Справа №:755/10308/19
Провадження №: 1-в/755/96/26
"19" березня 2026 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючої судді ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві подання начальника Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду щодо засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за участю:
старшого інспектора ОСОБА_5 ,
засудженого ОСОБА_4 ,
встановив:
в провадження Дніпровського районного суду м. Києва надійшло подання начальника Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду щодо засудженого ОСОБА_4 .
Мотивуючи подання, начальник Дніпровського УП ГУНП в м. Києві ОСОБА_6 посилається на те, що ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, схильний до вчинення правопорушень.
27.11.2023 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнився з місць позбавлення волі. Після відбування покарання зарекомендував себе з негативної сторони. В зв'язку із чим притягувався до відповідальності за вчинення кримінального правопорушення.
09.12.2025 року відділом дізнання Дніпровського УП ГУНП у м. Києві щодо ОСОБА_4 відкрито кримінальне провадження внесене до ЄРДР за №12025105040001175 за вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України.
Одночасно, останньому винесено попередження про припинення антигромадської поведінки, та щодо якого може бути встановлено адміністративний нагляд.
А тому, згідно мотивів подання, враховуючи, що ОСОБА_4 раніше судимий до покарання у виді позбавлення волі, після звільнення з місць позбавлення волі, не зважаючи на попередження працівників поліції, продовжує вчиняти правопорушення, начальник Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_7 , просить в поданні встановити адміністративний нагляд щодо засудженого ОСОБА_4 .
Вивчивши подання та надані суду матеріали, вислухавши інспектора Дніпровського УП ГУ НП у місті Києві, яка підтримала подання, суд приходить до висновку, що дане подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції та встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
ОСОБА_4 був засуджений 16.06.2011 року Дніпровським районним судом м. Києва за ч. 2 ст. 186, 75 КК України до 5 років позбавлення волі з іспитовим строком на 2 роки;
27.11.2018 року Дарницьким районним судом м. Києва за ч. 1 ст. 309 КК України до штрафу 1360 грн;
04.07.2028 року Дніпровським районним судом м. Києва за ч. 2 ст. 309, 75 КК України до 3 років позбавлення волі з іспитовим строком на 2 роки;
10.12.2019 року Деснянським судом м. Києва за ч. 2 ст. 309, 71 КК України до 3 років 1 місяця позбавлення волі;
19.11.2021 року Дніпровським районним судом м. Києва за ч. 2 ст. 186, ч. 4 ст. 70 КК України до 4 років 6 місяців позбавлення волі.
Як вбачається з матеріалів по розгляду подання ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі притягувався до адміністративної відповідальності.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_4 , будучи раніше судимим, звільнившись з місць позбавлення волі, систематично продовжує вчиняти адміністративні правопорушення, що свідчить про небажання останнього стати на шлях виправлення, у зв'язку з чим, з метою запобігання вчиненню злочинів наявні підстави для застосування профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою, звільненого з місць позбавлення волі ОСОБА_4 у вигляді встановлення адміністративного нагляду щодо останнього.
За таких обставин подання начальника Дніпровського УП ГУНП України у м. Києві про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст.10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994 року, з урахуванням подальших змін, суд,
постановив:
подання начальника Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 про встановлення обмежень адміністративного нагляду щодо засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Встановити засудженому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік, застосувавши до нього наступні обмеження:
- З'являтись на реєстрацію по нагляду до Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві 1-й та 3-й четвер, щомісяця ц період з 09 год. 00 хв. до 17 год. 00 хв. ( з урахуванням обмежень під час дії воєнного стану);
- Заборонити виїзд за межі міста в особистих та службових справах без дозволу органів Національної поліції України (з урахуванням обмежень під час дії воєнного стану);
- Заборонити відвідувати кафе, бари, ресторани та інші розважальні заклади, де реалізуються спиртні напої на розлив;
- Заборонити залишати своє місце проживання з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. наступного дня ( з урахуванням обмежень під час дії воєнного стану).
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 7 діб з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_8