Рішення від 30.03.2026 по справі 905/6/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

30.03.2026 Справа №905/6/25

Господарський суд Донецької області у складі судді Чернової О.В., за участю секретаря судового засідання Ревенка Д.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Виконуючого обов'язки керівника Краматорської окружної прокуратури Донецької області, м. Краматорськ Донецької області

в інтересах держави в особі

позивача 1: Східного офісу Держаудитслужби, м. Дніпро

позивача 2: Краматорської міської ради, м. Краматорськ Донецької області, повноваження якої здійснює Краматорська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області, м. Краматорськ Донецької області

до відповідача 1: Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м. Дніпро,

відповідача 2: Комунального некомерційного підприємства «Краматорська міська лікарня №3», м. Краматорськ Донецької області

про визнання недійсними додаткові угоди та стягнення 1166628,94грн,

за участю уповноважених представників учасників справи:

прокурор Трофіменко О.О.;

від позивача 1: Пєшкова І.В.;

від інших учасників справи: не з'явились;

Виконуючий обов'язки керівника Краматорської окружної прокуратури Донецької області, м. Краматорськ Донецької області в інтересах держави в особі позивача 1: Східного офісу Держаудитслужби, м. Дніпро та позивача 2: Краматорської міської ради, м. Краматорськ Донецької області повноваження якої здійснює Краматорська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області, м. Краматорськ Донецької області звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача 1: Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м. Дніпро та відповідача 2: Комунального некомерційного підприємства «Краматорська міська лікарня №3», м. Краматорськ Донецької області про визнання недійсними додаткові угоди та стягнення 1166628,94грн, з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на укладення між відповідачами додаткових угод №1 від 05.01.2021, №2 від 05.01.2021, №3 від 13.08.2021, №4 від 16.08.2021, №5 від 17.08.2021, №6 від 30.08.2021, №7 від 30.08.2021, №10 від 21.10.2021, №11 від 22.10.2021 та №15 від 30.12.2021 до договору №1112/1 від 05.01.2021 з порушенням вимог п.2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», у зв'язку з чим такі додаткові угоди підлягають визнанню недійсними. Також прокурор вказує, що внаслідок укладення спірних додаткових угод відповідач 1 незаконно одержав грошові кошти, які підлягають поверненню позивачеві 2.

На підтвердження позовних вимог прокурор долучив до матеріалів справи: договір №1112/1 від 05.01.2021 про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу, комерційну пропозицію «Тендерна-Ф», додаткові угоди до договору, рахунки за спожиту електроенергію, акти прийняття-передавання товарної продукцію (електроенергії), платіжні доручення, листи Краматорської окружної прокуратури Донецької області, листи Краматорська міська військова адміністрації, листи Комунального некомерційного підприємства «Краматорська міська лікарня №3», листи Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області, лист Управління Державної казначейської служби України у м. Краматорську Донецької області з додатком, повідомлення Краматорської окружної прокуратури про представництво інтересів держави.

Нормативно свої позовні вимоги прокурор обґрунтовує посиланням на статті 131-1 Конституції України, статтю 23 Закону України «Про прокуратуру», статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», статті 11, 203, 215, 216, 712, 1212 Цивільного кодексу України, статтю 180, 193, 207 Господарського кодексу України.

З дотриманням приписів ст.6 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/6/25 визначено суддю Чернову О.В.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 20.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/6/25. Справу №905/6/25 постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 30.01.2025 о 16:20 год.

23.01.2025 від позивача 1 надійшли письмові пояснення по суті, за змістом яких повідомлено, що Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області за період з 2020 року по теперішній час заходи державного фінансового контролю, під час яких здійснювались дослідження дослідження процедури закупівлі UA-2020-11-17-009647-c, не проводилось, встановлення та документування порушень не відбулось.

Ухвалою господарського суду від 30.01.2025 відкладено підготовче засідання на 25.02.2025 о 16:20 год.

03.02.2025 від відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого останній просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування своїх заперечень відповідач посилається на те, що прокурором не надано належних доказів недотримання відповідачами під час укладення додаткових угод вимог статті 203 Цивільного кодексу України. При цьому, відповідач вказує на те, що до укладення додаткових угод до договору було узгоджено зміну ціни за одиницю товару не більше ніж на 10% кожного разу та дотримано умов Закону України «Про публічні закупівлі», за якої зазначена зміна не призвела до збільшення суми, вказаної у договорі. Також відповідач зазначає про те, що підставою для внесення змін на підставі додаткової угоди №2 від 05.01.2021 є зміна регульованих цін (тарифів), а саме тариф оператора системи передачі та тариф оператора системи розподілу. Так, 02.12.2020 відповідач 1 сформував свою тендерну пропозицію з урахуванням тарифів, затверджених у 2020 році, 03.12.2020 був проведений аукціон, а 09.12.2020 НКРЕКП затвердив нові тарифи на розподіл та передачу електричної енергії, тому за позицією відповідача, додаткова угода №2 від 05.02.2021 відповідає вимогам чинного законодавства.

06.02.2025 від прокурора надійшла відповідь на відзив, за змістом якого останній наполягає на тому, що обмеження 10% застосовуються як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної у договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни. При цьому, укладені додаткові угоди в кінці календарного місяця не можуть розповсюджувати свою дію на минулі періоди. За позицією прокурора відповідач 1 самостійно, з урахуванням економічного обґрунтування рентабельності підприємства і можливості виконати взяті зобов'язання упродовж дії договору, визначило ціну за електричну енергію. Крім того, на момент укладення договору відповідач 1 був достеменно обізнаним про зміну тарифів та передачу електричної енергії та міг відмовитись від укладення договору.

24.02.2025 від відповідача 1 надійшли заперечення на відповідь на відзив та клопотання про зупинення провадження у справі. У запереченнях на відповідь на відзив відповідач 1 вказує про те, що тільки 40% загальної суми договору оплачувалась за рахунок місцевого бюджету, тому у випадку задоволення позовних вимог стягненню з відповідача 1 підлягають 40% від заявленої до стягнення суми. Відповідач 1 наполягає на тому, що додаткові угоди №2 від 05.01.2021 та №15 від 30.12.2021 укладені з дотриманням вимог закону, оскільки зміна ціни відбулась у зв'язку зі зміною регульованих тарифів, на що відповідач 1 об'єктивно не міг вплинути. Також відповідачем 1 наведено контррозрахунок розміру безпідставно отриманих коштів, відповідно до якого розмір безпідставно отриманих коштів становить 848028,15грн.

Ухвалою господарського суду від 25.02.2025 відкладено підготовче засідання на 20.03.2025 о 13:20 год.

06.03.2025 від прокурора надійшли пояснення на заперечення на відповідь на відзив.

