Рішення від 17.03.2026 по справі 757/23637/25-ц

печерський районний суд міста києва

757/23637/25-ц

2-3835/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2026 року

Печерський районний суд м. Києва в складі:

судді Єрмічової В. В.,

за участю секретаря судового засідання Косточки В. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські електромережі», третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Київські енергетичні послуги», про захист прав споживача шляхом визнання незаконними рішення,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із названим позовом, в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення комісії ПАТ «ДТЕК Київські електромережі» з розгляду Акта про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ) № 002452 від 03.10.2024, оформленого протоколом № 1618 від 04.11.2024 та стягнути судові витрати.

В обґрунтування вимог зазначив, що є власником квартири АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 20.12.2004. Є споживачем послуг ПАТ «ДТЕК Київські електромережі» за вказаною адресою.

03.10.2024 представниками відповідача оформлено Акт про порушення № 002452 відповідно до якого на об'єкті за адресою АДРЕСА_1 виявлення порушення пункту 2.3.12 ПРРЕЕ споживання електроенергії на потреби підприємницької діяльності (магазин електротоварів).

У графі «відомості про споживача» зазначений адміністратор магазину електроінструментів та номер мобільного оператора (НОМЕР_5). Сам споживач при складанні Акта присутній не був. Акт про порушення був підписаний двома представниками оператора систем розподілу (далі - ОСР), підписів споживача або його представника на акті немає.

У графі «відмова споживача або його представника від підписання Акта про порушення» містяться підписи без означення даних свідків, схожих на підписи представників ОСР, що проводили перевірку та склали Акт. До Акта додана фотофіксація.

Для складання Акта послугував факт про нібито здійснення споживачем підприємницької діяльності за його адресою.

04.11.2024 відбулось засідання комісії «ДТЕК Київські електромережі» по розгляду Акта про порушення № 002452 від 03.10.2024, що оформлено протоколом № 1618.

Рішення комісії ОСР базується на підставі Акта про порушення № 002452 від 03.10.2024, фотозображення дверей з № 21 та поруч на стіні розміщених логотипів виробників техніки, фотозображення вхідних дверей в під'їзд від яких зліва від яких розміщені логотипи виробників техніки, частина зображення адресної таблички (буквені значення «иця» «ейна» «Г»), роздруківка інтернет-сторінки сайту Мetabo-Ua, у якій зазначено адресу: вул. Басейна 9-Г, м. Київ, 01024.

Під час розгляду Акта про порушення комісія не прийняла до уваги, що він складений відносно об'єкта, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а роздруківка інтернет-сторінки та фото стосуються об'єкта за адресою: АДРЕСА_3 . А рішення комісії, оформлене протоколом № 1618, прийнято відносно об'єкта за адресою: АДРЕСА_1 . Обстеження внутрішніх електричних мереж об'єкту, які належать йому не здійснювались.

Таким чином, факт споживання споживачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби не підтверджений відповідно до вимог, встановлених пунктом 2.3.12 ПРРЕЕ, а тому має наслідки визнання рішення комісії від 04.11.2024 незаконним.

Також Акт про порушення від 03.10.2024 не підписаний ні споживачем, ні особою, що допустила працівників відповідача до об'єкта. Акт не містить записів про участь під час його складання будь-яких інших осіб окрім двох представників ОСРОКУ Відеозйомка не велась, до Акта додано лише фотофіксацію. Дані недоліки Акта є істотними, а тому не давав право комісії при розгляді цього Акта приймати рішення.

У зв'язку з неведеним просить позов задовольнити. А також вирішити питання судових витрат.

Ухвалою судді від 28.05.2025 у справі відкрито провадження для розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Згідно з частиною першою статті 174 Цивільного процесуального кодексу України при розгляді справи судом у порядку по10.07.2025дження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом, що є правом учасників справи.

10.07.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якій відповідач заперечує вимоги позивача з підстав викладених у відзиві.

17.07.2025 від представника позивача - адвоката Мневенця О. М. надійшла відповідь на відзив.

17.07.2025 від третьої особи ТОВ «Київські енергетичні послуги» надійшли пояснення на позов, в яких також висловлено заперечення проти позову, а 21.07.2025 зареєстровано відповідь представника позивача на пояснення третьою особою.

За частинами 2, 4 статті 174 ЦПК України заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Частинами 7, 8 статті 178 ЦПК України встановлено, що відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з частинами 1, 4 статті 181 ЦПК України у поясненнях третьої особи щодо позову або відзиву третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, викладає свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову. Пояснення третьої особи подаються в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк, який дозволить третій особі підготувати свої міркування, аргументи та відповідні докази та надати пояснення до позову або відзиву, а іншим учасникам справи - отримати відповідь на такі пояснення завчасно до початку розгляду справи по суті.

Строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом (стаття 120 ЦПК України).

