інших нормативно-правових актів, а також рішень Київської міської ради та розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Частиною четвертою статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» установлено, що розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.

На виконання повноважень, установлених законодавством, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 21 жовтня 2011 року № 244 затвердило Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - Порядок № 244), яким регулюється механізм розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності.

Таким чином, Департамент територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) здійснює владні управлінські функції у сфері благоустрою міста та є органом, що вживає заходи з демонтажу (п. 13.3.2 Правил благоустрою м. Києва). При цьому КП «Київблагоустрій» делеговані повноваження суб'єкта владних повноважень в частині забезпечення благоустрою міста Києва (проведення демонтажу), передбачені Положенням про Департамент, які були реалізовані ним у цій справі як владні управлінські функції при виконанні рішення Департаменту.

Аналогічні за змістом висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у справі № 826/10330/17 (провадження № 11-1264апп1).

Отже, заявлені позовні вимоги щодо заборони Департаменту територіального контролю міста Києва та Комунальному підприємству «Київблагоустрій» вчиняти будь-які дії, спрямовані на здійснення демонтажу (знесення, розбирання) тимчасових споруд Позивача, розміщених по вул. Хрещатик, 15 та 19-а на вказаних ділянках не можуть бути предметом судового розгляду в порядку господарського судочинства, а підлягають вирішенню судом адміністративної юрисдикції.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо: спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.

Згідно з ч. 2 вказаної норми, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.

Відтак, провадження у даній справі в частині вимоги щодо заборони Департаменту територіального контролю міста Києва та Комунальному підприємству «Київблагоустрій» вчиняти будь-які дії, спрямовані на здійснення демонтажу (знесення, розбирання) тимчасових споруд Позивача, розміщених по вул. Хрещатик, 15 та 19-а, підлягає закриттю.

Суд роз'яснює позивачу, що такі вимоги можуть бути заявлені в порядку адміністративного судочинства до відповідного суду адміністративної юрисдикції.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 231, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі № 910/16214/25 в частині вимог про заборону Департаменту територіального контролю міста Києва та Комунальному підприємству "Київблагоустрій" вчиняти будь-які дії, направлені на здійснення демонтажу (знесення, розбирання) тимчасових споруд позивача, розміщених по вул. Хрещатик, 15 та 19-а на земельних ділянках.

Повний текст ухвали складено 31.03.2026.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені Господарським процесуальним кодексом України.

Суддя О.Г. Удалова