Ухвалою господарського суду від 20.03.2025 продовжено строк підготовчого провадження у справі №905/6/25 на тридцять днів. Відкладено підготовче засідання на 14.04.2025 о 12:00 год.

Ухвалою господарського суду від 14.04.2025, зокрема, продовжено строк підготовчого провадження у справі №905/6/25 та відкладено підготовче засідання на 13.05.2025 о 13:30 год. Клопотання Виконуючого обов'язки керівника Краматорської окружної прокуратури Донецької області, м. Краматорськ Донецької області про витребування доказів задоволено та витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м. Дніпро у строк до 05.05.2025 належним чином засвідчені копії рахунків за спожиту електроенергію за травень, жовтень, листопад та грудень 2021 року та актів прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за травень, листопад і грудень 2021 року до договору від 05.01.2021 №1112/1.

09.05.2025 від представника відповідача 1 надійшла заява, відповідно до якої останнім долучено до матеріалів справи докази на виконання ухвали суду, а також заявлено клопотання про зупинення провадження у справі №905/6/25 до вирішення Великою Палатою Верховного Суду справи №920/19/24.

12.05.2025 від прокурора надійшли заява про збільшення розміру позовних вимог та заперечення на клопотання про зупинення провадження у справі.

Ухвалою господарського суду від 13.05.2025 відкладено підготовче засідання на 09.06.2025 об 11:45 год.

Ухвалою господарського суду від 09.06.2025 заяву Виконуючого обов'язки керівника Краматорської окружної прокуратури Донецької області, м. Краматорськ Донецької області про збільшення розміру позовних вимог прийнято до розгляду. Відкладено підготовче засідання на 23.06.2025 о 12:40 год.

Ухвалою господарського суду від 23.06.2025 постановлено зупинити провадження у справі №905/6/25 до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи №920/19/24.

Ухвалою господарського суду від 09.12.2025 поновлено провадження у справі №905/6/25 та призначено підготовче засідання 05.01.2026 о 17:00 год.

Ухвалою господарського суду від 29.12.2025 призначено підготовче засідання на 02.02.2026 о 14:20год.

02.02.2026 від відповідача 1 надійшли додаткові пояснення по справі.

Ухвалою господарського суду від 02.02.2026 закрито підготовче провадження у справі №905/6/25 та призначено судове засідання з розгляду справи по суті на 03.03.2026 об 11:40год.

У судове засідання 30.03.2026 з'явились прокурор та представник позивача 1, просять задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Заслухавши учасників справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази на їх підтвердження в порядку статті 210 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

За результатами проведення відритих торгів UA-2020-11-17-009647-c, 05.01.2021 між Комунальним некомерційним підприємством «Краматорська міська лікарня №3» (споживач, відповідач 2) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (постачальник, відповідач 1) укладено договір №1112/1 про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу (договір), відповідно до п. 2.2 якого за цим договором постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Назва предмета закупівлі: електрична енергія (код ДК 021:2015: 09310000-5). Загальний обсяг постачання 1260000 кВт*год. (п.п. 2.1, 2.3 договору).

Згідно з п. 3.1 датою початку постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднання, яка є додатком до цього договору, якщо інша дата не визначена комерційною пропозицією, але в будь-якому випадку не раніше строку початку дії договору.

Місце поставки електричної енергії: 84331, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв України, буд. 17 (п. 3.6 договору).

Пунктами 5.1-5.3 договору передбачено, що споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього договору. Загальна ціна (сума) цього договору становить 3943216,92грн, в т.ч. ПДВ - 657202,82грн: за рахунок коштів місцевого бюджету 1679700,00грн, за рахунок коштів власного бюджету (кошти від господарської діяльності підприємства) 2263516,92грн. Ціна за 1 кВт*год. електричної енергії за цим договором становить 2,60795грн без ПДВ, ПДВ - 0,52159грн, разом з ПДВ - 3,12954грн. Інформація про діючу ціну електричної енергії має бути розміщена на офіційному вебсайті постачальника в особистому кабінеті споживача. До загальної вартості цього Договору включено витрати на послуги з передачі та розподілу електричної енергії за регульованими тарифами. На дату підписання договору регульований тариф на передачу електричної енергії, затверджений у встановленому порядку, становить 0,24023грн; регульований тариф на розподіл електричної енергії, затверджений у встановленому порядку, становить 0,94321грн.

Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць. По закінченні розрахункового періоду постачальник зобов'язаний надати для підписання споживачу акт приймання-передачі електричної енергії. Споживач зобов'язаний розглянути та підписати вказаний акт у строк, що не перевищує 5 робочих днів або дати вмотивовану відмову від підписання такого акту, у цей же строк (п. 5.4 договору).

Відповідно до п. 5.5 договору розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника. Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього договору. Поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни. Розрахунки за товар здійснюються за фактом постачання товару. Оплата електричної енергії за розрахунковий період здійснюється споживачем у строк протягом 10 банківських днів з моменту підписання споживачем акту прийому-передачі електричної енергії. У разі затримки бюджетного фінансування розрахунок за товар здійснюється протягом 7 банківських днів з дня отримання споживачем бюджетного призначення на фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок.

Строк дії договору з дати вказаної в заяві приєднання (додаток 3) до 31.12.2021, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за договором (п. 13.2 договору).

Згідно з п. 1.1 комерційної пропозиції «Тендерна-Ф» постачальника електричної енергії ТОВ «Донецькі енергетичні послуги», яка є додатком 2 до договору, на момент укладення договору ціна сформована за результатами аукціону у системі Прозоро та становить 3,12954грн (2,60795грн без ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу.

У п. 1.2 комерційної пропозиції сторони узгодили порядок зміни ціни. Ціна за одиницю товару не може змінюватися після підписання договору про закупівлю до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків відповідно до ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі» шляхом підписання додаткової угоди про внесення змін до договору у разі:

Зміни регульованих цін (тарифів), які враховуються при розрахунку ціни на електричну енергію. Постачальник здійснює коригування шляхом збільшення/зменшення відповідної регульованої складової з дати її введення в дію. Підтвердженням необхідності внесення таких змін є чинні (введені в порядку встановленому законодавством в дію) нормативно-правові акти відповідного уповноваженого органу щодо встановлення (зміни) цін (тарифів), які враховуються при розрахунку ціни на електричну енергію. Таке коригування здійснюється згідно п.7 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі»;

Погодження зміни ціни в договорі в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку. Постачальник має право у разі зміни ціни на ринку на електричну енергію в бік зменшення здійснити відповідне корегування (без зміни кількості (обсягу) та якості товару), у тому числі у разі коливання цін на ринку на електричну енергію . Таке коригування здійснюється згідно п.5 ч.5 ст.4 Закону України «Про публічні закупівлі».

Збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Постачальник здійснює коригування шляхом збільшення ціни на електричну енергію до 10% у разі збільшення ціни на електричну енергію за одиницю товару на ринку, пропорційно до такого збільшення ціни на електричну енергію, але не більше 10% від попередніх змін, внесених до договору, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Сторони узгодили, що постачальник має право здійснити коригування ціни електричної енергії для здійснення остаточних розрахунків та змінити ціну на наступний розрахунковий період, в разі зміни ринкової ціни за підсумками відповідного періоду від попередніх даних. Підтвердженням зміни ціни (коливання ціни) на ринку на електричну енергію є рівень середньозваженої ціни на ринку електричної енергії «на добу наперед» (далі - РДН) за підсумками відповідного періоду, що підтверджується інформацією ДП «Оператор ринку», яку викладено на його офіційному сайті за адресою в мережі Internet http://www.oree.com.ua і це є безумовним підтвердженням коливання ціни електричної енергії, та підставою для коригування ціни на електричну енергію згідно з п.2 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Відповідно до п. 1.3 комерційної пропозиції в разі необхідності змін відповідно до пп.1.2.1-1.2.3 цієї комерційної пропозиції постачальник має право звернутися до споживача з пропозицією та обґрунтуванням щодо внесення змін, підготувавши споживачу проект змін до договору у формі додаткової угоди. Споживач у 5-ти денний строк після одержання пропозиції письмово повідомляє постачальника про результати її розгляду. Споживач поінформований про його право ініціювати розірвання цього договору, без оплати будь-яких санкцій пов'язаних з таким розірванням, шляхом направлення відповідної додаткової угоди, у разі, якщо він не погоджує нові умови, зокрема стосовно ціни. У разі, якщо споживач не повідомив постачальника про дострокове розірвання договору, вважається, що споживач погодився з новими умовами договору.

Договір набирає чинності з дати його підписання та укладається на строк до 31.12.2021, якщо інший термін не визначений умовами закупівлі. Договір в частині виконання зобов'язань споживача щодо оплати діє до повного виконання споживачем таких зобов'язань (п. 10.1 комерційної пропозиції).

У п. 10.2 комерційної пропозиції передбачено, що відповідно до ч.6 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі» дія договору може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20% суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

До договору про постачання електричної енергії споживачу №1112 від 05.01.2021 відповідачами підписані такі додаткові угоди:

- додаткову угоду №1 від 05.01.2021, згідно з якою, на підставі п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», викладені п.п. 2.3, 5.2 договору та п. 1.1 комерційної пропозиції в такій редакції: Загальний обсяг постачання 1146496 кВт*год. (п. 2.3 договору). Загальна ціна (сума) цього договору становить 3943216,91грн, у тому числі 20% ПДВ 657202,82грн: за рахунок місцевого бюджету - 1679700,00грн; за рахунок коштів власного бюджету (кошти від господарської діяльності підприємства) 2263516,92грн. Ціна за 1 кВт*год. електричної енергії за цим договором становить 2,8661грн без ПДВ, ПДВ - 0,57323грн, разом з ПДВ - 3,43936грн (п. 5.2 договору). Ціна електричної енергії становить 3,43936грн (з ПДВ) (п. 1.1 комерційної пропозиції). Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.01.2021;

- додаткову угоду №2 від 05.01.2021, згідно з якою, на підставі п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», викладені п.п. 5.2, 5.3 договору та п. 1.1 комерційної пропозиції в такій редакції: Загальна ціна (сума) цього договору становить 4188194,67грн, в т.ч. ПДВ - 698032,45грн: за рахунок місцевого бюджету - 1679700,00грн; за рахунок коштів власного бюджету (кошти від господарської діяльності підприємства) 2263516,92грн. Ціна за 1 кВт*год. електричної енергії за цим договором становить 3,0442грн без ПДВ, ПДВ - 0,60884грн, разом з ПДВ - 3,65304грн (п.5.2 договору). До загальної вартості, цього договору включено витрати на послуга з передачі та розподілу електричної енергії за регульованими тарифами. З 01.01.2021 регульований тариф на передачу електричної енергії, затверджений у встановленому порядку, становить 0,29393грн без ПДВ; регульований тариф на розподіл електричної енергії, затверджений у встановленому порядку, становить 1,12127грн без ПДВ (п.5.3 договору). Ціна електричної енергії становить 3,65304грн (з ПДВ) (п. 1.1 комерційної пропозиції). Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.01.2021;

- додаткову угоду №3 від 13.08.2021, згідно з якою, на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» викладені пп. 5.2.3 договору та п. 1.1 комерційної пропозиції в такій редакції: Ціна за 1 кВт*год. електричної енергії за цим договором становить 3,1932грн без ПДВ, ПДВ - 0,6387грн, разом з ПДВ 3,83185грн (пп. 5.2.3 договору). Ціна електричної енергії становить 3,83185грн (з ПДВ) (п. 1.1 комерційної пропозиції). Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з серпня 2021 року;

- додаткову угоду №4 від 16.08.2021, згідно з якою, на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» викладені пп. 5.2.3 договору та п. 1.1 комерційної пропозиції в такій редакції: Ціна за 1 кВт*год. електричної енергії за цим договором становить 3,35698грн без ПДВ, ПДВ - 0,6714грн, разом з ПДВ 4,02837грн (пп. 5.2.3 договору). Ціна електричної енергії становить 4,02837грн (з ПДВ) (п. 1.1 комерційної пропозиції). Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з серпня 2021 року;

- додаткову угоду №5 від 17.08.2021, згідно з якою, на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» викладені пп. 5.2.3 договору та п. 1.1 комерційної пропозиції в такій редакції: Ціна за 1 кВт*год. електричної енергії за цим договором становить 3,53696грн без ПДВ, ПДВ - 0,07074грн, разом з ПДВ 4,24435грн (пп. 5.2.3 договору). Ціна електричної енергії становить 4,24435грн (з ПДВ) (п. 1.1 комерційної пропозиції). Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з серпня 2021 року ;

- додаткову угоду №6 від 30.08.2021, згідно з якою, на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» викладені пп. 5.2.3 договору та п. 1.1 комерційної пропозиції в такій редакції: Ціна за 1 кВт*год. електричної енергії за цим договором становить 3,65900грн без ПДВ, ПДВ - 0,7318грн, разом з ПДВ 4,39080грн (пп. 5.2.3 договору). Ціна електричної енергії становить 4,39080грн (з ПДВ) (п. 1.1 комерційної пропозиції). Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з серпня 2021 року;

- додаткову угоду №7 від 30.08.2021, згідно з якою, на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» викладені пп. 5.2.3 договору та п. 1.1 комерційної пропозиції в такій редакції: Ціна за 1 кВт*год. електричної енергії за цим договором становить 3,68900грн без ПДВ, ПДВ - 0,7378грн, разом з ПДВ 4,42680грн (пп. 5.2.3 договору). Ціна електричної енергії становить 4,42680грн (з ПДВ) (п. 1.1 комерційної пропозиції) Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з серпня 2021 року;