За частинами 1, 2 статті 126 ЦПК України право на вчинення процесуальної дії втрачається із закінченням строку, встановленого законом або судом. Документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Суд не бере до уваги відзив відповідача та пояснення третьої особи, як такі, що подані з пропуском строку без поважних причин. Згідно повідомлення про вручення, ПАТ «ДТЕК Київські електромережі» отримало копію позовної заяви 17.06.2025. ТОВ «Київські енергетичні послуги» отримало копію позову 16.06.2025.

Зазначена представником відповідача причина пропуску строку - дистанційна робота та відсутність в зв'язку з цим повноцінного доступу до ключових програм та баз даних не є тією поважною причиною, яка могла б стати підставою для поновлення строку. Щодо позиції третьої особи, то вона в поясненнях не зазначена взагалі.

Право осіб на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку кореспондує обов'язок цих осіб добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, учасники зобов'язані демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються їх безпосередньо та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії», заява № 11681/85, пункт 35, від 07.07.1989).

Отже, враховуючи наведене, суд розглядає справу за наявними в справі матеріалами.

Суд, у порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов таких висновків.

Судовим розглядом установлено, що ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу квартири від 20.12.2004 є власником квартири номер АДРЕСА_1 , про що Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрація права власності на об'єкти нерухомого майна видано реєстраційне посвідчення від 22.12.2004. 03.10.2024 представниками ДТЕК Київських електромережі складено акт про порушення № 02452, відповідно до якого встановлено порушення пункту 2.3.12 Правил споживання електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 .

На об'єкт споживача працівників ОСР допустив адміністратор (НОМЕР_5), магазин інструменту, ЕІС-код 62Z4285833837754, к/р НОМЕР_1 .

04.11.2024 комісією згідно Акта про порушення від 03.10.2024 вирішено нарахування по Акту не проводити; здійснити заходи з усунення виявленого порушення; електрична енергія, яка використовується на об'єкті побутового споживача як на побутові так і не на побутові потреби, має обліковуватись комерційним обліком згідно вимог правил та кодексу комерційного обліку з укладенням відповідних договорів. Рішення комісії оформлено у формі протоколу № 1618. Споживач при розгляді Акта про порушення присутній не був.

10.02.2025 ОСОБА_1 звернувся до ДТЕК «Київські електромережі» із заявою про роз'яснення щодо неприйняття показників за використану електроенергію за особовим рахунком НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_1 .

10.04.2025 ПАТ «ДТЕК Київські електромережі» видало наряд-завдання № 1181 щодо відключення споживача ОСОБА_1 , особовий рахунок НОМЕР_3 , за адресою: АДРЕСА_1 , підстава відключення: «відключення за борги».

Правовідносини з постачання та надання послуг з розподілу електричної енергії регулюються статтею 714 ЦК України та Законом України «Про ринок електричної енергії».

Названим законом визначено правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Правила роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ) затверджені Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 312 від 14.03.2018.

Відповідно до ліцензії з розподілу електричної енергії, виданої постановою НКРЕКП від 13.11.2018 № 1411 ПАТ «ДТЕК Київські електромережі» є ОСР електричними мережами.

Пункт 1.1.1. ПРРЕЕ регулює взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між енергопостачальником (енергопостачальниками) та споживачем (для власного споживання). Правила обов'язкові для виконання всіма учасниками роздрібного ринку.

Пункт 1.2.1. ПРРЕЕ визначає, що на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі. Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Електропостачальники зобов'язані повідомляти ОСР про укладення та припинення договору із споживачем в установленому цими Правилами порядку.

При переході права власності (користування) на об'єкт до нового власника (користувача) переходять права та обов'язки за договорами, укладеними відповідно до цих Правил.

Відповідно до п. 2.3.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку.

Відповідно до 2.3.12. ПРРЕЕ споживання електричної енергії за відповідним тарифом (ціною) відповідно до комерційної пропозиції має бути забезпечене окремим комерційним обліком. Окремі фізичні точки комерційного обліку мають бути забезпечені засобами вимірювальної техніки, які дають можливість організувати комерційний облік за відповідним тарифом (ціною) на всій площадці вимірювання.

У разі зміни потреб споживання (використання) на об'єкті індивідуального побутового споживача, інформація щодо типу споживання (побутові/непобутові потреби) площадок вимірювання відображається в паспорті точки розподілу/передачі.

Електрична енергія, яка споживається (використовується) на об'єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби, зокрема для підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, надання платних послуг, здійснення нотаріальної діяльності, діяльності дата-центрів, центрів обробки даних, діяльності зі створення віртуальних активів (майнінгу), надання інших платних послуг, у тому числі у сфері сільського зеленого туризму тощо, обліковується за умовною (віртуальною) точкою комерційного обліку окремо та оплачується за цінами на універсальні послуги для малих непобутових споживачів за відповідний розрахунковий місяць (незалежно від потужності електроустановки об'єкта такого індивідуального побутового споживача).