- додаткову угоду №9 від 18.10.2021, згідно з якою, на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» викладено п. 5.2 договору в такій редакції: Загальна ціна (сума) цього договору становить 4188194,67грн, в т.ч. ПДВ - 698032,45грн: за рахунок коштів місцевого бюджету 2529700,00грн; за рахунок коштів власного бюджету (кошти від господарської діяльності підприємства) 1658494,67грн. Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з жовтня 2021;

- додаткову угоду №10 від 21.10.2021, згідно з якою, на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» викладені пп. 5.2.3 договору та п. 1.1 комерційної пропозиції в такій редакції: Ціна за 1 кВт*год. електричної енергії за цим договором становить 4,11226грн без ПДВ, ПДВ - 0,82246грн, разом з ПДВ 4,93472грн (пп. 5.2.3 договору). Ціна електричної енергії становить 4,93472грн (з ПДВ) (п. 1.1 комерційної пропозиції). Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з жовтня 2021 року;

- додаткову угоду №11 від 22.10.2021, згідно з якою, на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» викладені пп. 5.2.3 договору та п. 1.1 комерційної пропозиції в такій редакції: Ціна за 1 кВт*год. електричної енергії за цим договором становить 4,35190грн без ПДВ, ПДВ - 0,87038грн, разом з ПДВ 5,22228грн (пп. 5.2.3 договору). Ціна електричної енергії становить 5,22228грн (з ПДВ) (п. 1.1 комерційної пропозиції). Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з жовтня 2021 року;

- додаткову угоду №12 від 03.11.2021, згідно з якою, на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» викладено п. 5.2 договору в такій редакції: Загальна ціна (сума) цього договору становить 4188194,67грн, в т.ч. ПДВ - 698032,45грн: за рахунок коштів місцевого бюджету 2515754,00грн; за рахунок коштів власного бюджету (кошти від господарської діяльності підприємства) 1672440,67грн. Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з жовтня 2021 року;

- додаткову угоду №13 від 09.12.2021, згідно з якою, на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» викладено п. 5.2 договору в такій редакції: Загальна ціна (сума) цього договору становить 4188194,67грн, в т.ч. ПДВ - 698032,45грн: за рахунок коштів місцевого бюджету 2924154,00грн; за рахунок коштів власного бюджету (кошти від господарської діяльності підприємства) 1264040,67грн. Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з листопада 2021 року;

- додаткову угоду №14 від 23.12.2021, згідно з якою, на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» викладено п. 5.2 договору в такій редакції: Загальна ціна (сума) цього договору становить 4188194,67грн, в т.ч. ПДВ - 698032,45грн: за рахунок коштів місцевого бюджету 3032254,00грн; за рахунок коштів власного бюджету (кошти від господарської діяльності підприємства) 1155940,67грн. Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з грудня 2021 року;

- додаткову угоду №15 від 30.12.2021, згідно з якою продовжено дію договору до 31.01.2022, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, раніше укладеного договору, а саме на суму 837638,93грн (п.1 додаткової угоди). Розмір асигнувань в п.1 цієї додаткової угоди вказаний за даними споживача (п.1.1 додаткової угоди). У зв'язку зі зміною з 01.01.2022 регульованих цiн за 1 кВт*год.: тариф на послуги оператора системи передачі становить - 0,34564грн/кВт*год (без ПДВ); тариф на послуги оператора системи розподілу становить - 1,28628грн/кВт*год (без ПДВ) (п.2 додаткової угоди). Додаткова угода набирає чинності з дати підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.01.2022.

На виконання умов договору відповідачами підписані акти прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії):

- від 31.01.2021 за січень 2021 року у кількості спожитої електричної енергії 55889кВт*год.;

- від 28.02.2021 за лютий 2021 року у кількості спожитої електричної енергії 54220кВт*год.;

- від 31.03.2021 за березень 2021 року у кількості спожитої електричної енергії 68101кВт*год.;

- від 30.04.2021 за квітень 2021 року у кількості спожитої електричної енергії 76169кВт*год.;

- від 31.05.2021 за травень 2021 року у кількості спожитої електричної енергії 58723кВт*год. на суму 202855,79грн;

- від 30.06.2021 за червень 2021 року у кількості спожитої електричної енергії 48483кВт*год.;

- від 31.07.2021 за липень 2021 року у кількості спожитої електричної енергії 52632кВт*год.;

- від 31.08.2021 за серпень 2021 року у кількості спожитої електричної енергії 52507кВт*год.;

- від 30.09.2021 за вересень 2021 року у кількості спожитої електричної енергії 54411кВт*год.;

- від 31.10.2021 за жовтень 2021 року у кількості спожитої електричної енергії 111074кВт*год.;

- від 30.11.2021 за листопад 2021 року у кількості спожитої електричної енергії 91801кВт*год.;

- від 31.12.2021 за грудень 2021 року у кількості спожитої електричної енергії 68998кВт*год.;

- від 31.01.2022 за січень 2022 року у кількості спожитої електричної енергії 60141кВт*год.

Позивач виписав рахунки за спожиту електроенергію:

- №1112 від 02.02.2021 у кількості 55889кВт*год. за тарифом 3,04049грн/кВт*год. на суму 203915,93грн з ПДВ;

- №1112 від 02.03.2021 у кількості 54220кВт*год. за тарифом 3,2546грн/кВт*год. на суму 211757,29грн з ПДВ;

- №1112 від 02.04.2021 у кількості 68101кВт*год. за тарифом 3,08982грн/кВт*год. на суму 252503,81грн з ПДВ;

- №1112 від 03.05.2021 у кількості 76169кВт*год. за тарифом 3,00232грн/кВт*год. на суму 274420,44грн з ПДВ;

- №1112 від 03.06.2021 у кількості 58723кВт*год. за тарифом 2,87871грн/кВт*год. на суму 202855,79грн з ПДВ;

- №1112 від 05.07.2021 у кількості 48483кВт*год. за тарифом 2,97384грн/кВт*год. на суму 173016,82грн з ПДВ;

- №1112 від 04.08.2021 у кількості 52632кВт*год. за тарифом 2,9234грн/кВт*год. на суму 184637,26грн з ПДВ;

- №1112 від 02.09.2021 у кількості 52507кВт*год. за тарифом 3,689грн/кВт*год. на суму 232437,98грн з ПДВ;

- №1112 від 05.10.2021 у кількості 54411кВт*год. за тарифом 3,90185грн/кВт*год. на суму 254764,28грн з ПДВ;

- №1112 від 04.11.2021 у кількості 111074кВт*год. за тарифом 4,3519грн/кВт*год. на суму 580059,53грн з ПДВ;

- №1112 від 06.12.2021 у кількості 91801кВт*год. за тарифом 5,01014грн/кВт*год. на суму 551923,03грн з ПДВ;

- №1112 від 24.12.2021 у кількості 68998кВт*год. за тарифом 4,692грн/кВт*год. на суму 388486,34грн з ПДВ;

- №1112 від 05.02.2022 у кількості 60141кВт*год. за тарифом 4,51459грн/кВт*год. на суму 325814,36грн з ПДВ.