У разі споживання (використання) електричної енергії на об'єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби, індивідуальний побутовий споживач зобов'язаний звернутись до оператора системи із заявою про організацію окремого обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби та оформлення акта розподіленої електричної енергії (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподіл (передачі) електричної енергії). Організація обліку має бути здійснена шляхом створення умовних (віртуальних) точок комерційного обліку для побутових та непобутових потреб з використанням існуючого засобу вимірювальної техніки.

У разі виявлення оператором системи фактів споживання (використання) побутовим споживачем та іншими споживачами електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби (на потреби (цілі), для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено законодавством) оператор системи складає акт про порушення цих Правил, у якому зазначаються виявлені факти споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та зобов'язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення. Підтвердженням факту споживання (використання) електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби можуть слугувати:

- отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби;

- рекламні вивіски та фасадні таблички на об'єктах;

- зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою;

- рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Інтернет, тощо.

За п. 8.2.5. ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.

Під час перевірки 03.10.2024 уповноваженими представниками ОСР, за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено порушення обліку електричної енергії (п. 2.3.12 ПРРЕЕ): виявлено факт споживання електричної енергії на потреби підприємницької діяльності (магазин ел. товарів). Про що складено відповідний Акт про порушення.

У той же час, вказаний Акт не був підписаний ні самим споживачем, ні особою яка допустила уповноважених працівників на об'єкт (адміністратором), не вказано даних останнього (крім номера мобільного оператора), не вказано свідків тощо.

Пунктом 8.2.6. ПРРЕЕ визначено, що Акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, у якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.

У разі розгляду акта щодо використання на об'єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби, оператор системи додатково запрошує на засідання комісії електропостачальника та надсилає копію відповідного акта про порушення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності).

Аналогічно при розгляді Акта про порушення 04.11.2024 споживач ОСОБА_1 присутній не був. При цьому розглядаючи Акт від 03.10.2024 комісією прийнято рішення (у формі протоколу № 1618) стосовно об'єкта за адресою: АДРЕСА_1 . Також комісія не звернула увагу на фотодокази, що додані до Акта, а саме фотофіксацію об'єкта, де здійснювалась підприємницька діяльність, де зафіксовано, що адресою здійснення такої діяльності є третя адреса: АДРЕСА_3 .

Ураховуючи допущені порушення при складанні Акта про порушення від 03.10.2024 та при його розгляді комісією, за результатом якого ухвалено рішення, у формі протоколу № 1618, останній підлягав би скасуванню за умови доведення позивачем порушення рішенням комісії його прав.

Як зазначалось раніше, позивач є власником квартири АДРЕСА_1 . Акт про порушення від 03.10.2024 складено відносно об'єкта за цією ж адресою. Проте рішення комісії від 04.11.2024 стосується іншого об'єкта, розташованого в будинку АДРЕСА_4 , належність до якого позивачем документально не доведена.

За ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч. 1 ст. 4 ЦПК).

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частини 1-4 ст. 12 ЦПК).

За ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень (частини 1-3 ст. 77 ЦПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 81 ЦПК).

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК).

Суд, оцінюючи належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку про недоведеність позовних вимог.

Щодо судових витрат (судового збору) у цій справі.

За ст. 133, п.п. 1, 2 ч. 2, ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача.

Аналізуючи норму ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» у її системному зв'язку з положеннями статей1-5 Закону України «Про судовий збір» слід дійти висновку, що споживач, право якого порушене і який з огляду на це подає позов, відповідно до ст. 22 ЗУ «Про захист прав споживачів» звільняється від сплати судового збору за подання позовної заяви.

Отже, підставою для звільнення позивача від судового збору є порушене право позивача-споживача, що встановлено судом при розгляді такого позову.

Оскільки судом не встановлено факту порушення прав позивача-споживача ОСОБА_1 , відсутні й підстави для звільнення його від сплати судового збору.

А тому, на підставі статей 133, 141 ЦПК України, статей 1-4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір за подання та розгляд його позову до ПАТ «ДТЕК Київські електромережі» в розмірі 1 211,20 грн (за одну немайнову вимогу).

Ураховуючи відмову у задоволені позову, судові витрати на правничу допомогу відносяться за рахунок позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст. 2, 4, 15, 16, 714 ЦК України, Правил роздрібного ринку електричної енергії № 312 від 14.03.2018, статтями 12, 13, 76-80, 133, 141, 258, 259, 265, 268 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволені позову ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські електромережі», третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Київські енергетичні послуги» про захист прав споживача шляхом визнання незаконними рішення відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 1 211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач: ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ).

Відповідач: Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Київські електромережі» (місцезнаходження юридичної особи: вул. Новокостянтинівська, 20, м. Київ, ЄДРПОУ 41946011).

Третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Київські енергетичні послуги» (місцезнаходження юридичної особи: вул. Юрія Іллєнка, 31, м. Київ, ЄДРПОУ 41916045).

Повний текст судового рішення складено 17.03.2026.

Суддя В. В. Єрмічова