Відповідач 2 оплатив постачання електричної енергії на загальну суму 3836592,86грн, що підтверджується інформацією про транзакції за платіжними документами №21 від 11.02.2021 на суму 203915,93грн, №44 від 10.03.2021 на суму 211757,29грн, №75 від 20.04.2021 на суму 252326,78грн, №100 від 25.05.2021 на суму 274420,44грн, №122 від 22.06.2021 на суму 190079,56грн, №144 від 14.07.2021 на суму 170000,00грн, №163 від 12.08.2021 на суму 135000,00грн, №177 від 20.09.2021 на суму 135000,00грн, №193 від 26.10.2021 на суму 107200,00грн, №206 від 17.11.2021 на суму 503217,00грн, платіжними дорученнями №219 від 16.12.2021 на суму 500000,00грн, №2614 від 09.12.2021 на суму 51923,03грн, №237 від 29.12.2021 на суму 349337,00грн, №2670 від 29.12.2021 на суму 39149,34грн, №15 від 21.02.2022 на суму 325814,36грн, банківською випискою про оплату за платіжними документами №2147 від 09.04.2021 на суму 177,03грн, №2247 від 09.06.2021 на суму 12776,23грн, №2293 від 08.07.2021 на суму 3016,82грн, №2335 від 11.08.2021 на суму 49637,26грн, №2385 від 08.09.2021 на суму 97437,98грн, №2498 від 26.10.2021 на суму 147564,28грн, №2521 від 10.11.2021 на суму 76842,53грн.

До матеріалів справи долучені листи Краматорської окружної прокуратури Донецької області, Краматорська міська військова адміністрації, Комунального некомерційного підприємства «Краматорська міська лікарня №3», Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області, Управління Державної казначейської служби України у м. Краматорську Донецької області щодо виконання умов договору №1112 від 05.01.2021 та порушення відповідачами умов Закону України «Про публічні закупівлі» .

Краматорська міська військова адміністрації повідомила про відсутність наміру вживати заходів щодо захисту інтересів держави шляхом визнання в судовому порядку недійсними додаткових угод до договору №1112 від 05.01.2021.

Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області у листі від 15.11.2024 зазначило, що рішення про проведення моніторингу процедури закупівлі UA-2020-11-17-009647-c не приймалось, інших заходів фінансового контролю щодо Замовника не проводилось.

У зв'язку з невжиттям Східним офісом Держаудитслужби та Краматорською міською військовою адміністрацією заходів щодо захисту інтересів держави внаслідок неправомірного укладання відповідачами додаткових угод до договору №1112 від 05.01.2021 та безпідставного перерахування коштів відповідача 2, Краматорська окружна прокуратура направила повідомлення №53-4296ВИХ-24 від 19.12.2024 та №53-4297ВИХ-24 від 19.12.2024 про звернення до суду з відповідним позовом.

Прокурор, посилаючись на те, що додаткові угоди №1 від 05.01.2021, №2 від 05.01.2021, №3 від 13.08.2021, №4 від 16.08.2021, №5 від 17.08.2021, №6 від 30.08.2021, №7 від 30.08.2021, №10 від 21.10.2021, №11 від 22.10.2021 та №15 від 30.12.2021 до договору №1112/1 від 05.01.2021 укладено з порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі», звернувся до суду з позовом про визнання недійсними вказані додаткові угоди та стягнення безпідставно отриманих коштів.

Щодо представництва прокурором інтересів держави у цій справі, суд зазначає про таке.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з ч.1 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Відповідно до ч.3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до частин 3-5 статті 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

У разі відкриття провадження за позовною заявою особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (крім прокурора), особа, в чиїх інтересах подано позов, набуває статусу позивача. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

В обґрунтування підстав для представництва, прокурор посилається на те, що виконання зобов'язань за додатковими угодами до договору, укладеними з порушенням чинного законодавства у сфері публічних закупівель, не відповідає меті Закону України «Про публічні закупівлі» та внаслідок укладення незаконних правочинів порушені економічні інтереси держави у вигляді незаконних витрат коштів місцевого бюджету. Звернення до суду з відповідним позовом спрямовано на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні значимого питання законності витрат коштів на потреби територіальної громади.

Судом встановлено, що компетентним суб'єктом владних повноважень щодо захисту інтересів держави у сфері публічних закупівель є Східний офіс Держаудитслужи, який здійснює контроль у формі моніторингу публічних закупівель, який унормовано ст.8 Закону України «Про публічні закупівлі».

Як вбачається з матеріалів справи, Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області не приймало рішення про проведення моніторингу процедури закупівлі UA-2020-11-17-009647-c, не здійснювало заходи державного фінансового контролю під час строку дії договору.

У п. 8 ч. 1 ст. 10 Закону «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено право Держаудитслужби порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.

Отже у межах наданих законом прав орган державного фінансового контролю не має повноважень щодо оскарження у судовому порядку результатів проведених процедур закупівель, визнання недійсними рішень тендерного комітету та договорів про закупівлю, а може тільки порушити відповідні питання за результатами моніторингу.

Одночасно, згідно п. 1.2. Статуту КНП «Міська лікарня №3», затвердженого рішенням Краматорської міської ради від 20.12.2018 №48/VII-661, чинний на час дії договору, майно підприємства є власністю територіальної громади міста Краматорськ в особі Краматорської міської ради Донецької області.

Пункти 1.3.-1.4. визначають, що підприємство створене на базі майна комунальної власності Краматорської міської ради. Засновником, власником та органом управління майном Підприємства є територіальна громада міста Краматорськ в особі Краматорської міської ради. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним засновнику.

За змістом ч. 1 статті 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Організаційні засади реалізації повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад щодо здійснення державної регуляторної політики визначаються Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Згідно частин 1-2 статті 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» видатки, які здійснюються органами місцевого самоврядування на потреби територіальних громад, їх розмір і цільове спрямування визначаються відповідними рішеннями про місцевий бюджет; видатки, пов'язані із здійсненням районними, обласними радами заходів щодо забезпечення спільних інтересів територіальних громад, - відповідними рішеннями про районний та обласний бюджети.

Сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.

Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану» установлено, що з метою оперативного та ефективного прийняття управлінських рішень для забезпечення безперебійного функціонування установ і закладів бюджетної сфери, комунальних підприємств та задоволення життєво необхідних потреб жителів територіальних громад у період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. №64 «Про введення воєнного стану в Україні», виконання та формування місцевих бюджетів здійснюється відповідно до бюджетного законодавства з урахуванням таких особливостей: органи місцевого самоврядування, їх виконавчі органи, місцеві державні адміністрації, військово-цивільні адміністрації продовжують здійснювати бюджетні повноваження, а у разі утворення військових адміністрацій такі повноваження здійснюють військові адміністрації відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Отже, наразі тимчасово повноваження Краматорської міської ради здійснює Краматорська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області.

Суд, встановлюючи підстави для представництва прокурором інтересів держави, повинен здійснити оцінку не тільки виконання ним обов'язку попереднього (до звернення до суду) повідомлення відповідного суб'єкта владних повноважень, яке є останнім перед безпосереднім поданням позову, а й наявних у справі інших доказів щодо обставин, які йому передували, зокрема попереднього листування між прокурором та зазначеним органом, що за своїм змістом може мати різний характер.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 зроблено висновок про те, що невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.

Матеріалами справи підтверджується, що прокурор звертався до Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області та Краматорської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області з повідомленням про виявлені порушення.

Оскільки вказаними суб'єктами протягом розумного строку не вживалися заходи позовного характеру щодо відновлення порушених прав в інтересах територіальної громади та держави в цілому, що є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва, прокурор направив відповідні листи-повідомлення про звернення до суду з відповідним позовом.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність законних підстав для представництва прокурором інтересів держави (щодо дотримання законодавства у сфері публічних закупівель) та територіальної громади (щодо законності використання коштів місцевого бюджету) у цій справі, та належними позивачами є Східний офіс Держаудитслужби та Краматорська міська рада, повноваження якої здійснює Краматорська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області.

Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з огляду на таке.

Відносини, які виникли між сторонами, регулюються, зокрема, положеннями Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, Законом України «Про публічні закупівлі».

Згідно з ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають, зокрема, з договорів. Аналогічні положення встановлені і в ст.ст. 173-175 Господарського кодексу України (чинний на момент виникнення спірних правовідносин).

У частині першій ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 185 Господарського кодексу України до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.

Статтею 655 Цивільного кодексу України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з частинами 4, 5 ст. 656 Цивільного кодексу України, до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті. Особливості договору купівлі-продажу окремих видів майна можуть встановлюватися законом.

Як вбачаться з матеріалів справи, договір №1112/1 від 05.01.2021 про закупівлю товарів укладено за результатами проведення процедури закупівлі UA-2020-11-17-009647-c на виконання вимог Закону України «Про публічні закупівлі», який установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.

Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Положеннями статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції, чинній у період укладання спірних додаткових угод) визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Статтею 41 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Частиною третьою статті 215 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно з абзацом 1 частини першої статті 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

Так, загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, встановлені у статті 203 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин (вказаний правовий висновок наведений в постанові Верховного Суду від 16.02.2023 по справі №903/383/22).

Статтею 632 Цивільного кодексу України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Судом встановлено, що станом на момент підписання договору про закупівлю сторонами були погоджені всі істотні умови - предмет, ціна та строк виконання зобов'язань за договором відповідно до вимог ч.3 ст.180 Господарського кодексу України та Закону України «Про публічні закупівлі».

Стаття 652 Цивільного кодексу України передбачає, що в разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) у момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Відповідно до частини 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

У п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії;

Тобто, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону України «Про публічні закупівлі» нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів.

Таким чином, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов'язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін.

У постанові Велика Палата Верховного Суду від 21.11.2025 у справі №920/19/24 виснувала, що зміна умов договору про закупівлю щодо збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10% не допускається, зокрема, у випадку закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. Внесені зміни Законом №1530-ІХ до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону №922-VIII не стосуються встановленої первісною редакцією цього Закону заборони збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10%, в тому числі і при здійсненні закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Таким чином, у будь-якому випадку загальний розмір збільшення ціни не може перевищувати 10 % ціни, встановленої в договорі закупівлі.

Водночас, внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим. Тобто положення пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» прямо передбачає, що обов'язковою умовою для збільшення ціни договору є наявність підтверджених обставин коливання цін на ринку щодо відповідного товару.

Таким чином системний аналіз положень статей 651, 652 ЦК України та положень пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» дає підстави для висновку про те, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися (подібний висновок наведений у постановах від 09.06.2022 у справі №927/636/21 та від 07.12.2022 у справі №927/189/22).

Коливання ціни на ринку повинно розцінюватися саме після підписання договору, оскільки ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі» урегульовано саме зміну істотних умов у разі виникнення такого явища, як коливання ціни на ринку.

Виходячи із викладеного, внесення змін до договору є правомірним лише у випадку документального підтвердження коливання ціни на товар у період з моменту укладення договору до моменту укладення додаткової угоди (або отримання пропозиції про її укладення). Існування обставин, які є підставою для зміни ціни товару, повинні бути доведені належними та допустимими доказами та такі коливання ціни товару на ринку повинні бути наявні саме на момент внесення таких змін.

Судом встановлено, що між відповідачами укладено договір №1112 від 05.01.2021, відповідно до п.5.2 якого ціна за 1 кВт*год. електричної енергії за цим договором становить 2,60795грн без ПДВ, ПДВ - 0,52159грн, разом з ПДВ - 3,12954грн..

Згідно з п. 1 комерційної пропозиції як додатку №2 (в редакції додаткової угоди №1 від 10.01.2022) ціна (тариф) електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи): 4,11077грн. з ПДВ (3,42564грн без ПДВ).

Надалі, сторонами неодноразово підписувались додаткові угоди, якими ціна за одиницю товару змінювалась, а саме:

- за додатковою угодою №1 від 05.01.2021 ціна електричної енергії становить 3,43936грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку;

.- за додатковою угодою №2 від 05.01.2021 ціна електричної енергії становить 3,65304грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку зі зміною регульованих цін;

- за додатковою угодою №3 від 13.08.2021 ціна електричної енергії становить 3,83185грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку, збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначної у договорі;

- за додатковою угодою №4 від 16.08.2021 ціна електричної енергії становить 4,02837грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку, збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначної у договорі;

- за додатковою угодою №5 від 17.08.2021 ціна електричної енергії становить 4,24435грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку, збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначної у договорі;

- за додатковою угодою №6 від 30.08.2021 ціна електричної енергії становить 4,39080грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку, збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначної у договорі;

- за додатковою угодою №7 від 30.08.2021 ціна електричної енергії становить 4,42680грн/кВт*год. - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку, збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначної у договорі;

- за додатковою угодою №10 від 21.10.2021 ціна електричної енергії становить 4,93472грн (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку, збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначної у договорі;

- за додатковою угодою №11 від 22.10.2021 ціна електричної енергії становить 5,22228грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку, збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначної у договорі;

Також сторонами підписано додаткову угоду №15 від 30.12.2021, за змістом якої у зв'язку зі зміною з 01.01.2022 регульованих цiн за 1 кВт*год.: тариф на послуги оператора системи передачі становить - 0,34564грн/кВт*год (без ПДВ); тариф на послуги оператора системи розподілу становить - 1,28628грн/кВт*год (без ПДВ).

При цьому, у додатковій угоді №15 від 30.12.2021 загальну ціну електричної енергії за одиницю товару, з урахуванням змінених регульованих цін, не визначено.

Отже, беручи до уваги, що у будь-якому випадку загальний розмір збільшення ціни не може перевищувати 10% ціни, встановленої в договорі закупівлі, то додаткові угоди №3 від 13.08.2021, №4 від 16.08.2021, №5 від 17.08.2021, №6 від 30.08.2021, №7 від 30.08.2021, №10 від 21.10.2021, №11 від 22.10.2021 до договору №1112/1 від 05.01.2021 підлягають визнанню недійсними з підстав порушення п.2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», у зв'язку зі збільшенням ціни за одиницю товару понад 10% від ціни, встановленої у договорі №1112/1 від 05.01.2021.

Щодо додаткової угоди №1 від 05.01.2021, то ціну змінено з посиланням на зміну ціни (коливання ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «на добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку».

У п. 1.2 комерційної пропозиції сторони погодили, що підтвердженням зміни ціни (коливання ціни) на ринку на електричну енергію є рівень середньозваженої ціни на ринку електричної енергії «на добу наперед» (далі - РДН) за підсумками відповідного періоду, що підтверджується інформацією ДП «Оператор ринку», яку викладено на його офіційному сайті за адресою в мережі Internet http://www.oree.com.ua і це є безумовним підтвердженням коливання ціни електричної енергії, та підставою для коригування ціни на електричну енергію згідно з п.2 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Однак, суд зауважує, що підписання додаткової угоди №1 від 05.01.2021 відбулось у день підписання договору №1112/1 від 05.01.2021, що об'єктивно виключає можливість встановлення факту коливання ціни на товар у період між їх укладенням, а відтак не підтверджує наявності правових підстав для внесення відповідних змін до договору.

При цьому, господарський суд звертає увагу, що інформація з офіційного сайту ДП «Оператор ринку» є документом довідко-інформаційного характеру, що відображає зміну середньозваженої ціни електричної енергії на певні декілька днів, однак не містить відомостей про ринкову (середньоринкову) ціну, тому не є належним підтвердженням факту зміни істотних умов договору - коливання цін для кожного конкретного спірного періоду на підставі пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що додаткова угода №1 від 05.01.2021 підлягає визнанню недійсною з підстав порушення п.2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Щодо додаткових угод №2 від 05.01.2021 та №15 від 30.12.2021, то такі угоди підписані на підставі п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Відповідно до п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

При цьому, внесення змін до договору про закупівлю на підставі пункту 7 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» є правомірним у разі зміни тарифів на передачу та/або розподіл електричної енергії, яка мала місце у період з моменту укладення основного договору до моменту укладення додаткової угоди.

Наведене узгоджується з позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 26.02.2026 у справі №918/684/24.

Можливість зміни ціни за одиницю товару після підписання договору у разі зміни регульованих цін (тарифів) сторони узгодили у пп.1.2.1 п. 1.2 комерційної пропозиції.

За умовами п. 5.3 договору до загальної вартості цього Договору включено витрати на послуги з передачі та розподілу електричної енергії за регульованими тарифами. На дату підписання договору регульований тариф на передачу електричної енергії, затверджений у встановленому порядку, становить 0,24023грн; регульований тариф на розподіл електричної енергії, затверджений у встановленому порядку, становить 0,94321грн.

Згідно із пунктами 1, 2 частини 1 статті 7, частини 5 статті 33, частини 4 статті 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» на ринку електричної енергії державному регулюванню підлягають, зокрема, тарифи на послуги з передачі електричної енергії та тарифи на послуги з розподілу електричної енергії, які оприлюднюються відповідними операторами в порядку та строки, визначені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Як вбачається з матеріалів справи, сторони підписали договір №1112/1 про постачання електричної енергії споживачу 05.01.2021, у цей же день сторони підписали додаткову угоду №2.

Водночас, нові тарифи на розподіл та на передачу електроенергії затверджені постановами НКРЕКП №2365 та №2352 від 09.12.2020, тобто, до підписання договору №1112/1 від 05.01.2021.

Отже, станом на дату підписання додаткової угоди №2 від 05.01.2021 підстави для зміни ціни за одиницю товару у зв'язку зі зміною регульованих цін (тарифів) були відсутні.

При цьому, відповідач 1 мав право відмовитись від підписання договору, яким останній не скористався.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання недійсним додаткової угоди №2 від 05.01.2021 у зв'язку з порушенням ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Надалі, постановою НКРЕКП №24544 від 01.12.2021 затверджено тариф на передачу електроенергії у розмірі 0,34564грн/кВт*год. та постановою НКРЕКП №2594 від 17.12.2021 затверджено тариф на розподіл електроенергії у розмірі 1,28628грн/кВт*год.

У зв'язку з чим сторонами підписано додаткову угоду №15 від 30.12.2021, за змістом якої у зв'язку зі зміною з 01.01.2022 регульованих цiн за 1 кВт*год.: тариф на послуги оператора системи передачі становить - 0,34564грн/кВт*год. (без ПДВ); тариф на послуги оператора системи розподілу становить - 1,28628грн/кВт*год. (без ПДВ).

Отже, враховуючи приписи п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», беручи до увагу, що сторони передбачили можливість зміни ціни за одиницю товару після підписання договору у разі зміни регульованих цін (тарифів) пп.1.2.1 п. 1.2 комерційної пропозиції, суд дійшов висновку, що додаткова угода №15 від 30.12.2021 відповідає вимогами законодавства в частині внесення змін до ціни за одиницю товару.

Інших підстав для визнання додаткової угоди №15 від 30.12.2021 прокурором не наведено.

Таким чином, враховуючи відсутність правомірних підстав для зміни умов договору та збільшення ціни за одиницю товару, що є порушенням п.п. 2, 7 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання додаткових угод №1 від 05.01.2021, №2 від 05.01.2021, №3 від 13.08.2021, №4 від 16.08.2021, №5 від 17.08.2021, №6 від 30.08.2021, №7 від 30.08.2021, №10 від 21.10.2021, №11 від 22.10.2021 до договору №1112/1 від 05.01.2021 недійсними.

Щодо позовних вимог в частині стягнення з відповідача 1 безпідставно отриманих коштів у розмірі 1166628,94грн, суд зазначає про таке.

Відповідно до ч.1 ст.216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

У статті 669 Цивільного кодексу України визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.

Згідно частини першої статті 670 Цивільного кодексу України якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.

Відповідно до частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Оскільки додаткові угоди №1 від 05.01.2021, №2 від 05.01.2021, №3 від 13.08.2021, №4 від 16.08.2021, №5 від 17.08.2021, №6 від 30.08.2021, №7 від 30.08.2021, №10 від 21.10.2021, №11 від 22.10.2021 до договору №1112/1 від 05.01.2021 є недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між відповідачами щодо ціни електричної енергії мають регулюватись умовами договору №1112/1 від 05.01.2021, відповідно до якого ціна за 1 кВт/год. За період постачання з січня по грудень 2021 становить 3,12954грн, у тому числі ПДВ.

Щодо постачання електричної енергії у січну 2022 року, то суд звертає увагу на те, що зміст додаткової угоди №15 від 30.12.2021 не містить загальної ціни електричної енергії за одиницю товару з урахуванням зміни регульованих цін.

Водночас, відповідно до рахунку за спожиту електроенергію №112 від 05.02.2022 за січень 2022 року визначено тариф 4,51459грн/кВт*год. (без ПДВ), з яких за купівлю електричної енергії - 2,76078грн/кВт*год., за послуги з електропостачання - 0,12189грн/кВт*год., за послуги оператора системи розподілу 2 клас - 1,28628грн/кВт*год., за послуги оператора системи передачі - 0,34564грн/кВт*год.

У той час, враховуючи, що зміна ціни електричної енергії повинна була здійснюватись з урахуванням ціни, визначеної у договорі №1112/1 від 05.01.2021, та з урахуванням зміни у грудні 2021 року регульованих тарифів, за підрахунками суду, ціна за одиницю товару у січні 2022 року повинна була складати 3,667716грн/кВт*год. з ПДВ.

Отже, відповідачем 1 здійснено постачання електричної енергії у січні 2022 року за ціною за одиницю товару, яка визначена неправомірно.

За розрахунком прокурора, розмір безпідставно сплачених коштів складає 1166628,94грн.

Перевіривши такий розрахунок, суд встановив, що він є неправильним в частині розрахунку безпідставно отриманих коштів у січні 2022 року, враховуючи наведені судом висновки щодо ціни за одиницю товару у січні 2022 року.

Здійснивши самостійно розрахунок, суд встановив, що належний розмір безпідставно сплачених коштів становить 1134262,49грн.

Щодо посилань відповідача 1 на те, що розрахунки за договором здійснювались за рахунок коштів місцевого бюджету лише частково, то суд звертає увагу, що згідно п. 1.2. Статуту КНП «Міська лікарня №3», затвердженого рішенням Краматорської міської ради від 20.12.2018 №48/VII-661, чинний на час дії договору, майно підприємства є власністю територіальної громади міста Краматорськ в особі Краматорської міської ради Донецької області.

Отже, фактично, всі прибутки, які отримано комунальними підприємствами від своєї діяльності є також власністю територіальної громади, тобто є бюджетними коштами (комунальним майном).

Інші заперечення відповідача 1 не знайшли свого підтвердження та спростовані встановленими судом обставинами.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення з відповідача 1 безпідставно набутих коштіва підприємства, що є власністю територіальної громади міста Краматорськ в особі Краматорської міської ради Донецької області.

Згідно з положеннями ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).

Проаналізувавши встановлені у справі обставини, оцінивши досліджені докази в їх сукупності та взаємозв'язку за своїм внутрішнім переконанням, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 7, 13, 42, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Виконуючого обов'язки керівника Краматорської окружної прокуратури Донецької області, м. Краматорськ Донецької області в інтересах держави в особі Східного офісу Держаудитслужби, м. Дніпро, Краматорської міської ради, м. Краматорськ Донецької області, повноваження якої здійснює Краматорська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області, м. Краматорськ Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м. Дніпро, Комунального некомерційного підприємства «Краматорська міська лікарня №3», м. Краматорськ Донецької області про визнання недійсними додаткові угоди та стягнення 1166628,94грн задовольнити частково.

Визнати недійсною додаткову угоду №1 від 05.01.2021 до договору №1112/1 від 05.01.2021 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Комунальним некомерційним підприємством «Краматорська міська лікарня №3».

Визнати недійсною додаткову угоду №2 від 05.01.2021 до договору №1112/1 від 05.01.2021 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Комунальним некомерційним підприємством «Краматорська міська лікарня №3».

Визнати недійсною додаткову угоду №3 від 13.08.2021 до договору №1112/1 від 05.01.2021 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Комунальним некомерційним підприємством «Краматорська міська лікарня №3».

Визнати недійсною додаткову угоду №4 від 16.08.2021 до договору №1112/1 від 05.01.2021 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Комунальним некомерційним підприємством «Краматорська міська лікарня №3».

Визнати недійсною додаткову угоду №5 від 17.08.2021 до договору №1112/1 від 05.01.2021 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Комунальним некомерційним підприємством «Краматорська міська лікарня №3».

Визнати недійсною додаткову угоду №6 від 30.08.2021 до договору №1112/1 від 05.01.2021 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Комунальним некомерційним підприємством «Краматорська міська лікарня №3».

Визнати недійсною додаткову угоду №7 від 30.08.2021 до договору №1112/1 від 05.01.2021 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Комунальним некомерційним підприємством «Краматорська міська лікарня №3».

Визнати недійсною додаткову угоду №10 від 21.10.2021 до договору №1112/1 від 05.01.2021 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Комунальним некомерційним підприємством «Краматорська міська лікарня №3».

Визнати недійсною додаткову угоду №11 від 22.10.2021 до договору №1112/1 від 05.01.2021 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Комунальним некомерційним підприємством «Краматорська міська лікарня №3».

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (49001, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул.Січових стрільців, будинок 4 Д; код ЄДРПОУ 42086719) на користь Краматорської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, м. Краматорськ Донецької області (84300, Донецька обл., Краматорський р-н, місто Краматорськ, пл.Миру, будинок 2, код ЄДРПОУ 44691014) грошові кошти у розмірі 1134262,49грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (49001, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул.Січових стрільців, будинок 4 Д; код ЄДРПОУ 42086719) на користь Донецької обласної прокуратури (87500, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Університетська, будинок 6; код ЄДРПОУ 25707002) судовий збір у розмірі 17706,38грн.

Стягнути з Комунального некомерційного підприємства «Краматорська міська лікарня №3», м. Краматорськ Донецької області (84331, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Героїв України, будинок 17; код ЄДРПОУ 01990810) на користь Донецької обласної прокуратури (87500, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Університетська, будинок 6; код ЄДРПОУ 25707002) судовий збір у розмірі 17706,38грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено у Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя О.В. Чернова

У судовому засіданні 30.03.2026 проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення складено та підписано 31.03.2026.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.